ІV. Мотивація навчальної діяльності

Урок № 9

Тема уроку: Живопис як вид мистецтва, основні виражальні засоби: колір, холодні , теплі кольори, насиченість, тонова розмивка, мазок.

Практичне завдання: «Веселочка моя пила воду з джерела» - різнорівневі творчі завдання.

Мета уроку: поглибити знання учнів про живопис як вид образотворчого

мистецтва; формувати поняття про колір як засіб виразності

живопису, дати поняття про хроматичні та ахроматичні кольори,

розвивати здатність бачити кольорове розмаїття оточуючого світу та

вміння відображувати його за допомогою фарб; виховувати

уважність, охайність при виконанні роботи.

Цілі навчання: навчити зображувати веселку.

Тип уроку:комбінований.

Техніка виконання:акварельний живопис.

Методи навчання: інформаційно-рецептивний (пояснювально-ілюстративний).

Форма організації:урок оволодіння образотворчою грамотою.

Терміни і поняття (словник термінівта їхтлумачення):акварель, масло, акрилові фарби, гуашеві фарби, основні та похідні кольори, хроматичні та ахроматичні кольори світлота, холодні та теплі кольори, колорит.

Обладнання:

для вчителя— комп’ютер, аркуш паперу, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою;

для учнів — альбом, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.

Візуальний ряд:презентація «Веселка» - К. Моне. «Прогулянка. Жінка з парасолем», В. Орловський. «Хати в літній день», І. Грабар. «Зимовий пейзаж», Вінсент ван Гог «Червоні виноградники в Арлі, Іван Шишкін «На Півночі дикій», В. Черкасов. «Золота осінь», В. Бялиницький-Біруля. «Осінній краєвид», М. Бурачек. «Реве та стогне Дніпр широкий», М. Глущенко. «Вечірня Венеція» .

 

Міжпредметні зв’язки– екологія.

План уроку

І. Організація класу – 1 хв.

ІІ. Повідомлення теми уроку – 1 хв.

ІІІ. Актуалізація опорних знань – 3хв.

Бесіда на тему: «Неповторний світ живопису»

ІV. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв..

V. Вивчення нового матеріалу – 10 хв.

Бесіда про основні кольори.

VІ. Практична робота -22 хв.

1. Виконання вправи «Кольори веселки»

2. Виконання живописної композиції – «Веселочка моя - пила воду з джерела».

VІІ. Підсумок уроку - 6 хв.

VІІІ. Домашнє завдання – 1 хв.

(Підготовка до наступного уроку)

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Створення емоційної атмосфери.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя. Бесіда на тему: «Неповторний світ живопису»

Сьогодні в нас буде нагода поринути у світ живопису.

Існує така легенда: якось грецький художник Зевксіс намалював картину, на якій зобразив гроно винограду. І варто було митцю на кілька хвилин залишити картину на балконі, як птахи почали злітатися до неї і клювати зображені ягоди!

Легенда показує нам, художник за допомогою фарб може живо (тобто влучно і виразно) зобразити світ. Адже слово «живопис» означає «писати життя» в усьому його багатстві та розмаїтті.

Відомості з історії живопису

Живопис – один із найдавніших видів образотворчого мистецтва. Він не такий довговічний, як архітектура чи скульптура, однак зразки перших живописних творів дійшли до нас.

– Пригадайте, коли з’явилися перші живописні роботи.

Перші живописні твори з’явилися в сиву давнину. Це так званий печерний живопис.

На жаль, мистецтво живопису Стародавнього світу до нас майже не дійшло. Однак відомо, що греки вважали живопис головним із мистецтв. І в центральному вході афінського Акрополя створили справжній музей картин.

Запитання класу

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Навчитись зображувати веселку на фоні пейзажу

VІ. Вивчення нового матеріалу (Слайди - № 2-10)

Бесіда. «Живопис. Кольорознавство.»

Живопис – вид образотворчого мистецтва, твори якого створюють на площині за допомогою фарб.

Художник здатен на площині за допомогою кольору розкрити світ людських почуттів і характерів, передати найтонші відтінки настроїв, невловимих миттєвостей, навіть мерехтіння світла чи подих свіжого вітру. Колір є основним у мові живопису. Недаремно кажуть, що живопис – це мистецтво кольорів або симфонія барв.

Важко перерахувати відтінки кольорів, якими виблискує сніг на сонці, чи назвати всі кольори осіннього пейзажу.

Погляньте, як це передав художник. Які кольори ви помітили?

К. Моне. «Прогулянка. Жінка з парасолькою»

В. Орловський. «Хати в літній день».

І. Грабар. «Зимовий пейзаж».

Із величезної групи кольорів виділяють лише три основні кольори.

Які це кольори? Чому їх так називають?

Основні кольори не можна отримати змішуванням інших,

але, змішуючи їх між собою, утворюють багато інших різних кольорів.

–– Як називають кольори, утворені з основних?

Серед хроматичних кольорів є група кольорів, що нагадують сонце і вогонь. Погляньте на роботу Вінсента ван Гога «Червоні виноградники в Арлі». У цій картині переважає гама теплих кольорів. Вони створюють відчуття полуденної спеки.

 

–– Які теплі кольори ви бачите на картині? Чому ми називаємо їх теплими?

–– Як утворити колір теплого відтінку?

 

Існує також група кольорів, що викликає у глядачів почуття прохолоди.

Розгляньмо картину Івана Шишкіна «На Півночі дикій». Напевне, ніхто не заперечуватиме, що температура тут набагато нижче нуля – і все це вплив холодної гами кольорів.

 

–– Які холодні кольори ви бачите на картині? Чому їх так називають?

–– Як утворити відтінок холодного кольору?

–– Якщо до фарби одного кольору додати теплий колір, ми отримаємо теплий відтінок. І навпаки, змішуючи її з холодною фарбою, отримаємо холодний.

Поєднання кольорів на картині передає різні враження та настрої, викликає безліч почуттів.

Гармонійне поєднання кольорів на полотні називають колоритом.

Про колорит інколи говорять, як про музику: звучний, урочистий, радісний, енергійний, мажорний або сумний, спокійний, мінорний.

 

Розгляньте живописні твори. Проаналізуйте, який настрій передано на картинах:

В. Черкасов. «Золота осінь»,

В. Бялиницький-Біруля. «Осінній краєвид».

 

–– Визначте, які кольори переважають.

–– Який колорит цих картин?

VІІ. Практична робота.Наприклад, – малювання: виконання живописної композиції – «Веселочка моя - пила воду з джерела». (Слайди № 11-13)

1. Виконання вправи «Веселкова стрічка».