Повторення правил письма (постава, положення зошита, тримання ручки)

2 Письмо (обведення) літери за поданим у зошиті контуром або пунктирним зображенням

3 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком.Аналіз

Помилок

4 Дописування рядка літери

Алгоритм написання великої букви Щ («ща»)

— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два-і, три-і, чотири-і.

5 Звуко-буквений аналіз слова щедрий з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки

6 Фізкультхвилинка (під скоромовку)

Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.

А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.

Та що їм ті дощі, коли такі лящі!

7 Письмо другого рядка букви (друга частина рядка — письмо під рахунок)

8 Запис речення Щедрий вечір, добрий вечір за контуром і списуючи з наведеного

9 Звуковий аналіз слова лящ з подальшим записом речення Щука та лящ — це риби (за зразком)

10 Читання словосполучення щира посмішка

11 Складання речення зі словосполученням: Щира посмішка зігріває серце.Запис моделі речення

12 Списування із друкованого словосполучення щира посмішка

13 Робота з діалогами

Учитель читає. Діти визначають дійових осіб. Учитель призначає ви­конавців за бажанням.

Діалог 1

— Розкажіть про букву Ща!

— А вона така ж, як Ша.

— Тільки в неї,— каже Костик,—

Унизу праворуч хвостик.

Діалог 2

Букві Ща сказала Ша:

— Ти стрибаєш, як лоша.

Я на тебе дуже схожа,

Хоч стрибати так не можу…

— А відгадка тут проста:

Я з хвостом,

Ти — без хвоста!

VII.Підсумок уроку.Коментар учителя щодо роботи учнів та її результатів

— Яку букву навчилися писати?

— Які звуки нею позначаються на письмі?

— Як помирилися дві щітки?

— Бажаю і вам рости працьовитими, вчитися підтримувати по­рядок та чистоту в класі і вдома.

 

 

Урок 189 (читання)

Тема.Закріплення знань про звукове значення букв Щ, щ («ща»). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь. Словниково-логічні вправи. Презентація «Тематичного словника школяра» К. С. Прищепи та В. Г. Лук’яненка

Мета:закріпити знання дітей про звукове значення букв Щ, щ («ща»); ознайомити з першим словником у їх житті; розвивати артикуляційно-вимовні вміння, мислення школярів, збагачувати словник учнів; заохочувати до самонавчання через роботу з довідковою літературою; вчити працювати разом; виховувати гуманні почуття.

Обладнання:«Тематичні словники школяра»; казковий будиночок; індивідуальні картки із завдан­нями кожному учневі; лист від пана Морока; паспорт словника; звукозапис-звернення книжки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Заохочення до роботи

— Сьогодні на уроці навчання грамоти в нас знову з’явився каз­ковий будиночок. Мені дуже хочеться дізнатися, хто в ньому живе. А вам? То ж давайте довідаємось. А що ж слід зробити, перш ніж увійти?

— Треба постукати, подзвонити. (Діти виконують пальчикову гімнастику з постукуванням за вибором учителя.)

— Ніхто не виходить…

II. Основна частина

1 Артикуляційно-вимовні вправи

— Може, гукнути треба? Але будиночок казковий. То що ж,— і ми з казки. Я вас навчу, як вимовляти, а ви чітко і виразно повто­рюйте за мною.

Ща-ща-ща — вигляну з куща. (Повторюють.)

Щу-щу-щу — наварю борщу. (Повторюють.)

Ще-ще-ще — шанування ось таке. (Повторюють.)

Щи-щи-щи — здоровенькі були! (Повторюють.)

— Нічого не виходить…

— А спробуємо чарівними краплинками побути:

Дзінь-дзень, дзінь-дзень!

Добродію, добрий день!

— Знову не відчиняє.

2Вправи на розвиток фонематичного слуху.Самостійна робота

— Ось пригріло сонечко і підняло наші краплинки поближче до себе. З’єднайте краплинки зі звуковими моделями слів.

На краплинках — слова плющ, дощ, щітка, щодуху, а на хмаринках — звукові схеми до них. Діти працюють самостійно у пошуках відповідності між словами і звуковими схемами.

Перевірка виконаного завдання. Аналіз помилок.

3 Робота над скоромовкою (вимова, інсценізація)

Пішли рясні дощі. Ловилися лящі.

А хлопці — мов хлющі: забули про плащі.

Та що їм ті дощі, коли такі лящі!

Вправи з римування

— Не відчиняє, тоді швидко слово називай, гарну риму добирай!

• Ось у кухні горщик, в ньому — смачний... (борщик).

• Одягнув я плащ — буде в юшку... (лящ).

• Зелені нарвем, що всі звуть... (щавлем).

• Взимку як вітрище свище, то гуляє... (морозище).

• В роботі в нас зупинка, бо зараз... (фізхвилинка).

Фізкультхвилинка

Ще дощ іде, періщить злива,

Щенятко вимокло, як хлющ,

А щиглик, щебетун щасливий,

Щебече, пурхнувши на кущ.

III. Словниково-логічні вправи

— Чому ж двері не відчиняються? Аж ось дивіться! Лист!

Любі друзі! З нетерпінням чекаю зустрічі з вами. Але злий пан Морок зачинив двері і придумав складні завдання. Тільки коли ви­конаєте, двері відчиняться!

— Допоможемо в біді? Виконаємо завдання?

1Робота в парах. Гра «Риболовля»

На картках — зображення рибок з одно-, дво- і трискладовими словами та відерець з цифрами 1, 2, 3 (за кількістю складів у сло­вах). Потрібно з’єднати стрілочками рибок і відерця.

Слова для гри: дощ, кущ, плющ, щука, щока, паща, щороку, вітрище, щебече.

Перевірка виконаного завдання.

Робота в групах

Дітям пропонуються блоки слів. Вони повинні з’ясувати закономір­ність і додати потрібне слово чи цифру.

Ранок — сніданок День — обід Вечір — ? Корова — 6 Вівця — ? Вовк — 4
Лисиця — 2, 4 Кішка — ? Молоко — 2, 4, 6 Дід — баба Син — дочка Мати — ?

Перевірка виконаного завдання.

Фізкультхвилинка під музику

3 Презентація книги

— Ось і складні завдання здолали. Тихіше! Я чую, як скриплять двері (звукозапис). Дивіться, вони відчиняються!

1) Звернення книжки до дітей

— Здрастуйте, діти! От я і з вами! Дякую, що так старанно й на­полегливо ішли на зустріч зі мною. Так багато завдань виконали. Я — ваш перший словник. Я проведу вас далі своїми сторінками в країну краси рідного слова. Допоможу вам правильно писати, ви­мовляти слово, розтлумачу його значення, дам переклад російською мовою. У мені ви знайдете вірші, загадки, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки, де є згадуване слово. Статті у словнику роз­міщені за алфавітом з обов’язковим наголосом.

— Посміхніться нашій гості, привітайте її і запросіть на гос­тину до нашої оселі, у це приміщення, в нашу другу домівку. А це що? (Паспорт)

2) Відомості про словник

— А що таке паспорт? (особистий документ)

— Подивимось, що у ньому. Народився у 1997 році. Місце на­родження — місто Київ, вул. Обсерваторна, 23. Він — син авторів Катерини Степанівни Прищепи та Василя ГригоровичаЛук’яненка.

4 Робота зі словником

— А зараз — сюрприз! Зазирніть до своїх портфеликів і поди­віться, чи немає там чогось новенького? (Діти виймають словники.)

Розглядування книжки. Читання розділу «Абетка» кращими читача­ми (с. 16: «Літера Щщ»). Знайомство з алфавітним покажчиком (с. 317). Орієнтування в ньому.

Читання окремими учнями тлумачення слів, що починаються на літе­ру «ща», за власним вибором (с. 331–332).

IV. Заключна частина.Підсумок уроку

— Хто виявився мешканцем казкового будиночка?

— Він вам подобається?

— Що було цікавого на уроці?

— Що було нового?

— Дякую вам за роботу на уроці! (Репортаж.)

