V. Ознайомлення з авторською музикою.

З музичного мистецтва

для 1 класів

На перший семестр.

 

Урок 1

 

Тема уроку :Здрастуй, Музико!

 

Мета уроку :

Навчальна:мотивацыйно й емоційно ввести дітей до навчального курсу;

- пдготувати учнів до усвідомлення сутності музики;

- ознайомити з правилами роботи в зошиті та підручнику;

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

- виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час співу;

- корекційний розвиток моторних функцій і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

Наочні посібники: музичні інструменти (картки), ма –

люнки на яких зображено де можна

зустрітися з музикою. Портерт В.Подвала.

Музичний матеріал:пісні про школу на вибір;

- улюблені дитячі пісні на вибір.

Т.Н.З :магнітофон, музичні інструменти.

 

Хід уроку.

 

I . Організаційна частина.

Діти входять до класу під час звучання пісні на шкільну тематику.

Музико! Завжди будь з нами,

Щоб дзвенів наш дім піснями,

Щоб у пісні вчились діти

Мову звуків розуміти.

Щоб лунало на весь світ;

- Здрастуй, Музико!

- Привіт!

 

ІІ. Оголошення теми уроку.

1.Вступна бесіда.

Сьогодні,друзі,перший раз

Ви увійшли в музичний клас.

Ми підемо-в руці рука -

У світ, що зветься Музика.

- Куди запрошує цей вірш?

- Де звучить музика у повсякденному житті?

- Хто любить співати, танцювати?

- Де ти стикаєшся з музикою? Яку музику любиш?

 

2.Робота з підручником (ст..5)

- Розгляньте малюнки. Подумайте, що можна назвати музикою?

- Що роблять діти? (співають, грають на музичних інструментах, танцюють.)

Отже, музикою називають спів та гру на музичних інструментах. Музика «розмовляє» мовою звуків.

 

III. Слухання музики. (пісні про школу на вибір).

- Яка пісня звучала? (весела, сумна, легка, жвава, мелодійна, наспівна).

- Пісня складається із частинок – куплетів. Вірші до пісні створює поет, а музику –композитор.

 

3. Фізкультхвилинка (ритмічні рухи під музику).

4.Робота в зошиті (ст..4-5).

- поставте значки біля малюнків, де «живе» музика.

 

Гра «Так чи не так»

(Діти аплодують, коли у фразі «живе» музика).

Дівчинка співає. Хлопчик бігає. Андрійко грає на сопілці. Бабуся читає казку. Мама співає колискову пісню. Даринка грає на скрипці. Дмитрик спить. Назар грає у футбол. Школярі співають новорічну пісню.

 

5. Виконання дитячої пісні на вибір.

- Сядьте зручно, рівно. Співайте не гучно, прислухаючись до супроводу, звучання власного голосу та голосів інших дітей.

(Діти можуть виконувати пісню в парах, усім класом, самостійно, робити ритмічні рухи під музику).

 

ІV. Підсумок уроку.

- Що ми будемо робити на уроках музики?

- Чи може музика підняти настрій людині?

- Який настрій вона подарувала вам сьогодні?

 

Урок 2.

Тема уроку :Урок музичного мистецтва .

 

Мета уроку :

Навчальна:ознайомити першокласників з

особливостями уроку музичного мистецтва, основними правилами поведінки в кабінеті музики.

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

Розвиваюча:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час співу;

- корекційний розвиток моторних функцій і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

Наочні посібники:портреткомпозитора М.Ровенка;

- малюнок дівчинки і хлопчика.

Музичний матеріал:М.Ровенко «Ми - першокласники»;

- український народний танець «Гопак»

Т. Н. З :магнітофон, музичні інструменти.

 

Хід уроку.

I . Організаційний момент.

У нас урок незвичний –

На ньому все музичне:

Казки, вірші, завдання

І навіть привітання.

-

ти
ді
Сьогодні ми розпочнемо наш урок з музичного вітання.

 

               
 
 
   
Доб
     
рий
 
     
день!
 

 

 


(Маленькі рамки відповідають короткій тривалості звучання, а великі – довгій.)

ІІ. Оголошення теми уроку.

1.Вступна бесіда.

Сьогодні до нас на урок завітала Марійка і Тарасик. Вони дуже люблять уроки музики і хочуть розповісти, що можна робити на цих уроках і чого – не слід.

 

2.Робота в зошиті(с.6)

- Розгляньте малюнки. Як ви гадаєте, що можна робити на уроках музики?

- Який із них зайвий? Чому?

- Що вам найбільш до вподоби? Розфарбуйте цей малюнок.

 

Гра «Хто найуважніший».

Вчитель говорить фразу: «На уроках музики можна …»

(Співати, стрибати, танцювати, бігати, радіти, слухати музику, розмовляти, грати на музичних інструментах, спати, їсти).

Діти оплесками «ловлять» правильну відповідь.

 

3.Фізкультхвилинка.

ІІІ. Слухання музики.

- Марійка і Тарасик – українці. Вони люблять

співати і танцювати. Їхній улюблений танець – «Гопак». Він веселий, енергійний.

Гопак –старовинний танець українців. Його назва походить від традиційного вигуку «Гоп!». А музика виконується на українських народних інструментах спочатку поволі, а потім мелодія прискорюється.

- Яка звучить музика? Чи змінюється вона?

- Як ти розумієш слово «танець»?

Танець –ритмічні рухи та музика, під яку можна

танцювати.

- Де ви стикалися з танцями?

- Які танці популярні зараз?

- Які почуття виражає музика танцю?

 

IV. Розучування пісні М.Ровенка «Ми - першокласники»

- Марійка і Тарасик – першокласники. Вони дуже

люблять вчитися, ходять залюбки до школи.

- А що діти роблять у школі? Які предмети вивчають?

- Чому у школі весело?

- А ще на уроках музики люблять вивчати пісні.

 

Пісня –це невеликий твір для співу. Вона складається із куплетів. Пісня може містити заспів і приспів. У заспівах слова змінюються, а у приспівах повторюються.

 

1.Виконання пісні вчителем.

- Чи сподобалася пісня? Про що в ній

розповідається? Яка це пісня? (весела, сумна, рухлива, повільна, швидка).

 

V. Закріплення вивченого.

1.Робота в зошиті(с.7)

-Які музичні твори ми сьогодні вивчали?

- Вкажи стрілками, де – пісня, а де – танець.

- Як називається твір для співу?

 

2.Розучування елементів українського народного танцю «Гопак».

3.Виконання на музичних інструментах пульс таритмічного малюнку танцю.

 

VI. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

- Що сподобалося робити найбільше?

- Як вплинула музика на ваш настрій?

 

Урок 3.

Тема :Вчимося слухати музику.

 

Мета уроку :

Навчальна:ознайомити учнів з основними правилами

сприймання музичного твору;

- формувати навички уважного та вдумливого

слухання музики.

Виховна:Виховувати любов та інтерес до музики.

Розвиваюча:Розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час співу;

- корекційний розвиток моторних функцій і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.

Наочні посібники: ілюстрація музичних інструментів, портрет П.І.Чайковського.

Музичний матеріал:П.І. Чайковський «Марш дерев’яних солдатиків», українська народна лічилка «Раз, два, три, чотири…»

Т. Н. З:магнітофон.

 

Хід уроку.

I . Організаційна частина. Музичне вітання.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Що таке музика? (Спів та гра на музичних інструментах.)

- Які музичні інструменти ви можете назвати?

Отже, музика виконується на музичних інструментах.

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми навчимося слухати музику.

 

1.Робота над віршем «Настає чарівний час…»

 

Настає чарівний час, Музика іде до нас.

Та спочатку прийде тиша… Тож умощуйтесь зручніше,

Всі заплющіть оченята, Будемо разом чекати.

Тиша плине край вікна, Вже заходить в клас вона,

Йде повз парти тишком-нишком

(в неї лапки, як у кішки),

Огортає цілий клас… А за нею йде до нас

Звукова співуча казка. Музико, заходь, будь-ласка!

- Діти, послухаймо тишу. Що ви чуєте?

(Вчитель грає на музичному інструменті.)

- Які звуки ви чуєте зараз? (Музичні)

 

2.Робота з підручником (с.12).

- Розгляньте малюнки. Назвіть музичні інструменти. Для чого призначені ці речі?

 

3.Гра «Пантоміма».

Покажіть, як грають на скрипці, баяні, сопілці, піаніно…

 

4.Робота в зошиті (с.8)

- Здогадайтесь, на чому я зараз граю. (Вчитель імітує гру на музичному інструменті, а діти обводять його олівцем у зошиті.)

- Розмалюйте той музичний інструмент, на якому б ви хотіли навчитись грати.

 

5.Розучування української народної лічилки «Раз, два, три, чотири…»

1) Виконання лічилки вчителем.

- Про кого розповідається у лічилці?

- Чого вчили дитину? Якого вона віку?

- Де можна використати лічилку? (Під час гри.)

2) Розучування поспівки за допомогою малюнка підручник, с.15

3) Виконання лічилки групами.

1-ша група – з оплесками

2-га група – з крокуванням

3-тя група – з рухами рук

 

IV. Слухання музики.

Під час виконання лічилки друга група дітей крокувала. Виявляється, є музика, під яку легко це робити. Це – марш.

 

Марш –це чітка, пружна музика, під яку легко крокувати.

 

- А хто вміє гарно це робити? Звичайно, солдати.

Послухайте музику російського композитора Петра Чайковського «Марш дерев’яних солдатиків».

- Про що вона розповіла? Що ви собі уявили?

- Скільки у марші частин? Як крокувати під музику цього маршу?

 

6.Фізкультхвилинка.(крокування під музику маршу.)

 

V. Виконання пісні М.Ровенка «Ми - першокласники».

7.Робота в зошиті (с.9).

- До якого музичного твору підходить цей малюнок? Зафарбуй табличку, яка йому відповідає. (Марш.)

- Підкресли, як треба слухати музику. (Тихо, вдумливо, зосереджено, уважно.)

 

VI. Підсумок уроку.

- Що таке музика? Як треба її слухати?

- Який «музичний інструмент» завжди з людиною? (Власний голос.)

Урок 4.

Тема:Щоби правильно співати.

 

Мета уроку :

Навчальна:ознайомити учнів з основними правилами

співу;

-формувати навички співацької постави,

дихання та звукоутворення.

Виховна:Виховувати любов та інтерес до музики.

-виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:Розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники :портрети В.Косенка,малюнки бегемотиків Бетті і Карла, ілюстрація овочів і фруктів.

Музичний матеріал : В.Косенко «Дощик», українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»

Т. Н. З :магнітофон.

 

Хід уроку:

I . Організація частина . Музичне вітання.

- Про що нагадали дзвіночки? Яку музичну фразу ти заспівав?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Прослухайте вірш. Про який урок ідеться у ньому?

Нас звуть віночки на урок,

Де маршами лунає крок,

Де звуки чисті та ясні,

Веселі танці і пісні.

Там ми разом співаємо,

На інструментах граємо,

Крокуємо, танцюємо і музику малюємо…

- Чим займаються діти на уроці музичного мистецтва? Пригадай, як потрібно слухати музику.

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

1.Вступна бесіда.

- На сьогоднішньому уроці разом із бегемотиком Бетті та Карлом ми навчимося правильно співати.

- Послухайте вірш і виконайте дії, про які в ньому йдеться.

Щоби правильно співати,

Треба сісти або стати.

Спинки рівні, як тростинка,

руки вниз чи на колінка.

 

2.Робота в зошиті (с.10).

- Подивись, як сидить Бетті та як співає Карл. Це називається співацькою поставою.

- Хто із цих звірят забув про правила співу?

- Покажи співацьку поставу. Запам’ятай жести вчителя, коли він «керує» співом:

Раз – увага!

Два – вдихаймо!

Три – співати починаймо!

- Вдих повинен бути спокійний і повний, ніби

нюхаємо квітку, але швидкий, бо може прилетіти бджола.

Видих – довгий і плавний, ніби дмемо на вогник так, щоб не згасити полум’я свічки.

 

3.Розспівування.

Розспівка – вправа для голосу.

 

Розспівування готує голос до співу.

Добрий день, осінній день,

Знов чекаємо пісень.

 

4.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування української народної пісні «Ходить гарбуз по городу».

- Бегемотики Бетті й Карл дуже люблять осінь.

