VI. Вокально-хорова робота.

Урок 1

Тема. Твій друг – музика.

Мета.

Виховна:Ввести дітей до навчального курсу; активізувати знання про сутність і основні види музики.

Розвиваюча: розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна: виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку:урок введення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Хід уроку.

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Урок музики у нас,

Запросив усіх у клас,

Привітаймо дружно всіх:

- До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!

 

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Мій юний друже, в добрий час

заходиш ти в музичний клас.

На перший погляд, скажеш ти,

все в цьому класі, як завжди:

учнівські парти і стільці,

учитель з крейдою в руці...

Але тобі покаже час —

це найдивніший в школі клас!

Цей клас — музичний корабель!

У нім до чарівних земель

ти вирушаєш, ще й не сам —

є місце друзям і батькам.

Щоб кожний з вас узяти зміг

травневий грім, січневий сніг,

калину у легкій імлі

та голос рідної землі.

Сьогодні, завтра, раз у раз,

коли заходиш ти в цей клас,

то йдеш не просто на урок —

ти робиш свій наступний крок

у світ, де нас завжди чека

твій друг, супутник — музика!

ІІІ. Актуалізація знань.

· Пригадайте, що таке музика.

· Поміркуйте, чи можете ви назвати її своїм другом і супутником.

Розгляньте малюнки. Розкажіть, де діти спілкуються з музикою.

· Поміркуйте, де ви зустрічаєтеся з нею. (на концерті, у школі, на святі, на відпочинку)

 

Поміркуйте, які малюнки відображають такі види музики:

- народну і композиторську;

- вокальну й інструментальну.

 

· Подумайте, які з цих видів музики вам до вподоби.

· Що виражає та зображає ваша улюблена музика?

Словничок

Музика — мистецтво, що створює художні образи й спілкується зі слухачами мовою звуків.

Музичне мистецтво може зображати довкілля та виражати духовний світ людини.

Ц е ц і к а в о з н а т и!

Музика — одне з найдавніших мистецтв. Вважається, що перші спроби музикування було зроблено близько 40 тисяч років тому. А слово музика походить зі Стародавньої Греції. У грецьких міфах живуть дев’ять муз — покровительок наук і мистецтв: комедії і трагедії, поезії, гімнів, танців...

Музика — мистецтво звуків. Мовою звуків можна створити безліч музичних образів: передати почуття та настрої, «намалювати» музичні портрети і картини природи, відобразити звуки природи й навколишнього світу тощо.

 

· Пригадайте, які звуки називають шумовими, а які — музичними.

· Пригадайте властивості музичних звуків за табличками (висота, тривалість, гучність, тембр).

· Поміркуйте, яка властивість відрізняє музичні звуки від шумових.

· Покажіть голосом, як змінюється висота звучання.

 

V. Слухання музики. Віночок українських народних мелодій.

 

Послухайте віночок українських народних мелодій. Поміркуйте, де може звучати така музика. За малюнками розподіліть музичні фрагменти на сольні, ансамблеві, хорові й оркестрові. (Підручник с.7)

 

За різними ознаками музику можна розподілити на такі види:

• народна і композиторська;

• вокальна та інструментальна;

• сольна, ансамблева, хорова та оркестрова.

 

VІ.Фізкультхвилинка

 

VІІ. Вокально-хорова робота. «Музика рідного дому», музика О. Злотника, слова О. Вратарьова.

· Слухання пісні (у виконанні вчителя, або фонограми

· .Розучування пісні під супровід музичного інструмента

· Виконання пісні (фонограма мінус)

Це цікаво знати!

Олександр Злотник— сучасний український композитор. Він автор різних творів: опери-думи «Сліпий», балету, музики до багатьох кінофільмів… Великою популярністю користуються пісні композитора, яких він написав понад дві тисячі. До збірки О. Злотника «Музика рідного дому» увійшли 53 дитячі пісні.

 

· Порівняйте образи пісні та картини «В рідний дім» українського художника Романа Ющака на с.8

· Розкажіть в малюнку, оповіданні чи мелодії про музику вашого дому, вашої родини.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Урок 2

Тема. Казка про музичні краплини.

Мета.

Виховна:формувати уявлення учнів про музичний жанр; актуалізувати і поглибити знання про пісню, танець і марш як головні жанри музичного мистецтва.

Розвиваюча:розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна: виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Наш урок цікавим буде,

Люблять музику всі люди,

І дорослі, і малі,

Люблять й наші школярі!

Будемо ми працювати,

Руку вправно піднімати,

Кличе музика нас всіх,

Починаємо мерщій!

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Хто з нас не любить казок? Звичайно, люблять всі – і дорослі, і малі. Сьогодні я пропоную вам послухати незвичайну казку, музичну.

 

ІІІ.Актуалізація знань.

Почалася ця історія одного вересневого ранку, коли над планетою Барвистої Музики зійшло сонце. Поглянуло на ліс — загомоніли пташки, ожили дерева. Торкнулося теплим промінцем луків — прокинулися квіти, зашепотіли росяні трави. Кинуло сонце погляд на річку — і засяяла у небі кольорова музична веселка, ніби чарівний місток перекинувся з одного берега на інший.

Прокинувся вітерець і побіг барвистим місточком —озвалася веселка ніжним мелодійним дзвоном, кожний з семи кольорів — на свій лад:

Бешкетник-вітерець розігнався й побіг ще швидше — і тисячі музичних краплинок відірвалися од веселки й полетіли у різні боки, розносячи по всій планеті чарівні звуки.

Лагідний південний вітер підхопив частину краплинок і поніс у країну Пісень. І враз полилися ніжні колискові й веселі частівки, славетні думи та величні гімни…

Пустотливий західний вітер закружляв краплинки- звуки у стрімкому хороводі й домчав їх до країни Танців. І залунали весела полька й ніжний

вальс, урочистий полонез та завзятий гопак…

Суворий північний вітер розсипав краплинки країною Маршів. Там звуки шикувалися стрункими рядами, чітко відбиваючи кожний музичний крок…

Мудрий східний вітер покружляв над музичними країнами й поніс

звукові краплинки далі — великими й малими стежинами, що пролягли

від пісні, танцю й маршу до різних музичних жанрів: романсів і кантат, п’єс і симфоній, опер і балетів…

А одна співуча краплинка залетіла у цю книжку. Тут і залишилася вона виспівувати свої чарівні звуки. Але почути їх може не кожний, а лише той, хто вміє уважно слухати, думати і творити.

 

· Про що йдеться у казці?

· Пригадайте трьох музичних китів і країни, в яких вони панують.

· Доберіть таблички (підручник с.11), які відповідають пісенній, танцювальній і маршовій музиці:мелодійна, наспівна, плавна, ритмічна, пластична, динамічна, чітка, енергійна, бадьора.

· Чи знаєте ви, що таке музичний жанр?

· Знайдіть у тексті назви музичних стежинок-жанрів.

