ІV. Бекіту, есептер шығару.

№31, №32 (ауызша)

№33 (1)

Берілгені: АВСD тіктөртбұрыш

АD = 15 м

АВ = (АD – 2,5) м

Т/К: Р = ?

Шешуі: Р=2 (АВ+АD)

АВ = 15 – 2,5 = 12,5(м)

Р = 2 (15 + 12,5) = 2∙27,5 = 55

Жауабы: 55м

№34. (3)

В СБерілгені: АВСD тіктөртбұрыш

Р = 24 м

АВ

АD2 есе қысқа

А DТ/К: АВ, АD

Шешуі: АВ = х деп белгілесек АD = 2х Р=2(АВ+АD)

12 = 3х

х = 4

АВ = 4м. АD = 8м Жауабы: 4м, 8м

№35. (2)

В СБерілгені:

АD – АВ = 3 дм

АD : АВ = 5:3

Т/К: АВ, АD-?

А Д Шешуі: АD = 5х, АВ = 3х

5х – 3х = 3

2х = 3

х = 1,5

АD = 5∙1,5 = 7,5; АВ = 4,5; Жауабы: 7,5м, 4,5 м

 

№39. Салу есебі.

Бір қабырғасы мен диагоналі бойынша тіктөртбұрыш салу

 

V. Қорытынды.Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Қандай параллелограмм тіктөртбұрыш деп аталады?

Тіктөртбұрыштың қандай қасиеттері бар?

VІ. Үйге: №33(2;3), №34 (1; 2), №35 (1)

VІІ. Бағалау. Оқушыларды сұрақ-жауап алып бағалау

 

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-8.мерзімі-

 

Сабақтың тақырыбы: Ромб. Квадрат.

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Ромбының және квадраттың анықтамалары және қасиеттері туралы түсінік

ә) Дамытушылық: Ромбының және квадраттың қасиеттерін қолдану арқылы есептер шығару

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға , жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Бұрыш, тік бұрыш, төртбұрыш, параллелограмм, диагональ, периметр, перпендикуляр, тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін еске түсіру.

Үй тапсырмасын тексеру

№33. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 15 м.екінші қабырғасы одан 2) 3 м ұзын; 3) 1,5 есе ұзын. Тіктөртбұрыштың периметрі неге тең?

№33 (2)

Берілгені: АВСD тіктөртбұрыш

АD = 15 м;

АВ = (АD + 3) м

Т/К: Р = ?

Шешуі: Р=2 (АВ+АD); АВ = 15 + 3 = 18(м); Р = 2 (15 + 18) = 2∙ 33 = 66

Жауабы: 66м

№33 (3)

Берілгені: АВСD тіктөртбұрыш

АD = 15 м

АВ = 1,5*АD м

Т/К: Р = ?

Шешуі: Р=2 (АВ+АD); АВ = 1,5*15 = 22,5(м);

Р = 2 (15 + 22,5) = 2∙37,5 = 75

Жауабы: 75м

№34. Тіктөртбұрыштың периметрі 24 м. Оның бір қабырғасы екінші қабырғасынан: 1) 3 м ұзын; 2) 2 м қысқа;

1)Берілгені: АВСD тіктөртбұрыш

Р = 24 м

АВ

АD3 м ұзын

Т/К: АВ, АD

Шешуі: АВ = х деп белгілесек АD = х + 3 Р=2(АВ+АD)

12 = 2х + 3; 2х = 12 – 3; 2х = 9; х = 4,5 АВ = 4,5м. АD = 7,5м Жауабы: 4,5м, 7,5м

2)Берілгені: АВСD тіктөртбұрыш

Р = 24 м

АВ

АD2 м қысқа

Т/К: АВ, АD

Шешуі: АВ = х деп белгілесек АD = х − 2 Р=2(АВ+АD)

12 = 2х − 2; 2х = 12 + 2; 2х = 14; х = 7 АВ = 7 м. АD = 5м Жауабы: 7 м, 5м

№35. 1) Тіктөртбұрыштың қабырғаларының қосындысы 16 дм, қатынасы 3:7

В СБерілгені:

АВ + АD = 16 дм

АВ : АD = 3: 7

Т/К: АВ, АD-?

А Д Шешуі: АВ = 3х, АD = 7х

3х + 7х = 16; 10х = 16; х = 1,6; АВ = 3∙1,6 = 4,8; АD = 7*1,6 = 11,2;

Жауабы: 4,8 дм, 11,2 дм

ІІІ. Жаңа сабақ.

Анықтама: Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады.

