ТЕМА: Громадянське виховання дітей дошкільного віку

Мета: Перевірити рівень обізнаності студентів із завданнями, змістом, методами і засобами громадянського виховання дошкільників. Уточнити розуміння студентами ключових понять теми. Навчитися використовувати різні методи, прийоми і засоби з метою громадянського виховання дітей дошкільного віку.

Основні поняття теми:громадянське виховання, національне виховання, громадянськість, нація, народність.

ПЛАН

1. Розвиток теорії національного виховання в історії педагогіки (С. Русова, К. Ушинський, Г. Ващенко, В. Сухомлинський, М. Стельмахович).

2. Мета, завдання, зміст, принципи громадянського виховання на сучасному етапі.

3. Методика формування національних традицій в сучасних дошкільних закладах. Ознайомлення дошкільників з історією України.

Практичні завдання

Þ опрацюйте теоретичні питання, підготуйтесь до їх обговорення;

Þ законспектуйте “Концепцію громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності”.

Індивідуально-дослідне завдання

Þ розробіть конспект заняття по ознайомленню дітей дошкільного віку з історією рідного краю (зазначте вік дітей, мету заняття, завдання, матеріал, опишіть хід заняття).

Література

Основна

1. Духновська О. Концепцію громадянського виховання - в дію // Палітра педагога. – 2007. – №3. – С.7-8.

2. Духновська О. І. Схема перевірки стану громадянського виховання дошкільників // Впроваджуємо інноваційні технології. – К., 2005. – С.30-31.

3. Заходи з громадянського виховання в старшій групі // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2008. – №7. – С.104-111.

4. Сухомлинська О.В. Концепція громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності // Дошкільне виховання. – 2003. – №2. – С.3-8.

5. Терещенко І. Сучасні підходи до громадянського виховання в ДНЗ // Дитячий садок. – 2005. – №31. – С.25-34.

6. Туженкова Ю. А. "Безмежні простори, моря і поля - це все Україна моя". Інтегроване заняття з громадянського виховання у старшій групі // Дошкільний навчальний заклад. – 2011. – № 10. – С. 27-29.

7. Туженкова Ю. А. Безмежні простори, моря і поля - це все Україна моя // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2012. – № 9. – С. 1-3.

Додаткова

1. Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі.-К., 2002. – С.86-98.

2. Галашевська О. У дусі громадянськості // Дошкільне виховання. – 2007. – №8. – С.15-18.

3. Козак Н. Українська родинна педагогіка: минуле й сьогодення // Дошкільне виховання. – 2002. – №8. – С.14-15.

4. Любе слово моє - Україна // Розкажіть онуку плюс. – 2008. – №12. – С.49-96.

5. Якубенко В. Від народознавства – до свідомогопатріотизму // Дошкільне виховання. – 2002. – №8. – С.12-13.

 

Практичне заняття №7

Тема: Правова освіта дошкільників

Мета: Систематизувати теоретичні знання студентів із теми. сформувати у студентів вміння формування правової культури у майбутніх вихованців та використання різноманітних засобів виховної роботи з цією метою.

Основні поняття теми: правова освіта, права, обов’язки, правосвідомість, законослухняність.

План

1. Мета, завдання, зміст роботи з дітьми дошкільного віку з ознайомлення з правами та обов’язками.

2. Нормативні документи, що регламентують зміст правової освіти дітей дошкільного віку та дорослих.

3. Форми організації правового виховання дітей дошкільного віку та роботи з батьками, засоби і методи виховного впливу.

Індивідуально-дослідне завдання

· Розробити конспект бесіди з дітьми дошкільного віку про власне ім’я.

· Або конспект заняття по ознайомленню дошкільників з правами чи обов’язками.

Література

Основна

1. Даниленко Н. Ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з правами та обов'язками // Дитячий садок. – 2005. – №20. – С.10.

2. Концепція громадянського виховання особистості в умовах розвитку Української державності // Дошкільне виховання. – 2003. – №2. – С.3-8.

3. Лисенко Н. В. Педагогіка українського дошкілля : навч. посіб. для вищих навч. закладів, які навч. за спец. "Дошкільне виховання" : у 3 ч., Ч. 2. – К. : Слово, 2010. – С.253-263.

4. [Правове виховання дошкільників] // Дитячий садок. – 2007. – №21. – С.8-29.

5. Федорова С. Права свої знаємо - персонажам допомагаємо. Заняття-інсценізація для старшої групи // Палітра педагога. – 2012. – № 6. – С. 22-23.

Додаткова

1. Галашевська О. У дусі громадянськості // Дошкільне виховання. – 2007. – №8. – С.15-18.

2. Гетьманець Л., Власенко І. Права свої знай, обов’язки не забувай // Дошкільне виховання. – 2007. – №6. – С.18-19.

3. Правове виховання в ДНЗ // Бібліотечка вихователя дитячого садка. – 2005. – серпень. – №15-16. – 120 c.

4. Права дитини // дитячий садок. – 2006. – червень. – №22-24. – 80 с.

5. Терещенко І. Дошкільнятам про права дитини // Дошкільне виховання. – 2001. – №6. – С.3-4.

6. Трегубова Л. Таємниця імені твого. Комплексне заняття для старших дошкільників // Дошкільне виховання. – 2007. – №4. – С.15-18.

7. Туженкова Ю. А. Методична робота з педагогічними кадрами з питань правової освіти [Текст] // Дошкільний навчальний заклад. – 2012. – № 8. – С. 2-12.

8. Ходатенко Н. Захистіть мене від лиха і зла, бо я ще дитина мала // Дошкільне виховання. – 2002. – №6. – С.10.

9. Чаус О. Правило, право, обов'язок // Дошкільне виховання. – 2004. – №2. – С.6-7.

 

Запитання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняттям “права людини”, “правосвідомість”.

2. Назвіть завдання педагогічної діяльності з формування у дошкільників уявлень про власні права та обов’язки.

3. Розкрийте зміст виховної роботи з формування у дітей дошкільного віку правової культури.

 

Практичне заняття №8