Списування з рукописного тексту (два речення)

6 Добирання імен, які починаються буквою Х («ха»)

— Прочитайте речення, яке ви записали.

— Які імена в ньому зустрічаються? (Харитон, Хома)

— Які ще імена, що починаються буквою Х («ха»), ви знаєте? (Христинка, Харитя)

7 Читання вірша «Художниця» вчителем

— Послухайте вірш і скажіть, що малювала дівчинка.

— А що б ви хотіли намалювати?

Розфарбовування малюнка

VIII. Підсумок уроку.

— Яку букву навчилися писати?

— Назвіть слова з цією буквою, які писали на уроці.

 

Урок 141 (читання)

Тема.Закріплення знань про звук [х], букви Х, х («ха»). Практичне зіставлення звуків [х] — [г] за артикуляцією та звучанням

Мета:вчити правильно артикулювати звуки, читати склади, слова з буквою «ха» та «ге»; закріплювати знання про звукове значення букв, удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; роз­вивати увагу, мислення, фонематичний слух, мовлення дітей; виховувати любов до усної народної творчості.

Обладнання:предметні малюнки до загадок; сигнальні картки; модель до творчої вправи; запис колискової пісні.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Встали, діти, підтягнулись,

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти.

Сіли всі рівненько, починаєм працювати.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Вірш

— Послухайте уважно вірш і спробуйте запам’ятати, в яких словах є звук [х].

ХУДОЖНИЦЯ

Я малюю. Ось хатинка.

Над хатинкою — хмаринка.

Хризантеми біля хати.

І барвіночок хрещатий.

А за хатою садочок.

Там травичка й холодочок.

В холодочку — Харитинка

Гарну вишила хустинку:

Листя хмелю на хустині

І волошки сині-сині.

Л. Біленька

— Отже, які предмети намалювала художниця?

— Назвіть ті, в назвах яких зустрічається звук [х]. (Хатинку, хмаринку, хризантеми, хату, хрещатий, холодочок, Харитинку, хустинку, хміль)

— З перелічених слів виберіть слова-«родичі». (Хата — ха­тинка)

2 Порівняння слів хата і хатинка

— Назвіть послідовно звуки у слові хатинка.

— Який звук [х] за звучанням? (Глухий)

— Якою буквою він позначається? («ха»)

3 Звуковий аналіз слова хатинка

Загадка

В теплий дощик народився,

Парасолькою накрився.

Може б з лісу пострибав,

Якби другу ногу мав. (Гриб)

— Назвіть послідовно звуки у слові гриб.

— Який звук [г] за звучанням? (Дзвінкий)

— Якою буквою він позначається? («ге»)

5 Звуковий аналіз слова гриб

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо розрізняти звуки [х] та [г], ді­знаємося багато цікавого й виконаємо завдання нашої гості. А хто вона — ви здогадаєтесь, відгадавши загадку.

В лісі темному блукає,

Довгий хвіст пухнастий має.

До села як завітає —

Курочку собі шукає.

Їй на місці не сидиться.

Як же звуть її?... (Лисиця).

— Її дуже цікавить, чи вмієте ви розрізняти звуки [х] та [г], чи не плутаєте їх. Ви ж пам’ятаєте, що Лиска дуже хитра, тому підго­тувала вам багато завдань.

IV. Робота над матеріалом уроку

1 Повторення «пісеньки про козлика»

Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька, (Діти нахиляються до землі.)
Дерева високі-високі, (Тягнуться на носочках.)
Вітер дерева колише, гойдає, (Нахили вліво — вправо.)
Птахи летять, відлітають, (Помахи руками.)
А діти тихенько за парти сідають. (Сідають за парти.)

2 Гра «[г] чи [х]?»

— Наша Лиска захотіла перевірити те, як ви вмієте розрізняти звуки [г] та [х], і тому навмисно позатирала перші літери в словах. Я буду вам називати слова, але без першого звука, а вам потрібно визначити, яку літеру треба поставити, щоб утворилося слово, і по­казати картку з відповідною літерою.

…олос, …вилі, …рак, …ата, …орішок, …віст, …ом’як, …ілка,…віртка.

Учні показують картки, на яких написані літери «ге» або «ха».

3 Гра «Зайве слово»

— Лиска перемішала слова так, що й сама заплуталась у тому, яке з них зайве. Допоможемо їй відшукати зайве слово.

Халва, хмара, сніг, знахідка, ховрах

— Чому?

