VI. Списування з рукописного тексту (с. 37)

1 Бесіда

— Прочитайте речення. скільки їх?

— Прочитайте перше речення, третє, сьоме.

— Що утворюють ці речення? (Вірш)

— Про кого він?

— Що ви можете сказати про дівчинку Єву? (Вона працьовита.)

— Назвіть слова, що римуються.

— Що спільного в усіх цих словах? (Укінці кожного слова — буква є.)

— Скільки звуків позначає буква є на письмі? Чому?

— У яких словах ще є букви, що позначають два звуки?

— Яке з речень відповідає поданій графічній моделі? Доведіть свою думку.

Списування тексту

VII. Розвиток мовлення

Розглядування малюнка (зошит, с. 36)

— Що робить дівчинка?

— Як ви гадаєте, чи приносить маленькій художниці задово­лення малювання? Доведіть свою думку.

— Що вона зобразила на малюнку?

2Слухання віршаВ. Гринько

Гра «Так чи ні?»

— Ви прослухали вірш. Я називатиму слова — назви предме­тів. Якщо їх дівчинка малює, ви говорите «так», якщо не малює — «ні».

Бабусю, брата, сестру, тата, козу, маму.

— Кого я не назвала?

— Кого із названих істот дівчинка не малює? Чому?

— А що ви можете сказати про козу?

VIII. Списування тексту з друкованого тексту .

1 Підготовча робота

— Скільки речень у тексті? Чому ви так вважаєте?

— Який розділовий знак стоїть у кінці першого речення?

— Який розділовий знак стоїть у кінці другого речення?

— Які ще знаки є у цих реченнях?

— Які слова напишете з великої літери? Чому?

Списування тексту

IX. Підсумок уроку

— Над чим сьогодні ви працювали на уроці?

— Що можна зобразити синьою фарбою?

— Що вміє Єва?

— Кого боїться малювати малень­ка художниця?

— От якби я малювала, то обов’язково зобразила б ось таке сонечко. (На промінцях — літери, що утворю­ють слово «молодці».)

— Кожний його промінчик посилає не лише тепло і світло, а ще й літеру. Назвіть їх.

— Яке слово можна утворити з цих букв? (Молодці)

 

Урок 185 (читання)

Тема.Звукосполучення [шч]. Позначення його буквами Щ, щ («ща»)

Мета:вчити правильно, злито вимовляти два звуки [шч] і позначати їх однією буквою Щ, щ; читати слова та речення з цією літерою; розвивати артикуляційні вміння, фонематичний слух; розширювати словниковий запас; виховувати бажання уникати сварок.

Обладнання:зошити у клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; зображення літери Щ, щ («ща»); предметні картинки.

Хід уроку

I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо ще одну літеру нашої аз­буки. У чому її особливість, ви з’ясуєте протягом уроку, навчитеся вимовляти і читати слова та речення з цією літерою.

II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежать виучувані звуки української мови

1 Виділення звуків [ш], [ч] та [шч] зі скоромовок

• На шафі — шапка, у шафі — шуба.

• На печі смачні та гарячі пшеничні калачі.

У лузі журавлик щипав собі щавлик.

Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.

2 Активне вимовляння виділених звуків, спостереження за артикулюванням

— Чуємо і вимовляємо твердий звук [ш] у словах шафа, шапка, шуба; твердий звук [ч] у словах смачні, пшеничні та тверді звуки [шч] у словах щипав, щавлик, горщик, борщик.

3 Умовне позначення твердих звуків [шч] (– –)

4 Вправи на впізнавання звуків [шч] у заданих учителем словах(на початку, в середині, у кінці слова).Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки

Гра «Злови звуки»

Правила гри: I ряд плескає в долоні, якщо звуки [шч] вимовля­ємо на початку слова; II ряд — в середині; III ряд — у кінці слова. Стережіться пасток: слів без заданих звуків!

Слова для гри: дощечка, щавель, мишка, щастя, щелепа, січень, ящірка, щит, лящ, ящик, тихше, борщ, плющ.

5 Розглядування і колективне складання звукових схем слів

Робота в парах

— з’єднайте стрілочками звукові схеми і слова до них: щавель, борщ, ящик.

