Виконання практичного завдання

ü Спочатку продумайте, які образи будуть фантастичними, а які — реалістичними. Відповідно до задуму розташуйте аркуш паперу вертикально або горизонтально. Оберіть точку зору на пейзаж, розмісти лінію горизонту (низько, посередині, високо).

ü Намітьте олівцем загальну композицію. Щоб передати глибину простору, розмісти зображення на передньому, середньому й дальньому планах (відповідно більшими, меншими розмірами).

ü Виконайте кольорове рішення. Пам’ятайте, що предмети середнього плану не такі яскраві як предмети першого. А в далині все ніби в тумані.

ü Поступово деталізуйте створені художні образи.

6. Підведення підсумків роботи на уроці

Учитель проводить порівняльний аналіз малюнків учнів (його можна проводити як за змістом малюнків, так і за виразністю, технікою виконання), звертає увагу на вдалий вибір фарб, динамічність композиції, фантазію; організовує міні - виставку з кращих учнівських робіт.

ЗЕМЛЯ

Блакитні простори, зелені ліси —

Ніде не знайдеш ти такої краси!

У космосі є ще багато планет,

Немає лишень життя там прикмет.

Ти наша домівка, плането Земля,

Ти гарна і зблизька, красива здаля.

Дивуються інші планети всі щиро:

«Яка ж ти, сестричко, блакитно-вродлива!»

 

Урок 18 Дата______________

Урок 18. Караван у пустелі.Ознайомлення із графічною технікою штампування. Виготовлення кліше (картон,гумка, морква, картопля). Уведення поняття «естамп».

Практичне завдання:створити естамп на одну з тем «Караван у пустелі», «Бархани»

Мета:формування ключових компетентностей: уміння вчитися загальнокультурної – особливості національної і загальнолюдської культури побутовій і культурно-дозвіллєвій сфері; громадянської – бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе; предметних компетентностей: дати поняття про графічну техніку штампування, ознайомити учнів із поняттям «естамп» та «кліше». Розвивати уявлення про своєрідність природи інших країн, виховувати потребу у творчій самореалізації.

Обладнання:альбом-посібник, таблиці, діапроектор.

Візуальний ряд:

Матеріали та інструменти: фарби, пензлики, гуаш.

Техніка виконання:естамп.

Тип уроку:практичної художньої діяльності (комбінований).

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою.

2. Актуалізація опорних знань учнів

Вступна бесіда

Скільки цікавого і невідомого можна побачити під час подорожі. А допоможе нам під час подорожі предмет, який необхідний кожному досліднику далеких країв.

Тут міста, країни, скелі,

Океани і пустелі,

Гори, ріки і моря –

Мандрувати буду я!

Щоб по світу мандрувати

Не виходжу я із хати,

Не сідаю у автобус,

А беру у руки …(Глобус)

Швидко обертається глобус. Ось промайнули перед нами міста і країни, материки й океани. Глобус зупинився і ми потрапили на далекий африканський континент, у найбільшу у світі пустелю – Сахару.

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці зображатимемо найбільш спекотне місце на Землі. Ви навчитеся підбирати відповідну колірну гаму, правильно передавати плановість простору і силуетне зображення тварин. Це допоможе нам розширити уявлення про своєрідність природи інших країн.

Розповідь вчителя

Сахара — найбільша пустеля на Землі і займає 30 % площі всієї Африки. А це половина території Росії, або площа Бразилії, п’ятої за величиною країни в світі.

На території Сахари розташовані десять країн: Єгипет, Алжир, Туніс, Лівія, Західна Сахара, Мавританія, Нігер, Марокко, Чад та Судан.

А чи знаєш Ти, що «Сахара» в перекладі з арабської мови означає «пустеля»? Місцеві жителі ще називають її «Морем без води», адже 5-10 тис. років назад тут було багато озер, рік і тропічних лісів.

Цікаво, що дюни Сахари переміщуються зі швидкістю від кількох сантиметрів до сотень метрів за рік, досягаючи при цьому висоти 250 м.

Де-не-де в пустелі можна зустріти оазиси — водойми з розкішною зеленою рослинністю навкруги. Саме тут і влаштовують села, а іноді будують цілі міста. Щороку кількість оазисів невпинно зменшується.

 

Середньодобова температура в пустелі +40 °C, проте вдень пісок іноді прогрівається і до +80 °C. А вночі температура може різко впасти до -15.

Дощ у Сахарі — дуже рідкісне свято. Натомість часті піщані бурі, викликані гарячими пустельними вітрами. За останні 50 років кількість піщаних бур збільшилась у 10, а то й у 40 разів.

