Виконання практичного завдання завданя

Виконання вправ. Потренуруйтеся виконувати різні штрихи і відблиски олівцем і гумкою.

Учитель. Створіть художній образ осені, використовуючи для цього її дари — фрукти й овочі. Виконайте натюрморт в одному кольорі. За допомогою світлотіні спробуй зобразити об’ємність фруктів та овочів (графітний олівець).

6. Підсумок уроку

- Як світлотінь впливає на створення художнього образу?

- Яке значення штрихування і світлотіні в переданні об’ємності предметів?

Перегляд та взаємо аналіз учнями в групі виконаних робіт. Створення тематичної вистаки «Дарунки осені»

Урок 4 Дата______________

Урок 4. Кольорові образи.Поглиблення знань проколір як засіб виразності живопису. Створення засобами кольору певного за характером образу.

Практичне завдання: створити композиції-образи «День», «Вечір», «Ніч» у техніці монотипії. Відобразити в їхньому колориті настрої різного часу.

Мета: формувати ключові компетентності:вміння вчитися – організовувати свою роботу для досягнення результату; проявляти зацікавленість, вміння аналізувати, виділяти головне; загальнокультурні – спроможність аналізувати та оцінювати досягнення національної культури; предметні компетентності: мати уявлення про основні засоби виразності (лінія, пляма, колір), використовувати їх у своїх роботах, вчити працювати у техніці монотипії; розвивати вміння бачити та виявляти виразні асоціації в малюнку за допомогою плям різних за виглядом і розміром (силуетне зображення), правильно організовувати зображення в композицію; виховувати бажання створювати власну художньо-творчу композицію в техніці монотипії.

Техніка виконання: монотипія, плямографія.

Візуальний ряд: зразки пейзажів у техніці монотипія.

Матеріали та інструменти: аркуші паперу А4, фарби, пензлик, пластикова дощечка, мильний розчин, трубочка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку. Створення емоційного настрою

На дошці прикріплений аркуш білого ватману. Учитель пропонує відкрити фарби.

- Уважно подивіться на кольори ваших фарб. Оберіть колір, який вам найбільше сподобався. По черзі підійдіть до дошки, наберіть цей колір на пензлик і нанесіть 2 – 3 мазки на аркуш ватману.

- Ця вправа допомогла вам побачити, з яким настроєм ви прийшли на урок і передати один одному кольорове привітання.

2. Актуалізація опорних знань. Створення «Асоціативного куща»

Графіка

Що ви знаєте про графіку?

Вид мистецтва.

Використовуються матеріали: олівці, ручки, фломастери, туш, перо.

Роботи виконуються на площині: папері, картоні.

Роботи переважно однотонні, рідше – кольорові.

Може бути самостійним твором або підготовчим.

Виражальними засобами є лінія, штрих, крапка, пляма.

- А що ми називаємо плямою у графіці?(Пляма– це однотипне зображення без чітких зовнішніх контурів).

- Що ми знаємо про колорит? (Колорит– це гармонійне поєднання кольорів як один із засобів правдивого зображення дійсності та розкриття змісту в творі живопису).

Колорит для художника – головний помічник. Змусити нас сумувати чи радіти живописець може лише за допомогою фарб.

3. Аналіз виражальних засобів картини (на дошці малюнки і репродукції картин)

- Якими графічними засобами виконані роботи?

4. Мотивація навччальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку

Учитель. Отже, сьогодні на уроці ми повинні дізнатися, як перетворити звичайні кольорові плями на пейзажні композиції різниго часу доби, а допоможе нам у цьому Колорит і, звісно Фантазія.

5. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Пригадати, чому одні кольори називають теплими, а інші — холодними і як колорит впливає на характер зображуваного нам допоможуть роботи художників.

Визначте колорит картин час доби зображений на ни,х дібравши відповідні відтінки кольорів на палітрі.

Отже, теплий колорит утворюють жовтий, оранжевий і червоний кольори та їхні відтінки. Холодний колорит багатий на відтінки синього, зеленого, фіолетового кольорів.

Іноді картини пишуть у яскравому контрастному колориті, у якому поєднуються світлі й темні, теплі й холодні кольори. Контрастні кольори розміщені один навпроти одного в колірному колі. Якщо художник використовує в роботі ледь помітні відтінки одного кольору, тоді говорять про нюансний колорит. Часто живописці поєднують у картині споріднені кольори, розміщені поряд у колірному колі.

Монотипія— це вид друкованої графіки; художня техніка.

Щоб створити монотипію, фарби наносять пензлем на гладку металеву або пластикову дощечку. Єдиний, унікальний відбиток на папері утворюється під тиском на друкарському станку або шляхом притискування аркуша рукою до дошки.

