Виконання практичного завдання

- Пригадайте українські народні казки.

- Оберіть тварину, яку будете малювати.

- Відповідно до фрагменту казки, продумайте позу, рухи тварини та зобразіть її олівцем.

- Доберіть кольорову гаму, яка відповідатиме характеру, вдачі казкової тварини.

- Пофантазуйте, як зробити цей образ казковим (зміна пропорцій, цікавий декор тощо).

7. Підсумок уроку

Виставка закінчених творчих робіт учнів з аналізом досягнень та допущених помилок.

Урок 21 Дата______________

Урок 21. Пташка щастя.Образи Фантастичних тварин і птахів на площині паперу та в обємі.

Практичне завдання:створити об’ємний фантастичний образ «Пташка щастя»

Мета:формування ключових компетентностей:вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати й виробляти раціональні прийоми виконання завдання; предметних компетентностей: розширити знання в галузі декоративно-прикладного мистецтва; навчити подавати основну ідею художнього твору, вибирати основні елементи композиції; актуалізувати набуті знання й навички зображення тварин; поглиблювати знання про техніку петриківського розпису; розширити знання учнів про кольори як засіб організації композиції, виділення в сюжеті головного; удосконалювати навички й уміння вибору колірної гами для розкриття ідеї композиції;розвивати зорову пам’ять, окомір, спостережливість, почуття гармонійного поєднання кольорів, образне мислення й уяву; виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного.

Техніка виконання:аплікація.

Обладнання та матеріали: для учнів – кольоровий папір, ножиці, клей, шаблони «Птах».

Візуальний ряд:роботи різних видів декоративного мистецтва із зображенням птахів.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу

2. Створення емоційної атмосфери

Вчитель. Вітаю вас, діти!

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок,

Працюватимем старанно,

Щоб почули у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!

2. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Сьогодні на уроці нам знадобляться деякі відомості з курсу природознавства. Тому пропоную вам пригадати з яких частин складається тіло птаха. Перевірте себе, заповнивши кросворд:

(Лапи, тулуб, голова, хвіст, крила,)

    П      
  Т        
        А    
  Х        
          А    

 

Вчитель. Пташиний світ дуже численний і різноманітний. Птахи відрізняються один від одного довжиною і формою тулуба, ніг, шиї, хвоста. Забарвлення у птахів також різне. У одних воно непомітне в середовищі, де знаходяться горобець, соловейко), а у інших – дуже яскраве ( папуга, павич, півень). Птахи відрізняються і розмірами. Найменша пташка – колібрі. Довжина її тіла всього 3-4см, а вага всього 5г. Найбільша птаха – страус, його висота досягає 2м, а вага – до 300кг.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Зустрічаючи Новий рік ми вітаємо один одного зі святом та бажаємо міцного здоров’я і щастя. Кожна людина хоче бути щасливою. А як ви вважаєте, що таке щастя? (Відповіді дітей). Своє прагнення бути щасливою людина завжди передавала в творах мистецтва.

4. Повідомлення теми і мети уроку

5. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя. Давайте пригадаємо яке мистецтво називається декоративно-прикладним? (Відповіді дітей)

Ви знаєте, що майстри декоративно-прикладного мистецтва, оздоблюючи свої вироби, часто використовували зображення птахів. Птаха вважали оберегом, охоронцем домашнього затишку, що приносить щастя і добробут. Тому народні майстри вигадали чимало різноманітних зображень птаха, з-поміж яких — традиційні глиняні свистунці, різьблення по дереву та, звісно, декоративний розпис на папері й ужиткових виробах.

В малюнках вони мали стилізований (спрощений) вигляд. Фантазія майстрів поєднує в один візерунок зображення узорів, квітів, колосся злаків, плодів, грон ягід, метеликів і птахів, що символізують красу і родючість нашої землі. Часто вважають, що пташка щастя має синє забарвлення. Роздивись таких птахів, намальованих народними майстрами. А який колір обрали б ви для цього птаха?

Тепер я пропоную вам також пофантазувати, помріяти і створити незвичайну пташку – свою Пташку щастя із кольорового паперу. Яка може стати чудовим подарунком або прикрасою.

Фізкультхвилинка

Ми з вами трішки потрудились,

І, мабуть, всі ви вже втомились.

Тепер настав час відпочинку,

Ми проведем фізкультхвилинку.

Раз, два, три, чотири, п’ять,

Стали в колі ми кружлять.

Покружляли, розійшлись.

Ні на кого не дивись,

А роботою займись.

Практична робота

Вчитель.Створіть і ви свого диво-птаха – «Пташку щастя».

Скористайтесь шаблоном для створення загальної форми птахи.

Пофантазуйте і додайте до форми деталі. Які допоможуть створити неповторний образ фантастичної пташки. Застосуйте для цього паперопластику й аплікацію, поєднання кольорів. Прикрась птаха яскравими візерунками або іншим декором (блискітками,намистинами, кольоровими нитками тощо).

7. Підсумок уроку.Виставка закінчених творчих робіт учнів з аналізом досягнень та допущених помилок.

Урок 22 Дата______________

Урок 22. Свято весняної природи.Актуалізація знань про колір як засіб вираження настрою у пейзажі. Усвідомлення залежності колірної гами від освітлення.

Практичне завдання:створення живописної композиції «Свято весняної природи».

Мета:формування ключових компетентностей: вміння вчитися – планувати свої дії,орієнтуватися у часі та берегти його; загальнокультурної – емоційно ставитися до краси навколишнього світу та природи,відображеної в пейзажних творах; громадянської – бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе; предметних компетентностей: поглиблювати знання про світло як засіб виразності; розвивати комбінаторні здібності, навички та вміння з передавання освітлення, утворювати відтінки зеленого кольору, визначати тон; формувати образне, просторове та логічне мислення, виховувати уважність.

