Повторне читання тексту вчителем

Запис переказу в зошит

9.1. Індивідуальна допомога слабшим учням:

- початок абзаців;

- набір опорних слів.

10. Перевірка виконаної роботи

10.1. Самоперевірка

10.2. Слухання 2-4 стислих переказів

11. Підсумок уроку

11.1. «Дерево рішень»

- Чого навчив вас цей текст?

- Як би ви змінили його кінцівку?

- Чи маємо ми право засуджувати вчинки інших людей?

- Яку життєву позицію ви оберете для себе, як для життя? (Бути привітними із людьми, які мають фізичні вади, бути чуйними, привітними, доброзичливими, товариськими.)

11.2. Рефлексія

- Ось і закінчився наш урок. Розглянемо чого ми навчилися на уроці.

Стисло писати Працювати в парах

переказ твору та групах

Цей урок

Мене навчив

З’ясували, що правда

буває гірша за кривду

- Отже, любі діти, тільки та людина може зрозуміти, що інколи правда буває гірша за кривду, яка має чуйне і добре серце. Наш висновок:

Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

УРОК 14

Тема. Твір-роздум на основі прочитаного оповідання В.Сухомлинського «Співуча пір'їнка»

Мета: вчити учнів складати власні висловлювання на основі прочитаного, використовуючи мовні засоби; розвивати мовлення, збагачувати активний словник учнів; виховувати прагнення розвивати свої здібності, бажання досягати успіху.

Обладнання: ілюстрації із зображенням видатних людей України, підручник «Читанка» 4-й клас 2-а частина

Хід уроку

1. Організація класу

Добрий день вам, любі діти!

Сьогодні поведемо мову ми

Про те, без чого неможливо в світі жити –

Про найдорожче серцю кожної людини.

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Бесіда(на дошці портрети Т.Шевченка, К.Білокур, В.Івасюка, Ані Лорак,

Л. Каденюка, В. Кличко)

- В чому полягає їх талант?

- Завдяки чому вони стали відомими?

- Як досягали вони своїх успіхів?

- Що надихало цих людей досягати вершин?

- Отже, в кожного з них була своя співуча пір' їнка.

- Що за дивна пір'їнка – спитаєте ви?

2.2. Прослуховування оповідання В. Сухомлинського «Співуча пір'їнка».

2.3. Робота над змістом оповідання

2.4. Гра «Уяви собі». Уявіть себе тим чи іншим предметом. Дайте відповіді на запитання:

- Де ти живеш?

- Яку роботу ти виконуєш?

- Про що ти мрієш?

- З ким би ти потоваришував?

- Для чого ти живеш?

- Яку користь приносиш?

2.5. Інтерактивна гра «Знайди пару» Завдання полягає в тому, щоб за схожістю (аналогією), призначенням, станом, результатом, утворити пару.

Пісня діти

Музика любов

Картинна бокс

Квітка перемога

Пташка скрипка

Літак фарби

Космос пензлі

п'єдестал корабель

ринг політ

вірш небо

сім'я сцена

- Пояснити утворення кожної пари.

3. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ви будете складати твір-роздум про свою співучу пір'їнку.

Складання плану

План

1. Чим ти захоплюєшся?

2. Що в тебе виходить найкраще?

3. Чого в житті хочеш досягти?

4. Висновок.

Усне складання твору за планом

6. Письмовий виклад роздумів

7. Зачитування написаних творів

8. Підсумок уроку

Будь уважний до себе й до інших, не загуби свою співучу пір'їнку!

Урок 15

Тема. Моя заповітна мрія. Твір з обґрунтуванням власної думки

Мета:вчити учнів складати твір з обґрунтуванням власної думки, удосконалювати навички зв’язного висловлювання; розвивати увагу, креативне мислення, пам’ять, уяву, спостережливість; виховувати працелюбність, бережливе ставлення до природи, любов до родини, старанність, наполегливість у здійсненні заповітної мрії.

Обладнання:предметні ілюстрації, малюнки, фотографії, проекти та колажі на тему «Моя мрія», прислів’я, матеріал до вправи «Кути», музикальні мелодії.

Хід уроку

1.Організація класу

1.1.Слухання вірша

Ось до класу всіх скликає

Голосистий наш дзвінок,

І ми радо поспішаєм

На рідної мови урок.

2. Мотивація навчального матеріалу. Створення позитивного настрою

Слово вчителя

Сьогодні у нас незвичайний урок. Це урок розвитку зв’язного мовлення, якого ви завжди чекаєте. Адже саме на таких уроках ви вчитеся бути письменниками, поетами, філософами...