Ромб деген сөйлем параллеллограмның дербес түрі

болғандықтан параллелограмның барлық қасиеттері

ромбының қасиеттері болады

Оқушыларға сұрақ қойып ромбының қасиеттерін

айтқызу.

1. Ромбының қарама – қарсы бұрыштары тең

2. Ромбының бір қабырғасына іргелес

бұрыштарының қосындысы 1800 қа тең.

3.Ромбының диагональдары қиылысу нүктесінде тең

екіге бөлінеді

4. Ромбының диагоналі оны өзара тең екі үшбұрышқа

бөледі

Оқушылар енді оның қасиеттері мен бірге ромбының

өзіне ғана тән мынадай қасиеті бар екен. Ол қасиеті

мына теоремада тұжырымдалады.

Теорема: Ромбының диагональдары тік бұрыш жасап

қиылысады. Ромбының диагональдары оның

бұрыштарының биссекрисалары болады.

 

Өзіне тән қасиеттеріне кері теорема құрастырыңдар

1. Егер параллелограмның диагональдары өзара перпендикуляр болса, онда ол ромб болады.Өздері дәлелдейді

2. Егер параллелограмның диагональдары оның бұрыштарының биссектрисасы болса, онда ол ромб болады.

3. Анықтамадан шығару. Қабырғалары бір-біріне тең төртбұрыш ромб болады.

Параллелограмның биіктігінің анықтамасын сұраймын.

 

Оқушылар: ΔВЕА және ΔВFС гипотенузасы мен сүйір бұрышы бойынша бұл үшбұрыштар тең екенін айтып, онда ВЕ=ВF. Ромбының биіктіктері тең

Ромб периметрі Р=4а болады.

Анықтама:

1. Барлық қабырғалары тең тік ромб квадрат деп аталады.

Бұдан тіктөртбұрыш пен ромбының барлық қасиеттері квадрат үшін орындалады.

Оқушылардан сұраймын.

1. Квадраттың диагональдары тең болады

2. Квадраттың диагональдары қиылысу нүктсінде тең екіге бөлінеді.

3. Квадраттың диагональдары тік бұрыш жасап қиылысады.

4. Квадратты диагональдары оның бұрыштарының биссектрисалары болады.

Квадраттың периметрі: Р=4а

ІҮ. Өтілген тақырыпты бекіту.

№46. (ауызша) №47 (ауызша), №48 (ауызша),

№51. Тіктөртбұрыштың қабырғаларының орталары ромбының төбелері болатынын дәлелдеңдер.

Берілгені: АВСД тіктөртбұрыш

АК=ВК, BN=NC, CF= , АН=

Дәлелдеу керек: KNFH-ромб

 

Дәлелдеуі: Екі катеттерінің теңдігі бойынша ΔNBK=ΔNCF=ΔHДF=ΔНАК .

Онда бұл үшбұрыштардың гипотенузалары да тең. KN=NF=FH=KH қабырғаларының теңдігі бойынша төртбұрыш KNFH-ромб болады.

№52.

 

 

Берілгені: ромб

< АВО − < ВАО = 150

Табу керек: <АВС, -?

 

Шешуі: ΔАОВ- тік бұрышты үшбұрыш

<ВАО + <АВО = 900

<АВО − <ВАО=150

2<АВО = 1050

2<АВО= <АВС

<АВС = 1050

= 1800 − 1050=750

Жауабы: 750 және 1050

Ү. Сабақты қорытындылау, бағалау

ҮІ. Үйге тапсырма№49; №59; №60;

 

 

Анықтама. Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады.

7-теорема. Ромбының барлық диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштардың биссектрисалары болып табылады.

8-теорема. (7-теоремаға кері теорема) Егер параллелограмның диагональдары перпендикуляр болса, онда ол ромб болады

ІV.Есеп шығару

№41. Ромбының қабырғалары 6,5 дм. Периметрін есептеңдер.(26 дм;)

№43. Ромбының бір диагоналі қабырғасына тең болса, оның бұрыштарын есептеңдер.( АВ = ВС; АС = АВ болса, онда АВ = ВС = АС тең қабырғалы үшбұрыш. Олай болса, 600; 1200)

№88(Ш). Тіктөртбұрыштың диагональдарының қиылысу нүктесі үлкен қабырғасына қарағанда кіші қабырғасынан 4 см қашық орналасқан және тіктөртбұрыштың периметрі 56 см. Оның қабырғаларын (Р = 2(а + в);

а + в = 28; а – в = 8; жауабы: 10 см; 18 см)

V. Үйге тапсырма. §3.2. №42; 44

VI. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

VIІ . Қорытынды.Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Ромб дегеніміз не ?

№38. Тікбұрыштың бір бұрышының биссектрисасы қабырғалардың бірін ұзындықтары 12 см және 8 см кесінділерге бөлед. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. ( 12 см; 20 см немесе 8 см; 20 см)

№42.Ромбының периметрі 36,4 м. Қабырғасын табыңдар. (9,1 м)

№44. Ромбының сүйір бұрышы 420.Қалған бұрыштарын табыңдар. ( 1380; 420; 1380; 420)

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

Анықтама. Барлық бұрыштары тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз.

5-теорема. Тіктөртбұрыштың диагональдары тең болады.

6-теорема. (5-теоремаға кері теорема) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол тіктөртбұрыш болады

ІV.Есеп шығару

№29. Тіктөртбұрыштың қабырғалары : 1) 8,5 см және 4,5 см; 2) 17 дм және 8 дм. Әр жағдай үшін тіктөртбұрыштың периметрін есептеңдер.(26 см; 50 см)

№30. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 15 м. Екінші қабырғасы одан 1) 2,5 м қысқа ; 2) 3 м ұзын; 3) 1,5 есе үлкен. Тіктөртбұрыштың периметрі неге тең?(55 м; 66 м; 75 м)

№32. 1) Тіктөртбұрыштың қабырғаларының қосындысы 16 дм, қатынасы 3:7; 2) тіктөртбұрыштың қабырғаларының айырымы 3 дм, қатынасы 5:3. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.(АВ + ВС = 16 ; 3:7; 3х + 7х = 16 дм ; жауабы: 4,8 дм, 11,2 дм 2) АВ – ВС = 3 дм; 5: 3; 5х – 3х = 3; жауабы: 7,5 дм; 4,5 дм)

№87.(Ш). Тікбұрыштың бір бұрышының биссектрисасы қабырғасын қақ бөледі. Оның кіші қабырғасы 10 см. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар. (60 см)

V. Үйге тапсырма. §3. №31; 38

VI. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

VIІ . Қорытынды.Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Қандай параллелограмм тіктөртбұрыш деп аталады?

 

 

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-9.мерзімі-

 

Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Ромбының, квадраттың анықтамалары және қасиеттері туралы түсінік

ә) Дамытушылық: Ромбының, квадраттың қасиеттерін қолдану арқылы есептер шығару

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:бекіту

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Бұрыш, тік бұрыш, төртбұрыш, параллелограмм, диагональ, периметр, перпендикуляр, тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін еске түсіру.

Үй тапсырмасын тексеру

№49. Ромбының сүйір бұрышы 420. Қалған бұрыштарын табыңдар.

Жауабы: 1380

№59. Бір қабырғасы 7,5 см-ге тең квадраттың периметрін есептеңдер.

Р = 30

№60. Квадраттың периметрі 3,2 см. Қабырғасын табыңдар.

а = Р : 4; а = 0,8

ІІІ. Есеп шығару

№64. Егер квадраттың қабырғасы:

1) 4,5 см-ге ұзарса; 2) 3 см-ге қысқарса; 3) 3 есе ұзарса; 4) 2 есе қысқарса, онда берілген квадраттың периметрі қалай өзгереді ?

1) шешуі: алғашқы квадраттың қабырғасы х болса, онда Р1 = 4х

Екінші квадраттың қабырғасы (х + 4,5) болса, Р2 = 4х + 18

Екі квадраттың периметрлерінің айырымы 18 см. Жауабы : 18 см артады. Сол сияқты 2) 12 см қысқа 3) 12 есе ұзарады; 4) 2 есе қысқарады.

Егер квадраттың қабырғасы 4,5 см-ге ұзарса, онда берілген квадраттың периметрі қалай өзгереді?

Шешуі: Берілген квадраттың қабырғасы а десек

Р=4а а1=а+4,5

Р1=4а1

Р1=4(а+4,5) =4а+18=Р+18

Р1=Р+18

Жауабы: 18 см ұзарады

 

4) 2 есе қысқарса ше

Р=4а а1= а

Р1=4а1=4∙ а= ∙4а= Р

Р1= Р

Жауабы: периметрі екі есе қысқарады.

ІІІ. Есеп шығару

Есептер жинағы:

№1. Төртбұрыштың периметрі 59 см. Оның бір қабырғасы екіншісінен 6 см артық, үшінші қабырғасы 3 см кем, ал төртінші қабырғасы екіншісінен 4 есе артық болса, онда төртбұрыштың қабырғалары неге тең ?