Обладнання:таблиці кольорів.

Візуальний ряд: ілюстрації з різним ступенем і кольором освітлення, репродукції картин весняної природи Архип Іванович Куїнджі.

Музичний ряд:композиція на вибір вчителя.

Матеріали та інструменти:фарби, палітра, пензлі

Техніка виконання:живопис.

Тип уроку: практичної художньої діяльності (комбінований).

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою.

2. Актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Мозковий штурм»

1. Що таке пейзаж ?

2. Які кольори називаються теплими, холодними?

3. Що таке лінія горизонту?

4. Як змінюються кольори з віддаленням?

3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

- Яка пора року завітала в наш край?

- Що принесла нам весна-красна?

- Згадайте, які зміни в неживій природі ви спостерігали з настанням весни? (змінилось повітря, як світить сонце, як змінився колір неба)

Давайте вирушимо в уявну подорож сторінками весни і згадаємо, яка вона… ця чарівниця-весна…

Презентація “Весна”

- Якою ви її побачили?

- Які поетичні рядочки згадуються?

Розквітають в луках квіти,

Зеленіють в лісі віти.

Все зелене, молоде…

Надійшла весна прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчинка в вінку…

 

Природа оживає.

І від тепла цвіте земля.

У небі пташечка співає…

Весна-чарівниця,

Неначе цариця,

Наказ свій послала,

Щоб краса вставала.

…поети оспівують її красу у віршах, музиканти створюють музичні твори, а художники – пишуть картини…

Робота над темою уроку

Бесіда

-Подивіться уважно на екран, що ви бачите?(картини художника Архип Іванович Куїнджі.)

Розповідь про автора

Архип Куїнджі народився в Маріуполі в кварталі Карасу, в сім'ї бідного швеця-грека. Рано втратив батьків і жив у великій бідності, пас гусей, служив у підрядника з будівництва церкви, потім у хліботорговця; вивчився у вчителя-грека грамоті по-грецьки, потім якийсь час відвідував міське училище. З ранніх років Куїнджі захоплювався живописом, малював на будь-якому відповідному матеріалі - на стінах, парканах і клаптиках паперу.

Його успіх - це у 1880 році А.Куїнджі влаштовує в Товаристві мистецтв виставку однієї своєї картини: «Ніч на Дніпрі»; виставка ця мала величезний успіх. У 1881 р, також в «сольному» режимі, Куїнджі виставив «Березову гай», що мала настільки ж гучний успіх, а в 1882 р представив «Дніпро вранці» разом з «Березовій гаєм» і «Ніч на Дніпрі». Після цієї виставки до самої своєї смерті Куїнджі ніде більше картин своїх не виставляв, а до 1900-х років нікому й не показував.

Сприймання творів М. Глущенко

- Що зображено на картині?

- Які кольори використав художник?

- Яку пору року зобразив художник? Чому?

- Який колорит переважає? Чому?

- Де можна побачити такий пейзаж? Як би ви його назвали?

- Що хотів передати? (красу, тишу, доброту)

- Що спільного і чим різняться весняні пейзажі?

Весняні пейзажі різняться не лише за тематикою зображень — гори, ліси, поля, річки, озера, а й за кольорами. В одних краєвидах переважають яскраві радісні барви, в інших — спокійні, менш насичені. Кожний з них має свій настрій, що виражається в колориті — гармонійній взаємодії кольорів та їхніх відтінків, поєднаних художником для відтворення власного задуму.

- Які кольори обрали живописці для писання весняних пейзажів? У весняних пейзажах зазвичай багато відтінків зеленого кольору. Сонячне світло надає листю, траві та квітам теплих, жовтуватих відтінків, а в тіні зелені кольори виглядають холодними, у них наче відображається синь неба.

Виконання вправи Утворення кольорів зеленого кольору.

Пояснення до творчого завдання

Існують певні правила передавання об’єму предметів. Кожен із предметів,що оточують нас має світлову частину, тінь, півтінь, полиск,власну тінь і тінь, що падає. Світло буває таким, що падає і відбитим. Якщо ви придивитесь уважно, то побачите, що світло розбите на маленькі темні мазки. Зображення, що розташовані ближче до нас, мають бути більшими та детальніше промальованими, ніж ті, що знаходяться на відстані.

1) Простим олівцем позначте контури предметів.

2) Позначте тіні, що падають від них. Пам’ятайте: для того, щоб малюнок був виразнішим, темні об’єкти потрібно розташовувати на світлому фоні, а світлі навпаки – на темному.

3) Доповніть зображення предметів деталями. За допомогою світла і тіні спробуйте надати предметам об’єм.

4) Після висихання фарби домалюйте тіні, що падають від предметів.

Самостійна художньо-практична діяльність учнів.

Гімнастика для пальчиків.

5. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»

- Що таке пейзаж?

- Що вам сподобалось у створенні пейзажу весняної природи?

Виставка робіт, аналіз виконаних робіт.

Урок 23 Дата______________

Урок 23. Мудрий кіт.Образи тварин у творах художників-анімалістів. Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика». Зображення фігури тварини (на площині чи в об’ємі) у статичному або динамічному станах.

Практичне завдання створення графічної композиції «Мудрий кіт»

Мета:формуванняключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати й виробляти раціональні прийоми виконання завдання; предметних компетентностей: закріпити графічні вміння і навички учнів; розширити знання учнів про художників-анімалістів, про роботу скульпторів, звернути увагу учнів на пропорції фігури тварини; розвивати зорову пам’ять, окомір, спостережливість, почуття гармонійного поєднання кольорів; виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного, любов до тварин.

Техніка виконання:графічні техніки на вибр учнів.

Обладнання: для учнів — кольорові олівці, пастель.

Візуальний ряд:малюнки та фотографії котиків, схема поетапності виконання фігури котп.

Музичний ряд: спокійна мелодія.

