ІV. Мотивація навчальної діяльності.

УРОК № 24

Тема.Хліб – це життя.

Мета. З’ясувати важливість хліба в нашому житті, усвідомити батьківську опіку Небесного Отця кожною людиною. Плекати пошану до хліба як до Божого дару.

Біблійна історія. Чудо нагодування п'яти тисяч (Лк. 9:10-17).

Ключовий вірш:«Я - хліб життя. Всі, що прийдуть до Мене, ніколи не будуть голодні. Всі, що вірять у Мене, ніколи не будуть спрагнені. Я - Живий Хліб, що зійшов з неба» (Ів. 6).

Навчальні засоби. Ікони «Тайна Вечеря» і «Нагодування хлібом 4000 людей», свічка, вишитий рушник, Біблійні оповідання для дітей, рукописна хрестоматія з духовними віршами, робочі зошити Г.Добуш, Л.Кучми, О.Пацерковської, О.Шумської, випічка, зернята, колоски.

 

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Християнське вітання.

2. Мотивація молитви.

Помолимося за людей, які вирощують для нас хліб.

3. Молитва «Отче наш».

ІІ. Актуалізація особистісного досвіду.

1.Вправа «Що це?».

Діти називають хлібні продукти, розкладені на окремому столі: буханку, булочку, печиво і т.п.

2. Виконання впр.1 з посібника О.Пацерковської (с.40).

3. Гра «Печу-печу хлібчик».

Учитель розповідає, а учні імітують його слова рухами і жестами: «Беремо миску, насипаємо муку, дрібку солі, трошки цукру, дріжджі. Перетираємо все разом, заливаємо водою і перемішуємо добре руками, щоб утворилося тісто. Беремо тісто, кладемо у форму і ставимо в піч, приспівуючи:

Печу-печу хлібчик

Дітям на обідчик.

Буде вам, буде нам,

Буде усім діточкам.

По закінченні гри вчитель на вишитому рушникові підносить дітям хліб, розповідаючи про звичаї зустрічати хлібом-сіллю дорогих гостей, а також благословляти ним молодят до шлюбу. Це може зробити і хтось з учнів. Наприкінці бажано розділити цей хліб між учнями і разом промовити: «Отче наш, що єси на небі Хліб наш щоденний дай нам сьогодні».

2. Читання повчального оповідання Василя Сухомлинського «Хліб – то праця людська».

Взяв онук у хаті шматок хліба, пішов у садок і став ним спілі груші з дерева збивати. Підходить дідусь і питає:

­– Що це ти робиш, онучку?

Онук похнюпився, не насмілиться очей підвести. Знав, що робить недобре, але сподівався, що ніхто не бачитиме.

– Візьми той хліб, – звелів дідусь.

Підняв онук шматок хліба.

– Є в тебе чиста хустинка?

Витяг онук з кишені чисту хустинку.

– Загорни хліб у неї.

Онук загорнув.

– Так неси цей шматок хліба до хати, поклади його поруч зі своїми книжками. Хай лежить він доти, доки ти не виростеш і народяться у тебе діти. Заповідай тоді своїм дітям і внукам, що хліб – це святиня, тому знущатися над ним – великий гріх.

– Дякую вам за науку, дідусю, – тихо каже онук і несе шматок хліба в хустинці до хати.

Той шматок хліба він зберігав багато літ. Як виросли його два сини й стали розуміти, що таке праця і честь, він сказав їм:

– Найдорожча цінність – хліб. Його виростив ваш прадід. Бережіть і шануйте хліб, бо то праця людська.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальна бесіда.

· Без чого з їжі ми не можемо обійтися жодного дня?

· Що таке хліб?

· Чи змогла б людина без допомоги природи і Бога виростити хліб?

· Чи знаєте ви, хто дає нам хліб?

· Звідки береться хліб?

· Хто його пече?

· З чого печуть хліб?

· Чи були ви коли-небудь голодні?

· Хто вам давав їсти?

· Яка користь людині від хліба? (Хліб додає людині сили. Коли нема хліба, то
людина відчуває голод.)

· З чим зустрічають бажаних гостей, виявляючи до них повагу?

2. Самостійна робота – пригадування учнями прислів’їв із прочитаного оповідання.

3. Розв’язання життєвих ситуацій за змістом повчального оповідання.
Коментар учителя.

· Чи розумів хлопчик, що чинив неправильно?

· Що звелів дідусь зробити онукові ?

· Як відреагував хлопчик на таку пораду ?

· Чого навчав герой оповідання своїх синів через багато років ?

· Чого вчить це оповідання кожного з нас ?

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

1. Розгадування загадки.

Народився із землі,

зарум'янивсь у вогні,

лежить тепер на столі

і смакує всій рідні. (Хліб.)

2. Спільне визначення теми і мети уроку.

2. Прослуховування ключового Біблійного вірша.