Типовим завданням діяльності при вивченні другого модуля "Методика проведення уроку з баскетболу" є підбір оптимальної методики навчання для самостійного проведення уроку. Вирішення цих завдань забезпечує формування умінь:

– навчання поступовому ускладненню вивчаємих прийомів, що вимагає постійного розвитку розумових, швидкісно-силових та координаційних здібностей студентів;

– надбання практичних навичок проведення занять в загальноосвітніх навчальних закладах.

Після закінчення кожного модульного контролю результати (модульні оцінки) заносяться до відомості результатів модульного контролю та доводяться до кожного студента.

Таблиця 3

Розподіл балів при проходженні курсу спортивні ігри та методика викладання баскетболу

I семестр II семестр
Назва нормативу Кількість балів Назва нормативу Кількість балів
1. Передача м’яча з місця 2. Передача м’яча в русі 3. Кидки м’яча у кошик з місця 4. Подвійний крок 5. Тактичні дії (найпростіші ігрові комбінації): - Хрест - Трійка - Вісімка 6. Тестування (письмово) 7. Активність (відвідування одного практичного заняття 0,5 бала).   Всього за I семестр 0 – 4   0 – 4   0 – 5 0 – 5   0 – 4 0 – 5 0 – 5 0 – 10     0 – 8   0 - 50 1. Проведення уроку 2. План-конспект проведення уроку 3. Підсумкове тестування (письмово) 4. Активність (відвідування одного практичного заняття 0,5 бала).   Всього за II семестр 0 – 22   0 – 10   0 - 10     0 – 8     0 - 50

Додаток 2

Питання до тестування, задачі
до проведення залікового уроку та перелік
контрольних нормативів при проходженні курсу
"Спортивні ігри та методика викладання (баскетбол)"

Питання до тестування.

