Списування друкованого речення

— Прочитайте речення.

— Скільки в ньому слів? (3)

— Чому останнє слово написане з великої букви? (Це ім’я.)

— Що цікавого в цьому імені? (Три букви а)

VIII. Підсумок уроку.

— Яку букву навчилися писати?

— Який звук нею позначається на письмі?

— Які слова з буквою х («ха») ви писали

 

 

Урок 139 (читання)

Тема.Закріплення знань про букви Х, х («ха»), звук [х]

Мета:закріпити знання учнів про букви Х, х («ха»); звук [х]; удосконалювати вміння складати звукові моделі слів; розвивати пам’ять, мовлення та мислення учнів; виховувати наполегливість, правдивість, бажання вивчати нове.

Обладнання:фішки для складання звукових моделей; складова таблиця; таблиця для читання слів аналітико-синтетичним способом; таблиця-криптограма (для роботи з прислів’ям).

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тож і ми часу не гаймо —

Працювати починаймо.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Виділення звуків зі скоромовки.

— Послухайте скоромовку та скажіть, який звук зустрічається у ній найчастіше. Хрумкає Настя сухарі хрумчасті.

— Спробуйте повторити цю скоромовку. Учитель повільно повторює скоромовку. Спочатку діти промовляють її повільно, а потім — швидше.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми повторимо те, що ви вивчили про бук­ву х і звук [х].

IV.Вправи з читання

1 Колективне складання звукових схем слів-відгадок. Звуковий аналіз цих слів.Друкування їх у зошитах за зразком

• Сам маленький, шуба дерев’яна. (Горіх)

• Двоє лисенят завжди поруч сидять. (Вуха)

У землю кидалося,

На повітрі розгулялося,

У печі випікалося,

На столі з’явилося,

Людям полюбилося. (Хліб)

Хто не плаче, а сльози в нього течуть? (Хмара)

2 Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова

3 Читання таблиці складів з буквою х («ха»)

4 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

Фізкультхвилинка

Літом ластівка літає,

Ластів’ят малих навчає:

— Не лінуйтесь, ластів’ята,

Вчіться літечком літати,

Бо як літо відлітує,

Ми за море помандруєм.

5 Робота над прислів’ям

— Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви його розумієте.

(Засип правду хоч золотом, вона випливе доверху.)

— Чому важливо казати правду?

Словникова робота

— Замініть слово доверху в прислів’ї так, щоб його значення не змінилося. (Вгору, уверх)

V.Робота заБукварем

— Послухайте текст і скажіть, яку пісню вчили учні у класі?

Читання тексту вчителем

2 Бесіда за змістом тексту

— Чи захотіли учні вчити пісню?

— Яку пісню вчили учні? (Пісню про козлика)

— Що робили учні після того, як вивчили пісню?

3 Самостійне напівголосне читання учнями

4 Вибіркове читання

— Прочитайте, як звали вчительку.

— Як діти слухали пісеньку?

— Що запитала вчителька?

— Прочитайте відповідь учнів на це запитання.

— За кого співав Віталик?

— А за кого — Михайло?

Словесне малювання

— Подивіться на малюнок до тексту. Що на ньому зображено?

— Уявіть, що ви — художники. Який малюнок до цього тексту ви б намалювали?

Фізкультхвилинка

Хапливий хом’як

Харчувавсь абияк.

Харчі він шукав

Та за щоку ховав.

І хлібець, і хурму,

Не збагну я — чому?

6Вивчення «Пісеньки про козлика» напам’ять

— Давайте і ми вивчимо куплет пісеньки.

1) Читання пісеньки хором

2) Гра «Риболовля»

Учні-«рибки» читають текст так, щоб їх не спіймали учні-«рибалки», які слідкують і виправляють допущені помилки.

3) Гра «Закінчи рядок»

Учитель читає початок рядка, а учні його закінчують. Учитель читає рядки не по порядку.

4) Читання хором «через рядок»

Учні читають перший рядок, а другий розповідають напам’ять, і так — до кінця вірша, потім — навпаки.

5) Повторення вірша по пам’яті хором, самостійно

6) Гра «Зірка телебачення»

Учні співають «Пісеньку про козлика» невеликими групами пе­ред класом.

VI. Підсумок уроку

— Що робили сьогодні на уроці?

— Яке прислів’я читали?

— Яку пісеньку вивчили?

 

 

Урок 140 (письмо)

Тема.Письмо великої букви Х («ха»). Письмо слів з великою буквою Х («ха»)

Мета:вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви Х («ха»), писати її в рядках зошита в поєднанні з іншими буквами; розвивати увагу, мислення учнів; виховувати охайність, бажання допомагати іншим.

Обладнання:картки для самостійної роботи; фішки для складання звукових моделей; розрізна азбука; картки для читання слів-головоломок; зразки рукописних букв Х, х («ха»).

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

— Ви вже вмієте писати малу рядкову букву х («ха»), а сьогодні на уроці навчитеся писати велику букву Х («ха»).

III. Актуалізація опорних знань учнів

1 Гра «Впіймай звук»

— Але спочатку давайте перевіримо, чи знаєте ви, у яких сло­вах необхідно писати букву х («ха»). Я читатиму вірш, а ви будете плескати у долоні, коли почуєте звук [х], який позначає на письмі буква х («ха»). Приготуйте долоні.

Хоче дівчинка Харитя

Хмарку в гості запросити.

Хай подивиться хмаринка

На хатинку Харитинки.

2 Самостійна робота на картках

— Дід Буквоїд з’їв букви у деяких словах, і тварини розгубили­ся. Допоможіть їм. Прочитайте слова тварин.

Допишіть необхідну рукописну букву на картці.

3 Робота в зошиті (письмо слів хвіст і хист)

Пальчикова гімнастика

Вихідне положення: розташувати кисті рук перед собою, долонями до себе. Пальці розведені в сторони та напружені.

Після виконання вправи струсити кис­ті рук.

Вітер залетів у гай. Ти дерева не гойдай, (Качати руками з боку в бік.)
Дуже гілки не клони, Щоб не тріснули вони! (Качати руками вниз — уверх, не згинаючи пальців.)

IV.Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита.......

— Велика буква Х («ха») складається з двох великих півовалів: правого й лівого.

V.Аналіз графічної будови з переліком елементів

— Подивіться на велику рукописну букву Х («ха»), чи схожа вона на малу рукописну х («ха»)?

— Чим вони відрізняються? (Розміром)

VI. Засвоєння конфігурації літери

1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

Алгоритм написання великої букви Х («ха»)

2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і, і-два-і(учитель стоїть спиною до класу)

3 Аналіз зразка букви в навчальному зошиті (з друкованою основою)

VII. Вправи з письма

1 Обведення пунктирних зображень літери, поданих у зошиті

2 Читання слів-головоломок з побудовою їх схем фішками і викладанням слів з букв розрізної азбуки (халва, хитра)

3 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок

4 Дописування рядка літери

Фізкультхвилинка

По дорозі йду додому,

Все з дитинства тут знайоме:

Деревина-дуб стоїть,

В небо сивий дим летить,

У дворі гуляють діти,

В дім дверцята неприкриті:

Дім запрошує ласкаво:

Тут і деруни, і кава,

Добрі люди проживають,

Про добробут вони дбають.