Словничок.

Музичний жанр — різновид музичного твору. Головними музичними жанрами є пісня, танець і марш.

Від них походять усі інші жанри музичного мистецтва, зокрема:

· вокальні (гімн, романс, кантата);

· інструментальні (п’єса, концерт, симфонія тощо).

 

Італійський композитор Антоніо Вівальдінародився понад 300 років тому.Більшість творів він написав для скрипки.А. Вівальді є засновником жанрускрипковогоконцерту. У його доробку —220 концертів для скрипки зі струнниморкестром. Найпопулярніший з них —цикл «Пори року». Цей твір складається з4 скрипкових концертів: «Весна», «Літо»,«Осінь» і «Зима». У кожному з них три частини.Концерт «Осінь» передає картини й настрої цієї порироку: веселе свято врожаю, таємничність осінньої ночі,картину полювання. Яскравості надають музиці зображальні ефекти: відтворення пісні і танцю селян, луни,пострілів тощо.

 

IV. Слухання музики. Антоніо Вівальді. «Осінь» (з циклу «Пори року»)

· Поміркуйте, що зображає та виражає музика.

· Охарактеризуйте такі засоби музичної виразності:

мелодія й супровід (підручник с. 12)

Словничок

Концерт (з лат. — змагання) — великий твір для соліста з оркестром, який складається з 3 або 4 частин.

У концерті яскраво розкриваються виражальні та зображальні можливості інструмента, що виконує соло: фортепіано, скрипки, арфи тощо.

 

Виберіть з переліку ознаки цього музичного жанру:

· композиторський — народний;

· вокальний — інструментальний;

· хоровий — оркестровий.

V.Фізкультхвилинка

VІ. Вокально-хорова робота. «Вперше осінь йшла до школи», музика і слова О. Лобової.

 

Розучимо поспівку. Що вона «розповідає» про музичні звуки? Уважно розгляньте нотний запис поспівки. Із чого він складається? Покажіть рукою, як рухається мелодія поспівки. (підручник с. 13)

Це цікаво знати!

Люди здавна намагалися записати музику — за допомогою малюнків, букв, цифр, особливих знаків- гачків… Перші спроби музичного письма було зроблено ще у Давньому Єгипті. А сучасні назви нот з’явилися тисячу років тому. Їх започаткував монах-музикант Гвідо з італійського міста Ареццо, відомий як Гвідо Аретинський. Спочатку назв нот було шість: ут, ре, мі, фа, соль, ля. Ці склади Гвідо узяв із молитви, в якій співаки просили Святого Іоанна захистити їх від раптової хрипоти. Згодом було дано сьому назву ноти — сі, а перший, незручний для співу склад ут замінено на до.

Винахід Гвідо Аретинського дав змогу записувати музику. На вшанування пам’яті музиканта йому встановлено пам’ятник у Флоренції.

 

Послухайте пісню «Вперше осінь йшла до школи».

· Поміркуйте, що виражає та зображає цей твір.

Розучимо пісню. Виразно виконаємо її, передаючи зміст кожного куплету.

· Порівняйте образи пісні та концерту А. Вівальді.

Робота з підручником(стор.15).

· Розгляньте малюнки. Виберіть види мистецтв, які поєднуються у пісні.

· Розгляньте малюнки. Пригадайте ці та інші пісні про школу.( «До побачення, літо» «Школяр» «Колискова школі»)

 

Виконання пісень різним складом: соло, ансамблем, хором (під фонограму, у супроводі оркестру дитячих інструментів).

VІІ. Підсумок уроку.

Урок 3

Тема. Жила – була пісенька.

Мета.

Виховна:актуалізувати і поглибити знання учнів щодо сутності пісні як найпершого і провідного жанру вокальної музики; дати уявлення про камерну музику.

Розвиваюча:розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна:виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку: Урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Знову пролунав дзвінок,

Запросив нас на урок.

Хочем знати ми багато,

Щоб майбутнє будувати!

 

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Послухайте вірш. Поміркуйте, що можна дізнатися зі змісту вірша про пісню.

Жила-була пісенька в нашому місті,

гойдалася вітром у човнику-листі,

у росяних травах світанки стрічала…

Та тільки ніколи чомусь не звучала.

Мабуть, їй наврочив якийсь лютий злодій:

не мала та пісня ні слів, ні мелодій.

Подумав поет: що за пісня без слів?

Весь день працював — і текст пісні створив.

Тоді композитор узявся за справу —

і музику склав їй привітну й ласкаву.

В мелодію склалися ноти-овали,

і текст є… А пісенька — не зазвучала.

І раптом веселий і лагідний вітер

її закружляв і відніс в школу дітям!

Вони прочитали, текст пісні завчили,

а ноти зіграв на роялі учитель.

І так полюбили цю пісеньку люди,

що знали її незабаром усюди,

співали та грали хори і солісти,

ансамблі, оркестри, інструменталісти…

…Така от історія — майже казкова,

а пісенька вийшла — ну просто чудова.

Але щоб вона ожила, зазвучала,

прийшлось потрудитися людям немало!

ІІІ.Актуалізація знань.

· Пригадайте, які види мистецтв поєднані у пісні?

· Хто бере участь у створенні та виконанні пісень?

· Розгляньте зображення. Поміркуйте, які з цих виконавських складів є камерними ансамблями.

· Розподіліться на камерні ансамблі та виконайте свої улюблені пісні з ритмічним супроводом або танцювальними рухами.

 

Запам’ятайте!

Камерниминазивають невеликі виконавські колективи (дует, тріо, квартет, квінтет), а також музичні твори, призначені для таких колективів або солістів.

У давнину такі твори виконувалися у невеликому приміщенні — камері (з лат. камера кімната). Звідти й походить назва камерної музики. Найдавнішим і найпопулярнішим жанром камерної музики є пісня.

 

Робота з підручником (стор.18).

Прочитайте текст. Поясніть значення наведених народних прислів’їв.

Пісня — споконвічний символ України. Недаремно український народ вважають співучою нацією, а його мову — однією з наймелодійніших у світі. В Україні люблять і шанують пісню. З давнини дійшли до нас прислів’я, в яких згадується цей музичний жанр:

· Щира пісня гріє краще за кожуха.

· У гурті й пісня в лад іде.

· Людина без Батьківщини, що соловей без пісні.

 

Пісня — провідний жанр музичного фольклору. Українські народні пісні щирі й різноманітні: ніжні колискові й наспівні ліричні, замислені кобзарські думи і дотепні жартівливі, мужні козацькі пісні-марші та запальні пісні-танці… Оригінальністю відзначені обрядові пісні, що здавна супроводжують життя українського народу: колядки та щедрівки, веснянки й гаївки, жниварські, купальські, весільні, хрестильні...