1 варіант
1. Пояснити, що в перекладі з англійської мови означає слово "баскетбол". а) літаючий м’яч;
б) кошик та м’яч;
в) рука та м’яч.
2. Назвіть автора винаходу гри баскетбол. а) Хольгерт Нільсен;
б) Джеймс Нейсміт;
в) Вільям Морган.
3. Визначити покарання, яке отримує гравець за "неспортивний" фол в баскетболі. а) один штрафний кидок;
б) два штрафних кидка з продовженням гри;
в) два штрафних кидки без боротьби з продовженням володіння м’ячем від середньої лінії.
4. Визначити кількість часу, який надається гравцю на введення м’яча в гру із-за лицьової лінії після закинутого м’яча у кошик. а) 3 секунди;
б) 5 секунд;
в) 8 секунд.
5. Визначити відстань від ліній штрафних кидків до кільця. а) 5 м;
б) 4 м 80 см;
в) 4м 60 см.
6. Визначити кількість технічних фолів, під час гри, після отримання яких гравець дискваліфікується. а) 2;
б) 3;
в) 5.
7. Визначити вік винаходу баскетболу. а) 1891;
б) 1898;
в) 1890.
8. Обґрунтувати розділи, на які поділяється техніка гри в баскетбол. а) техніка гри в захисті та в нападі;
б) техніка пересувань та володіння м’ячем;
в) техніка гри з м'ячем та без м'яча.
9. Визначити способи виконання ведення м’яча. а) однією та двома руками;
б) стоячи на місці та врусі;
в) з високим відскоком та низьким відскоком.
10. Визначити кількість часу, яка надається на проведення атакуючих дій. а) 30 секунд;
б) 25 секунд;
в) 24 секунди.
11. Визначити кількість додаткових 5 хвилинок, які призначаються після того, як основний час гри завершився унічию. а) 2;
б) 4;
в) необмежена до тих пір, поки не буде виявлено команду переможця.
12. Визначити рік створення Міжнародної федерації баскетболу ФІБА. а) 1932;
б) 1936;
в) 1930.
13. Визначити покарання, яке застосовується до гравця при отриманні "неспортивного" фолу. а) 1 штрафний кидок;
б) 3 штрафних кидки;
в) 2 штрафних кидки без боротьби з продовженням володіння м’ячем від середньої лінії.
14. Визначити кількість замін, які дозволяються під час гри. а) 5;
б) 7;
в) необмежена.
15. В якому році баскетболісти СРСР вперше стали Олімпійськими чемпіонами? а) 1980;
б) 1972;
в) 1976.
16. Визначити кількість арбітрів на майданчику, які судять гру. а) 2;
б) 3;
в) 1 на майданчику та 2 бокових.
17. Визначити кількість часу, яка надається гравцю для виконання одного штрафного кидка. а) 5 секунд;
б) 8 секунд;
в) 6 секунд.
18. Визначити ситуацію, за якої призначається 1 штрафний кидок. а) після влучання м’яча в кільце та фолу на атакуючому гравці;
б) технічний фол тренеру;
в) неспортивний фол.
19. Визначити відстань від поверхні майданчика до кільця. а) 3 м 00 см;
б) 3 м 05 см;
в) 3 м 10 см.
20. Визначити час, за який м’яч повинен бути переведений з тилової зони до передової. а) 8 секунд;
б) 3 секунди;
в) 5 секунд.
  2 варіант
  1. Визначити метод навчання, який застосовується при навчанні техніки ведення м'яча.   а) груповий;
б) поточний;
в) фронтальний.
2. Визначити час, який надається гравцю на введення м'яча із-за бічної або лицьової лінії. а) 5 секунд;
в) 3 секунди.
3. Визначити ситуацію, за якої призначається 3 штрафні кидки. а) спроби кидка із-за лінії 3-х очкових та фолу на атакуючому гравці;
в) технічний фол гравцю.
4. Визначити ширину прямокутної зони баскетбольного майданчика біля лицьової лінії. а) 5 м;
б) 6 м;
в) 4 м 50 см.
5. Визначити відстань від центру кільця до лінії 3-х очкових кидків. а) 6 м 00 см;
в) 4.
9. Визначити розділи, на які поділяється тактика гри в баскетбол. а) тактика гри в захисті та нападі;
б) індивідуальні та групові тактичні дії;
в) тактика гри з м'ячем та без м'яча.
10. Визначити свіввідношення гравців захисту та нападу з обох сторін 3-х секундної зони, під час пробиття штрафних кидків. а) два на два;
в) 60 см на 30 см.
13. Визначити кількість тайм-аутів, яку може взяти тренер під час основного часу гри. а) 5;
б) 6;
в) 4.
14. Визначити ситуацію, за якої закінчується відлік 24 секунд. а) м’яч торкнувся щита;
б) м'яч торкнувся кільця;
в) м'яч випущений в бік кільця.
15. Визначити покарання, яке отримує гравець за відбивання м'яча кулаком. а) персональний фол;
б) неспортивний фол;
в) технічний фол.
16. Визначити час, який триває тайм-аут. а) 1 хв.;
б) 30 секунд;
в) 45 секунд.
17. Визначити відрізок ігрового часу, коли вступає в дію правило 4-х командних фолів. а) в кожній із половин гри;
б) в кожній із чвертей гри;
в) під час додаткової 5-ти хвилинки.
18. Визначити розмір баскетбольного щита. а) 1 м 80 см на 1 м 20 см;
б) 1 м 80 см на 1 м 10 см;
в) 1 м 80 см на 1 м 05 см.
  19. Визначити розмір баскетбольного майданчика для проведення офіційних змагань ФІБА (довжина-ширина).   а) 28 м на 15 м;
б) 26 м на 14 м;
в) 30 м на 15 м.
20. Визначити час гри в баскетбол (за офіційними правилами ФІБА). а) 2 тайми по 30 хвилин;
б) 4 чверті по 12 хвилин;
в) 4 чверті по 10 хвилин.
3 варіант
1. Визначити ефективний метод навчання, який застосовується при навчанні кидкам м'яча в русі, після виконання подвійного кроку. а) груповий;
2. Визначити кількість тайм-аутів, яку може взяти тренер під час додаткової 5-ти хвилинки. а) 1;
б) 2;
в) жодного.
3. Визначити рік, в якому баскетбол було включено до програми Олімпійських ігор. а) 1936;
в) дискваліфікуючий фол.
7. Визначити мінімальну кількість гравців в одній команді, за наявності яких можна продовжувати гру. а) 2;
б) 3;
в) 4.
8. Визначити покарання тренеру при отриманні технічного фола. а) 2 штрафні кидки без боротьби з продовженням володіння м'ячем від середньої лінії;
б) 1 штрафний кидок;
в) 3 штрафні кидка.
9. На якій відстані від лицьової лінії винесено щит в бік майданчика? а) 1 м;
б) 1 м 20 м;
в) 1 м 30 м.
10. Визначити точку від якої ведеться відлік відстані до лінії 3-х очкових кидків (6 м 25 см). а) від центру кільця;
б) від щита;
в) від ближнього краю кільця.
