ІV. Первісне сприйняття нового матеріалу.

Конспект уроку з історії України в 5 класі.

Тема. Галицько-Волинська держава та її розквіт за Данила Галицького.

Мета: ознайомити учнів з виникненням Галицько-Волинського князівства і підставами для того, щоб вважати його спадкоємницею Київської Русі; на прикладах особистостей Романа і Данила Галицького продовжити формування вмінь складати характеристику видатних історичних діячів; працювати з підручником та документами; виховувати почуття гордості за славне минуле свого народу, повагу до видатних історичних діячів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник; фрагменти документів; карта «Галицько-Волинська держава»; портрети Романа і Данила.

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок.

1. Якої шкоди завдали Київській державі князівські усобиці?

2. Розкажіть про Володимира Мономаха за планом.

а) як Мономах став великим князем київським?

б) які заходи він здійснив для зміцнення держави?

в) який твір належить Володимиру Мономаху? Про що в ньому йдеться?

3. Коли і де відбулася перша битва русько-половецького війська з монголо - татарами? Чим вона закінчилася?

4. Бліц-гра «Термінологічне лото» ( вчитель показує на окремих картках терміни, а учні мають вказати значення терміну)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. М.Грушевський вважав Галицько-Волинську державу спадкоємницею Київської держави. Сьогодні на уроці ми познайомимося з історією Галицько-Волинського князівства і попробуємо найти підтвердження словам українського історика.

ІV. Первісне сприйняття нового матеріалу.

1. Об’єднання Галицького та Волинського князівств Романом Мстиславичем.

2. Розквіт Галицько-волинського князівства за Данила Галицького.

Вчитель. Галицьке і Волинське князівства сформувались приблизно в середині ХІІ ст.. Волинь і Галичина були густонаселеними землями. Їхні міста стояли на важливих торгових шляхах. Галичина мала великі поклади солі, що в ті часи була дуже дорогим і цінним товаром. Обидва князівства мали тісні зв’язки між собою, обидва були вдало розташовані. Їх не досягали напади кочовиків зі степу. Але їм довелося вести боротьбу зі своїми сусідами.

Робота з картою. Назвіть і покажіть держави, з якими межували Галицьке і Волинське князівства.

Робота з підручником. Прочитайте першим абзац параграфа 9 і дайте

відповідь на запитання:

· Коли і як утворилося Галицько-Волинське князівство?

· Землі Галицько-Волинського князівства простягалися від…до….?

· Знайдіть в тексті висновок, що Роман Мстиславич утворив міцну державу.

Робота з документом. На кожну парту вчитель роздає фрагменти документа, який учні мають прочитати і відповісти на запитання.

Із «Галицько-Волинського літопису» про князя Романа

По смерті ж великого князя Романа, вікопомного самодержця всеї Русі, який одолів усі поганські народи, мудрістю ума додержуючи заповідей божих. ...Він бо кинувся був на поганих, як той лев, сердитий же був, як та рись, і гу­бив [їх], як той крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха,. що погубив пога­них ізмаїльтян, тобто половців, вигнав [хана їхнього] Отрока в Обези за Заліз­нії ворота, а [хан] Сирчан зостався коло Дону, рибою живлячись. <...>

Отож Роман-князь ревно наслідував [Володимира] в цім і старався по­губити іноплемінників. <.„>

Але й Рюрик довго в Києві не сидів, бо на Київську землю пішов Роман і десь у середині січня до Києва знову повернувся Інгвар. 16 лютого 1203 р. Роман зустрівся у Вручому з Рюриком, якому-знову віддано Київ. Узим­ку 1203—1204 рр. Роман, Рюрик та інші князі успішно ходили на полов­ців, але, повертаючись назад десь на початку лютого 1204 р., не поладнали щодо волостей. Роман схопив тестя Рюрика і силоміць постриг у ченці ра­зом із його жоною, своєю тещею Анною Юріївною і своєю жоною Передславою, дочкою Рюрика (яку він ще раніше відіслав до батька), а сам тижнів на два сів у Києві. Далі на київський стіл Роман десь у другій половині лютого знову посадив Інгвара Ярославича, а синів Рюрика — Ростислава і Володи­мира — забрав із собою, ідучи в Галич. [116, с. 368—369]

1) Яку характеристику князю Роману дає автор джерела?

Вчитель. Після загибелі Романа, наступником став його син Данило. Але спочатку Данилові разом зі своїм братом Васильком прийшлося воювати за свої землі. Зараз ми проглянемо короткий відеофільм про боротьбу князя за свої землі. Перед вами буде стояти таке завдання: назвати противників Данила в боротьбі за Галицько-Волинські землі.

Літописець дуже високо цінить молодого князя.

Робота з документом. Прочитайте уривок з джерела і знайдіть в тексті оцінку князя.

Літописець так відтворює події битви на річці Капці, у якій брав участь Данило Романович: «Коли зійшлися війська між собою, то Данило Романович виїхав наперед, і воєвода Семен Олуйович, і воєвода Василько Гаврилович. Ударили вони в полки татарські, і Василько був збитий з коня, а сам Данило поранений був у груди. Але через молодість і одвагу він не чув ран, що були на тілі його, був бо він сильний, - і Данило кріпко боровся, побиваючи татар... Був бо він сміливий і хоробрий, од голови й до ніг його не було на нім вади. Татари ж утікали, а Данило побивав їх своїм військом. Кріпко вони билися, але інші полки татарські зітнулися з ними, і за гріхи наші руські полки було переможено».

Робота з підручником. Прочитайте фрагмент з підручника стор. 65 про Данила Галицького. Дайте відповідь на запитання: які справи уславили князя?