Міжпредметні зв’язки– літературне читання, музичне мистецтво, природознавство.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційної атмосфери.

Вчитель.

Ось дзвінок нам дав сигнал —

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо —

Наш урок розпочинаймо.

2. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя. Кожен мріє про яку-небудь тварину: черепаху, кота, собаку або просто морську свинку. Доброта творить дива, і на ваших очах тварина стає найвідданішим другом.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Світ тварин незвичайний і різноманітний, як і світ рослин, він не може не викликати почуття здивування й любові. Зверніть увагу на те, скільки ритму, легкого, швидкого, плавного або важкого й монументального можна побачити в польоті птахів, ході й бігу різних тварин! Звичайно, виникає питання: як навчитися передавати в творі мистецтва (на аркуші паперу або у скульптурній композиції) все те, що ми бачимо? Сьогодні ми будемо зображувати «Мудрого кота».

4. Повідомлення теми і мети уроку

Отже, тема уроку «Образи тварин у творах художників-анімалістів. Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика». Зображення фігури тварини (на площині чи в об’ємі) у статичному або динамічному станах.

5. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

У якому жанрі головною фігурою є тварина? (Відповіді дітей). Як ми вже знаємо, пейзаж – це зображення природи, невід’ємною частиною якої є рослинний і тваринний світ, в різних її проявах. Навіть у творчій діяльності художників, які працюють у різних жанрах (портрет, натюрморт, сюжетно-тематичний), тварини займають значне місце. Дуже часто майстри зображують табун коней на водопої або курей, які гуляють на сільському подвір’ї. Окремі ж фігурки тварин у пейзажі є доповненням і пожвавленням картини. Але є художники, які працюють виключно в анімалістичному жанрі, у їхніх роботах тварини є головним предметом зображення.

У перекладі з латини слово «анімал» означає «тварина». Однією з якостей художника-анімаліста є любов до природи й виняткова спостережливість. Змінювалися епохи, культура, традиції, але ніколи не вгасав інтерес до втілення образів тварин. Правдиве зображення представників фауни вимагає пильного вивчення їхнього життя, зовнішнього вигляду, поведінки, будови тіла й характеру, уявлення про особливості середовища проживання. Безпосереднє створення портрета тварини є головним, основним завданням анімаліста.

Зазвичай художники створюють зображення тварин, схожі на реальні. Вони передають

правильні пропорції тварин, особливості їхньої постави, характерні рухи. Тварин зображують статичними, коли вони відпочивають, їдять, або динамічними, тобто в русі, коли вони біжать, стрибають тощо.

Робота з підручником

Порівняйте зображення котів. Знайдіть серед них статичні й динамічні. Чим вони схожі, а чим відрізняються? (с.98, с.99).

Перегляд ілюстрації Євгена Івановича Чарушина.

Фізкультхвилинка

Кіт збирався до роботи (потягуються)

Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)

Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")

Накрутити вуса,

Почесати живота. (гладять живіт)

І помити писок.

Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)

Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).

Практична робота

Перед тим, як зобразити кота, необхідно розглянути форму його тіла й визначити пропорційні співвідношення частин тіла. Яка частина тіла найбільша і форму якої геометричної фігури вона нагадує, яка голова, лапи, хвіст вуха…?

Котики пухнасті тваринки, щоб зобразити мякеньке хутро хутро допоможуть штрихи та поєднання відтінків темних і світлих відтінків кольорів.

Гра «Знайди помилку».

Учитель показує двом-трьом учням зображення тварин з порушеними пропорціями, формами і т. ін. Діти мають знайти й виправити помилку.

Схеми послідовності зображення кота в статиці та динаміці

Аналіз робіт.Звертається увага на якість і дотримання пропорційності фігури.

7. Підсумок уроку.Виставка закінчених творчих робіт учнів з аналізом досягнень та допущених помилок.

Урок 24 Дата______________

Урок 24. Портрет богатиря.Образи людей у портретному жанрі. Засоби створення виразного казкового портретного образу.

Практичне завдання:створити портретний образ Котигорошка

Мета:формуванняключових компетентностей: вміння вчитисясамоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурноїдотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати й виробляти раціональні прийоми виконання завдання, предметних компетентностей: закріпити вміння і навички учнів з технології малювання фарбами, розширити знання учнів про створення казкових героїв; розвивати зорову пам’ять, окомір, спостережливість, почуття гармонійного поєднання кольорів; виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного.

Техніка виконання:малювання фарбами.

Обладнання: для учнів — білий папір, фарби, простий олівець, ластик.

Візуальний ряд:ілюстрації до казки «Котигорошко», схеми пропорцій людського тіла.

Міжпредметні зв’язки– літературне читання, музичне мистецтво, природознавство.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційної атмосфери.

Вчитель. Вітаю вас, діти!

Щось відоме та нове

Зустрічає скрізь тебе.

Щоб помилок уникати,

Треба розум розвивати,

Гостре око, слух, терпіння —

І тоді прийде уміння.

І про тебе, на кінець

Люди скажуть: «Молодець!».

2. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Діти, який у нас зараз буде урок? (Відповіді дітей: урок образотворчого мистецтва) Але почнемо ми його з пригадування деяких математичних понять. Наприклад, пригадайте: як мовою математики сказати взяли половину яблука? (Взяли ½ частину яблука). Це означає, що взяли яблуко, поділили на 2 рівні частини, взяли 1 частину – половину, або ½ частину яблука. А як взяти 1/3 частину яблука? (Розділити яблуко на 3 рівні частини і взяти одну з них – 1/3 яблука).

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Подивіться на картини – і побачите, що художники завжди виявляли інтерес до зображення людини. Без людини немислиме народження таких жанрів, як портрет або сюжетна картина. Саме в них фігура людини відіграє головну роль, є центром усієї композиції.