4 Гра «Слово у слові»

— Утворіть і надрукуйте слова, які можна утворити з букв сло­ва хуртовина. (Хутро, вина, Харитон, тон, вона, нива, товар…)

V.Робота в зошитах

Запис (друкування) в зошити декількох щойно складених слів (за вибором).

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Сидять маленькі совенята.

Раз — відкрили оченята.

Подивилися навколо.

Потім — вгору і додолу.

Оченята — блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

Совенята будуть спати,

А ми будемо читати.

VI.Робота заБукварем (с. 97)

1 Опрацювання колискової

1) Розповідь учителя про колискові пісні та магічні персонажі фольклору українського народу — «сон» і «дрімоту»

2) Слухання запису колискової

3) Бесіда після прослуховування

— Кого ви уявили під час прослуховування колискової?

— Які почуття виникли у вас?

— Змалюйте словесно ту картину, яку ви уявили.

4)Розглядування малюнка вБукварі

5) Декламування колискової пісні «Ходить сон...» учителем напам’ять (або виконання під музичний супровід)

Словникова робота

• Дрімота — персонаж українських народних творів.

• Коло плоту — біля огорожі, сплетеної з хворосту (сухі вітки де­рев).

• Пита — запитує.

• Колихати — злегка гойдати.

7) Вибіркове читання, вироблення виразності читання, відповідної інтонації

— Знайдіть те місце в пісні, де розповідається про магічні пер­сонажі. Зачитайте.

— Що запитав сон у дрімоти?

— Що відповіла дрімота?

— Хто ходив коло вікон?

— А хто коло плоту?

8) Читання «Дощиком»

• Дощик крапає: 1–2 рядки колискової — повільно і тихо;

• дощик сильнішає: 3–4 рядки — швидше і голосніше;

• злива: 5–6 рядки — голосно і скоромовкою;

• дощик слабший, дощ крапає, дощ перестав: 7–8 рядки — по­вільніше.

Читання за особами

VII. Узагальнення та систематизація знань

1Робота над загадкою.Практичне ознайомлення зі словами-антонімами

Чорна корова всіх зборола.

А білий віл усіх звів. (Ніч — день)

2 Гра «День — ніч»

Учитель називає слова, в яких є звуки [х] та [г]. Коли діти чують у сло­ві звук [х],— вони опускають голови на парти і промовляють: «Ніч!», коли звук [г],— піднімають голови і промовляють: «День!»

Гусак, хвіст, ховрах, крига, гусінь, хліб, хата, крихта, голка, голос.

Творча вправа

— Пограємо у «Поле чудес»!

Що це за слово? Хто відгадає?

За першу букву «ха» воно має,

І не тварина, бо ніжок не має,

Злим вовком виє, полем гуляє. (Хуртовина)

VIII. Підсумок уроку

— Що ви сьогодні робили на уроці?

— Хто завітав сьогодні до вас на урок?

— Які завдання виконували?

— Які почуття викликало у вас прослуховування колискової пісні?

 

 

Урок 142 (письмо)

Тема.Закріплення вмінь писати букву х («ха») у сполученні з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Закріплення знань про скоромовки

Мета:удосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас дітей; вчити зіставляти кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять дітей, естетичні почуття шко­лярів; виховувати охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, повагу до усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.

Обладнання:картки із завданнями; предметні малюнки; кросворд; фішки для звукових моделей, схеми.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав веселий дзвоник.

На урок він всіх позвав.

Сіли рівно. Посміхнулись.

Працювати час настав.

Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готов­ність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

Бесіда

— З чого складаються слова? (Зі звуків)

— Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)

— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, при вимові приголосних звуків є перешкоди: зуби, губи, язик.)

— Наведіть приклади голосних та приголосних звуків.

— Яка буква не позначає звука?

III. Повідомлення теми та мотивація діяльності

— Сьогодні ми будемо закріплювати вміння писати букву «ха», поєднувати її з іншими буквами та згадаємо ті скоромовки, які ми вже вивчили.

IV.Робота над матеріалом уроку

1 Гра «Впіймай звук»

— У вас на партах є картки: червоного, зеленого та жовтого ко­льорів. Я називатиму слова, а вам потрібно буде уважно слухати і, якщо звук [х] буде стояти на початку слова, ви підніматимете черво­ну картку, якщо всередині — жовту картку, якщо в кінці — зелену.

Захарко, хліб, хутро, мухомор, вуха, хмара, халва, муха, хокей, ховрах.

2 Каліграфічна хвилинка

1) Письмо букв х, і, б, л

2) Письмо буквосполучень хі, хо, хл

3) Вірш

— Уважно-уважно послухайте вірш С. Чугай і скажіть, що наші пращури вважали святинею, основою людського життя. (Хліб)

Хліб здавна шанували люди

І всі кричали: «Хліб святий!»

Хлібець, хлібина, паляниця,

Духмяний коровай смачний.

Гріхом вважалось кинуть кусень

Чи навіть крихти від хлібини.

Тож пам’ятай, що хліб — основа,—

Повчала мати Харитину.

С. Чугай

— Назвіть перший звук у цьому слові. ([х])

— Повторіть слова з цим звуком, які є у вірші. (Хлібець, хліби­на, духмяний, гріхом, крихти, Харитину)

— Які з цих слів можуть утворити «сімейку» зі словом хліб? («Сі­мейка» слів: хліб, хлібець, хлібина, бо їх ріднить частина «хліб».)

— Давайте запишемо слово, яке ріднить всі ці слова між собою. (Письмо слова «хліб».)

3 Звуко-буквений аналіз слова хліб

Робота на картках

— Спиши. Встав пропущену велику або малу букву «ха».

Варіант 1

За..арко і тато на виставі. ..орол — назва річки і міста у Пол­тавській області.

Варіант 2

Івась ніс опеньки. А он му..омор. На му..омор сіла му..а.

Фізкультхвилинка

Повертаємося вправно,

Все виконуємо гарно.

Вліво-вправо повернулись

І сусіду усміхнулись.

Ось скакалки ми візьмемо

І стрибати розпочнемо.

Всі стрибаємо тихенько,

Навшпиньках, ще й легенько.

Ледь торкаємось підлоги —

Не стомити наші ноги.

Робота в парах

Варіант 1

Прочитати скоромовку. Виписати слова з літерою «ха». Під­креслити її.

Хоче дівчинка Харитя

Хмарку в гості запросити.

Хай подивиться хмаринка

На хатинку Харитинки.

Варіант 2

Прочитати скоромовку. Виписати слова з літерою «ха». Під­креслити її.

Ховрах від мурах

Сховався в горох.

Від страху ховрах

Всіх переполохав!

6 Бесіда

— Чому скоромовки так називаються? (Бо вони скоро промов­ляються.)

— Як треба промовляти звуки у скоромовці? (Чітко й швидко)

7 Заучування однієї зі скоромовок напам’ять

Робота в групах

1-ша група. Малюнковий кросворд.

(Хата, хмара, хвиля, хвіст)

Запис слів-відгадок у зошити.

2-га група. Запишіть речення так, щоб утворилася розповідь.

Там чути спів птахів. Улісі малина, калина. Іра, Ніна і Лесик ходили до лісу.

3-тя група. Назвіть і запишіть зайве слово.

Весна, зима, хвіртка, осінь, літо.

Очі, ніс, хмара, рот, уста.

Зелений, синій, вуха, червоний, голубий.

4-та група. Визначте, в яких словах пишеться маленька літера «ха», а в яких — велика. Запишіть слова в два стовпчики: у пер­ший — слова, які пишуться з великої літери, у другий — слова, які пишуться з маленької літери.

..оврах ..ерсон ..ор ? ..мара ..аритон ..віст

Фізкультхвилинка

Ось рука і ось рука: Хлоп-хлоп-хлоп. Ось нога і ось нога: Топ-топ-топ. Ручками заплескали — Один, два, три. Ніжками затупали — Один, два, три. Повернулись вправо — Один, два, три. Повернулись вліво — Один, два, три.

V.Узагальнення та систематизація знань

1 Складання звукових моделей слів

Хата, хвилі, хліб, поріг

Лексична вправа

— Прочитайте і поясніть.

Бачиш слід навколо хижі?

Тут ходили звірі хижі!

Словникова робота

Ховрах — невелика тварина з роду гризунів, яка завдає великої шкоди посівам.

1)Розвиток зв’язного мовлення.Опис ховраха

— Запишіть слово-відгадку.

— Давайте поглянемо, який він.

Учитель демонструє картинку із зображенням ховраха.

— Якого він кольору?

— Які у нього вушка?

— Який у нього хвостик?

— Які у нього ноги?

2) Вірш про ховрашка

— Послухайте ще віршик про ховрашка і скажіть, яка у нього вдача?

Хотів хитрий ховрашок Хатку збудувати. Хурою завіз зерно — Нумо працювати. Лиш попробував — смачне, Стриматись не може. Відтоді в нірці він живе, Хатки вже не хоче.