2.2. Гра «Мікрофон»

Отже, щоб урок нам розпочати, треба настрій гарний взяти.

Усміхніться всім довкола:

Небу, сонцю, квітам, людям –

І тоді обов’язково

День для вас привітним буде.

Тож, посміхніться мені, подаруйте посмішку своєму сусідові по парті. А також для успіху візьмемо в нашу «учнівську скарбничку» старанність, творчість... (Учні продовжують: увагу, мислення, активність, товаристкість, працелюбність, уяву, знання).

Знайомство з гаслом уроку

Прочитаємо разом гасло нашого уроку:

По краплині ми зберемо

Вміння, старанність, знання!

Щоб урок наш став цікавим,

Щоб була праця чимала.

3. Актуалізація опорних знань учнів.

3.1.Метод «Передбачення»

Головне слово до теми зараз ви визначите самі, прочитавши зашифроване слово

МАЛ – АЛР + ІКО – КО + ЯВА – ВА(мрія)

3.2. Складання «Асоціативного куща»

- Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово мрія?

 

велосипед телефон м’яч котик комп’ютер

           
   
   


братик чи сестричка МРІЯ музична школа

           
   
   
 
 

 


здоров’я папуга море канікули футбол

 

3.3. Повідомлення теми та завдань уроку

- Кожний із вас мріє про щось дуже йому потрібне. Щоб досягти бажаного результату, ви долаєте певні перешкоди. Отже, зараз ви спробуєте дізнатися назву твору, якого будете писати сьогодні.

М І Я М А Н О І

Я О Р З А П Т В

(Моя заповіина мрія)

- Як ви розумієте вислів заповітна мрія?

- Також сьогодні, пишучи твір, ви маєте обгрунтувати свою думку: чому прагнете досягти здійснення саме цієї мрії.

3.4. Огляд виставки малюнків, фотографій, проектів, колажів на тему «Моя мрія»

(Коротка бесіда за їх змістом, можливий захист 1 -2 проектів, колажу...)

3.5. Гра «Сонечко». Робота в парах

- Діти, як ви гадаєте, на які 2 види ми можемо розділити наші мрії? Попрацюйте парами і зобразіть це у вигляді «сонечка». (Матеріальні і духовні).

мир спокій милосердя лялька мереживо мотоцикл

               
   
   
   

доброта Духовні ввічливість торт Матеріальні книга

                       
         
         
 


здоров’є краса свобода меблі шоколад ранець

Поетична хвилинка

- Послухайте уважно вірш і скажіть, на здійснення яких мрій – духовних чи матеріальних сподівається автор?

Мрія

Куплю хатинку край села,

Маленьку і затишну.

А під вікном калину посаджу,

Нехай росте там пишно.

Прикрашу хату рушниками,

І вишию скатертину,

Щоб відчувалося завжди,

Що хата ця гостинна.

Спечу я в печі пироги,

Рум’яні, пишні,

Покличу всю свою рідню

І пригощу їх ніжно.

Нехай лунає сміх дзвінкий,

У хаті новосілля ...

А чи здійсниться мрія ця,

Я розповім пізніше ...

(А.Альонка.)

3.7. Робота над прислів’ями

- Подивіться уважно навкруги. Перед нами різні предмети: олівці, ручки, книги, парти, телевізор, магнітофон. Це теж чиїсь вже здійснені мрії. Всі ми прагнемо жити в достатку, мати гарних друзів, міцне здоров’я, багато подорожувати, віддячувати рідним за їхню любов та турботу...

- Яке із прислів’їв вибрали б ви, якби прагнули мати гарного друга.

* Без труда нема плода.

* Книга – джерело мудрості.

* Здоров’я – всьому голова.

* Справжня дружба і в вогні не горить і у воді не тоне.

* Правду кожний хвалить , та не кожний любить.

* Зробив діло – гуляй сміло.

* За рідний край життя віддай.

* Людська праця – не дурниця, розкидати не годиться.

* Людина – як криниця: чим більше дає, тим більше до неї прибуває.

- Як ви розумієте значення інших прислів’їв?

- Отже, щоб здійснилися ваші заповітні мрії мало одного бажання, потрібно докладати працю, розум, певні зусилля.

3.8. Робота в групах. Вправа «Кути».

- Діти, ви вже визначилися, про яку заповітну мрію будете писати сьогодні. Тому ви зараз об’єднаєтесь до якогось із кутів і обговорите, чому вибрали саме цей кут.

(Лунає мелодія із телепередачі «У світі тварин».)

Кути

* Домашні улюбленці.

* Іграшковий магазин.