- Чому її називають щедрою порою року? Що достигає восени?

 

1. Гра «Збери урожай».

(Для Бетті діти збирають у кошичок фрукти, а для Карла - овочі).

 

2. Виконання пісні «Ходить гарбуз по городу» вчителем

- Про яку родину йдеться у пісні?

- Які рядки повторюються в різних куплетах?

 

3.Робота в зошиті (с.11)

- Відгадайте загадки і обведіть олівцем слова-відгадки.

 

· Круглий жовтий карапуз

Йшов городом і загруз,

Бо насіння стільки має,

Що аж боки розпирає. (Гарбуз)

 

· Я на сонці достигаю,

Одежину жовту маю.

Я – городу господиня,

Запашна, солодка … (Диня)

 

· Між зеленим листям пишним

Заховалися потішні

Гарбузові сини й дочки –

Зелененькі … (Огірочки)

 

· Дівка вправна, червоненька,

Має косу зелененьку,

Цілий день сидить в коморі,

А коса її – надворі. (Морква)

 

· Ми веселі і кругленькі,

В нас головки червоненькі,

Маєм добрий смак і вроду –

В борщик просимось з городу. (Буряки)

 

4.Робота над піснею.

Вчитель прикріплює на дошці у правильній послідовності малюнки тих героїв, про яких співається у пісні.

 

5.Виконання пісні «у ролях»

 

V. Слухання музики В.Косенко «Дощик».

- Але осінь приходить до нас не лише із багатим урожаєм.

Відгадайте загадку і скажіть, на що ще багата осіння пора.

Загадка

Коли нема – чекають,

Коли прийду – тікають. (Дощ.)

- Який буває дощик? (Теплий, холодний, лагідний,

сильний, непривітний)

- Послухайте музичний твір українського

композитора Віктора Косенка «Дощик» і опишіть його.

- Чи змінюється характер музики протягом твору?

Повторне слухання із диференційованим завданням.

- Придумайте до цієї музики супровід на барабані

(для хлопчиків), танець дощику для пальців (для дівчаток).

 

VI. Підсумок уроку.

- Як потрібно правильно співати?

- Покажіть співацьку поставу стоячи, сидячи.

 

Урок 5.

Тема :Хто створює музику.

Мета уроку :

Навчальні:ознайомити учнів з двома видами музики

народною та композиторською;

-формувати навички співацької постави.

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

- виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:портрет В.А. Моцарта, В.Косенка,

П.І.Чайковського, малюнки півня і шпака.

Музичний матеріал:В.А.Моцарт «Менует»укр. нар.пісня «Ходить гарбуз по городу»,

Т. Н. З : магнітофон.

 

Хід уроку.

I . Організаційна частина. Музичне вітання.

Добрий день,

Дуже гарний день.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань. Розспівування.

- Які пісні ви вивчали на попередніх уроках? Яка

з них вам сподобалася найбільше?

ІІІ. Оголошення теми уроку.

1.Вступна бесіда.

- Звичайно, у кожної пісні є автор – людина, яка її створила. Але є твори, які не мають одного автора – їх створив народ. Така музика називається народною.

 

2.Робота в зошиті (с.12).

- Пригадай музичні твори за малюнками. Обведи малюнки до народних пісень.

- Допиши слово, яким називають музику, створену народом. (Народна)

 

3.Виконання пісні на вибір дітей.

 

IV. Розучування народної пісеньки «Сів шпак на шпаківню» за допомогою схеми у підручнику. (с.23).

Сів шпак на шпа-ків-ню,

За-спі-вав шпак пів-ню:

-Ти не вмі-єш так, як я,

Так, як ти, не вмі-ю я!

- Про кого розповідається у лічилці?

- Що ви можете розповісти про цих птахів?

- Як називається будиночок для шпака?

Виконання лічилки у ролях, проплескування музичного пульсу.

 

1.Виконання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу»

 

V. Ознайомлення з авторською музикою.

1. Гра «Назви професію».

Людина, яка вчить дітей… (вчитель)

Яка лікує… (лікар)

Яка пише вірші… (поет)

Яка малює портрети … (художник)

- А хто пише музику? (композитор)

Художник малює портрети,

Письменник складає історії,

Віршують рядочки поети…

А музика? Хто її створює?

2.Розучування поспів очки за допомогою дзвіночків (підручник, с.24) під керівництвом вчителя.

Композитор повсякчас

Пише музику для нас.

Пише танці та пісні

І дарує їх мені.

 

VI. Слухання музики.

- Пригадайте, як називається людина, яка пише

музику.

 

1.Бесіда про композиторську діяльність В.А.Моцарта.

Сьогодні я ознайомлю вас із творчістю відомого австрійського композитора Вольфганда Моцарта. Його справедливо називали музичним дивом: у чотири роки він грав на різних музичних інструментах і робив спроби писати музику.

А коли хлопчику виповнилося шість років (він був вашим однолітком), то створив п’єсу «Менует».

Менует –це старовинний танець, який танцювали на балах.

- Послухайте менует. Яка його музика: велична,

легка, ритмічна, плавна, чітка?

- Що ви уявили під час слухання?

- Розгляньте малюнок у підручнику (с.25) і спробуйте підібрати танцювальні рухи.

 

2.Робота в зошиті (с.13)

- Розгляньте портрети композиторів. Стрілками вкажіть музичні твори, які їм належать.

В.Косенко – «Дощик»

П.Чайковський - «Марш дерев’яних солдатиків»

В.А.Моцарт - «Менует»

- Обведіть малюнок маршової музики.

 

VII. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Як називається музика, яку створив народ?

- Хто такий композитор?

 

 

Урок 6.

Тема:Музиканти – чаклуни.

 

Мета уроку :

Навчальна:формувати уявлення учнів щодо діяльності

музикантів (композиторів, виконавців);

-дати поняття вокальної та інструментальної

музики.

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

- виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнок скрипки, балалайки, барабана, їжака, зайчика.;

-портрети Л .Колодуба, А.Філіпенко.

Музичний матеріал:Л.Колодуб «Лялька співає», А.Філіпенко «Веселий музикант»

Т. Н. З : магнітофон.

 

Хід уроку.

I . Організаційна частина. Музичне вітання.