— А чи часто вам доводиться малювати людину? (Відповіді дітей)

4. Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя. Сьогодні я пропоную вам зобразити людину – це буде казковий персонаж, а який саме – ви взаєте трохи згодом.

5. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя. Потреба зображувати людину виникла разом із зародженням у людей здатності до зображення. Подивіться на малюнки, де видно, що всі народи в усі епохи передають будову фігури, її основні частини. Первісні люди добре передавали рухи людини — біг, стріляння з лука, метання списа тощо.

Але їм не завжди вдавалося правильно передати пропорції, не було індивідуальних ознак фігури, не було зрозуміло, з якого ракурсу ми її бачимо. Наприклад, давні єгиптяни, зображуючи людину, малювали тулуб у фас, а голову й ноги — в профіль.

Розгляньте інші зображення людини. Чим усі ці зображення відрізняються одне від одного? У чому подібні? (Відповіді дітей)

Значну роль у зображенні фігури людини відіграють пропорції, тобто співвідношення частин. Пропорції маленької дитини сильно відрізняються від пропорцій дорослої людини. Так, голова дорослої людини займає приблизно сьому частину всього її зросту, а в дитини п’яти років – п’яту частину (демонстрація малюнка з дорослою людиною і дитиною):

1/5
1/5
1/5
1/7
1/7
1/7
1/7
1/7
1/5
1/5
1/7
1/7

Якщо в дорослої людини голова значно менша або більша за її зріст, ми відразу зауважуємо: це відхилення від норми. Середня довжина ніг людини дорівнює половині її зросту. У низької людини ноги звичайно бувають коротші за цю норму, а у високої — довші. Стародавні греки розробили канони ідеальних пропорцій тіла людини. Краса витворів їхнього мистецтва залишається неперевершеною.

Щоб зобразити людей правдиво, живо й виразно, художники не тільки спостерігають, вони вивчають анатомію людини — її кістяк, м’язи, як вони з’єднуються, як виглядають і як змінюються під час різних рухів.

Давайте пригадаємо, як називають людей, які створюють ілюстрації до літературних творів – казок, віршів, оповідань? (Художники-ілюстратори). Чи доводиться художникам малювати людей, коли вони створюють ілюстрації до казок? До яких саме? (Відповіді дітей)

Проблемне питання:Чи слід художникам-ілюстраторам дотримуватися пропорцій фігури людини при створенні образу казкового героя?

Бесіда.Сьогодні ви будете малювати казкового героя. А якого – ви взнаєте тоді, коли відгадаєте загадку:

Хоч маленький цей хлопчина,

Зате має добру силу:

Злого змія подолав,

Сестру Оленку врятував. (Котигорошко)

Так, дійсно, це – Котигорошко. Домашнім завданням до сьогоднішнього уроку у вас було – прочитати казку „Котигорошко”. Давайте пригадаємо її головного героя, адже сьогодні ви будете створювати його портретний образ.

Я прочитаю декілька уривків з казки, в яких подано опис Котигорошка:

Росте та й росте той син, як з води, — не багато літ, а вже великий виріс. Одного разу батько з сином копали колодязь, — докопались до великого каменя. Батько побіг кликати людей, щоб допомогли його викинути. Поки батько ходив, а Котигорошко узяв та й викинув. Приходять люди, як глянули — аж оторопіли, так злякались, що в його така сила, та й хотіли його вбити. А він підкинув того каменя вгору та й підхопив, — люди й повтікали.

Як почав коваль кувати булаву, то скував таку, що \не під силу з кузні винесли. Узяв Котигорошко тую булаву, як замахнув, як кинув угору... Та й каже до батька.

— Ляжу я спати, а ви мене збудіть, як летітиме вона через дванадцять діб

Та й ліг. На тринадцяті сутки гуде тая булава! Збудив його батько, він схопився, підставив пальця, булава як ударилась об його, так і розскочилась надвоє. Він і каже.

— Ні, з цією булавою не можна йти шукати братів та сестру, — треба скувати другу.

Поніс її знову до коваля.

— На, — каже, — перекуй, щоб було по мені!

Викував коваль ще більшу. Котигорошко й ту шпурнув угору та й ліг знов спати на дванадцять суток. На тринадцяті сутки летить тая булава назад, реве, — аж земля труситься. Збудили Котигорошка, він схопився, підставив пальця, — булава як ударилась об його, — тільки трошки зігнулась.

— Ну, з цією булавою можна шукати братів та сестру.

От змій як ударив його, так по кісточки і ввігнав у залізний тік. Вирвав ноги Котигорошко, як замахнув булавою, як ударив змія, — ввігнав його в залізний тік по коліна. Вирвався змій, ударив Котигорошка, — і того по коліна ввігнав. Ударив Котигорошко вдруге, по пояс змія загнав у тік, ударив утретє, — зовсім убив.

– Який був Котигорошко? Що ви про нього можете сказати? (Відповіді дітей, складання асоціативного куща)

Вправа „Асоціативний кущ „Котигорошко”.

Фізкультхвилинка

Ми знаєме, що Котигорошко допоміг своїм братам і сестрі звільнитися з полону у змія. Давайте і ми з вами зробимо добру справу:

Довгоногий чорногуз

У болотечку загруз.

Будем його рятувати,

За хвостика витягати,

Щоб не плакав чорногуз,

Що в болотечку загруз.

Раз, два, три, чотири, п’ять!

Будем ніжки обливать!

Хай летить собі на волю

І шукає кращу долю...

Ми йому допомагали,

Одночасно спочивали.

А тепер нам час сідати —

Будем далі працювати.

Робота з ілюстраціями.Розгляньте ілюстрації до казки «Котигорошко».

– Чим схожі ці ілюстрації?

– Чи передано в цих ілюстраціях образ героя?

Вчитель показує учням ілюстрації до казки та обговорює їх з ними:

6. Практична робота.Створення портрету Котигорошка.

