Педагогічний малюнок вчителя на дошці.

Тема. У художника – графіка. Зелені дерева.

Мета.Формувати вміння учнів передавати будову і форму (крону) дерева певної породи фактури, силуетної форми графічним способом. Передавання плановості розташування об’єктів у просторі, свідомий вибір положення горизонту і кількість неба і землі.

Розвивати образне мислення, творчу уяву, зорову пам'ять. Удосконалювати навички роботи графічними матеріалами.

Виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості, любов до природи.

Обладнання: репродукції картин, матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку (1 хв)

- Добрий день, діти! Приготувались до уроку. Подивились чи на партах є альбоми, фарби, олівці. Мене звати Наталя Сергіївна. Сьогодні я проведу у вас урок образотворчого мистецтва.

ІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв)

- А щоб перейти до вивчення теми, ми з вами пригадаємо які є основні і похідні кольори? (Червоний , синій, жовтий – основні кольори; зелений, оранжевий, фіолетовий – похідні).

- Які із семи кольорів вважаються теплими, а які холодними? (Теплі – червоний, жовтий, оранжевий; холодні – синій, блакитний, фіолетовий, зелений).

- Що таке пейзаж? (Жанр ОМ, що відтворює картини природи).

- Що таке графіка? (мистецтво зображення предметів лініями та штрихами).

Бесіда «У художника – графіка»

- Діти, а зараз ми завітаємо до майстерні художника – графіка. Ось і перед нами майстерня. Давайте переглянемо, що знаходиться в цій майстерні? ( олівці, фарби, пензлі).

- А давайте заглянемо до іншої майстерні, що там знаходиться? (малюнки художника)

- Діти, скажіть хто працює в такій майстерні? З чого це видно? ( Художник-графік. У нього багато простих і кольорових олівців, крейда, туш, перо, вугілля, фломастери).

- Найпоширенішим, масовим видом ОМ є графіка. Графічні роботи виконуються за допомогою багатьох матеріалів. Це і олівці, туш, пензлями, крейдою тощо.

- Діти, які є виражальні засоби у графіці? (лінія, штрих, крапка, пляма).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку ( 2 хв)

- Ми сьогодні на уроці будемо художниками-графіками і будемо малювати графічні малюнки, а що саме ви дізнаєтесь прослухавши загадку.

Взимку зігріває всіх,

Навесні дарує сміх,

В літню спеку нас рятує,

Восени усіх годує (Дерево).

- Молодці! Ми сходні будемо малювати дерева.

ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу (15 хв)

- Найпоширеніші зміни в природі протягом року відбуваються з нашими «зеленими друзями» - деревами: навесні вони поступово прокидаються від зимового сну, з бруньок з’являються молоді листочки; влітку крони дерев вкриваються пишною зеленню; восени їх забарвлення змінюється на червоне, оранжеве, золотаве.

- А що відбувається потім?

***

Ой, навіщо мені листя,

Коли вже іде зима,

Коли холодно вже стало

І пташок ніде нема?

Краще скину я листочки

І тихесенько засну.

Буду спати, буду ждати

Сонце, радість і весну!

- Чи гарні дерева без листя? Спершу здається, ні. Але подивіться на оголенні дерева очима художника. Стовбури й гілки бувають дуже виразними. Їх переплетення схоже на мереживо. Захопливе видовище!

- Чи можна визначити влітку, яку форму матиме крона безлистого дерева? Так. Для цього досить окреслити очима кінці крайніх гілок. Пам’ятайте про це.

- Розгляньте репродукцію картини І. Шишкіна «Зима». Яким гарним зобразив художник ліс взимку! Могутні дерева вкриті снігом. Сніг на гілках, на стовбурах, на суках! В одному місці він фіолетовий, в іншому – рожевий, сірий. Зима вкрита сніжним килимом усе навколо.

V. Підготовка до практичної роботи (20 хв)

Педагогічний малюнок вчителя на дошці.

- Діти, погляньте всі на дошці. Як нам потрібно малювати? З чого ми почнемо нашу роботу? Спершу ми беремо аркуш паперу, розміщаємо його горизонтально. Намічаємо лінію горизонту легенько олівчиком. А потім намічаємо, де буде розміщуватись наше дерево.

- Діти, а з яких частин складається наше дерево? (Крона, стовбур, коріння). То будемо починати малювати зі стовбура. Діти, зверніть увагу що стовбур малюється ось так (показую на дошці).

- Щоб, намалювати стовбур занурюємо пензлик у коричневу фарбу і починаємо малювати. Потім малюємо гілочки, крону дерева.

- На чому дуб росте? (на землі, на травичці). А яким кольором трава осінню.(жовтенька). Беремо пензлик, мочаємо у воду, добре вимиваємо і вмочаємо у зелену фарбу і перемішуємо з жовтою. Зафарбовуємо область малюнка. Потім нам потрібно зобразити небо, беремо пензлик мочаємо його у сину чи голубу фарбу і замальовуємо простір малюнка (показую).

- Потім розфарбуємо дерево. Яким кольором ми будемо розфарбовувати? (коричневим). А коли воно підсохне, то використайте темніші коричневі кольори, щоб показати тіні на корі дерева.

- Потім малюємо листочки на дереві. Беремо пензлик мочаємо його у зелену фарбу, і не замальовуємо геть крону, а легенькими мазками наносимо фарбу на малюнок, потім беремо інший колір: чи жовтий, червоний, оранжевий.

- І малюємо травичку навколо дерева.

Повторення послідовності

- Давайте повторимо послідовність. Що ми робимо першим?

1. Беремо аркуш

2. Проводимо лінію горизонту

3. Намічаємо дерево

4. Малюємо стовбур дерева

5. Малюємо крону дерева

6. Розфарбовуємо місце для трави

7. Розфарбовуємо небо

8. Розфарбовуємо дерево

9. Домальовуємо траву.

Фізкультхвилинка

Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.

Практична робота дітей.

( ходжу перевіряю правильність виконання роботи).

VI. Підсумок уроку(5 хв)

1.Перегляд і оцінювання робіт

- Зараз ви закінчили свою роботу. Виходить показувати свої роботи 1 ряд. Діти, подивіться як виконали ваші однокласники роботу. Які роботи вам сподобались?

- 2 ряд виходьте. Подивіться які гарні роботи. Які роботи вам сподобались?

- 3 ряд виходьте. Які чудові малюнки у вас вийшли. Які роботи вам сподобались?

 

2.Загадки

1) Ніхто не лякає, а вона тремтить(осика)

2) Стоять у полі сестриці, платтячка білі, шапочки зелені (берези)

3) Живе один батько і тисячі синів має, усім шапки справляє, а собі не має.(дуб)

4) Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує. (липа)

5) Стовбур рівний, як колона,
А листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
А як осінь – то червлене. (клен)

- Що ми сьогодні малювали на уроці?

- Чи сподобався вам цей вид роботи?

- Урок закінчено. До побачення.