Вчитель: «Добрий день, дуже гарний день».

Учні: «Добрий день, дуже гарний день».

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Що таке музика?

- Де можна її почути?

- Хто створює музику?

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми помандруємо в

гості.

Відгадайте музичні загадки, і ви дізнаєтесь, хто чекає на зустріч із нами.

Лиш торкнись до колючок –

Він згортається в клубок.

Не вгадаєте ніяк?

Підказать вам? Це… (їжак).

 

Я маленький, я вухатий,

Попелястий, волохатий.

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю. (заєць)

 

1.Бесіда про творців музики.

Їжачок має великий хист. Він вміє складати пісні та музику.

- Як називається людина, яка створює музику?

(Композитор.)

А у Зайчика дуже гарний голос – він співак, виконавець.

Виконавець – людина, яка виконує музику.

- А як ви думаєте, хто головніший: Їжачок –

композитор чи Зайчик – виконавець?

Ось послухайте казочку. Придумайте її закінчення (підручник, с.26).

- Хто важливіший – композитор чи виконавець?

І Зайчик, і Їжачок – музиканти, без них не було б музики.

 

2.Робота в зошиті (с.14-15)

- Підкресліть, кого можна вважати музикантами.

- Обведіть ті предмети, які потрібні їм для роботи.

Зайчик вміє гарно грати на музичних інструментах.

Твори, призначені для виконання на музичних інструментах – це інструментальна музика.

А твори, призначені для співу – вокальна музика.

3.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування пісні «Веселий музикант» (муз. А.Філіпенка, сл. Т. Волгіної).

- Про кого йдеться у пісні?

- На яких інструментах грав веселий музикант?

- Як звучить кожен куплет?

1-й куплет – наспівний, плавний, пісенний, як «голос» скрипки.

2-й куплет – більш танцювальний, що імітує звучання балалайки.

3-й куплет – чіткий, ритмічний, маршовий, «барабанний».

(Виконання пісні з рухами).

Отже, музикантами називають композиторів, співаків, виконавців на музичних інструментах.

 

2.Гра «Веселі музиканти».

Виконання пісні у ролях.

Дівчатка – скрипалі (1-й куплет).

Вчитель – балалаєчник (2-й куплет).

Хлопці – барабанщики (3-й куплет).

 

V. Слухання музики фортепіанна п’єса

Л. Колодуба «Лялька співає».

-Який музичний інструмент звучав?

- Чи чули ви пісню ляльки?

- А про що вона могла б співати?

- Яка музика звучала? Чи сподобалася вона тобі?

- Розкажи про свої враження від прослуханого твору.

- Яка це музика – вокальна чи інструментальна?

 

VI. Підсумок уроку.

- Послухайте вірш і скажіть, чому музиканти – це

добрі чаклуни (підручник, с.29).

- Де можна зустрітися з музичкантами?

- На якому музичному інструменті ти б хотів

навчитися грати? Зімітуй гру на ньому (учень показує, а діти відгадують).

 

 

Урок 7.

Тема :Музична стежинка.

 

Мета уроку :

Навчальна:узагальнити розуміння учнями ланцюжка

«композитор – виконавець - слухач»,

вокальної та інструментальної музики

(хорової та оркестрової),

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

- виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:розвивати вміння розрізняти різні настрої у

творах мистецтва;

-виховувати художній смак.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнок калини, портет В.Верменич.

Музичний матеріал:віночок українських народних творів, В.Верменич «Калинова пісня»

Т. Н. З : магнітофон, дитячі інструменти.

 

Хід уроку.

I . Організаційна частина. Музичне вітання.

Вчитель: «Добрий день – жовтневий день!»

Учні: «Добрий день!»

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Робота над віршем «Музиканти чаклуни» (підручник, с.29).

- Чому музикантів називають чаклунам?

- Хто пише музику? Хто її виконує?

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- Композитори, виконавці та інші музиканти

створюють музику для слухачів. Сьогодні ми помандруємо музичною стежинкою і дізнаємось, куди вона приведе.

 

1.Робота в зошиті (с.16).

- Хто пише музику? (Композитор – їжачок.)

- Хто її виконує? (Виконавці – собачка і гусачок.)

-А хто уважно її слухає? (Слухач – котик.)

- Вкажіть стрілочками по колу, як музика приходить від автора до слухача.

- Розфарбуй, ким буваєш ти: композитором, виконавцем, слухачем.

Отже, музична стежина привела нас до слухача.

 

2.Бесіда про правила слухання музики.

- Як треба слухати музику: тихо чи гамірно, зосереджено, вдумливо, уважно чи поспіхом?

Запам’ятай!Слухай музику від початку до кінця.

Будь уважним, не відволікайся.

Намагайся зрозуміти, які почуття

виражає музика, про що розповідає.

 

IV. Слухання музики.

(Для слухання запропоновано віночок українських народних творів у хоровому та інструментальному виконанні).

1.Бесіда на основі прослуханих творів.

- Уважно послухай музику. Спробуй розрізнити звучання хору й оркестру.

- Подумай, хто такий диригент. Яка його роль у музиці?

- Який настрій створює музика? Чим вона тобі сподобалась?

 

2.Робота в зошиті (с.17).

- Поєднай слова у жовтих прямокутниках зліва з потрібними словами у правій колонці.

Хор співає

Оркестр диригує

Диригент грає

 

3.Виконання раніше розучених по співок чи пісні хором, а також у супроводі оркестру дитячих інструментів.

- Продовж речення: хор - …, оркестр - …, диригент - …,

 

4.Фізкультхвилинка.

 

V. Розучування «Калинові пісні» В.Верменича на слова М.Сингаївського.

-Відгадайте загадку і скажіть, яку пісню ми сьогодні вивчимо.

У вінку зеленолистім, у червоному намисті

Видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)

- Що ви можете розповісти про цей кущ?

- Чому люди садять його біля своїх осель?

- Чому калину вважають лікарською рослиною?

 

1.Виконання пісні вчителем.

- Який настрій створює ця пісня?

- Які почуття вона передає?

 

2.Розучування пісні за допомогою малюнка у підручнику (с.32)

- Виконуйте пісню легко та лагідно. Передавайте у співі свої почуття до рідного краю.

- Яка це пісня? (Весела, спокійна, сумна, похмура, жартівлива.)