Слова вчителя

Фігура людини — складна форма, і, щоб її намалювати, треба починати з передачі «великих» форм. Намітивши «великі» форми — тулуб, голову, ноги, можна переходити до зображення характерних деталей.

1. Групова робота. Доберіть кольорову гаму, яка буде використовуватися для створення портрету Котигорошка (робота з картками).

2. Робота в парах.

Розгляньте ілюстрації до казки «Котигорошко» та оберіть, яке вбрання для Котигорошка ви будете зображувати на своїх малюнках.

Етапи виконання практичної роботи

• розглянути зразки ілюстрації до казки «Котигорошко»;

• дібрати папір і фарби;

• підготувати матеріали та інструменти;

• зробити ескіз фігури Котигорошка, врахувавши при цьому пропорції частин фігури людини;

• намалювати голову, тулуб, руки і ноги героя;

• додати до малюнка елементи костюма – штани, сорочка, взуття;

• розфарбувати малюнок гуашевими фарбами.

Повторення правил роботи з фарбами та пригадування пам’ятки:

Пам’ятка

1. Перш ніж розпочати, поміркуй, що й як будеш робити.

2. Підготуй робоче місце.

3. Працюючи, підтримуй порядок.

4. Бережи інструменти, економ матеріал, прагни виконати завдання якнайкраще.

5. Закінчивши роботу, прибери.

Самостійне виконання малюнка Котигорошка.

Діти працюють самостійно за поданими інструкціями та шаблонами: учні роблять екскіз малюнка олівцем, розбивають фігуру Котигорошка на 7 частин і малюють його голову, тулуб, руки. Вчитель у разі потреби допомагає їм, нагадує, що виконувати завдання треба швидко, акуратно, працювати старанно. Після того, як всі необхідні елементи портрету будуть виконані, учні приступають до розфарбовування малюнка. Дрібні деталі (вишивку на сорочкі, очі, ніс, губи можна оформити фломастером)

Аналіз виробів.Звертається увага на якість виконання малюнка, пропорцію людської фігури, співвідношення кольорів.

7. Підсумок уроку

Виставка закінчених творчих робіт учнів з аналізом досягнень та допущених помилок.

Цікавинки.

Котигорошку встановлені пам’ятники в м. Києві та в м. Бєлгород-Дністровському, що на Одещині:

м. Київ, вул. Грушевського м. Бєлгород-Дністровський, парк Перемоги

Урок 25 Дата______________

Урок 25. Свято краси.Засвоєння знань про будову людського обличчя, пропорції фігури, зображення людини в статистичному та динамічному станах.

Практичне завдання: створити багатофігурну композицію «Свято краси»

Мета: формувати ключовікомпетентності:вміння вчитися – планувати свої дії, щоб досягти успіху і виконати роботу із задоволенням; громадської – усвідомлювати свою належність до природного середовища; предметні компетентності: ознайомити учнів з композиційними прийомами зображення фігури людини; закріплювати елементарні поняття про будову фігури людини, її складових частин; розвивати уміння сприймати, розрізняти і аналізувати характерні риси форм; виховувати естетичне сприйняття навколишнього; вчити сприймати світ таким, як він є.

Техніка виконання: графічні, живописні та змішані техніки.

Терміни і поняття:динаміка, статика

Обладнання, матеріали та інструменти:зразки робіт, аркуші для робіт, гуаш, пензлі, палітра, серветки.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою

− Діти, ви добре знаєте, що кожен художник, створюючи картину, роблячи замальовку, завжди передає свої враження, почуття, думки, ставлення до того, що малює, тобто характеризує образ з погляду добра чи зла, радості чи смутку, відчаю чи натхнення. Я бажаю вам на уроці отримати задоволення від очікуваної роботи.

2. Актуалізація опорних знань

Вправа «Мікрофон»

− Пригадайте, що таке композиція?

− Для чого художникові знати законів композиції?

− Які види комбінації ви знаєте?

3. Повідомлення теми та мети уроку

− Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися малювати обличчя людини, поговоримо про ті прийоми, за допомогою яких цей складний процес стане цікавим і захоплюючим. Вивчення основ малюнка надалі допоможе вам стати чудовим живописцем. В основі роботи будуть лежати прості геометричні фігури, на які ми і будемо «одягати» обличчя. А ще постараємося зобразити людину не лише в статистичному, а й динамічному стані під час святкування.

3. Вивчення нового матеріалу

- Чим відрізняться будень від свята?

Роман и Надія Федишин. «Гуцульський танок» Ірина Сушельницка. Гопак

- Як художники передають танцювальні рухи?

Зазвичай персонажі картин, де зображено святкування, — веселі, вбрані у яскравий одяг. Люди співають, танцюють, грають на музичних інструментах.

- Чи впізнаєте ви народні танці, які виконують персонажі картин?

Створення багатофігурної композиції — непросте завдання навіть для досвідченого митця, адже потребує неабиякої майстерності. Окремі учасники свята на картині мають утворювати єдину гармонійну композицію, злагоджений колорит. На першому плані (унизу картини) зображають середовище, щонайближче розташоване до глядача. Основних персонажів розміщують у центрі композиції — на другому плані, а другорядних — на дальньому.

− Взагалі живопис має за мету не тільки відобразити зовнішність людини, а розповісти про риси її характеру, прагнення. Художнику треба бути дуже спостережливим, щоб розкрити індивідуальність людини.

− Як краще розмістити аркуш? (Горизонтально).

− Яким має бути фон? (Прозорим будь-якого відтінку).

− Як треба тримати пензлик щоб малювати тоненькі лінії? (Тримати вертикально, малювати кінчиком пензля).

− Як заливати фон? (Всією площиною пензлика безвідривно від початку до кінця).

Практична робота

Продумайте композицію із зображенням людей на святі. Зобразіть їх у статичному або динамічному стані. У центрі композиції розмістіть головного персонажа — Фантазію, в оточенні друзів, які веселяться.