А чи є риси, що споріднюють усе це співоче розмаїття? Так! У будь-яких піснях поєднані музика і слово. А ще — усі вони мають характерну для пісенного жанру куплетну побудову, наприклад, таку:

1-й заспів – приспів - 2-й заспів - приспів

· Знайдіть у тексті назви різних видів народних пісень.

· Пригадайте, чи відомі вам такі твори.

· Розгляньте схему. Поясніть, що таке куплетна форма, на прикладі пісні на вибір.

V. Слухання музики. Р.Кириченко « Моя Україно», Н.Матвієнко «Квітка-душа», А.Солов’яненко «Їхав козак за Дунай», Д.Гнатюк «Києве мій».

· Поміркуйте, яким видам відповідають ці пісні.

· Визначіть, який співочий голос належить кожному з цих виконавців:сопрано, альт, тенор, бас.

 

VІ .Фізкультхвилинка

VІІ. Вокально-хорова робота. Українська народна пісня «Господарство».

1.Розспівка

2.Повторення вивченого. Виконання «Вперше осінь йшла до школи»

3.Слухання укр.нар.пісня «Господарство» (у виконанні вчителя, або фонограми +)

 

· Послухайте пісню. Поміркуйте, до якого виду пісень вона належить.

· Чим особлива побудова цієї пісні.

 

4.Вивчення пісні, стежачи за нотним записом (робота з підручником).

5.Виконання пісні за малюнками-підказками.

VІІІ. Підсумок уроку.

 

Урок 4

Тема: Вокальними стежинами

Мета:

Виховна:актуалізувати і поглибити знання щодо жанрів вокальної музики; ознайомити з жанром романсу.

Розвиваюча:розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна:виховувати любов до музики бажання спілкуватися з мистецтвом.

Тип уроку: Урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

 

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Ви мерщій сідайте, діти,

Досить бігати, шуміти.

Всі беремось працювати –

Нотки вчити і співати!

 

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Послухайте вірш М.Рильського, про який вид музики йдеться у вірші?

 

З народного напившись джерела,

як із Дніпра бере веселка воду,

о рідна пісне, знову ти прийшла

до матері й до батька — до народу.

О пісне! Від народу кров і плоть

ти узяла, щоб лиш йому служити,

тебе ніхто не може побороть,

бо вільний дух твій — правдою повитий.

 

ІІІ. Актуалізація знань.

· Що ви знаєте про пісню?

· Які різновиди українських народних пісень вам відомі?

ІV. Слухання музики.

Народна пісня — давня супутниця людини. Вона супроводжує усі визначні події життя. А ще народна пісня стала найпершим музичним жанром, від якого походять усі різновиди вокальної музики:

- класичні та сучасні пісні, гімни, романси;

- хорові жанри — хори, хорові обробки та концерти;

- кантати й ораторії — великі твори для хору, солістів і оркестру;

- музично-театральні жанри опери, оперети, мюзиклу тощо.

 

§ Скажіть, який музичний твір є найпершим вокальним жанром.

§ Знайдіть у тексті назви інших жанрів вокальної музики.

Словничок.

Вокальна музика(з лат. вокал голос) — музичні твори, написані для співу соло, ансамблем або хором.

Провідний жанр вокальної музики — пісня.

 

§ Розгляньте «вокальні стежини». Прочитайте назви вокальних жанрів.

§ Подумайте, які з цих жанрів вам відомі. Що ви про них знаєте? (дума, гімн, романс, вокально-хорові твори, музично-театральні твори)

§ Поміркуйте, які ще музичні жанри «виростають» з пісні. Про який з них ви хотіли б дізнатися?

 

Відгадайте загадку, додайте останнє слово — назву музичного жанру.

Сьогодні пісня особлива

прийшла до нас в музичний клас.

Вона лірична і мрійлива,

а називається — … (романс)

 

Робота з підручником(стор.24).

Прочитайте текст. З’ясуйте ознаки вокального та інструментального романсів.

Романс— один з найпопулярніших жанрів вокальної камерної музики. Так називають невеликий ліричний вокальний твір з інструментальним супроводом. У романсі висловлюють особисті почуття і враження, тому найчастіше його виконує співак-соліст або вокальний дует у супроводі гітари, фортепіано, арфи тощо.

Романсом називають також інструментальну п’єсу наспівного, мелодійного характеру. У такому творі провідну партію — соло — виконує один інструмент (скрипка, віолончель, фортепіано), навіть якщо у супроводі звучить весь оркестр.

Різновидами романсу є елегія та балада.

 

Розгляньте репродукцію картини Іларіона Прянишникова «Жорстокі романси».

· Якою музикою «звучить» для тебе цей живопис?

До жанру романсу здавна звертаються митці різних країн. Понад 180 романсів написав російський композитор Олександр Аляб’єв. Найпопулярніший серед них — романс «Соловей» на вірші поета Антона Дельвіга. А створений він був майже 200 років тому! Мелодія романсу така ніжна, легка, щира і зворушлива, що нагадує справжній спів соловейка. Невипадково він звучить у виконанні високого жіночого голосу — сопрано.

V. Слухання музики. Олександр Аляб’єв. «Соловей».

 

Твір під назвою «Романс» написав свого часу і австрійський композитор Вольфґанґ Амадей Моцарт. Його мелодія виразна, плавна, наспівна — майже вокальна. Але її «співає» не голос, а музичні інструменти камерного оркестру. Цей «Романс» — одна з частин твору «Маленька нічна музика».

 

Слухання музики. Вольфґанґ Амадей Моцарт. «Романс» з «Маленької нічної музики»

 

§ Який із цих творів вам більш до вподоби? Чому?

§ Поміркуйте, за допомогою яких засобів передано пташиний спів у романсі «Соловей».

§ Охарактеризуйте мелодію, супровід, регістр та динаміку цих творів.

§ Поясніть, чому інструментальний твір В. А. Моцарта названо романсом.

Це цікаво знати!

«Маленька нічна музика» — один з найпопулярніших творів В.А.Моцарта. Композитор написав його у подарунок своїй дружині Констанці, до п’ятої річниці одруження.

VІ . Фізкультхвилинка.

VІІ . Вокально-хорова робота. «Не щебечи, соловейку», музика М. Глінки, слова В. Забіли.

 

1.Розспівка. Послухайте пісню «Не щебечи, соловейку». Поміркуйте, чи можна назвати її романсом. Чому?

2.Слухання пісні «Не щебечи, соловейку» (у виконанні вчителя або фонограми +)

3.Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.26)

4.Виконання пісні .

Це цікаво знати!

Пісню-романс «Не щебечи, соловейку» написав російський композитор Михайло Глінка. У його творчому доробку багато відомих пісень і романсів: «Жайворонок», «Я мить чудову пам’ятаю» та ін.

Романс «Не щебечи, соловейку» був створений на вірші українського поета Віктора Забілимайже 200 років тому, під час подорожі Україною.

Композитор так тонко і влучно передав особливості української пісні, що невдовзі цей твір стали вважати українським народним.

