II. Актуалізація опорних знань

Урок 31–32

Тема. Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення

Орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину

Мета:ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орна-

менти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою,

тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній

смак; виховувати любов до українських традицій.

Обладнання:українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванка-

ми, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

ІІ . Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

— Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато

рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини — бабуся чи матуся —

вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.

2.Вступна бесіда.

— Українська народна вишивка — один із найпоширеніших і найдоступніших

видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалю-

валась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різно-

манітних орнаментів. Вони виконані різними швами з цікавим поєднан-

ням кольорових ниток.

Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи звертали-

ся до природи. Але вони не просто копіювали її, а відбирали головне, дещо

спрощували.

У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні

орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища

природи і живих істот. Наприклад:

— сонце;

— людина;

— вода.

Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебе-

линок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих

звірів, птахів.

Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти,

а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі

сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою

дитину і тим самим захистити її.

ІІІ . Демонстрація та аналіз зразка

Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зро-

бити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тка-

нині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що на-

хилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, — стібки, що нахилені в ін-

ший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати

різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів

і вишивати за ними.)

ІV. Фізкультхвилинка

Станемо, діти, чітко в ряд,

Вирушимо у сад.

Руки вгору піднімаєм,

Наче яблука зриваєм.

Назбираємо багато,

Щоб узимку ласувати.

V. Практична робота учнів

— Які орнаменти можна створити?

• Двічі родився,

У школі не вчився,

А години знає. (Півень)__ Що за гість?

Ніжок має шість,

Аж чотири крильця має,

По квіточках собі літає,

Не бджола, не джмелик.

Зветься він… (метелик).

• Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)

2.Самостійна робота учнів.

VІ. Виставка та оцінювання робіт

Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці

діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на дру-

гому — вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт

на другому уроці.

VІІ . Підсумок уроку

— Чого навчилися на уроці?

— Що таке вишиванка?

— Які орнаменти створювали українські жінки?

УрокУрок 28

Тема. Художні техніки декоративно-ужиткового

Мистецтва. Художня вишивка

Мета:ознайомити учнів з майстрами декоративно-прикладного ми-

стецтва рідного села; вчити підбирати орнамент для оздоблення виробів за

видами; розвивати вміння застосовувати набуті знання і навички; вихову-

вати любов до прекрасного.

Обладнання:виставка робіт (вишиті сорочки, скатертини, рушники, сер-

ветки, картини); фотографії народних умільців.

Хід уроку

І. Організація учнів класу

II. Актуалізація опорних знань

1.Читання вірша.

Рушник

Вишивала я рушник

власними руками,

частувала залюбки

всіма кольорами.

Мов жива, на полотні —

калинова гілка,

під мережкою внизу —

книжка і сопілка.

До ладу все довела,

хоч іще маленька,—

і оздобила як слід

я портрет Шевченка!

(В. Лучук)

2.Бесіда.

— Які вишивки є у твоїй оселі?

— Хто їх вишивав?

— Продовж речення: «Вишивка потребує уваги...».