11. Визначити ситуацію, за якої проводиться процедура заміни гравців. а) під час зупинки ігрового часу;
б) в той час, коли команда контролює м’яч;
в) в той час, коли команда захищається.
12. Визначити кількість часу, яку нападаючий гравець може знаходитись в прямокутній зоні команди суперників. а) 3 секунди;
13. Визначити відстань від лінії штрафних кидків до лицьової лінії. а) 5 м 85 см;
б) 5 м 80 см;
в) 5 м 90 см.
14. Назвіть автора винаходу гри баскетбол. а) Вільям Морган;
б) Хольгерт Нільсен;
в) Джеймс Нейсміт.
15. Визначити кількість часу, яка надається для пробиття одного штрафного кидка. а) 3 секунди;
16. Визначити час гри в баскетбол (згідно офіційних правил ФІБА) а) 4 чверті по 10 хвилин;
б) 2 тайми по 20 хвилин;
в) 4 чверті по 12 хвилин.
17. Визначити кількість тайм-аутів, яку може взяти кожний тренер під час першої та другої чвертей. а) по два;
б) по три;
в) по одному.
18. Визначити ситуацію, за якої закінчується відлік часу 24 секунд. а) м'яч торкнувся щита;
в) м'яч, випущений в бік кільця.
19. Визначити кількість замін, яку дозволяється проводити під час гри. а) 5;
б) необмежена;
в) 7.
20. Визначити кількість часу, яка надається гравцю на введення м'яча в гру із-за лицьової лінії, після закинутого м’яча в кошик. а) 8 секунд;
4 варіант
1. Визначити кількість тайм-аутів, яку може взяти кожен тренер під час 3- 4 чвертей гри. а) по два;
б) по три;
2. Визначити рік, в якому баскетболісти збірної СРСР стали Олімпійськими чемпіонами. а) 1980;
б) 1972;
в) 1976.
3. Визначити кількість неспортивних фолів, після отримання яких гравець дискваліфікується. а) 2;
б) 3;
в) 1.
4. Визначити ситуацію, за якої призначається три штрафних кидки. а) спроба атаки із-за лінії 3-х очкових кидків та порушення правил на атакуючому гравці;
в) технічний фол тренеру.
5. Визначити кількість часу, який надається для пробиття двох штрафних кидків. а) 6 секунд;
б) 10 секунд;
6. Визначити метод навчання, який застосовується при навчанні техніки ведення. а) фронтальний;
б) груповий;
в) поточний.
7. Визначити кількість додаткових 5 хвилинок, які призначаються після того як основний час завершився унічию. а) 2;
б) 1;
в) необмежена до тих пір доки не буде виявлено переможця.
8. Визначити спввідношення гравців нападу та захисту вздовж трапецевидної зони під час пробиття штрафних кидків. а) 2 на 2;
б) 3 на 3;
в) 4 на 4.
9. Визначити рік заснування Міжнародної федерації баскетболу (ФІБА). а) 1930;
б) 1932;
в) 1936.
10. Визначити рік, в якому баскетболісти збірної СРСР вдруге стали Олімпійськими чемпіонами. а) 1988;
в) 4.
15. Визначити відрізок ігрового часу, коли вступає в дію правила чотирьох командних фолів. а) в кожній із чвертей гри;
б) в кожній із половин гри;
в) під час додаткового часу.
16. Після отримання скількох персональних фолів гравець залишає майданчик. а) 5;
б) 4;
в) 6.
17. Визначити покарання, яке застосовується до гравця, при отриманні ним технічного фолу. а) 2 штрафних кидки з продовженням гри;
б) 3 штрафні кидки;
в) 2 штрафні кидки без боротьби з продовженням володіння м'ячем від середньої лінії.
18. Визначити кількість часу, яка надається для переведення м'яча з тилової зони до передової. а) 5 секунд;
б) 6 секунд;
19. Які розміри має баскетбольний майданчик для проведення офіційних змагань ФІБА (довжина – ширина)? а) 26 м на 14 м;
в) 3 хв.
2. Пояснити, що в перекладі з англійської мови означає слово "баскетбол". а) кошик та м’яч;
б) літаючий м’яч;
3. Визначити кількість часу, за яку м’яч повинен бути переведений із зони захисту до зони нападу. а) 6 секунд;
в) 10 секунд.
4. Визначити точку, від якої ведеться вимірювання відстані до лінії 3-х очкових кидків. а) від центру кільця;
в) від ближньої дужки кільця.
5. Визначити номери гравців, які повинні бути на майках, під час проведення офіційних змагань ФІБА. а) з 4 по 15;
б) з 1 по 12;
в) з 1 по 99.
6. Визначити кількість тайм-аутів, які може взяти кожен тренер за основний час гри. а) по 5;
б) по 4;
в) по 3.
7. Визначити кількість технічних фолів, після отримання яких гравець залишає майданчик. а) 2;
б) 3;
в) 4.
8. Визначити відстань від лінії штрафних кидків до кільця. а) 4 м 60 см;
в) 5 м.
9. Визначити покарання, яке отримують гравці за бійку під час гри. а) неспортивний фол;
б) технічний фол;
10. Визначити кількість часу, яку триває перерва між 2 та 3 чвертями. а) 2 хв.;
б) 10 хв.;
в) 15 хв.
11. Визначити ситуацію, за якої закінчується час проведення атаки (24 секунди). а) м’яч торкнувся щита;
б) м’яч торкнувся кільця;
в) м’яч випущений в бік кільця.
12. Визначити ситуацію, за якої порушується правила "зони". а) м’яч передано з передової зони до тилової зони;
б) м’яч не перейшов з тилової зони до передової за 8 сек.;
в) м’яч не перетнув середню лінію за 10 сек..
13. Визначити час, який триває гра в баскетбол (згідно офіційних правил ФІБА). а) 4 чверті по 10 хв.;
б) 2 чверті по 20 хв.;
в) 4 чверті по 12 хв..
14. Визначити ширину трапецевидної зони на лінії штрафних кидків.   а) 4 м;
б) 3 м 60 см;
в) 3 м 80 см.
15. Визначити кількість часу, яка надається на пробиття одного штрафного кидка. а) 3 сек.;
б) 5 сек.;
в) 8 сек.
16. Визначити кількість тайм-аутів, які може взяти кожен тренер в додатковій 5-ти хвилинці. а) по одному;
б) по два;
в) жодного.
17. Який діаметр має центральне коло баскетбольного майданчика? а) 3 м 60 см;
б) 3 м 80 см;
в) 4 м.
18. Визначити кількість розіграшів спірного м’яча в центральному колі під час гри. а) 1;
б) 2;
в) 4.
19. Визначити кількість персональних фолів, після отримання яких гравець залишає майданчик. а) 5;
б) 6;
в) 4.
20. Визначити ситуацію, за якої призначається пробиття 1-го штрафного кидка. а) технічний фол тренеру;
в) м’яч влучає в кільце та порушуються правила на атакуючому гравці.