2) Звуковий аналіз цих слів

3) Друкування цих слів у зошитах за зразком

6 Самостійне добирання учнями слів зі звуками [шч] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова

7 Аналітичні і синтетичні вправи зі звуками [шч] та всіма голосними (утворення та аналіз складів типу злиття): [шча]; [шчо]; [шчу]; [шче]; [шчі]; [шчи] та [ашч]; [ошч]; [ушч]; [ішч]; [ешч]; [ишч]

III. Ознайомлення учнів з буквою Щ, щ («ща»)

1Слухання казкиО.Катрича

Учитель повідомляє, що дізнатися, як на письмі позначають звуки [шч], дітям допоможе казка Олексія Катрича.

— Послухайте її, будь ласка, і будьте готові відповісти на запи­тання: для чого в азбуці з’явилася нова літера?

Одного разу звуки вийшли на берег річки зустрічати ранок. Навколо було гарно й тихо. Тоненький серп місяця стомлено ско­тився за гору. Одна за одною згасали зірки на небі.Легенький ві­терець пробіг по верхівках очерету. Очерет здригнувся і зашумів: ш-ш-ш. А всі маленькі мешканці, що жили в очереті,— черепаш­ки, каченятка, рачки — йому відповіли: ч-ч-ч-ч-ч. Це означало: дай нам ще трошки поспати. І всі почули, як навколо лунало: ш-ч-ш-ч-ш-ч-ш-ч-ш-ч, почали переглядатися між собою, а дехто почав затуляти вуха. Воно й справді неприємно слухати будь-які сварки. Невідомо, чим би все це скінчилося, якби не Сонечко. Воно, як за­вжди, піднялося над лісом своєчасно без ніяких нагадувань. Перші сонячні промінчики погладили все і всіх, хто зустрічав його з висо­ко піднятою головою. Потім вони заглянули вниз на землю і при­голубили кожну травинку, кожну билинку, кожну тваринку.

А звукам [шч], які ледве не посварилися між собою, Сонечко сказало:

— Вам не сваритися між собою треба, а об’єднатися. Заживете спокійно, а Азбука отримає нову букву.

Тут Сонечко своїми промінцями щільно обняло два звуки [шч], зв’язало стрічкою і бантик опустило. З’явилася широка, гарна, впевнена в собі буква Щ («ща»).

Така щирість і щедрість Сонечка викликали щасливі посмішки у всіх, кому пощастило це спостерігати. А що робилося навколо!

Щавель у лузі зазеленів. Кущі загойдали пташині гніздечка. Щиглик щебетав без відпочинку. Щука залишила у спокої карасиків. Щогла міцно тримала на собі парус і щодуху несла маленький чо­вен вперед, до щастя. Щенята намагалися залізти на щабель, щоб краще роздивитися, що сталося, хоч лазити зовсім не вміли. Усі щітки взялися до роботи, змели сміття, всі щепочки до купи. А щуплий щур злякався і поклявся нікого і нічого не чіпати. Щер­батий місяць теж хотів піднятися, щоб глянути, що діється навко­ло, та не зміг: старенький був уже.

І навіть вітрище ущух у кущах. Не свище вітрище — зачах.

Із того часу гарна буква Щ («ща») завжди стоїть на місці, де звучать поряд, разом звуки [шч]. Отже, два звуки позначає буква Щ («ща») — [шч].

Діти дають відповідь на поставлене перед прослуховуванням казки за­питання.

Виховний момент

— А як дітям уникати сварок? (Потрібно бути щедрими, щири­ми, добрими, як Сонечко в казці Олексія Катрича.)

3 Фізкультхвилинка (інсценізація скоромовки)

У лузі журавлик щипав собі щавлик.

Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.

4 Демонстрування літери, великої і малої, учителем

5 Зіставлення малої і великої літер щ, Щ («ща») (за формою однакові,а за розміром різні)

6 Ознайомлення з місцем букви Щ, щ («ща») у касі розрізної азбуки

IV.Вправи з читання

1 Читання таблиці складів з буквою щ («ща») (променевидної або лінійної)

2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

3 Читання слів у стовпчиках з опорою на злиття (з дошки, з таблиці)

щоки вище

щойно дощ

4 Читання стовпчиків слів заБукварем (с. 122)

5Висновок і заучування фрази: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш] і [ч]»

6Ознайомлення з букварним тестом — віршемВасиляСимоненка

1)Вступна бесіда за темою тексту з використанням ілюстрації вБукварі

— Погляньте на ілюстрацію. Що ви бачите на передньому пла­ні? На задньому? Що вгорі? Яке прочитане нами слово може бути підписом до малюнка? (Батьківщина)

2) Попередня словникова робота з опорою на життєвий досвід дітей

— Яке значення має слово Батьківщина?