У творчості М. Глінки романс та інші музичні жанри набули класичної завершеності. Тому композитора вважають основоположником російської класичної музики.

Словничок.

Класика (з лат. — зразковий, першокласний) — видатні, загальновизнані твори мистецтва, які становлять цінність для національної й світової культури.

Творців класичної музики називають композиторами-класиками.

VІІІ. Підсумок уроку.

 

Урок 5

Тема. У єдності співочих голосів.

Мета :

 

Виховна:актуалізувати й поглибити знання дітей щодо хорового виконавства та основних жанрів хорової музики;

Розвиваюча:розвивати емоційну сферу учнів, співацькі навички, почуття ритму.

Виховна:засобами мистецтва виховувати патріотичні почуття, викликати інтерес до української хорової музики, творчості українських митців.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Починаємо урок!

У світ музики зробимо крок.

Люблять музику повсюди,

Наш урок цікавим буде!

 

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Голос людини називають найкращим музичним інструментом.

І справді, він може передати найтонші відтінки музичної мови і все розмаїття людських почуттів. Проте будь-який співочий голос обмежений певними кордонами — діапазоном звучання. А один співак може виконувати одночасно лише одну мелодію. А якщо поєднати 15, 50, 100 голосів: жіночих і чоловічих, високих і низьких? Лише уявіть, якими яскравими та неповторними барвами сповниться звучання! Такий колектив зможе заспівати будь-який багатоголосний твір.

 

ІІІ. Актуалізація знань.

· Пригадайте, як називається великий колектив сіваків?

· Скажіть: навіщо люди придумали хор — злагоджену єдність співочих голосів?

· Поясніть значення слів: музична мова, людські почуття, мелодія, діапазон, багатоголосний твір.

ІV. Слухання музики.

Словничок.

Хор(з грец. — зібрання) — великий співочий колектив. За складом хори бувають дитячі, жіночі, чоловічі та мішані; за кількістю партій – 1-, 2-, 3-, 4-голосні і т.д.

Хорового диригента часто називають хормейстером.

 

Розгляньте фото хорового колективу та схему розташування його партій.

· Подумайте, чому такий хор називають мішаним.

· Поміркуйте, які вокальні голоси входять до складу дитячого, жіночого, чоловічного хору.

 

Це цікаво знати!

Хорові колективи різняться кількістю виконавців. Найменша кількість хористів (12) у камерному хорі, а найбільша — не обмежена. Наприклад, склад мішаного хору нерідко налічує 100 – 120 співаків.

У Прибалтиці традиційним є свято хорового співу, де звучить зведений хор, у якому понад півтисячі виконавців.

 

Боже великий, єдиний,

нам Україну храни,

всі свої ласки-щедроти

ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,

дай доброго світа,

щастя дай, Боже, народу

на многая, многая літа...

Олександр Кониський

 

Цей вірш було написано близько 130 років тому. Його піднесені та щирі слова надихнули на творчість Миколу Лисенка— композитора з Полтавщини, який є засновником класичної музики України.

Так з’явився хор «Молитва за Україну». Його велична та прониклива музика — палке прохання щасливого майбуття для рідного краю. Послухайте твір. Наспівайте його мелодію.

 

Слухання музики. Микола Лисенко. «Молитва за Україну»

 

· Поміркуйте, чому для втілення змісту вірша композитор обрав жанр хору. Який хор звучав?

· Розгляньте, як передано художній образ твору в одноіменній витинанці Оксани Цимбалюк.

V.Фізкультхвилинка

VІ. Вокально-хорова робота. «Немає України без калини», музика М.Ведмедері,слова Г. Клок

 

1.Розспівування. Послухайте пісню композитора з Харківщини Миколи Ведмедері. Визначте основну ідею цього твору.

2.Слухання пісні у виконанні вчителя (або фонограми +)

3.Розучування пісні за нотним записом .

 

Робота з підручником (стор.32)

4.Виконання пісні під фонограму (мінус).

· Назвіть згадані у пісні символи України.

· Які музичні символи українського народу ви можете до них додати?

· Розглянте репродукцію картини «Калина» українського художника Миколи Овсейка

· Поміркуйте, який рядок пісні «Немає України без калини» може проілюструвати ця картина.

 

VІІ. Підсумок уроку.

· Пригадайте, які види хорових колективів ви знаєте?

· Які музичні твори сьогодні звучали на уроці?

 

 

Урок 6

Тема. У єдності співочих голосів.

Мета:

Виховна:актуалізувати й поглибити знання дітей щодо хорового виконавства та основних жанрів хорової музики. Вчити емоційно сприймати музику, вчити розповідати про вплив музичного мистецтва на людину та її вчинки.

Розвиваюча:розвивати вокально-хорові навички, звуко-висотний і ладовий слух, почуття ритму, музичну пам'ять, увагу, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна:виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку: Урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, магнітофон, підручники.

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація знань.

· Пригадайте, що таке хор?

· Які види хорових колективів вам відомі?

· Яка кількість виконавців може бути у хорі?

ІV. Слухання музики.

Хорова музика виникла ще у стародавньому світі. За цей час сформувалися її провідні жанри: хор, хорова обробка пісні, хоровий концерт А ще хоровий спів є важливою складовою великих вокально-інструментальних творів — кантат і ораторій— та музично-театральних вистав: опери, оперети, мюзиклу…

Словом хор позначається не лише співочий колектив, а й жанр вокальної музики. У хоровому виконанні виразно та різнобарвно звучать пісні, гімни, молитви…

Складовою хорової музики є також хорова обробка пісні. Завдяки цьому жанру пісенні твори збагачуютьсяголосами та підголосками. Видатні творці хорових обробок українських пісень — композитори Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Яків Степовий.

Хоровий концерт — багаточастинний твір на релігійні тексти. А у кантатах, ораторіях, операх, оперетахта мюзиклах хоровий спів поєднується із сольними, ансамблевими й оркестровими номерами. Часто хористи не лише співають, а й грають ролі, як справжні актори.

 

V. Слухання музики.

Сьогодні ми послухаємо хорові обробки народних пісень: Українська народна пісня «Ой в полі, полі» (жіночий хор);Українська народна пісня «Висока верба» (чоловічий хор);Українська народна пісня «Колискова» (мішаний хор);Українська народна пісня «Ой єсть в лісі калина» (дитячий хор).

· Визначте склад хору

· Чи покращило хорове виконання фольклорні твори. Чим?

 

VI. Вокально-хорова робота.

Виконання пісні «Немає України без калини», музика М.Ведмедері, слова Г. Клок

VІІ. Підсумок уроку.

 

· Про які жанри хорової музики ви дізналися на уроці?

· Що таке хорова обробка пісні?

· Яка з пісень, прослуханих сьогодні, вам сподобались найбільше?