Неповторні рисунки, переливи кольорів виникають завдяки різним прийомам від’єднання аркуша від дощечки (плавно або різко, у різних напрямках). Створити художні образи у цій техніці до снаги кожному.

Створити оригінальні образи дерев у композиції допоможе техніка «плямографія», стовбури й гілки дерев виводять пером або паличкою з мокрої чорнильної плями. Також можна дмухати на плямку крізь трубочку, спрямовуючи повітря у напрямку «зростання» гілочок.

6. Самостійна робота учнів

Музика допоможе пригадати кольорові враження про певний час доби. Який настрій викликає кожен із них? Пофантазуй, у якому колориті краще їх відобразити.

Слухання творів Едвард Гріг «Ранок»

Розріжте аркуш на чотири однакові частини, щоб на кожній створити відбиток обраного колориту. Розведіть фарби до густини сметани. На пластиковій дощечці послідовно добирайте колорит для відбитків. За бажанням домалюйте деталі, які уточнять створені образи, зроблять їх виразнішими.

7. Підсумок уроку

Організація виставки та перегляду учнівських робіт.

Урок 5 Дата______________

Урок 5. Живописні портрети Квітів.Значення вибору живописної техніки для створення виразного художнього образу.

Практичне завдання: створити кілька образів квітів, застосовуючи різні живописні техніки та прийоми

Мета:формувати ключові компетентності: вміння вчитися –організовувати робоче місце, планувати свої дії, проявляти зацікавленість у навчанні; загальнокультурні – сприймати і аналізувати твори мистецтва; дотримуватися норм мовленнєвої культури; здоров’язбережувальні - дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з художніми матеріалами та інструментами; предметні компетентності: закріплювати знання учнів про поняття «художній образ у мистецтві», виявляти емоційне ставлення до краси в природі та мистецтві, вчити створювати виразні художні образи на площині за допомогою акварельних фарб та живописних технік, змішувати фарби на палітрі, досягаючи необхідних відтінків кольору, розвивати навички роботи з пензлем, уяву, уміння аналізувати свою роботу і своїх друзів, виховувати прагнення до власної художньо – творчої праці.

Техніка виконання: живопис аквареллю.

Візуальний ряд: таблиці,

матеріали та інструменти: альбом, акварельні фарби, пензлі, палітра.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку. Створення емоційного настрою

На дошці прикріплений аркуш білого ватману. Учитель пропонує відкрити фарби.

- Уважно подивіться на кольори ваших фарб. Оберіть колір, який вам найбільше сподобався. По черзі підійдіть до дошки, наберіть цей колір на пензлик і нанесіть 2 – 3 мазки на аркуш ватману.

- Ця вправа допомогла вам побачити, з яким настроєм ви прийшли на урок і передати один одному кольорове привітання.

2. Повідомлення теми і завдань уроку

Працювати сьогодні будемо акварельними фарбами. Повторимо вже відоме про магію кольорів. Познайомимося з новими техніками, які дуже важливі у живописі. Аще будемо вчитися вибирати живописну техніку для створення виразного художнього образу.

3. Актуалізація опорних знань

Нас оточує такий різноколірний світ, що здається, у художника не вистачить фарб, щоб відобразити його, передати задум і настрій у своїй роботі. Але не треба забувати, що палітра художника – чарівниця. З її допомогою митець змішує фарби, які є у нього, і перетворює їх у необхідні йому кольори. А ще живописець володіє таємницею трьох основних кольорів.

- Назвіть, які ви знаєте три основні кольори? (Червоний, жовтий, синій)

- Назвіть, які ви знаєте похідні кольори? (Зелений, оранжевий, фіолетовий)

- Що необхідно зробити, коли немає потрібного кольору? (Змішати основні)

Художні рівняння

Ч + ? = Ф

? +Ж = З

? + ? = О

4. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Однією з найулюбленіших художніх технік митців є акварель, якою можна створювати безліч цікавих живописних ефектів. Техніка акварелі «по-мокрому» передбачає зволоження паперу, на якому фарби плавно перетікають одна в одну — таким чином виникають різноманітні переходи кольорів, створюються нові відтінки.

Потім можна продовжувати писати по вологому папері або зачекати, поки він висохне, і малювати аквареллю «по-сухому». Окрім цього, в акварельному живописі митці часто застосовують прийоми письма різними мазками, дрібними точками. Для того щоб частини зображення залишилися незафарбованими, митці використовують воскові олівці.

Спостереження

- Які техніки акварелі застосували художники в зображенні квітів?

- Як особливості технік впливають гастворення художнього образу?

 

По-вологому По-сухому

Письмо мазками