6. Підсумок уроку

Обговорення виконання учнівських робіт, аналіз кращих досягнень та допущених помилок.

Урок 26 Дата______________

Урок 26. Мій рідний край.Особливості природного середовища рідного мвіста (села). Розвиток спостережливості, вміння сприймати красу природи рідного краю та відтворювати її на площині

Практичне завдання:створення пейзажу «Мій рідний край».

Мета:формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, звязно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в колективі, виробляти раціональні прийоми виконання доручених справ; предметних компетентностей: вчити спостерігати, як живе та міняється світ навколо нас; розвивати творчу уяву; виховувати любов до природи, навколишнього середовища.

Матеріали та інструменти: олівець, ластик, аркуш паперу, палітра, фарби.

Техніка виконання: багатошаровий живопис.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Створення позитивного настрою.

2. Актуалізація опорних знань

Вступне слово вчителя.

Зачитую епіграф до теми, записаний на дошці до початку уроку:

Буває мить якогось потрясіння:

Побачиш світ, як вперше у житті,

Звичайна хмара, сіра і осіння,

Пропише раптом барви золоті.

(Л. Костенко.)

Бесіда

-Що ви уявляєте, коли говорять слово «природа»?

-Як ви думаєте, що значить любити і берегти природу? (Вміти бачити красу в природі, берегти цю красу, розуміти, що ми – це невід’ємна частина природи і від нас залежить, яким буде світ завтра.)-

- Черкащина... Наша рідна сторона. Скільки пісень складено, скільки захопливих слів сказано про неповторну красу Шевченкового краю – одного з наймальовничіших куточків України. Здається, на все, чим багата природа Придніпров’я, щедра Черкаська земля. Степові далі і дрімучі ліси, молоді гаї і квітучі сади, створені працею людини, швидоплинні сріблясті річки і прозорі озера, величний Дніпро-Славута.

Сприймання вірша :

Люблю Черкаський рідний край

І сонце, й річки й водограй.

Проміння тепле з неба ллється.

І все радіє, ожива,

й душа сміється.

Буяє зелень, квітнуть квіти,

І жити хочеться й радіти.

Душа моя, радій і знай,

Люблю до самозабуття

Свій рідний край,

Черкаський край,

На все життя.

- Ми живемо в одному з наймальовничіших куточків України. Тут вишневі садки,повні солов’їного співу, плакучі верби над ставками . Ми наскільки звикли до цієї краси, що інколи перестаємо помічати її.

3. Повідомлення теми і мети уроку

Практична робота

Підготовчі вправи

Вранці пальчики проснулись

І старанно потягнулись…

Ніби річки потекли,

Наче човник попливли...

Вправо-вліво показали,

Гопака затанцювали…

А тоді обійнялись

І до праці узялись.

Виконання ескізу

Пригадайте улюблені куточки природи рідного краю. Намітьте композицію: визначте її центр, лінію горизонту та узгодь з ними інші частини зображення.

Вибравши об’єкт малювання, визначаємо розташування предмета відносно лінії горизонту.

Детально промальовуємо перший план і узагальнено – другий, дальній. (Повторюємо правила перспективи.)

Виконання ескізу в кольорі.

Починаємо робу в коьлорі із неба. Частину аркуша до лінії горизонту зволожуємо чистою губкою.

Наносимо кольори неба (блакитний, синій, фіолетовий), залишаємо плями хмар.

Для грозових хмар змішуємо чорний, синій, фіолетовий кольори.

Показуємо рух хмар.

Зафарбовуємо фон – землю. (Які кольори осінньої землі, трави? Чи можна зафарбувати їх одним кольором?)

На світло-коричневий фон «по вологому» наносимо зелені, жовті, коричневі відтінки. Коли підсохне, деталізуємо. Не забудьте, що з віддаленням кольори набувають холодних відтінків. Доберіть колорит відповідно до пори року, настрою.

Наш малюнок виконуємо у техніці багатошарового живопису, тому уточнюємо кольори, відтінки і декілька прийомів.

Працюємо відповідно до правил живопису

Змішувати можна не більше двох кольорів.

Пензлем рухаємо в одному напрямку не більше трьох разів (щоб не розкачувати папір).

Кольори наносимо від світлого до темного.

Використовуємо змішування кольорів на палітрі, не малюємо одним чистим кольором.

Враховуємо явище повітряної перспективи.

Деталі (дерева, кущі, листки) малюємо «по сухому».

5. Підсумок уроку

Перегляд робіт учнів, проводиться у формі імпровізованої виставки.

Роботи учнів розміщуються на планшеті, оформленому в раму, що імітує велику картину.

Урок 27 Дата______________

Урок 27. Памятки архітектури. Особливості архітектури рідного міста. Важливість збереження памяток архітектури. Значення виробору формату для створення виразної врівноваженої композиції.

Практичне завдання: зображення пам’ятки рідного краю на тему: «Старовинна споруда».

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, звязно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в колективі, виробляти раціональні прийоми виконання доручених справ; предметних компетентностей: продовжувати закріплювати знання учнів про архітектуру як вид візуального мистецтва, поглиблювати ознайомлення з видами архітектури; ознайомлювати учнів із виражальними засобами архітектури; збагачувати та закріплювати в дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості архітектурної споруди; закріплювати навички зображення архітектурних об’єктів, передавати форму та будову будівель; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання:компютер,проектор, музичний центр.

Музичний ряд:духовна музика.

Візуальний ряд: фотографії; репродукції картин відомих художників, фотозображення, зразки дитячих робіт.

Матеріали та інструменти:графічні матеріали, фарби.

Техніка виконання:графічні техніки.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою.

- Подивіться одне на одного, які ви сьогодні гарні, який у вас чудовий настрій, подаруйте посмішку сусідові, а тепер мені.