Урок 7

Тема: Царина вокального мистецтва

Мета:

Виховна:узагальнитий поглибити знання школярів щодо жанру опери, побудови й основних номерів оперної вистави. Вчити дітей емоційно сприймати музику, вчити розповідати про вплив музичного мистецтва на людину та її вчинки.

Розвиваюча:розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

ВИховна:виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Хід уроку:

Учні входять до класу під музику («Марш тореадора» з опери «Кармен» Ж.Бізе)

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

· Пригадайте провідні жанри хорової музики? (хор, хорова обробка пісні, хоровий концерт, кантата, ораторія, опери, оперети. мюзикл) .

Є мистецький жанр, де можна «зустрітися» з усіма різновидами вокальної музики. Це опера –справжня царина вокального мистецтва. Оперний жанр виник в Італії понад 400 років тому (наприкінці 16 століття), проте і досі залишається найскладнішим у музиці.

Зазвичай оперна вистава складається з кількох дій (актів), а кожна дія - з номерів.

Сольний номер називається арія.У ній дійові особи розповідають про себе, свої думки і почуття. Різновидами арії є аріозо, арієта тощо.

Коли оперні персонажі зустрічаються та спілкуються на сцені, звучать камерні ансамблі: дует, тріо, квартет, квінтет.Завдяки ним розкриваються події сюжету, характери і стосунки персонажів.

Значне місце в оперній виставі посідають хорові номери.Саме хор може найбільш яскраво та виразно передати колективні сцени: народні свята, картини пишних балів і військових походів…

Неабияку роль в опері відіграє й інструментальна музика. Звучання інструментів не лише супроводжує вокальні номери, а й виконує самостійну роль: наприклад, у танцювальних сценах або в увертюрі –оркестровому вступі до опери.

Отже, структуру оперної вистави можна зобразити так:

 

Увертюра 1 дія
н о м е р и

 

2 дія
н о м е р и

 

ІІІ. Актуалізація знань.

· Поясніть, чому оперу названо цариною вокального мистецтва?

· Яку роль відіграють в опері сольні й ансамблеві номери, хор і оркестр?

· Розгляньте фото оперних театрів на сторінці 34-35. Скажіть а де можете послухати оперу ви?

Відомості про композитора.

Одним з найпопулярніших музично-театральних творів – опера «Кармен» французького композитора Жоржа Бізе.

Ж.Бізе народився у Парижі, в родині учителя співів. Після закінчення Паризької консерваторії юний музикант отримав Римську премію. Це дало йому змогу продовжити навчання в Італії – на батьківщині опери.

Ту композитор і захопився оперним жанром, а згодом став автором оригінальних опер. Остання з них – «Кармен» - яскрава музична розповідь про життя іспанського народу.

Відкриває виставу увертюра, яка готує слухачів до подорожі сторінками цієї музично-театральної дії. Її яскрава музика змальовує сцени з народного життя Іспанії та образи найважливіших оперних персонажів: гордої циганки Кармен і мужнього тореадора Ескамільйо.

Є в опері і виразні хорові сцени. Одна з них змальовує хлопчиків, що веселою ватагою крокують вулицями міста. Цей оперний номер так і називається - «Хор хлопчиків».

 

IV. Cлухання музики Ж.Бізе Опера «Кармен» Увертюра

Послухайте увертюру. Позначайте піднятою рукою зміну характеру музики.

 

· Чи є у творі відомі тобі музичні теми?

 

Слухання Ж. Бізе Опера «Кармен» Хор хлопчиків

· Який настрій дітей передає хоровий спів?

· Визначте, хор якого складу звучить?

· Які види мистецтва поєднуються у опері?

 

Розгадавши ребус на 37 сторінці ви дізнаєтесь як називається літературний текст опери.

 

От чарівне царство опери, балету…

Що покладено в основу їх сюжету?

Мають опера, балет і оперета

Стислий текст – маленьку книжечку …

«ЛІБРЕТО»

 

Послухайте фрагменти дитячої опери .

· Пригадай опери-казки за малюнками («Вовк і семеро козенят», «Коза Дереза», «Пан Коцький»)

 

Створіть невеличку сцену з власної опери-казки:

· Оберіть казковий сюжет, визначте фрагмент для виконання та напишіть його лібрето;

· Розподіліть ролі та розіграйте сцену, імпровізуючи мелодії на текст казки

 

V. Вокально-хорова робота Норвезька народна пісня «Камертон» український текст А. М’ястківського

1.Розспівка. Послухайте пісню «Камертон». Знайдіть у тексті й поясніть усі «музичні» слова

2.Слухання пісні «Камертон» (у виконанні вчителя або фонограми +)

3.Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.38)

4.Виконання пісні каноном.

 

Це цікаво знати!

Камертон –спеціальний пристрій для настроювання хору та музичних інструментів.

За допомогою камертону видобувають звук, за яким орієнтуються співаки, або налагоджують звучання музичних інструментів.

Найчастіше камертон являє собою зігнуту металеву пластинку, що нагадує за формою латинську букву «U». Якщо легенько вдарити по ній - чути звук, зазвичай ЛЯ.

А ще камертон буває у вигляді маленької трубочки, що звучить, коли в неї дмухнути. Таким камертоном найчастіше користуються хорові диригенти – хормейстери.

 

VI. Підсумок уроку.

· У якому жанрі поєднуються усі різновиди вокальної музики?

· Що таке увертюра?

· Яка структура оперної вистави?

· Назвіть композитора і твір який ми слухали на уроці

· Що таке камертон?

 

VІІ. Вихід з класу під музику

Урок 8

Тема. Десять завдань для перевірки знань .

 

Мета:

Виховна:узагальнити і поглибити знання школярів щодо музичних жанрів: пісня, хорова музика, опера, романс. перевірити рівень знань, умінь та навичок з даної теми; Розвиваюча:розвивати музичні здібності учнів, почуття ритму, уяву, увагу, вміння відтворювати асоціації; Виховна:виховувати любов до мистецтва, естетичний смак.

Методично-дидактичне забезпечення уроку.Музичний інструмент, підручник

Хід уроку

 

Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя)

І. Організаційна частина.

Знову день почався, діти,

Ви зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати,

Кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок звичайний,

Та вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний

За це подякуєм йому.

 

Музичне вітання:

 

Урок музики у нас

Запросив усіх у клас.

Привітаймось дружно всі,

До, мі, фа, соль, ля, сі!

Плесніть діти, кілька раз,

До роботи всі гаразд!

Привітаймось дружно всі

До, мі, фа, соль, ля, сі!

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Десять завдань для перевірки знань:

· Що таке музичний жанр. Поясніть, чим відрізняються вокальні й інструментальні жанри.

· Який музичний жанр є основою вокальної музики.

