Завдання Б) правовий диктант

УРОК 32

ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

Дата проведення: 07.05 25.04
Клас: 10-А 10-Д

 

Тема : ТРУДОВЕ ПРАВО

Мета:

· розкрити зміст понять «трудові відносини», «право на працю»;

· формувати в учнів усвідомлення важливості права на працю в житті людини;

· розвивати уміння мис­лити логічно, застосовувати на практиці здобуті знання танавички;

· виховувати розуміння необхідності сумлінно­го ставлення до своїх обов'язків.

Обладнання й матеріали: Конституція України, Кодекс законів про працю; Закон:України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р., Закон України «Про порядок вирішення трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.1998р., Закон України «Про опла­ту праці» від 24.03.1995р., Закон України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р.

Базові поняття й терміни: трудове право, локальний нормативний акт, резюме, підприємницька діяльність, зайнятість.

Тип уроку:комбінований

ХІД УРОКУ

СЛАЙД 1

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Налаштування на роботу.

Слово вчителя: Усім доброго дня. шановні учні у нас на уроці присутні гості, але я прошу вас працювати в звичайному режимі. Ми з вами продовжуємо вивчення курсу правознавства, прошу вас нагадати назву розділу над яким ми працюємо

«основи приватного права України»

Питання№1: пригадайте і назвіть, які можна виділити 2 галузі права за методами правового регулювання:

Відповідь:за методом правового регулювання можна виділити приватне право ( диспозитивний метод – коли учасники рівні між собою) і публічне право ( імперативний метод - коли один з учасників може нав’язати свою волю іншому)

питання № 2: які галузі права ми розглядаємо в контексті нашої теми « Основи приватного права України»?

Відповідь: цивільне, сімейне, трудове, спадкове та земельне право

ІІ. ПЕРЕВІРКА Д\З

слово вчителя: дякую вам за відповіді, бачу ви пам’ятаєте попередній матеріал, який ми вивчали на початку нашого навчального року. як ви вже зазначили ми з вами розглядаємо приватне право України, ми вже опрацювали з вами багато матеріалу, тому я пропоную вам перейти до перевірки Домашнього завдання.

 

Завдання А) 2 учні працюють біля дошки з картками

Визначити що означають запропоновані цифри Розшифрувати запропоновані абревіатури, поясними терміни
1 – місяць чекати, після подання заяви до РОЦСу 3 – підстави належності до сім’ї, гілки вліди, спсоби влаштування дітей після позбавлення батьків батьківських прав 18 – вік з якого можна вступати у шлюбні відносини 14-вік з якого дитина мое звертатися до суду, настання кримінальної відповідальності 16 – вік настання повної цивільної діяєздатності 0,10 га- розмір ділянки землі. яку можна максимально отримати безоплатно для індивідуального дачного будівництва РАЦС – реєстрація актів цивільного стану СКУ – сімейний кодекс України ЦКУ- цивільний кодекс України КУпАП – кодекс України про адміністративні правопорушення Цивільне право – галузь права, що регулює відносини між людьми Сімейне право – галузь права що регулює відносини між членами родини  

Завдання Б) розв’язування правових задачдайте правовий коментар

Задача №1

Студентка першого курсу заочного відділення юридичного факультету Київського національного університету Іванова Катерина, що паралельно з навчанням працює офіціанткою у нічному клубі, звернувся до суду з позовом на батька про стягнення аліментів на своє утримання, які той припинив надсилати в зв'язку з до­сягненням Катею повноліття.

Коментар: студентка Катерина, на загальних підставах має право на утримання батьками до 18 років ст 51 КУ, але ті діти які навчаються на денній формі у Вищому навчальному закладі мають право на утримання до 23 років, тому враховуючи обставини (Катерина вчиться заочно та працює, вона не має права на утримання)

Задача №2

до редакції однієї з газет прийшов такий лист: «У нашому домі живе дуже стара і хвора жінка — Наталя Володимирівна.. До остан­нього часу ми вважали, що Наталя Володимирівна самітна і в неї немає рідних. Проте якось увечері біля нашого під'їзду зупинилося розкішне авто, з нього вийшов молодий, добре вбраний чоловік. Виявилося, що це син Наталі Володимирівни. Він умовляв її переїхати в будинок для старих, а квартиру подарувати йому. ...Ми всі дуже обурені поведінкою сина Наталі Володимирівни, проте як зарадити в цій ситуації — не знаємо»

Коментар: відповідно до ст. 51 КУ , повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх батьків, на цій підставі варто рекомендувати Наталії Володимирівні написати заяву до суду, що повинен присудити синові виплату аліментів на утримання матері, або зобов’язати його виконувати свої обов’язки по догляду за нею

Задача №3після смерті громадянина «А», було оприлюднено заповіт, в якому він заповів все своє майно релігійній громаді. члени його родини не згодні з умовами заповіту і претендують на майно померлого. Претенденти: Дочка 13 років (школярка), дружина-інвалід 54 роки, сестра 58 років, тітка 72 роки. Чи мають право на майно родичі і в яких розмірах?

Коментар:відповідно до ЦКУ ст. 1223 право на спадкування мають особи визначені в заповіті. тому релігійна громада отримає спадок, але крім того у цивільному кодексі міститься поняття обов’язкової частки спадку для неповнолітніх дітей та непрацездатних інших членів подружжя чи батьків, вони можуть отримати половину від тієї частки, яку отримали б за законом, таким чином Дочка 13 років отримає 25% спадку ( 1 черга без заповіту мала б 50%), дружина – інвалід так само 25% ( бо 1 черга. як і донька) а сестра і тітка не отримають майно бо вони належать до 3 –ої черги і не можуть претендувати на обов’язкову частку спадку.

Завдання Б) правовий диктант

1. галузь права, що регулює відносини між людьми – це____ цивільне

2. учасники договору дарування ____ дарувальник та обдарований

3. договори за кількістю учасників бувають___ односторонні, дво-, багатосторонні

4. основне джерело права це ____ КУ

5. назвіть підстави належності до сім’ї ____ народження, усиновлення, шлюб

6. назвіть види дієздатності ___ неповна, повна, часткова, обмежена

7. хто може обмежити дієздатність особи_____ суд

8. з якого віку людина набуває правоздатності _____ з народження

9. назвіть види спадкування ____ за законом і заповітом

10. відносини між людьми поділяються на ___ майнові і немайнові

11. документ що підтверджує надання громадянину житла має назву ___ ордер

12. види власності в Україні ___ приватна, державна, комунальна, народу України

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ О ПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Слово вчителя: Я задоволена вашими знаннями з попередніх тем, проте ми маємо продовжувати досліджувати окремі галузі приватного права України для того що б ви зрозуміли,яка ж буде тема нашого сьогоднішнього уроку я пропоную вам ознайомитися з ст. 43 КУ

ст. 43 Конституції України: «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується».