Способи протистояння тиску

Вчимося протистояти тиску

 

Мета:Пояснити, що тиск - одна з форм впливу на людей.

Обговорити способи протистояння тиску.

Цільова група: учні 4 -5 класів.

Тривалість заходу: 45 хвилин.

Ресурсне забезпечення:картки, робочі зошити для учнів за програмою «Корисні звички».

 

Хід заняття.

1. Вступна бесіда

1. Сказати, що зустріч присвячена впливу на нашу поведінку.

Запитання:

· Як впливає на нас погода?

· А настрій інших людей? Музика?

2. Висновок: На наш настрій і поведінку можуть впливати різноманітні фактори. Позитивні впливи викликають хороший настрій. Негативні – поганий. Вони шкідливі для здоров'я. Під впливом оточення ми можемо змінювати думку, рішення чи поведінку.

 

2. Обговорення в групі

1.Запропонувати дітям пригадати ситуації, коли:

1) учня просять зробити щось таке, чого він робити не хоче;

2) від учня вимагають (примушують) зробити щось таке, чого він робити не може;

3) учню погрожують.

 

2. Вислухавши всі приклади, пояснити, що кожна людина може опинитися в ситуації, подібній почутим. Це ситуації тиску.

Тиск – це примус робити те, що людина не хоче, або не може.

Тиск проявляється по-різному:

· лестощі,

· погрози,

· шантаж,

· посилання на авторитет, на дружні стосунки,

· спроба викликати почуття провини,

· підкуп.

(Види тиску записані на дошці).

Рольова гра

Зміст гри: учениця в оточенні однокласників у центрі кола.

Вона не хоче співати, але учні домовилися примусити її.

 

Роздати дітям картки з репліками. Запропонувати учням вийти до дошки й утворити коло. В центрі має бути учениця, яка в змозі впевнено протистояти тиску.

7 учнів, використовуючи фрази з карток, намагаються змусити дівчинку заспівати. Клас слідкує за грою і фіксує методи тиску у зошитах.

 

На картках:

1. Заспівай, будь ласка, у тебе такий голос, кращий, ніж у Алли Пугачової.

(Лестощі)

2. Заспівай, будь ласка, вчителька співів говорила, що у тебе найкращий у школі голос.

(Посилання на авторитет)

3. Заспівай, а якщо не заспіваєш, я не дам послухати тобі новий диск.

(Погроза)

4. Заспівай, будь ласка. У мене болить голова, а від твого співу біль відразу мине. Якщо ти не заспіваєш, мені стане ще гірше.

(Викликання почуття провини)

5. Заспівай, якщо не заспіваєш, я розкажу вчительці, що ти наробила.

(Шантаж)

6. Заспівай, будь другом, ти ж знаєш, як мені подобається твій спів.

(Дружній тиск)

7. Якщо ти заспіваєш, я подарую тобі гру, про яку ти давно мріяла.

(Підкуп)

Обговорення гри:

Назвати способи тиску, які використала група.

 

Запитання до учениці, що протистояла тиску:

1. Чи важко було відмовлятися?

2. В якому випадку найважче?

 

Висновок. Найважче відмовляти друзям та родичам.

4. Мозковий штурм «Поведінка в ситуації тиску»

Як варто поводити себе в ситуації тиску?

(не агресивно наполягати на своєму, сказати «ні», просто піти геть і т. ін.).

Записати відповіді на дошці.

Узагальнити:

Опираючись тиску, не варто поводитися агресивно чи грубо. Це призводить до ще більшого тиску. Стриманість і твердість не лише допомагають наполягати на своєму, але й викликають повагу.

 

Робота в групах

1.Учні об’єднуються у групи по 4

Інструкція:

Користуючись «Способами протистояння тиску» (додаток 1) виконати завдання (додаток 2)

 

2.Запитання для обговорення у групах:

1) Який вид тиску використовується?

2) Як треба протистояти тиску?

 

3. Спікери від кожної групи представляють результат роботи.

 

6. Підведення підсумків

1. Тиск на людину здійснюється по-різному;

2. Треба розпізнавати і протистояти тиску;

3. Щоб успішно це робити, треба самостійно вирішувати, як діяти в кожній ситуації зокрема.

Додаток 1

 

Способи протистояння тиску

1. Відмовити без пояснень. Наприклад: «Я не можу дати тобі велосипед».

2. Відмовити і пояснити причину відмови: «Я не можу дати тобі книгу, бо я вже пообіцяла її іншій людині».

3. Відмовити і пояснити, що розумієш причину прохання: «Я знаю, що ти дійсно боїшся зубного лікаря, але піти з тобою не можу».

4. Відмовити і чесно пояснити своє ставлення до такого прохання: «Мені не подобається, коли списують. Списувати нечесно».

 

Додаток 2

Ситуації для обговорення у групах

1. Сергій просить Олену дати списати домашнє завдання: «Ти найрозумніша й найдобріша в класі. Дай, будь ласка, списати». Але Олена вважає, що списувати негарно. Раніше вона ніколи не давала списувати.

 

Вид тиску__________________________________________

Спосіб відмови______________________________________

 

2. Юра просить Соню піти з ним до зубного лікаря: «Якщо ти зі мною не підеш, то сам я не піду. Я боюся, коли лікують зуби».

 

Вид тиску__________________________________________

Спосіб відмови______________________________________

 

3. Валя, краща подруга Світлани, просить її: «Дай мені, ласка, почитати цю книгу. Вона мені потрібна». Але Світлана вже пообіцяла цю книгу іншій подрузі.

 

Вид тиску__________________________________________

Спосіб відмови______________________________________

 

1. У дворі сусідський хлопець забирає у тебе велосипед: «Якщо не даси, я тебе відлупцюю». Але ти не хочеш поступатися.

 

Вид тиску__________________________________________

Спосіб відмови_____________________________________