ІІІ. Систематизація знань та вмінь.

Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова...

В. Симоненко

 

проведений 24.11.14

у «8» класі (художнього відділення):

вчитель образотворчого мистецтва

Ящишин Т.І.

 

 

 

Тема:Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова...

В. Симоненко

Мета уроку:узагальнення й систематизація знань учнів про декоративний розпис;

виявлення взаємозв’язку цілої форми і частин;

формування уявлень про відображення квітів;

удосконалювати гармонію співвідношень;

закріплення на практиці уміння виконувати техніку розпису в

один мазок;

розвивати аудіовізуальну асоціацію, фантазію, уяву,образне мисленне;

відображення емоційного стану засобами декоративного розпису.

Тип уроку:Інтерактивно – асоціативний урок із застосуванням

біоадекватних технологій.

Практична робота: виготовлення та демонстрація композиції.

Техніка виконання: декоративний розпис в один мазок.

Методи та прийоми: розповідь, коментар, практична творча робота учнів.

Види діяльності учнів: сприймальна, пізнавальна, художньо-практична.

Наочність: мультимедійний супровід уроку.

Матеріали та інструменти: папір формат А-3,палітра, гуаш, пензлі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Привітання

2. Мотивація навчальної діяльності.

Тест на увагу

Завдання:

Знайдіть на картинці всі предмети коричневого кольору.

А тепер увага!

Назвіть вголос всі предмети синього кольору.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Систематизація знань та вмінь.

Вступна бесіда вчителя.

Квіти супроводжують людину впродовж усього життя. Нас зачаровує їх розкіш, скромність, манить ніжний аромат. Скільки поетичних рядків присвячено цим дивним створінням!..

Катерина Білокур малювала все, що її оточувало, все те що вона любила: землю, коней, людей, але найбільше - квіти. Цікаво, що достовірно змальовуючи кожен листочок, пелюсточку, художниця ніколи не зривала квіти: вважала їх живими істотами, називала діточками. Могла далеко поїхати, аби намалювати саме ті, які їй до душі. І малювала обов’язково тільки з натури – була твердо переконана: якщо квітку зірвати, вона втратить душу, і вже така на полотні теж буде мертвою. Малювання те вона нарекла «святим».

Ніхто так не опоетизував квіти як Катерина Білокур. Квітка у творах Білокур становить феномен буттєвості, феномен невмирущої духовності життя, це світ побудований із різних просторових площин, натхнений красою цвітіння, рослинний світ. В українському фольклорі рослина, або її втілення наділяється всепереможною магічною силою. Це добра сила, яка протистоїть злу і, зрештою перемагає її, а також уособлює зв’язок між землею і сонцем, водою і землею, сонцем і водою.

Про свою «магічну» любов до квітів Катерина Білокур зазначила: «...А квіти я буду малювати і малювати, бо я так люблю над ними працювати, що й слів не знайду, аби висказати ті почуття до їх любові – моєї великої любові!... Я й сама як почну малювати яку картину квітів, то й думаю: оце як цю закінчу, тоді вже буду малювати що-небудь із життя людського. Але ж поки закінчу, то в голові заснується цілий ряд картин та одна другої чудовіші, та одна від другої красивіші - та все ж і квіти … Та начебто аж схиляються до мене, та як не промовляють: «Хто ж нас тоді буде малювати як ти покинеш? То я все на світі забуду та й знов малюю квіти».

Основу експозиції становлять матеріали за квітковими композиціями Катерини Білокур: «Квіти за тином» (1935р.), «Польові квіти» (1941р.), «Буйна» (1944-1947рр.), «Декоративні квіти» (1945р.), «Квіти на блакитному тлі» (1942–1943 рр), «Півонії» (1946 р.), «Квіти та горіхи» (1948 р.), «Півонії» (1946 р.), «Букет квітів» (1940-1950-х рр.), «Квіти, яблука і помідори» (1950 р.), «Городні квіти» (1952р.), «Пшениця, квіти, виноград» (1950–1952 рр.), Городні квіти» (1952р.), «Квіти на синьому фоні» (1954 р), «Квіти і калина»(1958р.) а також «Автопортрет» (1950 р.), «Привіт Врожаю» (1946р.), «Колгоспне поле» (1948–1949 рр), «Натюрморт із колосками і глечиком» ( 1958–1959р.) «Богданівські яблука» (1950-х р.) та ін.
Катерина Білокур - українська художниця, майстер народно-декоративного живопису, представниця «народного примітивізму» («наївного мистецтва») тісно була пов`язана з рідною землею. У своїх картинах вона розповідала світові про невичерпні таланти та душевну красу українського народу. Квіти «земні» та на полотні – вже пережили свого творця на цілих півстоліття, будуть квітнути (квітнутимуть), невмирущі -житимуть і далі!!!…

Слайд - шоу - квіткове розмаїття у творчості Катерини Білокур.

«Квіти в тумані» «Пшениця,квіти,виноград» «Квіти» «Півонії»  

автор - Катерина Білокур

автор - Катерина Білокур


автор - Катерина Білокур

- Якщо ти любиш квітку, яка існує єдина на світі і лише на одній з мільйонів і мільйонів зірок, цього досить: милуєшся на зорі і чуєшся щасливий.

Кажеш собі:
"Десь там і моя квітка..." Але коли баранець її з'їсть, це все одно, мовби всі зорі раптово згасли!
Я казав йому:
- Квітці, яку ти любиш, не загрожує ніяка небезпека...

– Ніколи не треба слухати квітів. Треба просто милуватися ними і дихати їхніми пахощами. Моя квітка напахтила всю мою планету, а я не умів нею тішитис ьМаленький принц. Антуан де Сент-Экзюпери.

(Ознайомлення з технікою декоративного розпису – в один мазок).(Перегляд фільму. Пояснення вчителя.)

ІV. Практична робота.

Завдання Кущ троянд: направлення фантазії.

Продовжує вчитель.

А тепер всі сіли зручно і заплющили очі, слухаємо уважно завдання.

Просто відчувайте своє тіло. Забудьте про те, що відбуваться навколо вас… думайте лише про те, що відбуваться всередині вас. Думайте про подих… ви відчуваєте, як повітря потрапляє через ваш рот, ніс, і проходить далі в груди. Уявіть собі, що ваш подих зхожий на мякі хвилі, що надходять на берег…

Кожна хвиля приносить спокій.

Зконцентруйтесь на правій руці. Ви відчуваєте важкість в руці… Важкість розходиться по руці та доходить до кінчиків пальців… Зосередьтесь на правій нозі… Ви відчуваєте важкість… вона опускається нижче до ступні… Зконцентруйтесь на лівій руці. Ви відчуваєте важкість в руці… Важкість розходиться по руці та доходить до кінчиків пальців… Зосередьтесь на лівій нозі… Ви відчуваєте важкість… вона опускається нижче до ступні… Ваше тіло розслабляється і наливається важкістю…

Зосередьтеся на своїх думках та образах (пауза)… перемістіть їх в скляний посуд та поспостерігайте за ними (пауза)… дослідіть їх. У вашій свідомості з’являються нові думки, їх теж помістіть в скляний посуд та поспостерігайте за ними. Подумайте,що ви зможете взнати про них… Тепер необхідно взяти скляний посуд і вилити з нього думки та образи; дивіться, як вони розтікаються та зникають (пауза) … посуд пустіє…

Тепер уявіть, що ви перетворилися в кущ троянд. Постарайтесь вияснити, що означає бути кущем троянд... Який ви кущ?.. Великий?.. Маленький?.. Широкий?.. Високий?.. Чи маєте квіти?.. Якщо є, то які?.. Які у вас листки, гілки, стебла?..На що схоже коріння?.. а можливо у вас немає коріння?.. Якщо є, то яке воно?.. Довге і пряме? Скручене і коротке?.. Воно глибоко в землі?.. Обдивіться довкола (пауза)… Де ви знаходитесь?.. В дворі?.. В парку?.. В пустелі?.. В місті?.. В полі?.. На клумбі?.. По середині океану?.. Ви знаходитесь в посудині?.. чи ростете в землі?.. Можливо ви пробиваєтесь через бетон…( пауза).. Зростаєте в середині чогось?.. Огляніться навколо (пауза)… Що ви бачите?.. Інші квіти?.. Ви одинокі?.. Що знаходиться поблизу вас?.. Дерева?.. Птахи?.. Люди?.. Звірі?.. Ви схожі на кущ троянд чи на щось інше?.. Хто вас доглядає?.. Яка тепер погода?..

Як ви сприймаєте життя?.. Що відчуваєте?.. Що відбувається з вами, коли змінюється пора року?.. Не забувайте, що ви схожі на кущ троянд. Опреділіть своє відношення до життя та з тим що відбувається з вами.

Через кілька хвилин, я попрошу вас відкрити очі та відтворити себе у вигляді куща троянд. Потім, я задам вам декілька запитань. Ви розповісьте про свій малюнок так, наче ви були кущем троянди (велика пауза).. Готові?.. Відкривайте очі та приступайте до виконання завдання.

(Завдання учні виконують під музику Ф. Шуберта «Вальс квітів»).

Запитання.

1. Яким кущем ви є, та як виглядаєте?

2. Розкажіть про свої квіти.

3. Розкажіть про своє листя.

4. У вас є колючки? Якщо є, то розкажіть про них.

5. Ти добрий чи злий кущ?

6. Розкажіть про своє коріння.

7. Розкажіть де ви живете, та що вас оточує?

8. Ви вважаєте, що схожі на кущ троянд, чи на щось інше?

9. Хто вас доглядає?

10. Що відбувається з вами при зміні погоди?

11. Як тобі живеться в ролі куща?

V. Підсумок уроку.

1Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.

2. Показ готових виробів

3.Підведення підсумків уроку

4.Оцінювання робіт

5.Таблиця оцінювання якості готового завдання:

Критерії оцінювання Оцінка Зауваження
1. Креативність ідеї    
2. Зовнішній вигляд    
3. Відповідність задуму    
4. Якість кінцевої обробки виробу    
5. Вміння презентувати виріб (реклама)    
6. Використання цікавих технік, складних елементів.    

 

Використані джерела:

1.ББК88.8 Д46 Перевод с английского Е. Фатюшиной. Под редакцией Е. Рыбиной. Серийное оформление художника М. Орловой.Серия основана в 2000 году. Дилео Д.

Д 46 Детский рисунок: диагностика и интерпретация. — М: Апрель Пресс, Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2001. — 272 с, илл. (Серия «Психологический практикум: тесты»).

ISBN 5-04-007552-9

2.Работа с детьми и их рисунками. Автор: Кэти А. Малчиоди. Опубликовано: July 13, 2007, 9:50 pm. 3-я глава книги книги. Перевод с английского Елена Бахурина. Права на издание книги на русском языке принадлежат Издательству Института гуманитарных исследований, Москва. Издание книги планируется в 2003 г. Фрагмент печатается с разрешения правообладателя.
3.Уривок Антуана де Сент-Экзюпери. Маленький принц.

4.http://tusovka.kr.ua/news/2013/08/17/kvitkove-rozmaittja-u-tvorchosti-katerini-bilokur