— Чому в Букварі слова батько, батьківський, Батьківщина розміщено поруч?

З відповідей дітей учитель робить узагальнення: Батьківщина — це країна, а також місцевість, де людина народилася, де живуть її батьки; рідний край; урочисто — вітчизна; ще — місце зародження або виникнен­ня чогось.

3) Підготовка до первинного сприймання тексту

— До кого звертається автор вірша?

Читання тексту вчителем

5) Колективне читання вірша вголос

6) Самостійне читання вірша учнями

7) Вибіркове читання за завданням учителя

— Прочитайте рядок зі звертанням. Вимовляйте його лагідно, повчально, урочисто. Зверніть увагу, як виділено слово сину з обох боків комами. Так для тих, хто читає, виділяють звертання, якщо воно стоїть у середині речення.

• 1-й і 3-й рядок хором читають хлопчики; 2-й і 4-й — дівчатка.

• Потім 1-й і 3-й рядок хором читають учні першого варіанта, 2-й і 4-й — другого.

• Читання в парах: 1-й і 3-й рядок — перший учень; 2-й і 4-й — другий учень.

• Інтонування вірша: 1-й і 2-й рядок — повчально; 3-й і 4-й — урочисто.

• Читання вірша окремими учнями (за можливості — напам’ять)

• Фізкультхвилинка під декламування вірша з метою закріплен­ня вивченого напам’ять

7 Робота з моделями (схемами) речень за змістом прочитаного. Запис за вчителем схеми речення

Можна, сину, вибрати Батьківщину?

Знову звернути увагу на коми при звертанні.

8Повторення правила: «Буква “ща” на письмі позначає два твердихприголосних звуки: [ш] і [ч]»

V.Підсумок уроку

— Чого ви навчились на уроці? (Ознайомилися з новою літерою «ща», якою на письмі позначаються звуки [ш], [ч]; навчилися чи­тати склади і слова з новою буквою; з’ясували значення слова «Батьківщина»; пообіцяли уникати сварок.)

 

Урок 186 (письмо)

Тема.Письмо рядкової букви щ («ща»), буквосполучень, слів із нею

Мета:вчити писати рядкову літеру «ща»; закріплювати уявлення про її звукове значення; розвивати мовлення дітей, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати охайність.

Обладнання:предметні малюнки; зображення літери.

Хід уроку

I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.

1 Звукові аналітичні й синтетичні вправи

1) Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)

— Діти, я опишу вам істоту чи неістоту, а ви спробуйте здогада­тися, яке слово відповідає почутому.

• Популярна в Україні рідка страва, що вариться з посічених бу­ряків, капусти, картоплі та інших овочів та приправ. (Борщ)

• Густий, непрохідний ліс; чагарник; кущі; зарості; нетрі. (Хаща)

• Пацюк, шкідливий гризун родини мишоподібних. (Щур)

Назва істоти: щур (хто?). Неістоти: хаща (що?), борщ (що?).

— Де чуємо звуки [шч] в словах щур, хаща, борщ?

2 Доповнення складу зі звуком для утворення слів, які б відповідали на запитання Коли? Як часто?

Що-разу, що-ранку, що-денно, що-години.

3 Утворення складів типу злиття: [шча]; [шчо]; [шчу]; [шче]; [шчі]; [шчи]

4Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звука: [ш] і [ч]»

5 Пальчикова гімнастика (за вибором учнів)

II. Демонстрація зразка рукописної рядкової літери «ща» в сітці зошита

III. Аналіз графічної будови з переліком елементів

— Рядкова буква щ («ща») складається з чотирьох елементів: трьох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч, і ма­ленької петлі.

IV. Засвоєння конфігурації літери

1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовностізображення елементів

Алгоритм написання рядкової букви щ («ща»)

— Пишемо під рахунок: раз-і, два-і, три-і, чотири-і.

2 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на демонстрацію учителя

Учитель стоїть спиною до класу.

3 Аналіз зразка букви в зошиті з друкованою основою

V.Вправи з письма

1. Повторення правил письма (постава, положення зошита, три­мання ручки).

2. Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром або пунктирним зображенням.

3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок.

4. Дописування рядка літери.

5. Звуко-буквений аналіз слова щука з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки.

Фізкультхвилинка (під скоромовку)

Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.

А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.

Та що їм ті дощі, коли такі лящі!

6. Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок).

7. Добирання слів до записаних у прописах складів: ща-вель; щу-ка; ще-ня; щі-тка.

8. Звуковий аналіз слів щеня, щавель з подальшим записом пер­ших складів за зразком.

9. Читання слів з таблиць: щука; щока; кущ; дощ.

10. Складання з одним зі слів (за вибором) речення. Запис моделі речення.

11. Обведення речення Уполі дощ. Списування зі свого рукописно­го шрифту цього самого речення.

VI.Підсумок уроку.Коментар учителя щодо роботи учнів та її результатів

— Яку букву навчилися писати?

— Які звуки нею позначаються на письмі?

 

Урок 187 (читання)

Тема.Закріплення знань про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення. Опрацювання тек­сту «Наша Батьківщина». Робота з дитячою книжкою «Моя Батьківщина — Україна»

Мета:закріпити знання дітей про букви Щ, щ («ща»), їх звукове значення; формувати вміння слухати і виразно читати вірші, орієнтуватися в змісті книжок; розвивати мовлення дітей, розширювати коло читацьких інтересів та уподобань; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання:комплект книжок «Моя Батьківщина — Україна» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу, рекомендованого Міністерством освіти і науки України (Лист № 1/11-467 від 10.02.2003); аудіозапис пісень І. Петриненка «Моя Укра­їна», Н. Шестак «Це моя земля».

Хід уроку

I. Організаційний момент.Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо. Також удосконалимо свої знання про літеру «ща», будемо вчитися слухати і виразно чи­тати вірші.

II. Робота за підручником (с. 122–123)

1 Закріплення вивченого матеріалу

— Розгляньте нашу буквоніжку. Назвіть літери, що познача­ють голосні звуки.

Назвіть літери, що позначають дзвінкі приголосні, глухі при­голосні, шиплячі, що позначають завжди м’який звук, два звуки: приголосний і голосний; два твердих приголосних звуки.

2Повторення правила: «Буква “ща” на письмі позначає два твердих приголосних звуки: [ш] і [ч]»

3 Підготовка до сприймання нового тексту

1) Значення якого слова ми з’ясували на попередньому уроці читання?

Батьківщина — це країна, а також місцевість, де людина на­родилася, де живуть її батьки; рідний край; урочисто — Вітчизна; ще — місце зародження або виникнення чогось.

Словникова робота

Шахти — підземні споруди, де добувають вугілля. Багато шахт в Україні на Донбасі.

Дніпро має старовинну назву Славутич. Іноді ці обидві назви вживають разом: Дніпро-Славутич.

4Первинне ознайомлення з текстом «НашаБатьківщина»

Учитель читає (с. 123), діти слухають, готуючи відповідь на запитан­ня: якими словами тексту можна пояснити, що ж таке Батьківщина?

5 Самостійне читання тексту дітьми

6 Вибіркове читання за завданням учителя

— Знайдіть і прочитайте речення про те, як називається наша Батьківщина.

— Прочитайте початок тексту, кінцівку.

— Прочитайте речення про лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади.

— Що здавна звучить у нашому краї? Зачитайте, будь ласка.

— Куди несе свої води Дніпро-Славутич?

7 Робота з прислів’ям (с. 123)

1) Читання прислів’я окремим учнем.

2) Читання «дощиком».

3) Читання за рядками, за варіантами, хлопчиками, дівчатками.

4) З’ясування значення прислів’я: «як не буває пташки без пісні, так не буває людини без Батьківщини»; «Пташка любить піс­ню, а людина — рідний край».

8 Фізкультхвилинка (під музику пісніІ.Петриненка «МояУкраїна»)