Викладення нового навчального матеріалу

Тема 3. Армія зоряних світі

 

Урок 20. Рельєфи дивовижних рослин. Контррельєф. Етапи роботи над контррельєфною композицією

 

Практичне завдання уроку: створити контр рельєф «Фантастична рослина», «Чарівна квітка», «Ритми космічних трав»

 

Мета: формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); загальнокультурну компетентність (засвоєння художньої картини світу);

міжпредметну естетичну компетентність (вміння давати естетичну оцінку творам мистецтва, вміння цінувати красу, створену митцями);

предметні мистецькі компетентності: продовжувати ознайомлювати учнів із скульптурою, як видом образотворчого мистецтва, з поняттями: «рельєф», «контррельєф», «барельєф», «горельєф».

Закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами, основних видів ліплення.

Формувати вміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб’ємної форми.

Розвивати вміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами, дрібну моторику руки.

Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.

 

Оснащення. Зоровий ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

 

Матеріали для учнів - альбом для малювання; дошка для ліплення; пластилін; стеки; цупкий картон; простий олівець.

 

Тип уроку. Комбінований

 

Терміни і поняття: контррельєф

 

Хід уроку

Організаційний момент

ü Привітання.

ü Перевірка наявності учнів.

ü Готовність учнів до уроку.

Актуалізація опорних знань і вмінь

Гра «Дай правильну відповідь»

ü З яким видом образотворчого мистецтва ми знайомилися на попередньому уроці?

ü Навіщо люди створюють скульптури? Які думки і почуття вони допомагають їм передавати?

ü Як називають художників, які працюють із пластичними матеріалами?

ü 3 якими матеріалами працюють художники-скульптори?

ü Що таке рельєф?

ü Які види рельєфу ми з вами вже вивчили?

ü Які ви знаєте рослини?

ü Чи бачили ви коли-небудь, можливо під час подорожі, чи екскурсії в ботанічний сад незвичні рослини?

 

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Діти, продовжуємо мандрувати космічними просторами,наш зореліт зупинився у космічному заповіднику, де можна побачити багато дивовижних трав, квітів, дерев, кущів несхожих на земних. Сьогодні ми продовжуємо знайомство з «братами» - рельєфами. Роботу, яку нам потрібно виконати, може містити елементи різних видів рельєфів.

 

Викладення нового навчального матеріалу

Розповідь учителя

Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круглою скульптурою. Але коли скульптура зустрічається з іншим, добре знайомим нам видом мистецтва — архітектурою, вона начебто притискається до стіни — розчиняється в ній, або навпаки, виростає з площини стіни. При цьому ми бачимо тільки частину об’ємного зображення. Зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом. Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом , а інший — горельєф . У барельєфа і горельєфа є ще двоє рідних братів. Один із них — глибокий рельєф, в якому зображення не піднімається над площиною, а повністю заглиблюється в неї. Об’ємні фігури повністю втопають у площині стіни. Другий — контррельєф — заглиблений рельєф, зображення у якому подане навиворіт. Він становить наче негатив барельєфа.

(Учитель ілюструє за допомогою формочок для піску. Лицьовий бік формочки — рельєф, а внутрішній — контррельєф.) Родина рельєфів «дружить» із людьми дуже давно. Давні єгиптяни прикрашали ними свої піраміди, полюбляли їх у Давній Греції і Римі, і сьогодні ми можемо часто зустріти їх в оформленні будівель. Рельєфи є невіддільними від архітектури: вони слугують для прикрашання величезних будинків і невеликих інтер’єрів. (Додаток 1)

Скарбничка мистецької мудрості

Окрім опуклого існує також заглиблений рельеф — контррельеф.

Зображення в контррельєфі поширені в мистецтві скульптури з найдавніших часів. З огляду на особливості занурення в матеріал (вирізання з різною глибиною) при створенні контррельефів потрібно добре промальовувати контури зображень. (Додаток 2)

Мистецтво планети Земля

Використовуючи лише контррельєф, давні митці передавали виразність форми тварин, рослин, людей тощо. Зображення в контррельефі можна виконати за допомогою різблення по дереву. Погляньте, як вправно застосовують контррельеф сучасні народні майстри. (Додаток 3)

Словник-путівник

Прочитайте з підручника (ст.131), що називають контррельєфом?

Фізкультхвилинка


В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали.

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.


Ми з вами сьогодні будемо працювати над контррельєфом. А перед виконанням практичної роботи проведемо хвилинку відпочинку і подивимося 3 частину мультфільму «Пластилінова ворона»