Зараз у Сахарі проживають 2,5 млн людей. Проте раніше населення пустелі було значно більшим. Через Сахару часто тягнулися каравани торговців, що везли золото, мідь, рабів, страусине пір’я. Тільки уяви собі, перехід через пустелю і назад займав півтора року!

Це таємнича Структура Рішат, або «Око Сахари» діаметром 50 км. Вчені досі не знають причин виникнення цього дивовижного утворення.

Корні місцевих рослин простягаються вглиб землі на 15-20 метрів. Так загартовані рослини добувають собі воду, аби ще довго утримувати її та економно використовувати.

Тваринний світ Сахари налічує 4000 видів.

Верблюди можуть прожити без води цілих дві неділі, а без їжі до місяця. Ці дивовижні тварини відчувають запах вологи ще за 50 км та за один раз можуть випити близько 100 літрів води.

Цікаво те, що на такій жарі верблюди зовсім не потіють. Їх великі горби — це жир, який дозволяє тваринам довго обходитись без їжі. Неймовірно, але верблюди — відмінні плавці. І це в той час, коли більшість із них ніколи не бачила жодної водойми.

Піщаний кіт — найменший представник диких кішок. Довжина тіла — всього 65-90 см, 40 % якої займає хвіст. Ці малюки ведуть нічний спосіб життя, рятуючись від денної спеки в норах.

Ще один яскравий представник фауни Сахари — ефіопський їжак. До речі, він може обходитись без їжі до 2,5 місяців.

Крихітка фенек — найменша лисичка в світі теж мешкає в Сахарі.

Температура тіла ориксів може досягати 45°С. Незважаючи на їх хорошу витривалість (довго можуть обходитись без води), нині ориксам загрожує повне зникнення.

Розгляньте малюнок, де зображена пустеля, по якій крокують верблюди.

- Які кольори використав художник у малюнку?

- Як передано глибину простору?

Справді, бархани на передньому плані промальовані насиченим жовтогарячим кольором. Що далі пейзаж віддаляється від глядача, то кольори стають світлішими, менш яскравими, більш розбіленими.

Сонце у пустелі біле.Це абсолютно білий диск, на який можна дивитись не примружуючись.

Фізкультхвилинка

Дружно очі закриваєм і у мандри вирушаєм:

Де верблюдів каравани,

Де піски і де бархани.

І де сонечко палюче,

Таке жарке,аж кусюче.

Ой як хочемо додому,

І до рідного порогу,

У наш гарний світлий клас –

Працювати знову час.

Робота над темою уроку

- А чи хотілося вам, коли-небудь подарувати однаковісінькі малюнки одразу декільком своїм друзям?

У цьому допоможе техніка «естапм».

Спочатку естамп повстав як спосіб репродукування, але в наступному завдяки багатющим можливостям своєї техніки розвинувся у велике самостійне мистецтва з багатими традиціями.

Естамп (фр. estampe) - відтиск з гравірувальною дошки (гравюра, літографія, шовкографія, монотипія), що є станковим твором художньої графіки. Естамп друкується з дошки, яку гравірував сам художник, часто він же робить відбитки. Такі роботи зазвичай є передплатними, авторськими екземплярами, вважаються оригіналами.

Естампи бувають чорно-білими і кольоровими. Цей відтиск може бути зроблений з дерева, каменю, металу, лінолеуму, іншого матеріалу, на якому зображення попередньо було вирізано або витравлені. Друковану форму, з якої роблять відбиток, прийнято називати дошкою, а отриманий з неї відбиток - естампом.

Пояснення вчителя з демонстрацією послідовності виконання практичної роботи

Спочатку намалюйте зображення на цупкому картоні.

Виріж частини зображення, які не належать до тла, і наклейте їх дзеркально на інший картон.

Покрийте цей картон фарбою.

Прикладіть до нього папір і рівномірно притисніть по всій поверхні. Відніміть аркуш від картону із відбитком — естампом.

4. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»

- Чому цю спекотну частину Землі називають пустелею?

- Які тварини можуть переносити пустельну спеку й довго обходитись без води?

- Що допомагає верблюду довго перебувати в пустелі?

Виставка, аналіз виконаних робіт.

Урок 19 Дата______________

Урок 19. Подорож на північ.Пропедевтичні відомості про ілюзорне зближення паралельних горизонтальних ліній, що йдуть у глибину (річка, доріжка). Передавання плановості відкритого простору за допомогою кольору та тону.

Практичне завдання:створення композиції «Подорож на Північ».