Перевірка підготовки учнів до уроку, наявності художніх приладів.

2. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя

- Сьогодні у нас незвичайний урок - урок творчої уяви, думки, фантазії, розвитку творчих здібностей.

Декламування вірша

Я люблю тепло твоїх старин,

Де в сади Дніпрова синь вплелася.

В серце вріс і древній Чигирин,

І священний отчий край Тараса.

І славетна Канівська гора,

Й слово Кобзаря, благословенне...

Піснею любові і тепла

Стала ти, Черкащино, для мене.

Я клянусь тобі, як вірний син,

Що в цей край навіки закохався, -

Берегти і древній Чигирин,

І священний закуток Тараса.

Де козацька слава не вмира,

Повниться зерном життя натхнення...

Матір’ю безмірного добра

Стала ти, Черкащино, для мене.

- Чи здогадалися про що піде мова на уроці?

- Чи любите ви свою Черкащину?

Вправа «Творчий зір».

- Які історичні пам’ятки ви впізнали на фото. (На основі проекту «Золота підкова Черкащини»)

3. Повідомлення теми і мети уроку

-Діти , ви переглянули пам’ятки архітектури? А що таке архітектура ми з вами сьогодні і пригадаємо. Створимо композицію «Пам’ятки архітектури». Будемо вчитися просторово мислити, уявляти композицію, розвиватимемо вміння сприймати красу рідної землі та важливість збереження пам’яток архітектури.

Робота над темою уроку

Пояснення вчителя

Архітектура – мистецтво створення споруд, яке формують просторове середовище для життя та діяльності людини (для побуту, праці , відпочинку, культури та спілкування).

Метод « Мікрофон»

- Яке, на вашу думку, призначення будівництва?

Постановка проблемної ситуації

- Хто головний у будівництві?

Слово вчителя

- Архітектору потрібно вміти малювати, креслити, володіти кольоровим просторовим уявленням, уміти сміливо й цікаво фантазувати.

Римський архітектор Вітрувій у своєму творі «Десять книг з архітектури » визначив такі вимоги, що висуваються до споруд: користь, міцність і краса.

Ці три складові стали на багато століть головною умовою створення споруд.

Організація сприйняття творів мистецтва

Учитель пропонує учням розглянути зображення архітектурних споруд різного призначення. Учні мають самостійно визначити функціональне призначення споруд за їх виглядом та конструкцією.

Цікавинки від істориків.У відлюдному, тихому місці на Шполянщині, оточеному лісом, розміщений Лебединський жіночий Свято-Миколаївський монастир.Заснований він ще в 1779 році. За місцевою легендою, чотири монахині в пошуках нового місця для життя проходили через Лебединський ліс і зупинилися в ньому на ночівлю.

І побачили вони сон, що Святий Миколай благословив їх заснувати тут монастир. Вранці черниці вирішили набрати води з джерела і, як на підтвердження свого сну, знайшли біля нього ікону святителя Миколая. Зрозумівши, що це благословення Боже, монахині заснували на цій території монастир.

На місці джерела зараз існують три криниці. Говорять, що вода в них жива і лікує від усіх хвороб. Аще прихожани приходять у монастир поставити свічку за близьких і помолитися за мир в Україні.

Молитва за Україну

Прихилюсь до поля з золотим колоссям,

Прошепчу молитву, знану з давнини:

Від стихій помилуй, – тебе люди просять,

Від кривавих боєнь, Боже, борони!

Дай здоров’я й силу, і достаток в хаті,

Щоб була щаслива рідна сторона,

Щоб канули чвари, а в руках дзвеніли

Кришталевим дзвоном келихи вина!

Щоб хилилась долу гронами калина,

Щоб завжди буяла чарівна краса,

Щоб лилася рідна мова України

Джерелом потужним, чистим, як сльоза!

Чим нас подивує це тисячоліття?!

Відведи стихії, нас не накажи.

Хай забудуть люди жахи-лихоліття –

Просимо уклінно, Боже, поможи!

Практична робота

Підготовчі вправи:

- Поставити лікті на парту, обертати кисті рук в різних напрямках.

- Витягнути руки, скласти разом долоні, розводити їх у сторони.

- Поставити лікті на парту, скласти разом долоні, зводити і розводити складені разом пальці.

Послідовність виконання малюнку:

Роздивіться пам’ятку архітектури на представлених фотографіях.

Оберіть точку зору, з якої вона виглядатиме найкраще.

Якщо висота споруди більша за ширину, оберіть вертикальний формат, якщо навпаки — горизонтальний. Якщо вони приблизно однакові, можна виконати зображення на квадратному аркуші.

- Уявіть майбутній малюнок. Яке місце займатиме споруда?

- Визначити лінію горизонту;

- Звернути увагу на пропорції, форму;

- Побудувати споруду (фронтальна перспектива);

- Намалювати другорядні елементи композиції;

- Визначити кольорове вирішення композиції;

- Деталізувати передній план;

- Завершити малюнок.

Творча майстерня

Звучить тихо духовна музика.

Індивідуальне консультування учнів.

Виправлення помилок під час роботи.

6. Підсумок уроку

Аналіз робіт учнів. Аналізується завершеність роботи, ідея, розміри, охайність виконання.

Вербвльне оцінювання робіт (роботи оцінюються за критеріями: композиційне рішення, кольорове рішення, оригінальність та охайність виконання).

Демонстрація учнівських робіт

а) Інтерактивна вправа «Інтерв'ю».

- Якими кольорами краще зображувати архітектурні об’єкти?

- Чи хотіли б ви побувати в Лебединському монастирі?

- Щоб ви хотіли б попрохати у Святого Миколая?

б) Завдання додому.