* Книгу прочитав – на крилах політав.

* Здоров’я і щастя в кожну родину.

* Добре відпочити – дух оздоровити.

* Кулінарна книга для справжніх господарочок.

* Із спортом подружися - сили наберися.

* Лелека прилине –братика (сестричку) нашій сім’ї підкине.

* Дорога для дружби – широка.

* Моя майбутня професія.

* Ало, ми шукаємо таланти.

* Інші заповітні мрії.

4. Підготовча робота до написання твору

Слово вчителя

- Щойно ви переглядали виставку малюнків, фотографій, колажу, заслуховували проекти однокласників, спілкувалися з сусідами по парті, в «кутах», завдяки чому дізналися про заповітні мрії ваших друзів, однокласників.

4.2. Розминка «Доберіть влучне слово»

- Щоб написати гарний твір, потрібно влучно добирати слова. Складіть словничок.

(Діти самостійно записують слова. Вчитель надає допомогу індивідуально).

4.3. Структурний аналіз тексту

а) - Чим текст–міркування відрізняється від інших видів текстів?

б) Складання плану.

- Діти, ви самостійно складете план до тексту. Будьте уважними, слідкуйте за послідовністю своїх думок.

Орієнтовний план

1) Про що мрієш ти?

2) Чому саме про це ти мрієш?

3) Чи знаєш ти, як досягти своєї мрії?

4) Що ти робиш, щоб твоя мрія здійснилася?

( Можна використати з метою допомоги слабким учням ).

4.4. Робота над пам’яткою

- У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки і пригадайте умови написання твору. ( Діти читають мовчки ).

Пам’ятка

1) Кожну частину тексту писати з абзацу.

2) Речення будувати невеликі.

3) Давати повні відповіді на запитання.

4) Послідовно викладати свої думки.

5) Стежити за мовою.

6) Уникати повторів слів.

7) Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

5.Усне складання твору

6. Написання творів

- Діти, запрошую вас здійснити зараз одну із моїх мрій – це гарно написати твір. Отже, перетворіться на маленьких письменників і беріться до справи. Бажаю вам успіху.

6.1. Індивідуальна допомога слабким учням.

7. Перевірка виконаної роботи

7.1. Самоперевірка

7.2. Слухання 2 – 3 творів

8. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Сподіваюся, що мрія, про яку ви сьогодні писали, обов’язково здійсниться. А на зміну їй прийдуть нові ще цікавіші і жаданіші. Тож мрійте, працюйте і сподівайтеся на успіх, адже в цьому і є сенс нашого життя на землі.

Небо зорями рясніє,

Таємниче і глибоке,

Всесвіт нам бентежить мрії,

Спонукаючи до дії,

Розум радує і око.

Оксамитова безодня

Так притягує до себе!

Пригадаємо сьогодні

Тих, кому мріялось постійно

Романтичних, геніальних

Винахідників сміливих,

Завдяки яким реально

В кожній хаті маєм диво.

Інтернет, зв’язок мобільний,

Телебачення, прогноз,

Спілкування з світом вільне –

Змінює життя всерйоз!

Щира шана тим землянам,

Що мрію справдили в життя

І бажаємо сьогодні

Мріять кожному сповна ...

УРОК 16

Тема. Стислий письмовий переказ оповідання В. Сухомлинського «Усмішка»

Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби, збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів, сприяти розвитку пам'яті, уваги; виховувати почуття доброти, взаєморозуміння, любові до природи.

Обладнання: підручник «Читанка» 4-й клас 2-га частина, аудіозапис пісні Шаїнського «Усмішка», «словникова скарбничка», зображення дитячих облич, які виражають різні почуття.

Хід уроку

1. Організація класу

Станьте, діти, підтягніться.

До сонечка усміхніться.

Землі низько поклоніться.

За роботу всі беріться.

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Робота за таблицею почуттів

2.2. Гра «Зрозумій мене» (робота в парах)

На партах лежать зображення дитячих личок, на яких виражено радість, здивування, сум, байдужість.

- Доберіть слова привітання так, щоб можна було зрозуміти, який у вас настрій, ваші почуття.

- Який настрій найлегше було відтворити?

- Які події викликають у вас радість?

2.3. Музична пауза (учні виконують пісню «Усмішкка»)

- Про які події співається в пісні?

- Який настрій викликало виконання пісні?

3. Повідомлення теми і завдань уроку

3.1. Ознайомлення з оповіданням В. Сухомлинського «Усмішка»

- Які почуття наповнювали вас, слухаючи оповідання

- Який настрій у вас після прослуханого?