Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

УРОК 14

Тема уроку: Композиція виробу, оздобленого мережками. Матеріали та інструменти для виконання мережок. Найпростіші види мережок

Мета: формування предметних компетентностей:поглиблення знань учнів щодо видів технік вишивання; ознайомлення із технікою вишивання мережки «одинарний прутик»; формування навичок розпізнавання різних видів мережок; розширити знання про матеріали та інструменти, які використовують для виконання мережок;

· розвиток в учнів пам’яті;

· виховання у учнів естетичної культури; виховання любові до праці, організованості, практичності, охайності

· формування ключових компетентностей:вміння вчитися; розвиток пізнавальних інтересів учнів у вивченні та збереженні традицій українського народу.

· здоров’язбережувальна компетентність: формування дбайливого ставлення до свого здоров’я.

 

Обладнання: п’ яльця, нитки, голки, ножиці, тканина

Наочні посібники, ТЗН та додатковий матеріал:

ü зразки виробів декоративно-ужиткового мистецтва, оздоблені мережками (серветки, скатертина, сорочка );

ü зменшені макети одягу, виконані з паперу (спідниця, сарафан, сорочка);

ü макети простих мережок, виконаних на папері;

ü стенд «Організація робочого місця ».

ü картки «Правила безпечної праці»;

ü комп’ютер та мультимедійний проектор, мультимедійна презентація «Подорож у країну мережок»;

ü фрагменти фільму «Техніка вишивання мережковими швами»;

ü ППЗ для учнів 7 класу.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Організаційна частина

ü привітання;

ü перевірка присутності учнів;

ü заповнення класного журналу;

ü перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник, наявність спецодягу);

ü призначення чергових (вчителем, за графіком, старостою);

ü організація робочих місць (що повинно бути на столі).

Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Учитель пропонує учням пригадати відомості техніку вишивання мережками за допомогою гри « Чарівна квіточка », сутність якої полягає в тому, що їм потрібно відповісти на запитання, які записані на зворотному боці кожної пелюстки квітки. Для цього треба відірвати будь-яку пелюстку квітки, яка висить на дошці, прочитати завдання і відповісти на нього.

Орієнтовні запитання для гри:

ü Які види швів за технікою виконання ви знаєте?

ü До яких видів швів належить техніка вишивання мережкою?

ü Де використовується техніка вишивання мережками?

ü Які кольори найчастіше застосовують при вишиванні мержками?

ü Які найпростіші види мережок вам відомі?

ü Назвіть правила безпечної праці яких необхідно дотримуватись під час вишивання?

Пропонуємо останню частину квітки (середину) зняти вчителю. На ній написано тему заняття, яка повідомляється учням, та пояснюється, що всі здобуті раніше знання знадобляться для вивчення нової теми. Діти відкривають зошити і записують нову тему уроку.

 

3. Мотивація учбової діяльності

Г.Шевченко, видатний український діяч,завжди цікавився народним мистецтвом, збирав зразки вишивок, виконував замальовки українських костюмів. Існує навіть легенда про те, що кріпаки в селі Качанова вишили по малюнкам Т.Г.Шевченка сорочку та хусточку. Сорочка була з тонкої легкої тканини, розшита яблуневими квітками. Вона ніби розповідь-символ про чисті сподівання юності, дівочої краси, народження кохання.

Окрім того, у народному побуті хусточка завжди була символом вірності та пам’яті про кохану. Цей пам’ятний подарунок завжди супроводжував козака у походах. Чумака в далекій подорожі, бідняка на чужині (на заробітках).

У кожному регіоні хусточку вишивали по різному: були різноманітні орнаменти та кольори. Згадується вірш Т.Г.Шевченко про таку хусточку.

У неділю не гуляла,

Та на шовки заробляла,

Та хустину вишивала,

Вишиваючи співала:

Хустиночко мережна, вишиваная!

Вигаптую, подарую,

І він мене поцілує…

Хустино моя мальованая.

Учитель заздалегідь закріплює на дошці макети жіночого одягу, як то: спідниця, сарафан, блузка і пропонує бажаючим учням оздобити простими мережками, виконаними на паперових стрічках з наліпками одяг таким чином, щоб він став привабливим та сучасним.

Еврестична бесіда з учнями:

ü Як ви вважаєте, чи покращився одяг після оздоблення?

ü Чи має оздоблений одяг сучасний вигляд?

ü Чи можна до оздобити вироби іншими техніками вишивки? Якими?

ü Які переваги виробів, оздоблених мережками ?.

Найкраща ідея щодо оздоблення одягу може втратити всю привабливість, якщо ми забудемо про почуття міри - це те найголовніше, чим ви маєте керуватись оздоблюючи виріб або складаючи композицію.