Урок 28 Дата______________

Урок 28. Парки, сквери, бульвари. Зв'язок архітектури з природним середовищем

Практичне завдання: створити композицію «Паркова алея», «У затишному сквері», «Міський бульвар»

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в колективі, виробляти раціональні прийоми виконання доручених справ; предметних компетентностей: узагальнювати знання учнів про вміння виділяти головне в композиції, розвивати вміння дітей сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості ландшафтно-архітектурних стилів, закріплювати навички зображення ландшафтних об’єктів, передавати свій настрій, вміти визначати композиційний центр під час створення пейзажу, формувати естетичний смак.

Музичний ряд: звукозапис фрагмента І концерту П.І.Чайковського.

Візуальний ряд : зображення пам’яток ландшафтної архітектури різних епох та робіт відомих вітчизняних архітекторів.

Матеріали та інструменти:простий олівець, гумка, гуаш, ємкість для води, палітра, серветки для витирання рук і пензель, цупкий кольоровий папір, ножиці.

Техніка виконання:живопис гуашшю.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1.Організаційний момент. Створення позитивного настрою

2. Актуалізація опорних знань

Вправа «Мозкова атака»

«Дизайн», «архітектура», «живопис», «композиція», «лінійна перспектива»що вам відомо про ці поняття?

- В яких випадках вони поєднуються?

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Діти! На екскурсії мибули разом, а отже, разом будемо виконувати одну велику колективну роботу? Кожен з вас намалює сьогодні композицію (на вибір) «Паркова алея», «У затишному сквері», «Міський бульвар», а потім всі ваші роботи ми обєднаємо в один вернісаж «Ланшавтна архітектура мого міста». Але спочатку ми з вами заглянемо в словник і дізнаємося, про такий термін як «ландшафтна архітектура»

5. Вивчення нового матеріалу

Бесіда про екскурсію, проведену напередодні.

- Діти! Учора ми разом з вами ходили на екскурсію у весняний сад. День видався чудовим! Ми стояли, зачаровані красою таких звичних для нас предметів. Нас огорнув квітучий світ природи. Сонечко сяяло у лазуровій височині і десь відтіля, з невидимої висоти, доносився дзвінкоголосий спів.

Кожен відразу відчув ніжний запах квітучого саду. Цвітуть яблуні! Багато хто з вас дотягувалися до запашних галузок, а наші дівчатка просто "занурювали" обличчя в ніжні квіти, навіть кінчики носа у багатьох ставали жовтими від квіткового пилку! Сама природа зібрала невеликі букетики наче порцелянових біло-рожевих пелюстків і густо всипала ними гнучкі галузки дерева! З квітки на квітку перелітали мохнаті бджоли. Вони пробиралися навіть у напіввідкриті пуп'янки. їхнє сердите гудіння чулося скрізь над нашими головами. Ми довго стояли мовчки. На думку приходили вірші про весну...

- В яких місцях, де можна помилуватися красою квітників, дерев, цілих алй, у вихідні дні ви відпочиваєте разом з батьками? (скверах, парках, бульварах)

Чудовим місцем культурного відпочинку є парки, сквери й бульвари з декоративними деревами, кущами, клумбами. Вони прикрашають і доповнюють архітектуру міста, надаючи йому неповторного образу.

Парки і сквери розташовані серед архітектурної забудови міста. Вони створюють умови для розваг і занять спортом на відкритому повітрі, допомагаючи зберегти городянам здоров’я.

У парках, окрім зелених насаджень, розміщують альтанки, скульптури, фонтани, мости, штучні водойми — малі архітектурні форми. Зелені насадження та малі архітектурні форми створюють єдине гармонійне середовище. А на картинах художників які зображають мальовничі рукотворні куточки саме альтанки, мости, фонтани стають центрами композицій. Пропоную переконатися в цьому і переглянути добіроку живописних робіт уманських художників які писали Софіївку – перлину паркового мистецтва України.

Виконання інтерактивної вправи «Асоціативний кущ»

- Заплющимо ненадовго очі та уявимо цю картину. (Діти замружують очі)

- Хто що бачить?

(Неголосно звучить музика П.І.Чайковського, не заглушуючи розповіді дітей).

— Я бачу ліворуч і праворуч…

—Я бачу за гілочками…

—А я бачу жайворонків..

—А я бачу…

Декламація віршів про весняну природу

Пісенька-весняночка

Лугом поміж квітами я іду,

Пісеньку-весняночку я веду.

Склала я цю пісеньку голосну

Про гаряче сонечко, про весну.

Батьківщино сонячна, рідний край!

Тут топчу я стежечку з краю в край

Встала весна

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила ,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічає.

Розповідь вчителя

Ландшафтна архітектура — це архітектура відкритих просторів, галузь містобудування, мета якої — формування сприятливого зовнішнього середовища для життєдіяльності та відпочинку населення в містах, приміських зонах, сільській місцевості з урахуванням функціональних, естетичних і техніко-економічних вимог.

Особливої популярності вони набули при дворах правителів і вельмож країн Сходу (наприклад, одне з чудес світу — сади Семіраміди).

Ландшафтний дизайн — поняття власне XX ст. Термін виник в Західній Європі в густо населених та індустріально розвинених країнах: Великій Британії, Німеччині, де масова індустріалізація і зростання передмість швидко призвели до тиску на навколишнє середовище. Сьогодні склалися такі основні типи парків:

• терасні (із розташуванням ділянок на різних рівнях, зі сходами і каскадами);

• мініатюрні сади (у давньоримських перистилях, іспано-мавританських дворах; японські сади — символічні композиції з води, рослин і каміння).

• пейзажні англійські (живописна композиція на зразок природного ландшафту — із галявинами

Термін «ландшафтна архітектура» вперше з’явився завдяки шотландцеві Гілбертові Лаїнгу Мізону, який так назвав свою книгу, видану в Лондоні 1828 року: «Ландшафтна архітектура і видатні художники Італії».

Практична робота

Підготовчі вправи