( х + х + 6 + х – 3 + 4х = 56; 14; 8; 5; 32)

№2. Төртбұрыштың қабырғаларының қатынасы 3: 5 : 1 : 7 . Төртбұрыштың периметрі 64 см-ге тең болса, онда оның қабырғаларын табыңдар.(12 см;

20 см; 4 см; 28 см)

№3. Бұрыштарының қатынасы 3:5 болатын ромбының бұрыштарын табыңдар. (2(6х+ 10х) = 360; 67,50, 112,50)

ІV. Қорытынды.Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Параллелограмм, тіктөртбұрыш және ромб дегеніміз не?

Квадрат дегеніміз не ?

V. Үйге тапсырма. §3.3. №53.№64(3;4)

VI. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

 

 

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-10.мерзімі – 05.10.12

 

Сабақтың тақырыбы: Фалес теоремасы

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Фалес теоремасы туралы түсінік

ә) Дамытушылық: Берілген кесіндіні циркуль мен сызғыштың көмегімен тең кесінділерге бөлуді, пропорционал кесінділер салуды үйрену

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Пропорция, тең кесінділер, кесіндінің ұзындығы, бұрыш, параллелограмм, параллель түзулер мен қиюшының қасиеттері, үшбұрыштар теңдігінің белгілері.

Үй тапсырмасын тексеру

№53.Ромб қабырғасының диагональдармен жасайтын бұрыштарының қатынасы 2:7. Ромбының бұрыштарын есептеңдер.

Берілгені: АВСD ромб А А = 4х; В = 14х

А1 = 2х

В1 = 7х 4х + 14х = 1800

Т/К: D В 18х = 1800

х = 100

Жауабы: 400; 1400

С

 

№64. Егер квадраттың қабырғасы: 2) 3 см-ге қысқартса; 4) 2 есе қысқарса, онда берілген квадраттың периметрі қалай өзгереді ?

2) Р = 4(х – 3); Р = 4х – 12; Жауабы: 12 см-ге қысқарады

4) Р = 4*х/2; Р = 2х Жауабы: 2 есе қысқарады

ІІІ. Жаңа сабақ.

Циркуль мен сызғыштың көмегімен салу есептерін өткенбіз. Циркуль мен сызғышты пайдаланып кесіндіні тең екі кесіндіге қалай бөлетін едік? Қалай салатынын тақтада бір оқушы көрсетеді.

Ал енді кесіндіні циркульмен сызғышты пайдаланып үш, төрт, бес т.б. кесінділерге қалай бөлуге болады? Бұл сұраққа жауап беру үшін ежелгі грек математигі Фалес теоремасын қолданады екенбіз.

3.Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Фалес теоремасы

а) Тарихына тоқталу

Фалес Милетский грек ғалымдарының тұңғышы б.э.д. 625-547 жылдар шамасында өмір сүрген. Бүгінгі өтетін теоремамыз кесіндіні циркуль мен сызғыштың көмегімен тең бөліктерге бөлуге қолданылады. Фалес диаметр дөңгелекті қақ бөлетінін, тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең болатынын, вертикаль бұрыштардың теңдігін, үшбұрыштардың теңдігінің бірінші белгісін алғаш дәлелдеген. Б.ж.с. бұрын 585 жылғы 28 майда болған күн тұтылу құбылысын алдын ала, алты ай бұрын айтқан. Гректер дүниеде жеті-ақ адам данышпан болып туады депойлаған, Фалес солардың біріншісі деп есептеген.

ә) Фалес теоремасы.

Егер бұрыштың қабырғаларын қиятын параллель түзулер оның бір қабырғасында тең кесінділер қиса, онда олар екінші қабырғасында да тең кесінділер қияды.

 

Берілгені: <АОВ

а1 ІІ а2 ІІ а3 ІІ а4 ІІ а5 ІІ ...

а1 ОА=A1, а2 ОА=A2

а1 ОB=B1 , а2 ОB=B2

OA1=A1A2=A2A3=…

 

Д/к: ОВ1=B1B2=B2B3=…

 

Дәлелдеуі: A1C1II OB, A2C2 II OB, A3C3 II OB кесінділерін жүргіземіз.

Параллель түзулерді үшінші түзумен қиғандағы сәйкес бұрыштар болғандықтан < C1A1A2= <C2A2A3= <C3A3A4 және <С1А2А1=<С2A3A2=< C3A4A3 ал шарт бойынша A1A2=A2A3=A3A4 онда үшбұрыштар бір қабырғасы және оған іргелес екі бұрышы сәйкесінше тең болғандықтан ΔA1C1A2=ΔA2C2A3, ал үшбұрыштардың теңдігінен А1С1=A2C2 болады. Сонда A1B1B2C1; A2B2B3C2 параллелограмм болады. Яғни А1С1=B1B2, A2C2=B2B3 немесе В1В2=B2B3

Қалған кесінділердің теңдігі де осылай дәлелденеді.