 

VI. Підсумок уроку.

- Хто такі виконавці? Як називають великі виконавські колективи?

- Як треба слухати музику?

Урок 8.

 

Тема: Узагальнення

Мета уроку :узагальнення навчального матеріалу,

слухання та виконання улюблених творів.

 

Для узагальнення знань можна використовувати комплекс контрольних знань і запитань «Поясни Незнайкові…» (підручник, с.34).

 

Урок 9.

Тема: Осіння мозаїка.

 

Мета уроку :

Навчальна:дати уявлення про сутність поняття

«мистецтво»;

-на прикладі творів осінньої тематики

ознайомити дітей з особливостями мови

різних видів мистецтв: музики, поезії,

живопису, вчити розрізняти різні настрої у

їхніх творах

Виховна:Виховувати любов та інтерес до музики.

- Виховання відчуття ритму на уроках

музики.

Розвиваюча:Розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання:корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнок осені, репродукція картини на осінню тематику, портрет М.Пархаладзе, А.Артюнов.

Музичний матеріал:М.Пархаладзе «Осінній дощик», А. Артюнов «Осінь»

Т. Н. З : магнітофон.

 

Хід уроку

I . Організаційна частина. Музичне вітання.

Добрий день, добрий час,

Любить музику наш клас.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Чому

незвичайний? Тому що ми побуваємо в гостях у справжньої чарівниці.

А потрапити до неї нам допоможу мистецтво: музика, поезія, живопис.

- До якої ж чарівниці ми з вами помандруємо?

Відгадайте загадку:

Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь)

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- Про цю чарівницю можна розповісти за

допомогою різних видів мистецтва. Спробуймо це зробити.

 

1.Робота над віршем (підручник, с.35).

- Уяви звуки осені. Коли їх можна почути?

- Подумай, якою музикою можна передати осінні звуки й осінній настрій цього вірша.

 

2.Робота в зошиті (с.18).

- Розфарбуй малюнки, в яких «живуть» звуки осені.

 

3.Слухання музики (М. Пархаладзе «Осінній дощик»)

- У чарівниці Осені є помічниця. Хто це?

Він скрізь: у полі і в саду, а в дім не попаде,

І я тоді лиш з дому йду, коли вже він не йде. (Дощ)

- Чи можна звуками передати музику осіннього

дощу?

Послухайте п’єсу грузинського композитора Мараба Парцхаладзе і скажіть, про який дощик розповідається у творі: холодний, осінній чи теплий, радісний?

- Який настрій викликає ця музика?

- Чи схожі за настроєм вірш і ця п’єса?

 

4.Робота над репродукцією картини О.Ярославцева «Золота осінь» (підручник, с.36).

- Що зображено на картині? Чому вона так називається?

- Які кольори та барви в осені?

- Який настрій передає картина?

 

5.Робота в зошиті (с.19).

- Вкажіть стрілочками, що допомогло розповісти про осінь поету, композитору, художнику.

Поет Слова

Композитор Фарби

Художник Музичні звуки

 

6.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування пісні А. Артюнова «Осінь».

- Який настрій передає та створює пісня?

- За допомогою чого?

- Чи сподобалася вона вам?

- Чи вплинула ця пісня на ваш настрій?

- Доберіть слова для її характеристики: сумна, весела, спокійна, похмура, енергійна, бадьора, повільна, швидка.

(Виконання пісні парами, хором, «ланцюжком» по черзі).

V. Підсумок уроку.

- Які види мистецтва допомогли описати чарівницю-осінь?

- Якби ви були художниками, якими б фарбами її намалювали?

- Коли вона буде весела і яскрава? А коли – сумна і тужлива?

- Чи можна за допомогою музичних звуків «намалювати» осінь?

 

 

Урок 10.

Тема: На музику перетворю…

 

Мета уроку:

Навчальна:систематизувати й поглибити знання учнів

про музику як мистецтво звуків;

-дати поняття музичних і шумових звуків.

Виховна:виховувати любов та інтерес до музики.

- виховувати любов до рідної землі.

Розвиваюча:розвиток вокально – хорових навичок;

-розвивати вміння слухати й аналізувати

музичний твір.

Корекційні завдання:корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнок королеви Музики, портрет Е.Гріга, І. Кишка.

Музичний матеріал:Е.Гріг «Пташка», І.Кишко «Рідний край»

Т. Н. З : магнітофон.

 

Хід уроку.

I . Організаційний момент. Музичне вітання.

Добрий день, осінній день,

Скучили ми без пісень.

 

II . Актуалізація опорних знань.

- Що допомагає нам описати красу навколишнього

світу? (Музика, живопис, поезія.)

- Послухайте вірш «На музику перетворити» на

музику? Як?

- Уявіть осінній вітер і літній вітерець. Чи однакова

музика буде звучати? Яка музика допоможе відтворити веселий сміх дітвори?

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- Сьогодні королева Музика запрошує вас у своє

королівство.

Але там лунають лише музичні звуки.

Музичні звуки - це голоси співаків і більшості музичних інструментів.

А ось шумові звуки – це «голоси» навколишнього світу та деяких інструментів : барабана, бубна, ложок, що там звучать рідко.

 

1.Робота в зошиті (с.21)

- Розгляньте малюнки. Обведіть жовтим олівцем шумові звуки, а зеленим – музичні.

 

2.Гра «Впіймай музичні звуки»

(Діти аплодують, коли «будуть звучати» музичні звуки.)

- Хлопчик сміється, дівчинка співає, іде дощ,

Іванко плаче, мама співає колискову, Андрійко грає на скрипці, пташка щебече…

3.Слухання музики Е. Гріг «Пташка»

- Королева Музика дуже любить слухати одну п’єсу.

- Послухайте і скажіть, кого ви собі уявили. Що нагадала тобі музика? Чи вдалося композитору передати пташиний спів?

- Який музичний інструмент допоміг це зробити?

 

4.Розучування поспівки – загадки «Зозуля»(підручник, с.41).

- Про кого розповідається у поспівці?

- передайте голосом спів інших птахів.

 

5.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування пісні «Рідний край», муз. І. Кишка, слова П. Голубничого.

1.Бесіда на основі вірша (підручник, с.42).

- Послухайте вірш П.Голубничого «Рідний край». Про що він розповідає?

- Які почуття він передає? За що любить автор свій край?

-Послухайте пісню і скажіть, чи зміг композитор передати ці почуття мовою звуків.

 

2.Розучування пісні.

- передайте у співі свої почуття до рідного краю, рідної землі.

 

V. Вивчення нотної грамоти.

- Королева музика вміє записати музичні звуки за допомогою спеціальних знаків. Вони називаються нотами.

1.Робота в зошиті (с.20).

- Допишіть у клітинках букви, щоб вийшло це слово (НОТИ)

- Потренуйтесь у написанні овалів нот за зразком.

- Кожна нота обов’язково має овал, у деяких з них є штиль і хвостик.

--хвостик

Штиль--

 

 
 


Овал-

2.Опрацювання вірша (підручник, с.43).

- Про які знаки розповідається у вірші?

- З яких елементів складаються ноти?

- Знайдіть і покажіть на малюнках овал, штиль, хвостик.

 

VI. Підсумок уроку.

- У кого ви побували в гостях?

- Що нового дізналися?

- Що можна перетворити на музику?

Урок 11.

Тема :Голосно – тихо.

 

Мета уроку :

Навчальні:ознайомити учнів із гучністю як властивістю музичних звуків;

- удосконалювати навички розрізнення

гучних і тихих звуків.

Виховні:Виховувати любов та інтерес до музики.

Розвиваючі:Розвиток вокально – хорових навичок.

-розвивати вміння аналізувати музичний

твір.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнки, на яких «звучать» музичні та шумові звуки, зображення півника, курочки, Баби - Яги, портрет

Д. Кабалевського, П. Чайковського,

В. Ведмедеря.

Музичний матеріал :Д.Кабалевський «Сурмач і луна», П.Чайковський «Баба - Яга», В.Ведмедері «Півникове горе».

Т. Н. З :магнітофон.

 

Хід уроку :

 

І. Організаційний момент. Музичне вітання .

Добрий день,

Дуже гарний день.

(Вчитель пропонує заспівати його по-різному: голосно – тихо, повільно - швидко).

- Що змінилося? Коли краще звучить?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Які бувають звуки? (музичні, шумові.)

- Коли ми чуємо музичні звуки?

 

Гра «Подарунок».

(Знайти на малюнках лише музичні звуки, порівняти їх за гучністю звучання – голосно, тихо.)

- Серед запропонованих малюнків вам необхідно

знайти ті, на яких «звучать» музичні звуки.

 

ІІІ. Оголошення теми уроку.

- Музичні звуки можуть звучати голосно і тихо.

 

1.Робота над віршем (підручник, с.44).

Є речі та слова гучні,

Наприклад: грім, сурма, слони.

Та інші є – тихіші:

Сопілка, шерех, миші.

Щоб гучність звуків розрізнить,

Згадай, як це усе звучить?

- Які музичні звуки є у вірші? Як вони звучать?

- А які шумові звуки найгучніші?

 

2.Робота в зошиті (с.22).

- Уяви, як звучить зображене на малюнках. Познач

гучне звучання червоними кружечками, а тихе – синіми.

- У музиці гучне виконання позначають літерою

f- форте, а тихе – p – піано.

 

3.Слухання музики (Д.Кабалевський «Сурмач і луна».)

Російський композитор Д. Кабалевський написав багато пісень та музичних п’єс для дітей. Послухайте одну із них «Сурмач і луна». У ній чергуються гучні та тихі звучання.

 

Гра «Уважний слухач».

- Якщо у п’єсі звучатимуть гучні звуки (f) -

піднімайте руки догори, а якщо тихі (p) – опускайте вниз.

 

4.Закріплення знань учнів.

1) Музична гра «Луна»

- Я буду співати голосно, а ви повинні повторювати тихою луною:

А – у! Ді – лі – дон!

Ку – ку! Хто там?

2)Робота в зошиті (с.22).

- За зразком запишіть і намалюйте свою по співку.

 

5.Фізкультхвилинка.

 

IV. Робота над піснею М.Ведмедері «Півникове горе».

- Чому захворів півник?

- Які поради давала йому курочка?

- Як слід берегти свій голос?

1)Розучування пісні.

2) Інсценізація музичного твору.

(Хлопчики співають перший куплет, а дівчатка - другий).

3) Опрацювання «пам’ятки юному співакові» (підручник, с.46)

- Про що потрібно пам’ятати під час співу?

- Як треба берегти свій голос?

 

V. Слухання музики (П.Чайковський «Баба - Яга»).

-Курочка любить розповідати перед сном півникові казки. Одного разу вона розпочала так:

«…У темному лісі стоїть незвичайна хатинка на курячих ніжках. ЇЇ господарка …». Хто це?

- Хто така Баба-Яга? Яка вона – добра чи зла?

- Послухайте п’єсу і скажіть, якою зображено

Бабу – Ягу.

- Як розповідає про неї музика?

- Який характер музики? Що ти уявляєш,

слухаючи її?

- Доберіть потрібні слова для опису музики:

Спокійна гнівна

Добра різка

Весела тривожна

 

VI. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

- Про що слід пам’ятати під час співу?

 

 

Урок 12.

Тема:Довгі та короткі звуки.

 

Мета уроку :

Навчальні:дати загальне уявлення про тривалість

музичних звуків, ритм;

-ознайомити з нотами четвертної та восьмої

тривалості.

Виховні:виховувати любов та інтерес до музики.

Розвиваючі: розвивати ритмічний слух, увагу, вміння

висловлювати свою думку та почуття

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнки зими, сніжинок, їжачка,

дитячі музичні інструменти, портрет

Л.-А.Загрудний.

Музичний матеріал : Укр. нар. танець «Метелиця»,

Л.-А.Загрудний «Сніжок»

Т. З. Н. :магнітофон.

 

Хід уроку :

 

І. Організаційний момент. Музичне вітання .

Добрий день, добрий час!

Вже зима іде до нас.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Сьогодні ми з вами помандруємо у гості. Вам

цікаво хто нас сьогодні чекає? Отже, відгадайте загадку.

Завірюха, сніг кружляє,

Морозець, ой – ой, щипає.

В річці – крижана вода,

Вже до нас прийшла … (зима).