Мета:формування ключових компетентностей: вміння вчитися – орієнтуватися в часі та берегти його, планувати свої дії; громадянської – бережне ставлення до людей, до природи, до самого себе, здатність екологічно мислити, здоров'язбережувальної - слідкувати за своєю посадкою під час малювання, попереджувати стомлюванність очей; предметних компетентностей: формувати вміння дітей передавати плановість відкритого простору, учити передавати стан поверхні за допомогою різних кольорових відтінків; розвивати творчу уяву і фантазію, виховувати любов до природи, навколишнього середовища.

Обладнання: альбом-посібник, магнітофон,мікрофон.

Візуальний ряд: фото із зображенням Півночі, репродукції картин.

Матеріали та інструменти: фарби, гуаш.

Тип уроку:практичної художньої діяльності.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою.

2. Актуалізація опорних знань учнів

Звучить пісня Умки.

- Чия це пісня? Хто впізнав?

- А де ж наш Умка живе?

Ми дізнаємося із завдання «Кросворд»

Північний Льодовитий ... (Океан).

Чим живляться тварини і птахи на Північному полюсі? (Рибою)

Чим видобувають моржі з дна їжу? (Ікла)

Коли ведмідь сердиться, що він робить? (Ричить)

Птах, а не літає і живе на Північному полюсі. (Пінгвін)

У наших лісах він сірий, а на Півночі білий, хто? (Вовк)

Коли птахів багато і всі кричать, як називають? (Пташиний базар)

Тут живе Умка. (Арктика)

Наш Умка живе в Арктиці. Тож давайте дізнаємося більше про життя на Півночі.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів

Бесіда з елементами розповіді

Арктика знаходиться на Північному полюсі. Це крижана пустеля. Північний Льодовитий океан в цьому місці покритий льодом, товщина якого дорівнює висоті 3-х поверхового будинку. У цих місцях холодно протягом усього року; і взимку і влітку. Влітку тут температура -30, а взимку-82. Люди тут не живуть, іноді відправляються експедиції для вивчення і спостережень. І день з ніччю не чергуються як у нас. На півроку сонце ховається за горизонтом, а потім також довго не сходить з неба (називають білі ночі). Тварини добре пристосовані для життя при низьких температурах. Багато полярних тварини великих за величиною і покриті товстим шаром жиру, що допомагає зберегти тепло (тюлені, моржі, пінгвіни). У тих, хто живе на землі - тепла густа шерсть, а у птахів - безліч густого пір'я. Шерсть або пір'я охоплюють повітря навколо тіла, зберігаючи теплоту тварин.

- Чим живляться птахи і тварини на Півночі?

На скелястих берегах багато птахів сселяться, бо. поруч - риба. Велике скупчення птахів називають «пташинні базари».

3. Повідомлення теми та мети уроку

На уроці ми спробуємо відшукати Фантазію на Півночі та зобразимо на тлі Північного сяйва краєвид Півночі.

Робота над темою уроку

Бесіда

- Хто знає що це за явище? (Вчитель демонструє фото Північного сяйва) Коли вдень і вночі на Півночі темно, можна спостерігати незвичайне явище – північне сяйво. Роздивіться які кольори Північного Сяйва. Та щоб, помилуватися Північним сяйвом на картині, художник має вміти не лише дібрати відтінки кольорів, а і передавати безмежний простір Півночі.

Придивіться до краєвидів, що нас оточують, зображених художниками на живописних полотнах. Міста і села сполучають дороги. Коли прямуєш нею, здається, ніби вона вдалині звужується, хоча насправді її ширина не змінюється. Так само сприймається в перспективі й річка. Митці використовують лінійну перспективу, щоб зобразити на картинах паралельні лінії, що обмежують дорогу й річку, звужуючи їх у напрямку горизонту.

Щоб передати простір, художники також використовують повітряну перспективу, за якої, що ближче до лінії горизонту, тим менш чітко, яскраво і контрастно зображуються об’єкти (дерева, ліс, гори, кораблі тощо).

Так, на дальньому плані кольори більш тьмяні, набувають холодних відтінків.

Роздивіться, як художники передають далечінь у краєвидах. (Сприймання творів)

- Що зображено на передньому плані?

- Як змінилися кольори вдалині?

- А якого кольору сніг?

Хоч ми й звикли називати сніг білим, але насправді — залежно від освітлення, навколишнього середовища тощо — він набуває відтінків інших кольорів. Погляньте, як відтінки фіолетового, синього і зеленого кольорів урізноманітнюють і збагачують зимові краєвиди. У той же час вони такі ніжні, що ми все одно сприймаємо сніг білим.