Час проведення тестування 45 хвилин

Завдання для проведення залікового уроку

для студентів факультету фізичного виховання

Завдання №1

1. Ознайомити з технікою виконання передачам та ловінню м’яча стоячи на місці способом двома руками від грудей.

2. Закріпити техніку виконання ведення м’яча в русі.

3. Розвивати швидкість рухів при виконанні передач м’яча.

Завдання №2

1. Ознайомити з технікою виконання стійок та пересувань.

2. Закріпити техніку виконання передач м’яча в русі.

3. Розвивати координаційні рухи при виконанні передач в русі.

Завдання №3

1. Ознайомити з технікою виконання ведення м’яча.

2. Закріпити техніку виконання передач та ловінню м’яча стоячи на місці способом двома руками від грудей.

3. Розвивати швидкість при виконанні передач м’яча.

Завдання №4

1. Ознайомити з технікою виконання кидкам м’яча з місця способом однією рукою від голови

2. Закріпити техніку виконання пересувань в баскетболі.

3. Розвивати витривалість під час виконання пересувань.

Завдання №5

1. Ознайомити з технікою виконання кидкам м’яча з місця способом однією рукою від плеча.

3. Розвивати швидкість при виконанні передач м’яча в русі.

Завдання №6

1. Ознайомити з технікою виконання кидкам м’яча в русі після виконання подвійного кроку.

2. Закріпити техніку виконання кидкам м’яча стоячи на місці.

3. Розвивати швидкість рухів під час виконання подвійного кроку.

Завдання №7

1. Ознайомити з виконанням простіших ігрових комбінацій.

2. Закріпити техніку виконання передач м’яча стоячи на місці.

3. Розвивати координаційні дії під час виконання передач м’яча.

Завдання №8

1. Ознайомити з технікою виконання перехопленням м’яча.

2. Закріпити техніку виконання кидків м’яча в русі після виконання подвійного кроку.

3. Розвивати стрибучість під час виконання подвійного кроку.

Завдання №9

1. Ознайомити з технікою вибивання та добивання м’яча.

2. Закріпити техніку виконання веденню м’яча .

3. Розвивати швидкість рухів під час виконання ведення м’яча.