- Так, зима! Гарна пора року! Нас усюди

супроводжує музика, вона створює святковий настрій. А з чим у вас асоціюється зима? (Зі святами, морозом, снігом, сніжинками.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Тітонька зима до нашого приходу одягла довге

плаття, а її подруги сніжинки – короткі. Заплела зима у свої коси довгі стрічки, а друзі – короткі.

Музичні звуки теж бувають довгі (їх ще називають ТА і позначають І) і короткі (ТІ – ТІ, позначають П).

 

1.Ритмічні вправи (підручник, с.48).

- Коли ми зайшли до палацу, почули барабанний бій.

Ті – ті, та!

Ті – ті, та!

- Які звуки лунали? Простукайте короткі та довгі

звуки, називаючи ці склади. Чергування звуків різної тривалості у музиці називаються ритмом.

2.Робота над віршем.

Барабан гуркотить,

Дріб далеко летить.

В нього пісня проста:

«Ті – ті, та! Ті – ті. Та!»

- Уявіть, що ви граєте на барабані. Простукайте

вірш у заданому ритмі.

- Тітонька зима дуже любить співати

 

3.Вивчення поспівки «Їжачок».

Засмутився їжачок:

Холодає, йде сніжок.

Щоб не змерзти, їжачок

Вдяг кожух із голочок.

- Проплескайте ритм за малюнком у зошиті (с.24).

 

Довгий звук ТА у музиці записують ось так: - це

 
 


четвертна нота, а короткі ТІ - - це восьма нота.

 

4.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування пісні Л.-А. Загрудного «Сніжок».

1.Виконання пісні вчителем.

- Яка це пісня? Чи сподобалась вона вам?

- Як потрібно її виконувати?

2.Вивчення пісні.

 

3.Створення ритмічного супроводу на дитячих музичних інструментах.

 

V. Слухання музики (укр. Народний танець «Метелиця»).

- Які картини намалювала вам музика? Що ви уявили?

- Яке враження на вас справила музика?

- Подумайте, чому танець так називається.

- Як звучить музика: повільно, помірно чи швидко?

Швидкість руху музики називається темпом.

- Плесніть у долоні, якщо мої слова будуть вдало

описувати музику танцю (повільний, сумний, веселий, рухливий, жвавий, енергійний).

 

VI. Закріплення вивченого.

1.Робота в зошиті (с.25).

- Пригадайте танець «Метелиця». Підкресліть, який темп йому відповідає.

 

2.Кросворд (с.24).

- Запишіть у кружечках перші букви зображень. Складіть слово. Пригадайте. Що таке ритм.

 

VII. Підсумок уроку.

- Тітонька зима дуже вдячна вам за гарний урок.

- Який настрій подарувала вам наша подорож?

- Що нового дізналися на уроці?

 

 

Урок 13.

Тема :Високо – низько.

 

Мета уроку :

Навчальні:ознайомити учнів з висотою – головною

ознакою музичних звуків;

-дати уявлення про окремі виражальні та

зображальні можливості високих та низьких

звуків.

Виховні:Виховувати любов та інтерес до музики;

-виховувати особистісне ставлення до

музики.

Розвиваючі:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники:малюнки ведмедя, мишки,

листочки, портрет Д.Кабалевського,

М.Ведмедеря.

Музичний матеріал:Д. Кабалевський «Зайчик

дражнить ведмедика», М.Ведмедеря

«Танцювали зайчики»

Т. Н. З :магнітофон.

 

Хід уроку :

 

І. Організаційний момент. Музичне вітання .

Добрий день, добрий час,

Любить музика наш клас.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Сьогодні ми з вами помандруємо на концерт.

- Як називаються люди, які слухають музику? А

ті, які її виконують?

- Відгадайте музичні загадки і скажіть, хто там

буде виступати.

· Буркотливий, вайлуватий

Ходить лісом дід кошлатий,

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину. (Ведмідь)

 

· В нірці проживає,

Довгий сірий хвостик має. (Мишка)

 

· Зайчиків лякає, м'ясо полюбляє.

В лісі проживає, рудий хвостик має. (Лисичка)

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Бесіда про висоту музичних звуків.

- Чи однаковими голосами будуть співати звірята?

У кого з них низький голос? У кого високий? А середній?

- Чи можна передати ці голоси музичними

звуками? Якими?

Отже, музичні звуки бувають високі, середні та низькі.

2.Робота в зошиті (с.26)

- Розфарбуйте сьогоднішніх співаків. Вкажіть стрілочками, які в них голоси.

 

3.Гра «Відгадай, чий голосок».

- Послухайте звучання клавіш фортепіано. Де на них «звучить голос» ведмедика, мишки, лисички?

 

4.Фізкультхвилинка.

 

IV. Ознайомлення із поспівкою «Мелодія»(підручник, с.53, зошит, с.27).

- Подивіться на схему. Покажіть рукою, як

рухається мелодія.

- Проспівайте по співку на склад Ля, а потім – зі

словами.

- Проплескайте ритм поспівки.

Отже, мелодія – це завершена музична думка, що звучить в один голос. Вона складається із звуків різної висоти і тривалості.

 

V. Розучування пісні «Танцювали зайчики» (муз. М.Ведмедері, сл. Л. Куліша-Зіньківа).

-Сьогодні ми вивчимо пісню, яка звучала на концерті.

 

1.Виконання пісні вчителем.

- Коли танцювали зайчики? Яке свято зустрічали?

- Чим сподобалась пісня? Які почуття викликала?

- З яким настроєм слід її виконувати, щоб передати танцювальний характер?

 

2.Вивчення пісні.

 

3.Гра «Веселі виконавці».

- Проплескайте музичний пульс пісні.

- Простукайте ритмічний рисунок.

- Придумайте танцювальні рухи до пісні.

- Складіть супровід на дитячих інструментах.

 

VI. Слухання п’єси «Зайчик дражнить ведмедика» Д.Кабалевського.

- Прослухайте п’єсу і скажіть, якими звуками –

високими чи низькими – музика зображає ведмедика.

- А якими звуками музика зображає зайчика?

- Коли почуєте мелодію зайчика – піднімайте руки

догори, а коли мелодію ведмедика – опускайте вниз.

- Як зайчик дражнить ведмедика?

 

Гра «Танцівники».