· Виберіть із переліку основні жанри вокальної музики. (пісня, гімн, романс, п’єса, хор, симфонія, кантата, ораторія, опера, балет, оперета, мюзикл)

· Розкажіть про жанр романсу. Яким може бути склад його виконавців. (Соло, дует, хор)

· Хто автор твору «Молитва за Україну» визначте жанр цього твору. (М.Лисенко, М.Глінка, О.Аляб’єв)

· Що таке опера? Пригадайте основні частини оперної вистави

 

III. Фізкультхвилинка

Я малюю зайчика (колові рухи руками над головою)

Для вас – раз

Це у нього, бачите, ( руки кладуть на голову)

Голова – два.

Це у нього вуха (піднімають руки вгору до вух)

До гори – три.

Це стирчить у нього хвостик (повертають тулуб праворуч, ліворуч)

Сірий – чотири.

Це очиці весело горять – п’ять (прикладають руки до очей )

Ротик, руки – нехай

Морквинку їсть – шість. (імітують жування моркви)

Шубка тепла, хутряна ( плещуть в долоні)

На нім – сім.

Ніжки довгі, щоб гасав (підскакують на місці)

Він лісом в лісі – вісім.

Ще довкола посаджу дерева (садять дерева, притоптують ямку)

Я – дев’ять.

І хай сонце сяє з піднебесся – десять (піднімаються на носках).

 

IV. Слухання музики.

Послухайте та відгадайте який твір звучить.

 

· А.Вівальді «Пори року» «Осінь»

· О. Алябьєв «Соловей»

· М.Лисенко «Молитва за Україну»

· Ж.Бізе Опера «Кармен» Хор хлопчиків

 

V. Виконання вивчених на уроках пісень.

· «Музика рідного дому» О.Золотник;

· Українська народна пісня «Господарство»;

· «Немає України без калини» М. Ведмедері

IV. Підсумок уроку.

Дзень – дзелень, дзвенить дзвінок,

Вже закінчився урок.

До побачення!

До побачення!

 

 

Урок 9

Тема: Дзвінкі таємниці.

Мета:узагальнити знання учнів щодо інструментальної музики як важливої складової музичного мистецтва; дати уявлення про п’єсу як важливий жанр інструментальної музики.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація , підручники.

Хід уроку:

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.

· Пригадайте які звуки називають шумовими, а які музичними?

· Поміркуйте, яка властивість відрізняє музичні звуки від шумових?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Прочитайте вірш. Здогадайтесь, про що у ньому йдеться, і додайте останнє слово.

Дзвінкі таємниці – і справжні, й казкові.

Хто дав їм такі голоси веселкові?

Які невичерпні музичні скарбниці

Заховані в тих чарівних таємницях?

Вони такі різні, та іноді схожі:

Звучати і грізно, і лагідно можуть,

І високо, й низько, і близько, й далеко,

Як вибухи грому, як клекіт лелеки.

Вони намалюють без пензля картину,

Вони зачарують звучанням людину.

В руках музиканта, на знак диригента,

Прокинуться і оживуть ….(ІНСТРУМЕНТИ)

 

- Пригадайте основні групи музичних інструментів.

- Як називається музика для виконання на таких інструментах?

Музичний словничок!

Музичні інструменти –спеціальні приладидля виконання музики. Їх поділяють на ударні, духові та струнні. У кожній групі є клавішні інструменти.

Музика для виконання на музичних інструментах називається інструментальною.

IV. Слухання музики. Троїсті музики.

Старовинна гуцульська легенда про троїстих музик.

Жила-була у гуцульському селі прекрасна дівчина. І закохалися в неї три легені – скрипаль, цимбаліст і сопілкар. Усі троє і розумні, і красиві, і добрі душею.

Ніяк не могла дівчина вибрати собі нареченого. І тоді вирішила - хай при всьому народі змагаються у грі. Кого визнають найкращим – за того і піде.

Почалося змагання. Кожен парубок грав свою улюблену мелодію, грав так майстерно, що не змогли люди визначити переможця. Тоді звеліли їм грати одну й ту саму пісню. Але й тоді жоден не здобув перемоги.

Думали-думали люди, і вирішили: хай грають усі троє одразу. Заграли скрипаль, цимбаліст і сопілкар разом, і народилася прекрасна, досі нечувана музика. І вирішив народ: не можна розлучати трьох музикантів, які створили таке диво. Так і залишилися вони грати разом, а назвали їх троїстими музиками.

Скрипка, сопілка, бубон…Недаремно їх називали інструментами. Адже в руках майстрів музики вони спроможні малювати картини й розповідати історії, розкривати та бентежити людські почуття…

Улюблені інструменти українського народу здавна поєднуються у троїсту музику - ансамбль із трьох музикантів. Склад троїстої музики може бути різним, але зазвичай в ній присутні ударний, духовий і струнний інструменти: скрипка, сопілка і бубон; цимбали, сопілка та барабан. Таке поєднання дає змогу виконувати і проникливо-ліричні, і веселі, запальні музичні п’єси.

Слухання Троїстої музики.

· Поділіться своїми враженнями. Спробуйте визначити, які інструменти звучали?

· Чи суголосні прослухані п’єси змісту і настрою картини «Троїсті музики» кіровоградської художниці Лариси Зоріної.

Музичний словничок!

Музична п’єса –невеликий сольний або ансамблевий твір; важливий жанр інструментальної музики.

- А як же виникли музичні інструменти?

А починалося все випадково:

Цокнув колись камінець загадково,

І тятива стародавнього лука

Подарувала мисливцеві звуки.

Грав в очеретяних заростях вітер,

Кликали дзвони тужити й радіти.

Мушлі гули, наче рокіт прибою…

З давніх часів спостережливі люди

В звуки вслухались уважно повсюди

І помічали красиві, незвичні…

Так інструменти з’явились музичні.

А з ними разом, віками - роками,

Музика йшла і прийшла до нас з вами.

Мабуть, не так уже і випадково

Цокнув колись камінець загадково.

Можливо саме звук кам’яного удару навіяв людині думку про створення найпершого музичного інструмента – ударного. Духові інструменти «зобов’язані» своїм виникненням гудінню вітру в очеретяних стеблах, а струнні – «співу» тятиви мисливського лука.

Отже, каміння, очеретяне стебло і тятива мисливського лука вважають попередниками усіх музичних інструментів. Тож музичні інструменти з давніх часів поділяють на ударні, духові та струнні.

- Знайдіть у тексті на які звуки звернула увагу людина у стародавні часи.

- Розгляньте фото давніх музичних інструментів. Знайдіть серед них ударний, духовий і струнний.

- Подумайте, чи нагадують вони сучасні музичні інструменти? Які?

Розгляньте малюнок с. 45

- Назвіть музичні інструменти;

- Розподіліть їх на ударні, духові та струнні;

- «Розплутай» музичну загадку та з’ясуйте звуки яких інструментів належать до шумових, а яких – до музичних.

- Наведіть власні приклади інструментів із шумовим і музичним звучанням.

Це цікаво знати!