Завдання №10

1. Ознайомити з технікою виконання заслонів.

2. Закріпити техніку виконання подвійного кроку.

Завдання №11

1. Ознайомити з технікою виконання фінтів на передачу.

2. Закріпити техніку виконання подвійного кроку після зустрічної передачі.

3. Розвивати координаційні дії під час виконання подвійного кроку.

Завдання №12

1. Ознайомити з технікою виконання фінтів на прохід.

2. Закріпити техніку виконання ведення м’яча.

Список використаних літературних джерел

1. Баскетбол: Учебник для вузов физической культуры // Под. ред. Ю.М. Портнова. – М.: Физкультура и Спорт, 1997. – 480с.

2. Вальтин А.И. Методика совершенствования в технике бросков мяча в игре баскетбол / Автореф. дис. на соиск. учен. степ. канд. пед. наук. – Киев, 1984. – 24с.

3. Волков Л.В. Теория и методика детского и юношеского спорта: Учебник для студентов и преподавателей вузов физического воспитания и спорта / Л.В. Волков. – К.: Олимпийская литература, 2002. – 294 с.

4. Воропай С. Деякі підходи до оцінки схильності дітей 4–13 років до різних проявів рухової активності / С. Воропай // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – 2001.

5. Данилов В.А. Повышения эффективности игровых действий в баскетболе .: Атореф. дис. доктора пед. наук. – М.1996. – 43с.

6. Джон Р., Вуден. Современный баскетбол. – М.: Физкультура и спорт, 1997. – 58 с.

7. Костюкевич В.М. Теорія і методика тренування спортсменів високої кваліфікації: Навчальний посібник / В.М. Костюкевич. – К.: Освіта України, 2009. – 279 с.

8. Кузин В.В., Полиевский С.А., Баскетбол. Начальный этап обучения, – М.: Физкультура и спорт, 1999. – 133 с.

9. Матвеев Л.П. Теория и методика физической культуры. – М.: Физкультура и спорт, 1991. – 543 с.

10. Мирошникова Р.В., Потапова Н.М., Кудряшов В.А. Начальное обучение баскетболу. – Волгоград, 1994. – 35 с.

11. Нестеровский Д. И. Баскетбол: Теория и методика обучения: учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений /Д. И. Нестеровский. – 3-е изд., – М.: Издательский центр "Академия", 2007. — 336 с.

12. Нестеровский Д.И., Железняк Ю.Д. На уроках баскетбол // Физическая культура в школе. – 1991. – №2.

13. Носко М.О., Архипов О.А. Біометрія рухових дій людини. Моно­графія / За заг. ред. Архипова О.А. – К.: Видавничій дім "Слово", 2011. – 216 с.

14. Обучение технике игры в баскетбол / Метод. рекомендации для студентов ИФК. сост. Ермаков В.А. – Тула, 1992.

15. Олійник Р.В. Морфологічні критерії спортивного відбору: Навчально-методичний посібник для студентів ВНЗ факультету фізичного виховання та тренерів ДЮСШ / Р.В. Олійник. – Чернігів: Чернігівський Національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, 2010. – 92 с.

16. Сергієнко Л.П. Тестування рухових здібностей школярів: Навчаль­ний посібник / Л.П. Сергієнко. – К.: Олімпійська література, 2001. – 439 с.

17. Сергієнко Л.П. Спортивний відбір: теорія та практика . У 2 кн. – Книга 1. – Теоретичні основи спортивного відбору: Підручник / Л.П. Сергієнко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009. – 672 с.

18. Сергієнко Л.П. Спортивний відбір: теорія та практика. У 2 кн. Книга 2. – Відбір у різні види спорту: Підручник / Л.П. Сергієнко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010. – 784 с.

19. Худолій О.М. Загальні основи теорії і методики фізичного виховання: Навчальний посібник / О.М. Худолій. – Харків: ОВС, 2007. – 406 с.

20. Хромаєв З.М., Волошин А.П. Баскетбол незалежної України: До 100 річчя баскетболу в Україні. – К. МП Леся, 2006. – 208 с.

21. Леськів А.Д., Андрощук Н.В., Мехоношин С.О., Дзюбановський А.Б. Форми і засоби фізичного виховання молодших школярів. – методичний посібник. – Тернопіль Астон, 1997. – 108 с.

22. Папуша В.Г. Фізичне виховання школярів: форми, зміст, організація. – Тернопіль: Збруч. – 2000 – 248 с.

23. Шиян Б.М. Методика фізичного виховання школярів (Практикум). – Львів: Світ, 1993. – 184 с.