Сонячне світло надає снігу теплих золотавих, рожевих відтінків, а тіні на снігу виглядають синіми, блакитними.

Пояснення послідовності виконання завдання

- Оберіть сюжет, який зацікавив, і намітьте композицію.

- За допомогою лінійної та повітряної перспективи зобрази північний краєвид.

- Північне сяйво можна зобразити капнувши фарбою відповідних кольорів на вологе тло вище дороги.

- За бажанням домалюй тварин — білих ведмедів, струнких оленів, пухнастих лисиць.

Самостійна художньо-практична робота учнів.

Фізкультхвилинка

Хто вже, хто вже так стомивсь

Що ліворуч нахилився?

Хто вже спить?

Треба дружно всім вам встати

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить, небо спить.

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

Продовження виконання практичної роботи

5. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон»

- Що таке Північне сяйво?

- Чи сподобалась вам подорож на Північ?

Виставка, аналіз виконаних робіт.

Урок 20 Дата______________

Урок 20. Казкові звірі.Казкові звірі та істоти у творах образотворчого мистецтва. Трансформація форми як засіб створення фантастичного образу.

Практичне завдання:створення композиції «Казковий звір».

Мета:формування ключових компетентностей:вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; приймати мету, яку ставить вчитель, планувати і виконувати необхідні дії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, використовувати різні ролі й функції в колективі; громадянської – знати й виробляти раціональні прийоми виконання завдання, бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе; здоров’язбережувальної – удосконалення фізичної, соціальної, психічної та духовної складових здоров’я; предметних компетентностей:актуалізувати знання про створення образу казкової тварини, удосконалювати навички зображення тварин з передаванням характерних поз і рухів, сформувати поняття про декоративну стилізацію зображуваної істоти; розвивати зорову пам’ять, окомір, спостережливість, почуття гармонійного поєднання кольорів; виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного.

Техніка виконання:акварельний (гуашевий) живопис.

Обладнання: для учнів — альбомний аркуш формату А4 білого кольору для малювання акварельними фарбами, акварельні фарби, пензлики, ємність для води, серветка, фломастери, простий олівець, ластик.

Візуальний ряд:ілюстрація до українських казок про тварин.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційної атмосфери.

Вчитель.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

2. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя. Пригадайте, діти, які найперші книжки читали вам ваші батьки, коли ви ще самі не вміли читати? (Казки). Які саме казки вам читали? (Вдіповіді дітей) Які ваші улюблені казки? (Відповіді дітей)

3. Повідомлення теми уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо шукати Фантазію у казках. І створимо композицію із образом казкового персонажу.

4.Вивчення нового матеріалу

Для початку я пропоную вам пограти у гру «Так! чи Ні!».

Гра «Так! чи Ні!». Вчитель ховає малюнок фантастичної істоти «Чудо-юдо» і пропонує учням відгадати її (істоту). Учні мають задавати різні питання, а вчитель може відповідати лише «Так! чи Ні!»:

– Це казковий герой? (Так)

– Це герой казки з чарівним змістом? (Так)

– Це герой казки про тварин? (Ні)

– Це герой побутової казки? (Ні)

– Це позитивний герой? (Ні)

– Це негативний герой? (Так)

– Це тварина? (Ні)

– Це рослина? (Ні)

– Це людина? (Ні)

– Це фантастична істота? (Так)

– Це Снігова королева? (Ні)

– Це Буратіно? (Ні)

– Це Баба Яга? (Ні)

– Це Кощій Безсмертний? (Ні)

– Це Змій Горинич? (так)

Учитель. Змій - це творіння Фантазії. Цей персонаж зустрічається в багатьох казках, пригадайте в яких ще?

Для того щоб передати особливості характеру змія, що використав художник? Які кольори? Які деталі додав до образу?

Гра «Хто більше»

- А які ще тварини героями казок? Назвіть персонажів і назви казок.

Відкладіть усі ви справи,

Балачки, пусті забави,

Зручно сядьте, ви, будь ласка,

Бо прийшла у гості казка.

Казок чимало є на світі,

І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити ми без них?

Казка стукає у двері,

Привітаємо її,

І, що б там не говорили,

Пригадаємо її.

Роздивіться ілюстрації до народних казок, які намалював відомий український художник Кость Лавро.

Зверніть увагу на те, що, створюючи образи казкових тварин, автор зберіг притаманні реальним тваринам забарвлення, пропорції фігури, форму голови, тулуба, лап тощо. Проте їхні рухи й постава — як у людини. Художник «одягнув» звірів у яскраве вбрання, надав «обличчям» особливого виразу й емоційності