Духові й струнні інструменти зазвичай мають музичне звучання. А серед ударних переважають шумові: барабан, бубон, мара каси, тарілки тощо. Застосування шумових інструментів надає музиці яскравості та розмаїття.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Вокально-хорова робота муз. В.Прихожая, сл.. Т.Сая «Нічні музики»

1.Розспівка. Послухайте пісню «Нічні музики». Яку картину вона намалювала? Назвіть музичні інструменти, згадані у тексті.

2.Слухання пісні «Нічні музики» (у виконанні вчителя або фонограми +)

3.Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.46)

4. Виконання пісні, показуючи рухами, ніби граєш на музичних інструментах.

5. Знайдіть на малюнках зображення згаданих у пісні музичних інструментів.

6. Розподіліть їх на ударні, духові, струнні та клавішні.

VII. Підсумок уроку.

· Що таке музичні інструменти?

· Яка музика називається інструментальною?

· Які інструменти входять до струнної групи, ударної, духової?

· Що таке музична п’єса?

VIII. Вихід з класу під музику

Урок10

Тема: Один інструмент – це багато чи мало?

Мета:дати загальне уявлення про сольні жанри інструментальної музики;ознайомити з жанрами прелюдії, капрису, кампанели.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація , підручники.

Хід уроку:

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.

- Що таке музичні інструменти?

- На які три групи поділяють музичні інструменти?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Скільки музичних інструментів створили люди! Чому ж серед цього барвистого розмаїття музиканти часто обирають лише один інструмент?

Один інструмент – це багато чи мало,

Щоб думка музична жила та звучала,

І владним поривом в душі панувала,

І мрію будила, і серце стискала?...

«Маестро одного інструмента» - так можна назвати італійського композитора та скрипаля Ніколо Паганіні.

Ніколо Паганіні(1782 - 1840) – італійський скрипаль і композитор. Він народився в місті Генуї, у родині Терези та Антоніо Паганіні, які дуже любили музику. Його батько мав у порту невеличку крамницю і добре грав на мандолі та скрипці.

Одного разу матері Ніколо приснився дивний сон: до неї з’явився ангел і запитав, яку милість від Бога вона хотіла б отримати. Жінка попросила, щоб її син став видатним музикантом. Розповідь про цей сон справила велике враження на чоловіка Терези. Порадившись, батьки вирішили навчати дитину грі на скрипці – музичному символі Італії.

Уперше Ніколо узяв до рук скрипку в 7 років. Батько змушував його займатися на інструменті цілими днями, не дозволяв виходити на вулицю і навіть замикав у темному сараї, щоб той не втік. Такі «уроки» підірвали і без того слабке здоров’я Нікколо.

Проте за дуже короткий час хлопчик досяг великих успіхів. У восьмирічному віці він написав свою першу скрипкову сонату, а в 11 років виступив із самостійним концертом у Генуї, а невдовзі розпочав гастрольні поїздки містами Італії.

Поступово Паганіні став новатором у виконавстві. Він першим із скрипалів виконував концертні програми напям’ять, сміливо застосовував нові прийоми гри, заклавши основи сучасної техніки гри на скрипці. Проте деякі його твори були настільки складні, що скрипалі наступних поколінь довгий час не наважувалися їх виконувати.

Цікаво, що саме в юному віці було створено багато з уславлених 24 капарисів Паганіні. Ці твори і нині вважаються шедеврами скрипкового мистецтва. Що справили великий вплив і на сучасників великого італійця, і на композиторів майбутнього.

 

IV. Слухання

Уже майже два століття переказують, як віртуозний музикант дивував слухачів надзвичайною технікою та грав на одній струні, коли порвалися інші…

У творчості Н.Паганіні набули досконалості сольні жанри інструментальної музики. У знаменитих «Каприсах» скрипка сміється і плаче, передаючи всю силу людських почуттів. А у п’єсі «Кампанелла» її звучання «розсипається» барвистим переливчастим дзвоном.

 

Слухання Н. Паганіні «Кампанелла»

 

- Що виражає та зображає музика?

- Зверніть увагу на художній образ музики.

Музичний словничок!

Кампанелла(з італ. - дзвіночок) –назва музичної п’єси, що відтворює передзвін дзвіночків.

Слухання Н.Паганіні «Каприс №24»

Каприс, капричіо (з італ. каприз, примха) – віртуозна інструментальна п’єса у вільній формі.

- На якому інструменти виконується «Каприс» №24?

- Скільки інструментів виконують твір «Кампанелла»?

 

Залежно від кількості виконавців інструментальна музика буває : сольною(для одного інструмента у супроводі чи без нього); ансамблевою(для невеликого складу виконавців); оркестровою(для виконання оркестром).

Походження та розвиток струнних інструментів.

Здається, ці інструменти зовсім різні. Проте «пращур» у них один – звичайнісінька тятива мисливського лука, що стала першою у світі струною.

- Простежте за схемою(сторінка 49 ), який шлях пройшли струнні інструменти від давньої ліри до роялю.

 

«Душею фортепіано» називають композитора і піаніста Фридерика Шопена (1810-1849)– засновника класичної музики Польщі.

«Доля нагородила поляків Шопеном, як австрійців Моцартом», - писали сучасники про молодого, надзвичайно талановитого музиканта.

З дитинства Фридерик виявив унікальні музичні здібності. Перші уроки гри на фортепіано п’ятирічному хлопчику дала восьмирічна сестра Людвіка. Фортепіано з дитинства було улюбленим інструментом не лише Шопена - виконавця, а й Шопена – композитора. Свій перший фортепіанний твір – невеликий полонез хлопчик написав у семирічному віці. Композиторський дебют був успішним, і у тому ж році твір опублікували.

Перший виступ приніс восьмирічному Фридерику широку відомість, а в 12 років він був визнаний одним із кращих піаністів Варшави. По закінченні Варшавської вищої школи музики 19-річний Шопен офіційно удостоєний характеристики музичний геній.

Концертні програми, з якими ще зовсім юний Фридерик гастролював Європою, мали приголомшливий успіх. «Шапки геть, панове, перед вами геній!» - писав тоді композитор Робнрт Шуман.

Майже весь творчий доробок Ф.Шопена складають фортепіанні твори: вальси, полонез, мазурки, прелюдії … У багатьох з них звучать інтонації польського фольклору, хоча справжні народні мелодії композитор не використовував.

Окрасою творчості Ф.Шопена є прелюдії - лаконічні (іноді по 16-20 тактів), але дуже виразні п’єси. У них передано найрізноманітніші почуття людини: радість і задумливість, м’який гумор і глибокий смуток…

У деяких прелюдіях майстерно зображено яскраві сценки з народного життя, невипадково музика таких п’єс просякнута інтонаціями польського фольклору.

Слухання Фридерика Шопена Прелюдія № 4 і №7

- Порівняйте контрастні художні образи прелюдій;

- Порівняйте засоби музичної виразності прелюдій (мелодію, ритм, лад, темп, динаміку);

- Яка прелюдія більш співзвучна твоєму настрою?

