VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.

УРОК № 10

Тема.Навчаємося бути справедливими.

Мета. Плекати почуття любові і моральну чесноту - справедливість, які є основою життя кожного християнина. Розвивати почуття гідності, довір’я на прикладі біблійних оповідань. Формувати готовність на жертву в ім’я любові до справедливості та подолання зла в собі та в навколишньому світі.

Біблійна історія.Урятування Даниїла з лев’ячої пащі (Дан. 6:1-28).

Ключовий вірш: «Хто яму копає, той в неї впаде, а хто котить каміння, на нього воно і повертається» (Пр. 26: 27).

Навчальні засоби. «Біблія у моєму житті» (Тернопіль: Джура, 2004, «Біблія для дітей», диск «Шлях до покаяння», плакат з повчальним віршем:

Справедливий був Ісус

Як у тілі жив

Не казав: робити мус, ¾

Але сам робив

Правду ділом показав

Виявив любов.

Всі гріхи на себе взяв

І на смерть пішов.

Його слово золоте

Часто спом’яни

Що собі хотів би ¾ те

Ближньому чини. (Л. Брокс.)

.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Християнське вітання.

2. Мотивація молитви.

Коли засвічуємо свічку, вона виділяє тепло, світло. І щоб це тепло і світло було присутнім сьогодні на нашому уроці, нам потрібно запалити свічку, і для цього я попрошу (учня) зробити це.

Нехай це полум’я протягом уроку нагадує нам, що людина покликана Богом бути такою ж чистою, як полум’я цієї свічки. І якщо очистити своє серце, то воно буде сіяти і давати вам енергію жити і працювати на благо нашого народу. От за це ми помолимось спільною молитвою.

3. Молитва «Отче наш»

ІІ. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду.

Вступне наведення вчителем Біблійних висловлювань.

«Господи, навчи мене путі Твоєї, щоб я ходив у Твоїй правді» (Пс.85:11). Через дар Ради Святий Дух підказує мені, як розуміти ситуацію особистого життя, спільного і суспільного. Йдеться про те, щоб діяти разом із Божими думками, з вірою читати також книгу історії, яку творить божественне Провидіння мудрою любов’ю. Це Святий Дух навчає мене зрозуміти, де і як я можу діяти в світі, щоб приготувати дорогу Господові.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда та розв’язування кросвордів за змістом попередніх уроків.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми і мети уроку.

V. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок.

1. Розповідь учителя.

Основні тези

· Справедливість ¾ те, що вчинено згідно з правдою; існує єдина справедливість, базована на чесності любові.

· Справедливість теж від слова правда Ісус Христос відкриває нам, що найвищою є Бог і ця правда ніколи не змінюється.

· Настане день, коли Божа справедливість виправить усяку заподіяну нам кривду та образу.

· Слід дбати найперше про отримання найвищої винагороди від Господа, якою є чисте сумління, любов та повага від людей, чистота думок та помислів.

· Справедливість ¾ належний порядок людського життя, який встановлений Богом і при якому існує відповідальність між вчинком та відплатою за нього.

· У винагороді за вміння подолати спокусу й уникнути гріха та заслуженому покаранні за небажання протистояти спокусі й полягає зміст Божої справедливості.

· Обов’язки християнина є Бога любити, Бога пізнати, і Богові служити через любов до інших людей, їх пізнаванням і їм служінням.

· Християни мають ряд обов’язків перед самими собою: старатись про збереження життя, чистоти, земних дібр, доброї слави.

· Обов’язки християнина перед ближніми включають: любити ближніх і ворогів; старатись про спасіння ближніх; зберігати правдолюбність, добру справу, життя, майно ближніх.

· «Любов» ¾ довготерпелива любов, лагідна, вона не заздрить, не поривається до гніву, не задумує зла, радіє правдою, все зносить.

2. Бесіда-коментар.

· Хто є джерелом любові? (Джерелом любові є Господь. Небесний Отець ¾ це невичерпна любов.)

3. Робота з Святим Письмом - опрацювання Біблійної історії (Дан. 6:1-28; Ів. 11:25).

4. Коментарі вчителя.

Господь Бог закликав нас робити добро. Ми для цього Ним і покликані для життя. Ісус Христос прийшов до людей, щоб показати як треба жити в любові і творити добро не за винагороду і якусь віддачу, а просто так.

VІ. Закріплення навчальних досягнень, поглиблення знань.

1. Хвилинка розмови з Ісусом (під акомпанемент спокійної мелодії) - зачитування оповідання «Приятель» («Біблія у моєму житті», с. 35).

Учні, складаючи руки, як до молитви, приймають Ісуса в своє серце.

2. Вивчення нової пісні «Тривожна хвилина»

Ця хвилина тривожна, але ти пам’ятай:

Ця дорога до Бога, своє щастя пізнай,

Чи у смутну хвилину, чи у радісний час

Пам’ятай же, дитино, що Христос серед нас.

Щоб іти по тій стежині, і до Бога дійти,

Мусиш Божі закони, кожен день берегти

Він на тебе чекає, кожну мить: приходи!

І так щиро благає: «Не гріши! Не гріши!»

3. Зачитування з плакатів повчального вірша та висловлювань.

· «Моральна чеснота ¾ справедливість ¾ вимагає не тільки чесності, терпеливості, об’єктивного ставлення, але й милосердя».

· Роби завжди на користь ближньому, чини кожному добро так, як хочеш, щоб тобі чинили. Не думай про те, хто тобі винен, але кому ти винен.

· Молися за всіх, навіть за неприятелів.

· Вчинком співчувай у терпінні, охоче поспіши з потіхою, розрадою, допомогою, серцем…

· Думай завжди добре про інших, не думай ні про кого погано.

· Навіть в найгіршому постарайся знайти щось добре.

4. Етичний практикум «Як оцінити свої вчинки?» – бесіда-розважування.

· Що таке справедливість?

· Чи відомі тобі люди, які живуть праведним життям?

· Чи можеш ти сказати, що живеш правильним життям? Якщо ні, то що необхідно для цього зробити?

VІІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей.

1. Заключне слово вчителя

У винагороді за вміння подолати спокусу й уникнути гріха та заслуженому покаранні за небажання протистояти спокусі й полягає зміст Божої справедливості.

2. Хвилинка правди – визнання учнями власних помилок, визначення шляхів до їх виправлення.

3. Підсумкова гра

У центрі на дошці прикріплюють велику свічку, вирізану з паперу. Дають кожній дитині свічку маленьку з аркуша і просимо написати на ній «добрий вчинок», тобто те, що ця дитина може зробити для когось. Кріпимо їх по черзі навколо великої свічки, а учні аргументують свій вибір.

VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.

Знайти ключовий вірш до теми «Справедливість» у Святому Письмі на основі запропонованого вчителем посилання, вивчити його напам’ять.

ІХ. Підсумкова частина.

1. Оцінювання роботи учнів.

Спитаймо себе, як день прожили, що зробили доброго, чи вистачило сили і мужності це зробити.

2. Спільна молитва «Богородице Діво».