(Вчитель розподіляє клас на дві групи (зайчики та ведмедики) і пропонує учням почергово, відповідно до звучання музики, виконувати характерні для цих персонажів рухи (наприклад, підстрибувати та розхитуватись, поставивши руки в боки.))

VII. Підсумок уроку.

- Які звуки лунають навколо нас? Які з них

високі, середні, низькі? А який голосок у тебе?

 

 

Урок 14.

Тема :Музична хатка.

 

Мета уроку :

Навчальні :дати першокласникам уявлення про

нотний стан як рядок для запису

музичних звуків;

-закріплювати вміння учнів слухати та

аналізувати музичні твори.

Виховні:виховувати любов та інтерес до музики;

-виховувати естетичні почуття.

Розвиваючі:розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники :малюнки королеви Музики, Діда

Мороза, портрет Р.Шумана, В.Верменича.

Музичний матеріал:Р.Шуман «Дід мороз», В.Верменич «Запросини Діда Мороза».

Т.З.Н. :магнітофон.

 

Хід уроку :

 

І. Організаційна частина . Музичне вітання .

Знов музика прийшла до нас.

І знов радіє перший клас.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Для роботи й відпочинку кожен має з нас

хвилинку. Одні живуть у квартирі, інші у великому будинку. Виявляється, шкільні предмети теж мають власні оселі.

1.Робота в зошиті (с.28)

- Хто живе у першій хатинці? А у другій?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Королева Музика теж має власну оселю.

 

1.Робота над віршем (підручник, с.56)

- Яка хатинка у королеви Музики? (Дім із п’яти ліній.)

- Як вона називається? (Нотний стан.)

- Хто живе разом із нею? (Ноти.)

- назвіть сім сестричок – нот. (Розспівування.)

(Нот – сестричок тільки сім6 до, ре, мі, фа, соль, ля, сі).

2.Робота в зошиті (с.28).

- Королеві Музиці треба прикріпити вивіску на її будинку. Допишіть букви Оі Су її назві.

 

НОТОНОСЕЦЬ

 

Нотоносець – це п’ять ліній для запису нот.

А от відчиняє королева свою оселю спеціальним ключем. Він називається скрипковим, бо нагадує корпус скрипки.

 

3.Вправляння у написанні скрипкового ключа (зошит, с.29).

- Запишіть скрипковий ключ за зразком.

- Що ще записують на нотному стані? (Ноти.)

 

4.Фізкультхвилинка.

 

IV. Розучування пісні «Запрсини Діда Мороза», муз. В. Верменича, сл. М. Сингаївського.

- Королева Музика дуже любить зиму, бо ця пора

року дуже весела, багата на розваги. Улюбленим святом для неї є Новий рік. А яке свято без Діда Мороза!

1.Виконання пісні вчителем.

- Чому діти запрошують Діда Мороза у гості?

- Про що просять їм розказати? Яким змальований Дід Мороз?

- Яка це пісня: тужлива, весела, бадьора, урочиста?

- Який настрій вона створює?

 

2.Вивчення пісні.

 

3.Робота з підручником (с.58).

- Подивись, як записано пісню. Знайди в нотному записі музичний ключ, ноти, нотний стан.

 

V. Слухання музики п’єса Роберта Шумана «Дід Мороз».

- Яким ви уявляєте Діда Мороза: добрим, злим, веселим, щедрим?

- Доберіть слова, які характеризують музику: схвильована, сумна, спокійна, похмура, стрімка, бадьора, рішуча.

- Якими звуками створено музичний «портрет» Діда Мороза: гучними чи тихими, високими чи низькими?

- Позначте піднятою рукою, коли змінюється характер музики.

- Порівняйте характер пісні «Запросини Діда Мороза» та п’єси «Діда Мороз».

 

VI. Підсумок уроку.

- Як називається хатинка королеви Музики?

- Що записують на початку нотного стану?

- Скільки нот живуть на нотоносці? Назвіть їх.

 

 

 

Урок 15.

Тема :Забарвлення звуків.

Мета уроку :

Навчальні :дати уявлення про тембр і його роль у створенні музичного образу.

Виховні:Виховувати любов та інтерес до музики;

-виховувати любов до свого народу, до

українських свят та традицій.

Розвиваючі:Розвиток вокально – хорових навичок.

Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького

апарату та фонематичного слуху;

- корекція правильної постави під час

співу;

- корекційний розвиток моторних функцій

і дихання;

- корекційний розвиток особистості дитини

із ЗПР.

Наочні посібники: портрет М.Леонтовича, М.Коваль, малюнки героїв українських казок: «Колобок», «Рукавичка», «Коза - Дереза», «Вовк та козенята»

Музичний матеріал :М.Коваль «Вовк і семеро козенят», М.Леонтович «Щедрик».

Т. Н. З :Магнітофон.

 

Хід уроку :

 

І. Організаційна частина. Музичне вітання .

Добрий день, добрий час.

Казочка прийшла до нас.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Дітки, чи любите ви казки?

- Сьогодні я запрошую вас у чудову країну, де

живуть герої різних казок.

Відгадайте, хто це?

· Я по засіку метений,

Я на яйцях спечений, -

Я від баби втік,

Та й від тебе утечу! («Колобок»)

· Уліз і той. Уже шестеро стало,

Вже їм так тісно, що й нікуди.

Коли тріщать кущі, вилазить ведмідь

Та й собі до рукавички. («Рукавичка»)

· Я коза – дереза,

За три копи куплена,

Півбока луплена.

Тупу – тупу ногами,

Сколю тебе рогами… («Коза - Дереза»)

· Ой ви, діточки, козеняточка!

Відімкнітеся, відчинітеся!

Ваша мати прийшла,

Молока принесла. («Вовк та козенята»)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Прослухайте українську народну казку «Вовк і

козеннята» (підручник, с.60).

- Про кого розповідається у казці?

- Чому козенята не відчиняли дверей?

- Як вони впізнали вовка? А який голос був у їхньої мами?

- Виявляється, музичні звуки мають різне забарвлення – тембр.

 

IV. Фізкультхвилинка (Спів пісеньки мами-кози).

V. Слухання музики (фрагмент дитячої опери М.Ковеля «Вовк і семеро козенят»)

(Діти слухають лише пісеньку