— Давайте складемо невеличку розповідь про ховрашка.

3) Слухання розповідей учнів

VI. Підсумок уроку

— Що ми сьогодні робили на уроці?

— Що повторили?

— Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?

— Що вдалося виконати легко?

— У яких вправах відчули труднощі?

 

 

Урок 143 (читання)

Тема.Букви Я, я. Позначення буквою я звуків [йа]

Мета:ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно арти­кулювати звук, читати склади, слова з буквою я; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, інтелектуальні здібності, пізнавальний інтерес; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:схеми для утворення та читання складів, слів; предметні малюнки; фішки для звуко­вого аналізу слів; схеми речень; ребус.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

Мовна розминка

Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.

2 Гра «Кут зору»

III. Повідомлення теми уроку, мотивація діяльності

— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву, але ця буква непроста. Вона ніби актриса, яка може грати різні ролі. І сьогодні ми дізнаємося, якими ж ці ролі можуть бути.

IV.Вивчення нового матеріалу

1 Слухання вірша

ЯБЛУНЬКА

В лісі яблунька,

В лісі дичка,

Рясно яблучок

Невеличких.

Плаче яблунька,

Плаче дичка:

— Родять яблучка,

Звуть — кислички…

В. Гринько

— Про що розповідається у вірші? (У вірші розповідається про дерево.)

— Як називається дерево? (Яблунька)

— Чому плаче яблунька? (Її плоди називають кисличками.)

2 Звуковий аналіз слова яблунька

V. Ознайомлення з буквою я

1 Демонстрація букви я (великої і малої).Аналіз будови, порівняння великої і малої букв між собою, з іншими буквами.Визначення місця букви я в касі букв

2 Утворення та читання складів типу злиття

VI. Робота в зошитах

1 Письмо друкованих літер Я, я

2 Письмо складів з буквою

Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

VII.Робота заБукварем (с. 98–99)

1 Розглядування малюнків

2 Аналіз звукової моделі слів яблуко, Ярик

— Хто зображений на малюнку? (Дівчатка та хлопчики)

— Як звати хлопчика? (Ярик)

— Давайте подивимось, як записана звукова модель цього слова.

— Який перший звук? ([й])

— Який другий?

— Отже, у першому складі два звуки — [й] та [а]. На письмі спо­лучення цих звуків позначається буквою я.

— У яких ще словах буква я стоїть на початку слова? Прочи­тайте їх.

— Які імена дітей ми ще не прочитали? (Надія, Лідія)

— Складемо до них звукові моделі.

— Поділіть слова на склади.

Перший склад — на, позначається звуками [н], [а].

Другий склад — ді, позначається звуками [д′], [і].

Третій склад — я, позначається звуками [й], [а].

— Після якої букви стоїть буква я у слові Надія? (Після букви і)

— Який звук позначає буква і? (Голосний)

— Отже, можна сказати, що буква я позначає два звуки ще й тоді, коли стоїть після голосного.

3 Бесіда

— А от ще яку роль виконує в нашому мовленні буква я, ви ді­знаєтесь з віршика, який написав для вас А. Шибаєв.

Всьому світу спішить

Я мерщій доповісти:

— Чи ж ви знаєте, хто Я?

Ви не знаєте, хто Я.

Я не просто собі Я —

Я — склад!

Я — літера!

Я — слово!

— Отже, буква я може бути і літерою, і складом, і окремим словом.

— А тепер вимовимо слова складами: я-лин-ка, я-гід-ка, я-щик, я-скра-вий.

— Назвіть лише перший склад у цих словах.

— Який перший звук? ([й])

— Який другий звук? ([а])

— Отже, у першому складі два звуки [йа], які на письмі позна­чаються однією буквою я.

— Послухайте речення і подумайте, які слова може заміняти буква я.

Я доглядатиму маленьких теляток і поросяток, жовтеньких курчаток і каченяток.

— Хто буде доглядати за маленькими тваринами? (Я) А хто це — «Я»? (Відповіді дітей.) Як бачите, кожен з вас замість свого імені може сказати: Я. Отже, я може вживатися замість імені лю­дини.

4 Розгадування ребусів

— Скільки звуків позначає буква я у слові надія?

— Діти, а що означає слово надія? (Варіанти відповідей дітей.)

— Чому в підручнику слово Надія написане з великої літери? (Це ім’я дівчинки.)

— А хто знає, що ще означає це слово?