ІІ. Актуалізація опорних знань.

Відкритий урок з української літератури

У 8 класі

 

 

Підготувала вчитель української мови та літератури

МОЗ «Школа №144 міста Донецька»

Жукова Ірина Вікторівна

І кваліфікаційна категорія

 

2016 ГОД

Тема. Євген Гребінка. Основні факти з життя. «Ведмежий суд». «Човен». Поглиблення відомостей про жанр байки та балади.

 

Мета:

- ознайомити учнів з основними фактами з життя Є.П.Гребінки та його творчістю як байкаря та лірика, поглибити знання учнів про баладу та байку;

- розвивати навички виразного читання байок та ліричних творів, уміння аналізувати їх зміст;

- виховувати повагу до творчості Є.Гребінки.

Очікувані результати.

Учні:

- знають основні факти з життя Є.Гребінки;

- оцінюють його внесок у розвиток української літератури як байкаря та лірика;

- виразно читають байки та балади, аналізують їх зміст;

- усвідомлюють теоретичні поняття: романтизм, ліричний твір, балада, байка;

- уміють працювати колективно, у парах; підтримують атмосферу взаєморозуміння, взаємоповаги у процесі навчальної діяльності;

- висловлюють власні судження, володіють умінням відстоювати власну точку зору.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: електронна презентація, тексти творів Є.Гребінки, карта самооцінки, картки, літери-символи.

 

Перебіг уроку

Столи та стільці в класі розставлені так, що учні сидять навпроти один одного.

І. Оргмомент.

Психологічний настрой учнів на урок. (Слайд 2)

Учитель. Вітаю вас , шановні восьмикласники! Маю надію, що сьогодні на урок ви прийшли з гарним настроєм, з запасом уже засвоєних знань, з бажанням дізнатись про щось нове, незнане раніше. Хочеться вірити, що з уроку ви підете теж з гарним настроєм, сповнені знань та умінь, які обов’язково вам згодяться в майбутньому. Подивіться, будь ласка, один одному в очі, візьміться за руки та побажайте самі собі та своїм однокласникам успіху! Я теж бажаю вам успіху! Тож із завзяттям беремося за роботу!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Перевіка домашнього завдання. (Слайд

1) Бесіда за питаннями:

- Що ви знаєте про романтизм?

- Про творчість якого поета-романтика йшла мова на попередньому уроці?

- Що ви дізналися про П.Гулака-Артемовського?

- Який твір його ви читали?

- Який твір називається байкою? (Слайд 3)

2) Літературний диктант «Так – ні». (Додаток 1)

1) Головним героєм твору Гулака- Артемовського «Пан та собака» є пес Рябко.

2) Рябко – це алегоричний образ ледачої, безвідповідальної людини.

3) Пан був справедливим, і задарма нікого не карав.

4) На другу ніч Рябко міцно спав за порадою Явтуха.

5) Явтух щиро давав Рябкові корисні поради.

6) Явтух – це образ доброї, справедливої людини.

7) Рябко вірно служив панові і чекав на подяку.

8) Рябка два рази підряд жорстоко побили.

9) Рябко – це образ безправної, закріпаченої людини, що страждає від свавілля пана.

10) Рябко вирішив, пану неможливо догодити.

Кожна правильна відповідь – 0,5. Самоперевірка. Ключ. (Слайд 4)

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчання.(Слайди 5,6,7)

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжуємо вивчати творчість українських поетів – романтиків і познайомимося з основними фактами з життя і з байками та ліричними творами Євгена Павловича Гребінки. Запишіть, будь ласка, у зошитах число та тему уроку. Ознайомтеся також з метою нашого уроку та очікуваними результатами - цього ми з вами будемо досягати шляхом розв’язання такої проблеми: «Хто зробив більший внесок в розвиток української літератури: Гребінка-байкар чи Гребінка-лірик?».

Учні , які сидять праворуч від мене, будуть ліриками – вони виступають на боці Гребінки – лірика, ліворуч – байкарі, що відстоюють переваги Гребінки – байкаря. На ваших столах знаходяться чарівні літери Б та Л – за кожну правильну відповідь ви можете додати собі відповідну літеру, що буде одним із критеріїв оцінки вашої роботи на уроці. Також ви маєте карту самооцінки, яку не забувайте заповнювати протягом уроку, а в кінці ми підведемо підсумки. (Додаток 2)