Списування речень з друкованого шрифту

Прийдеш до лісу і чуєш дзвін. То дзвонять квітки конвалії. Кожна квітка — маленький срібний дзвіночок.

— Назвіть слова з буквосполученням дз.

— Чи можна ці речення назвати текстом? Чому?

V.Підсумок уроку

— Що сподобалось вам на уроці?

— Чи можна списані вами речення назвати текстом? Чому?

 

 

Урок 199 (читання)

Тема.Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж

Мета:формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати нави­чки правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного.

Обладнання:картки-блискавки; макет сонечка з буквами; фішки для звукових моделей; зошити без друкованої основи; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Читання карток-блискавок

ца дзу за ці дзо зе

— Назвіть слова з буквосполученням дз.

— Складіть звукові моделі цих слів.

2 «Цифрова криптограма»

— Поясніть значення цього прислів’я.

— З прислів’я доберіть слово до поданої звуко-складової моделі.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

1 Слухання вірша з подальшим обговоренням

Джміль збирав нектар із квітів,

меду наносив в дупло.

Працював він ціле літо,

облітав усе на світі,

щоб маленькі джмеленята

годувати чим було.

А. Німенко

— Про кого цей вірш?

— Що робив джміль?

— Для кого він збирав медок?

Утворення словосполучення

Джміль (що робить?) ..., ...

Складання речення

4 Звуковий аналіз слова джміль

IV.Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із новим звуком, який на письмі позначається двома буквами, будете вчитися читати слова з ним. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням творів, прига­даємо, що таке «чарівні слова» і яке значення вони мають у житті.

V.Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.

1 Виділення звука [дж] у слові джміль

2 Артикуляція звука [дж], віднесення його до приголосних, позначення фішкою

Звук вимовляється злито.

3 Аналітико-синтетичні вправи

1) Гра «Утвори склад»

Учитель називає звуки, учні утворюють склад.

2) Гра «Назви звуки»

Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворюють.

4 Гра «Впіймай слово і назви позицію звука [дж]»

Бджола, дзеркало, джерело, ходжу, дзвін, джем, саджаю, дзюр­чить.

VI. Фізкультхвилинка

Жу-жу-жу! Жу-жу-жу! Я із сонечком дружу Шу-шу-шу! Шу-шу-щу! З вітерцем я теж дружу. Джміль над квіточкою кружить. Джміль і квітка міцно дружать. Нахилюсь і поглажу травицю. Відпочив! І сідаю я вчитись.

VII. Ознайомлення з буквосполученням дж

— Звук [дж] — складний, він злитий з двох звуків [д] і [ж], тому на письмі ці звуки позначаються двома буквами — «де» і «же».

1 Читання складової таблиці

2 Читання піраміди слів

— Яке слово «солодке» на смак?

— Яка різниця між словами бджола і бджілка?

3 Друкування буквосполучень Дж, дж у зошитах

4 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

5 Читання складів з вивченим буквосполученням, запис їх у зошит

На дошці — малюнок сонечка, в середи­ні — буквосполучення дж, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Стомились очі й рученята.

Спочиньте трохи, мої малята!

Сонце спить, небо спить.

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

VIII. Робота за Букварем (с. 130).

1Розглядування малюнків.Складання звукових моделей слів бджола, джміль

— Кого ви бачите на малюнку?

2Вправа «Слухняний ротик»

1) Інтонаційне читання скоромовки