Ескерту: Бұрыштың қабырғаларының орнына кез келген екі түзуді алуға да болады. Теореманың қорытындысы сол күйінде қала береді. Берілген екі түзуді қиып өтетін және бір түзуден тең кесінділер қиып түсіретін параллель түзулер екінші түзуден де тең кесінділер қиып түседі.

4. Фалес теоремасын практикада қолдануға есеп.

Есеп берілген АВ кесіндісін тең n белгілерге болу керек.

Шешуі:

 

1) АВ кесіндісін қамтитын түзуде жатпайтын А нүктесінен бастап а сәулесін салам.

2) а сәулесінің бойына өзара тең АА1, А1А2, А2А3, …, Аn-1An кесінділерін өлшеп саламыз.

3) АnB қосамыз

4) А1В1 ІІ А2В2 ІІ А3В3 ІІ AnВn түзулерін жүргіземіз

Фалес теоремасы бойынша АB1=B1B2=B2B3=…=Bn-1B

 

ІV.Есеп шығару

№72. 1) Берілген кесіндіні тең 3 бөлікке бөліңдер

№73. 1) Қатынастары 1:3 болатындай етіп берілген кесіндіні екі бөлікке бөліңдер.

V. Қорытынды. Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Фалес теоремасын тұжырымдаңдар.

VІ. Үйге тапсырма. §4. №72(2), №73(2)

VІI. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

 

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-11.мерзімі-

 

Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару

Сабақтың мақсаты:

а)Білімділік: Төртбұрыш, тіктөртбұрыш, ромб,квадрат, фалес теоремасы тақырыптарына есептер шығару

ә) Дамытушылық: Төртбұрыш, тіктөртбұрыш, ромб,квадрат, фалес теоремасы қасиеттерін қолдану арқылы есептер шығару

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:игеру

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Бұрыш, тік бұрыш, төртбұрыш, параллелограмм, диагональ, периметр, перпендикуляр, тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін еске түсіру.

№72(2).Берілген кесіндіні тең 5 бөлікке бөліңдер

№73(2).Қатынастары 2 : 5 болатындай етіп берілген кесіндіні екі бөлікке бөліңдер

ІІІ.Есеп шығару(дидактикалық материал №2 ӨЖ)

 

 

2. Ромбының кіші диагоналінің ұзындығы 15 см, ал бір бұрышы 1200-қа тең. Ромбының периметрін табыңдар.

Жауаптары:

Есептер жинағы.

№8. Төртбұрыштың екі бұрышының қосындысы 1950, үшінші бұрышы 730-қа тең. Төртбұрыштың төртінші бұрышын табыңдар. (920)

№14. Параллелограмның бір қабырғасы 4,5 см, ал екінші қабырғасы одан :

1) 1 см-ге артық; 2) 4 см-ге кем; 3) 2 есе артық; 4) 3 есе кем. Параллелограмның периметрін табыңдар.( 1) 20 см, 2) 10 см, 3) 27 см, 4) 12 см)

№34. АВСD тіктөртбұрышының периметрі 26 см. АВ және ВС қабырғаларының қосындысын табыңдар (13)

№36.Егер АВСD тіктөртбұрышының ұзындығы 15 см, ал периметрі 38 см болса, онда оның ені неге тең?(4 см)

№38. Егер тіктөртбұрыштың периметрі 74 см және ені периметрі 16 см-ге тең квадраттың қабырғасына тең болса, онда тіктөртбұрыштың ұзындығы неге тең?(33 см)

№40. Ромбының қабырғасы 5,5 см-ге тең болса, онда оның периметрі неге тең?

ІV. Қорытынды.Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

Тіктөртбұрыш, ромб, квадрат дегеніміз не ? Қасиеттерін тұжырымдаңдар.

V. Үйге тапсырма. Есептер жинағынан берілген есептің қалғаны.

VI. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

 

 

 

 

 

2. Ромбының кіші диагоналінің ұзындығы 15 см, ал бір бұрышы 1200-қа тең. Ромбының периметрін табыңдар.

 

 

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-12.мерзімі- 12.10.12

 

Сабақтың тақырыбы: Трапеция

Сабақтың мақсаты:Дөңес төртбұрыштың бір түрі трапеция туралы мағлұмат беру

а)Білімділік: Трапеция туралы түсінік

ә) Дамытушылық: Трапеция, оның түрлері және элементтерімен танысып білу

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын,дайындығын тексеру.Оқушылармен амандасу.