Музичний словничок !

Прелюдія(з лат. - виступ)- вступ до музичного твору або невелика п’єса імпровізаційного характеру. Прелюдія може бути самостійним твором або передувати іншій музичній п’єсі.

Це цікаво знати!

Музичний інструмент фортепіаноздобув свою назву за спроможність звучати і гучно і тихо. Винайшов його у 1709 році італійський майстер Бартоломео Крістофорі.

Перші «гучно-тихі» інструменти називали піано-форте . Згодом ці два італійські слова поміняли місцями – і виникла сучасна, звична для нас назва.

Є два різновиди фортепіано: піаніно(з італ. – маленьке піано) і рояль(з фр. - королівський). Вони мають однакову клавіатуру, грають на них також однаково.

Музику, написану для цих інструментів, називають фортепіанною.

Музична скарбничка !

По клавішах чорних і клавішах білих ходили три знаки. Ті знаки уміли замінювать клавіши легко й проворно - то чорну на білу, то білу на чорну.

Дієз міг підвищити звук на півтона.

Для ноти він був, як маленька корона,

Бо звук враз ставав трохи тонше і вище

Й до правого краю рояля поблище.

Бемоль– другий знак – теж поважна персона:

Понизити міг кожний звук на півтона.

І ноти слухняно корилися долі –

Спускалися вниз за наказом Бемоля.

І тільки Бекарне любив щось міняти.

Ходив, наступаючи друзям на п’яти:

«Благаю, у спокої ноти лишіть,

А я поверну все на місце за мить!»

 

Отак з давнини і донині блукають

Вони в чорно-білому нотному краї.

 

- Проспівайте гаму і знайдіть у ній тони і півтони;

- Запам’ятайте назви знаків, що вказують на зміну висоти звуків;

- Послухайте звучання тонів і півтонів на білих і чорних клавішах.

Запам’ятай!

Велику відстань між двома сусідніми звуками звукоряду називають тон, а малу – півтон.

Кожний тон можна поділити на два півтони. Для цього використовують знаки: дієз, бемоль, і бекар.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Вокально-хорова робота С. Гаврилова, переклад О. Лобової « Навчайте мене музики»

1.Розспівка. Послухайте пісню «Навчайте мене музики». Про що у ній розповідається?

2.Слухання пісні «Нічні музики» (у виконанні вчителя або фонограми +)

3. Поміркуйте, чого навчає нас ця пісня?

4. Продумайте особливості виконання кожного куплету.

5. Стежте за чітким і точним виконанням приспіву.

6. Чи згадується у його тексті звук, якому відповідає чорна клавіша.

7. Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.46)

 

VII. Підсумок уроку.

VIII. Вихід з класу під музику

Урок 11

Тема: Інструменти – символи народу

Мета:актуалізувати і поглибити знання учнів щодо інструментального фольклору, музичних інструментів українського та інших народів; ознайомити з жанром рапсодії

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.

Хід уроку:

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.

- Які музичні інструменти ви знаєте?

- Пригадайте і проспівайте народні пісні за малюнками. Яким народам належать ці твори?

- Які музичні інструменти згадуються у цих творах? (с.54)

- Пригадайте інші народні пісні, присвячені музичним інструментам?

- Як ти вважаєш, чому музичні інструменти оспівують у народній творчості?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте текст. Поміркуй, чому в житті народу завжди є місце для музики.

У житті народу завжди залишалося місце для музики. А символами та оберегами нерідко ставали … музичні інструменти.

У кожного народу є свої улюблені інструменти. В Африці популярні ансамблі і навіть оркестри барабанщиків. Російські музики використовують балалайки та гармоні, дерев’яні ложки і глиняні іграшки – свищики. Улюблений інструмент шотландців – волинка. Оркестри волинщиків гордо крокують вулицями, поширюючи лункі народні мелодії.

Музичними символами України вважають сопілку і трембіту, кобзу та бандуру. Популярні в українських музик й інші інструменти слов’янських народів: скрипка, цимбали, бубон, басоля та інші. А ще - створені з побутових речей дивовижні «музичні» прилади: пилка, коса, рубель і качалка, склянки, відра.

Завдяки такому розмаїттю народна музика набуває неповторного національного колориту.

- Назви музичні інструменти різних народів.

- Скажи, які інструменти є музичними символами України. Що про них відомо?

 

Прочитайте текст. За його допомогою уявіть виражальні та зображальні можливості сопілки та трембіти.

Ця сопілочка – ніжне, казкове,

Чарівне очеретяне диво,

Що під подувом вітру раптово,

В давнину заспівала грайливо.

Ой, сопілко, із чим порівняти

Твою пісню просту і чарівну?

Вона може злетіти крилато

І до зір недосяжних полинуть.

В її співі є шепіт колосся,

Шум рясної травневої зливи…

Мабуть, справді на славу вдалося

Чарівне очеретяне диво.

Сопілка –улюблений інструмент українських музик. З давніх часів жодне народне свято не обходилося без її веселого й задумливого, запального та журливого співу.

А виникла сопілка багато тисячоліть тому зі… звичайного очеретяного стебла. Саме воно є пращуром усіх духових інструментів: дерев’яних (флейти, кларнета, гобоя) і металевих (сурми, труби, валторни).

Від стародавньої сопілки походить також уславлений український інструмент трембіта,яку ще називають карпатським рогом. Лункі «голоси» пастуших трембіт линуть на кілька кілометрів, гулкою луною озиваючись у горах.

Зазвичай ці «співучі труби» дуже великі, нерідко понад два метри завдовжки. Проте ці велетенські інструменти є дуже легкими, тому що традиційно трембіти виготовляють з тонкої деревної кори.

- Послухайте звучання сопілки та трембіти. Поясніть, чому ці інструменти вважають духовими.

- Спробуйте пограти на сопілці або покажи рухами, як грають на цьому інструменті.

IV. Слухання

Звучання українських інструментів передав у творі «Гуцульська рапсодія» композитор з Полтавщини

Георгій Майборода –український композитор. Він народився в с. Пелехівщина на Полтавщині. Батьки Георгія дуже любили співати й музикувати, і навіть утворили разом з дітьми ансамбль народних інструментів. Тож музичні здібності виявилися у хлопчика дуже рано.

Вже після закінчення школи любов до співу привела юнака до самодіяльного хору та спонукала серйозно займатися музикою. У цей час він почав писати свої перші пісні.

У 22 роки Георгій вступив до Київського музичного училища, а вже через рік став студентом Київської консерваторії, де навчався композиції у професора Л.Ревуцького. Проте на заваді навчанню стала війна, усі чотири роки якої молодий композитор служив у лавах армії.

Одразу ж після демобілізації Георгій продовжив навчання. А невдовзі, у 1949 році, талановитий музикант заявив про себе «Гуцульською рапсодією» - твором для симфонічного оркестру, побудованим на карпатському фольклорі.

Вже у