 

Урок 190 (письмо)

Тема.Письмо під диктовку складів, слів, речень з вивченими буквами. Урок-мандрівка «Зоряний час»

Мета:закріплювати вміння писати під диктовку склади, слова, речення з вивченими літе­рами; розвивати каліграфічні навички, творче мислення, фонематичний слух першо­класників; виховувати бажання працювати разом.

Обладнання:плакат із зображенням космічного простору і трьох ракет; метелики зі звуковими схемами; індивідуальні картки для самостійної роботи; робочі зошити в косу лінію.

Хід уроку

I. Організаційний момент

— Діти! Ми отримали тривожний сигнал від жителів казкової планети. Пан Морок погрожує лишити їх усіх радощів життя, якщо вони не навчаться розрізняти звуки в словах і читати слова з літе­рою, що завжди позначає два твердих приголосних звуки, а також каліграфічно писати слова з нею. Яка ж це літера? («Ща»)

Чи готові ви мандрувати

І складні перешкоди долати,

Щоб навчити цих жителів гарно писати,

Букви нашої абетки знати?

— До казкової планети вирушають три екіпажі (три ряди)!

II. Основна частина

1 Артикуляційно-вимовні, фонематичні, творчі вправи

— До запуску космічної ракети приготуватися!

— Є приготуватися!

— Увімкнути мотори!

— Є ввімкнути мотори!

— П’ять, чотири, три, два, один. Пуск! Полетіли!

— Двигуни працюють (вимова [у]).

1) Виділення слів зі звуком [в] з потішки

Рожевий ранок нас зустрів,

Ромашка, рибка і Русланка.

А навкруги багато див!

Вітаємо всіх!

З добрим ранком!

2) Гра «Закінчи рядок»

Ра-ра-ра — привіталась дітвора.

Ру-ру-ру — зошита до рук беру.

Рі-рі-рі — вимовляю звуки всі.

Ри-ри-ри — завжди чітко говори.

Ро-ро-ро — вчися людям на добро!

3) Гра «Хто найуважніший?»

1-й ряд плескає в долоні, якщо [к] чується на початку слова, 2-й ряд — в середині, 3-й ряд — у кінці.

Слова: рибка, куля, школяр, комора, рак, буквар, гусак, річка, курчата, молоко, барвінок, літак, коваль, лікар.

Робота в зошитах

Повторення правил письма

2)Самостійна робота.Письмо під диктовку складів: Нок, се, ра, ве, лий

— Об’єднайте їх у слова, щоб вийшло словосполучення. (Весе­лий ранок)

Аналіз з’єднань літер.

Робота в парах

На крильцях трьох метеликів — звукові схеми. У дітей — індивідуаль­ні картки-квітки зі словами. У центрі квітки діти повинні поставити номер метелика з відповідною звуковою схемою.

4 Запис слів-відгадок під диктовку

Швидко скрізь вони літають,

Всіх про дощ попереджають.

За вікном гніздо будують,

Тільки тут в нас не зимують.

Комах з’їдять всіх залюбки.

Пташки ці звуться… (ластівки).

• У червоних чобітках,

В білому халаті

Він весною прилетів

І сидить на хаті.

Прилетів здалека.

Зветься він… (лелека).

Пташка гарненька.

В неї білі щічки,

Сірі лапки,

біла шийка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький,

Сама невеличка,

Називається… (синичка).

• Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний,

Це з-за моря на зорі

Повернулись… (журавлі).

— Яке слово зайве? Обґрунтуйте свою думку.

Представники кожної з команд записують на дошці назви перелітних пташок.

5 Робота біля дошки

Кожній команді пропонується пара слів. Запис звукових схем-відгадок до метаграм (творчі вправи).

З і — по дереву стрибає,

З у — її нам випікають.

(Булка — білка)

• Зі звуком [п]

На городі росте,

Зі звуком [ч] —

Між берегів тече. (Ріпка — річка)

Якщо в моєму слові р —

Я — хижий птах,

Що високо літає.

А змінити р на с —

Тварина свійська,

Нам допомагає. (Орел — осел)

6 Пальчикова гімнастика

7 Запис речень під диктовку

У лісі гарний кущ. Червоні ягоди лікувальні. Це шипшина.