IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.

–Бүгін біз не туралы өттік?

– Түбірге жалғанатын және оның мағынасын өзгеретін қосымшаны не дейміз?

– Жұрнақтың белгісі қандай?

–Жұрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді қалай айтамыз?

 

V.Үйге тапсырма беру: 4-жаттығу. 116 бет.

VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

 

 

Тексерілді:

Күні:20.01.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ. (3) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларға жұрнақтың сөздің мағынасын өзгертетін қосымша екенін ұғындыру; сөздің түбіріне жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жасау тәсілін меңгерту. Дамытушылығы: Сөздерге жұрнақты дұрыс жалғай білуге үйрету ; сөз құрамына талдау дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Ата-анасының еңбегін құрыметтеуге тәрбиелеу;мамандықтың бәрі жақсы пайдалы екенін ұғындыру.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ.

Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі:кесте, жұмыс дәптер. суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

 

Психожаттығу жасату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

 

– Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

– Түбір мен жұрнақ туралы түсініктерін сұраққа жауап беру арқылы пысықтау.

– Мысалдар келтіріп, талдау.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Сабақтың тақырыбын таныстыру.

2.Жұрнақ туралы ережені қайталап еске түсіру.

3.Күн ретін, сынып жұмысын жазу.

Көркем жазу минуты бойынша мақал жазып, жұрнақ арқылы жасалған сөздердің астын сызу.

Өнердің қолы-алтын,

Өлеңшінің сөзі-алтын.

 

4.Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

-Жұмбақтың шешуін тауып, көшіріп жазу.

-Туынды сөзді тауып, түбірі мен қосымшасын белгілеу.

 

2-жаттығу.

 

-Көп нүктенің орнына тиісті жұрнақтарды қойып сөйлемдерді көшіріп жазу.

-лық, -лік, -дық, -дік, - тық, -тік.

 

3-жаттығу.

-Өлеңді жатқа айытқызу.

-Туынды сөздерді табу.

 

Сергіту сәті:

Мынау – менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мынау – басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау – менің оң қолым Мынау – менің сол қолым Барлық істі атқарған.

 

 

4-жаттығу. Өзіндік жұмыс.

-Сөйлемдерді көшіріп жазу.

-Қарамен жазылған сөздер қандай жұрнақтар арқылы жасалғанын табу.

 

5-жаттығу.

-Берілген сөздерден туынды сөздерді теріп жазып, сөйлем құрастыру.

Теңізші, домбырашы, ақылды, балалық.

 

Арманның әкесі теңізші. Арманның анасы домбырашы Арман ақылды бала.

IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.

–Бүгін біз не туралы өттік?

– Түбір дегеніміз не?

–Түбірдің белгісі қандай?

–Түбірге жалғанатын және оның мағынасын өзгертетін қосымшаны не дейміз?

– Жұрнақтың белгісі қандай?

–Жұрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді қалай айтамыз?

 

V.Үйге тапсырма беру: 6-жаттығу. 118 бет.

VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

Тексерілді:

Пән мұғалімі: Талдыбаева Ә

Күні:20.01.16 пәні: қазақ тілі сынып: 2 «Ж»

Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама: «Менің елім».

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Оқушыларды берілген мәтінді негізгі мазмұнын сақтап жазуға үйрету.

Дамытушылығы:Ой-өрістерін, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту. Өзіндік жұмысты орындау дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік:Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, белсенділікке тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: бақылау сабағы

Сабақты ұйымдастыру түрі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі: мазмұндамалар жиынтығы.

 

Сабақтың барысы:

¥йымдастыру кезеңі:

Психожаттығу жасату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жаңа сабақты оқып білу кезеңі.

1.Мазмұндама тақырыбымен таныстыру.

2.Менің елім тақырыбына байланысты өз түсініктерін айтқызу.

3.Ө.Қанахиннің «Менің елім» мәтінін оқып таныстыру.

4.Сұрақтарға жауап бере отырып жоспар құру..

 

5.Мәтін бойынша түсініктерін айтқызу.

6.Сөздік жұмыс.

Қазақстан Республикасы, кең-байтақ.

7.Мазмұндаманы жазу.

Жоспары:

1. Туған жер деген не?

2. Кішкентай туған жерден не құралады?

3.Сен оны мақтанышпен қалай айтасың?

 

Менің елім

Осы кең-байтақ үлкен елде әрбір адамның туған жері-өзінің ауылы, көшесі, үйі бар. Ол-оның кішкентай Отаны. Осындай кішкентай туған жерлерден үлкен Отан құралады. Сен осы жердің қай бұрышында тусаң да, бүкіл жер-сенің Отаның, туған елің. Сен оны мақтанышпен:

-Бұл менің елім- Қазақстан Республикасы! - дейсің