Розглядування малюнка (зошит, с. 45)

— Кого ви бачите на малюнку?

— Що вони роблять?

2 Самостійне читання вірша

— Між ким відбувалася розмова?

— Що запитав джміль?

— Що запитала бджола?

Робота в парах

Складання діалогу «Розмова бджоли та джмеля».

Фізкультхвилинка

Джмелі і бджоли

Збирали мед у полі,

Носили додому:

Бджоли — бджілкам,

Джмелі — джмеликам.

VII. Продовження роботи в зошиті

1 Письмо речення за зразком: Бджілка з джмеликом літали, квіточки збирали

— Назвіть слова, що вказують на дію предмета.

Творча робота

— Відновіть порядок букв, запишіть слова у вільний рядочок, створіть їх звукові моделі.

емдж лоредже льмідж

3 Запис речення під диктовку: Дзвенить вода у джерелі

— Прочитайте речення, уявивши в кінці знак питання, оклику.

VIII. Підсумок уроку .

— Яке буквосполучення ви писали на уроці?

— Який звук воно позначає на письмі?

— Наведіть приклади слів із цим буквосполученням.

— Яких комах ми згадували на уроці?

— Що вони робили?

 

Урок 201 (читання)

Тема.Звук [дж]. Позначення його буквосполученнями Дж, дж

Мета:формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж]; продовжувати формувати в пер­шокласників уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислен­ня; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання берегти її.

Обладнання:предметні малюнки (джміль, бджілка, знаряддя праці); схеми звукових моделей; карта-малюнок джерельця; картки для роботи в парах; сигнальні картки з цифрами.

Хід уроку

I. Організаційний момент

От і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно вас знову учить.

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

1 Бесіда

— З яким звуком ви ознайомилися минулого уроку?

— Наведіть приклади слів з цим звуком.

— Як він позначається на письмі?

— Чи є в українській мові звук, який на письмі передається двома буквами?

2 Слухання вірша (розповідає підготовлений учень)

Що ж до букв «де», «же», «де», «зе»,

Пам’ятаймо всі таке:

Означають букви ці:

Звуки [дж], [дз], [дз′].

Ось, наприклад, джерело,

Дзенькіт, дзюркіт, джміль, дзвінок.

3 Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом

4 Добирання звукових моделей до поданих малюнків

На дошці — малюнки: джміль і бджілка.

5 Створення проблемної ситуації

Хтось конверт у двері всунув. А у нім, здається, лист. І від кого ж він цікаво. І що пишеться у нім? Пишуть разом джміль і бджілка: «В лісі трапилась біда. Дзюркотіло джерельце дзвінко Та хтось каміння в нього наскидав».

Учитель розгортає малюнок. На ньому — джерельце, вода в деяких місцях перекрита камінням.

Вони і план джерельця нам прислали.

Вода і справді, майже не тече.

«Врятуйте! Нам каміння не підняти

І не розчистити від бруду джерельце.»

— Що, врятуємо джерельце? Тоді помандруємо разом із ним і, виконуючи різні завдання, будемо прибирати камінці.

Фізкультхвилинка

Ми бродили по лісах, Підійшли до річки. І ділили навпіл все, Як маленькі стрічки. Тобі — квітка! Мені — квітка! Тобі — грибок! Мені — грибок! Річку ми ділить не стали, Як міцненький той горіх, Бо моря, поля і далі В світі створені для всіх.

II. Основна частина

1Підготовча робота до опрацювання вірша «Джерельце»

— Щоб прибрати перший камінчик, потрібно виконати завдан­ня. А для цього розгорніть Буквар на сторінці 130.

— Прочитайте стовпчик слів.

— Яка різниця між словами джерело і джерельце?

— Що може бути джерельним?

— А як ви гадаєте, яка вона — джерельна вода?

На малюнку вчитель прибирає камінчик, фарбою малює воду до на­ступного камінчика, так робить кожного разу, коли учні виконають за­вдання.

2Робота над віршем «Джерельце»

Розглядування малюнка на с. 131

— Кого ви бачите на малюнку?

— Що лежить біля джерельця?

— Як ви вважаєте, навіщо хлопчику лопатка?

— Що ви можете сказати про хлопчика?

4 Читання вірша вчителем

— Де виблискує джерельце?

Словникова робота

виблискує водою

до ладу

6 Читання вірша учнями

7 Відтворення змісту прочитаного

— Від чийого імені, на вашу думку, говориться у вірші?

— Що хоче зробити хлопчик?

— Як ви розумієте вислови «задзвенить, заспіва вода»?

8 Виразне читання вірша учнями

— Погляньте на джерельце. Водичка швидко побігла і, от лихо, знову зупинилася!

Фізкультхвилинка

Дзюрчить у джерелі водиця,

Нахилимося, щоб умиться.

До сонечка потягнемося

І святій землі поклонимося.

9 Робота в парі

Кожна пара отримує картку.

Улісідзвінкодзюркотитьджерельце.

— Прочитайте речення.

— Сигнальною карткою покажіть кількість слів у реченні.

— А тепер покажіть картку з номером правильної графічної моделі.

— Перешкоду подолали. Рушаємо далі!

Робота в групах

— Для того щоб розчистити джерельце, вам потрібні інстру­менти. (Діти обирають інструменти та об’єднуються у групи.)

1) Складання розповіді за малюнком

Виступи груп

Учитель прибирає останнє забруднене місце.

III. Заключна частина

— Ось і вдалося розчистити джерельце.

Світла стелиться стежинка,

Дзюркотить джерельце дзвінко.

— Я біжу, я біжу!

Срібні дзеркальця держу,

Щоб дивились в нього друзі,

Синьоокі квітки в лузі.

— З чим порівнюється джерельце?

— Коли воно буде схожим на дзеркальце?

— Що можна побачити, глянувши в чисту воду?

 

 

Урок 202 (письмо)

Тема.Закріплення навичок письма слів з буквосполученням дж. Розвиток мовлення.Закріплення знань про текст. Усний переказ

Мета:закріплювати навички письма слів із буквосполученням дж; удосконалювати вміння учнів робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення, списувати текст з друко­ваного шрифту; розвивати увагу, зв’язне мовлення, вміння усно переказувати текст; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання:каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звуко-складових моделей; зошити з навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

Фронтальне опитування

— Яке буквосполучення писали на минулому уроці?

— Який звук воно позначає на письмі?

— Наведіть приклади слів з цим буквосполученням.

2 Гра «Впіймай звук»

Бджілка з джмеликом літали,

Бджілка з джмеликом дзижчали:

— Джжу! Дззу!

— Джжу! Дззу!