ІV. Вивчення нового матеріалу

ТЕМА: Засоби виразності графіки.

Малювання композиції «Клоун».

МЕТА: формувати поняття про графіку як лаконічну мову образотворчого

мистецтва; дати поняття про види графіки; ознайомити з шедеврами

графічного мистецтва; вчити використовувати лінію та її виражальні

можливості для створення графічних образів; розвивати уміння

працювати графічними матеріалами, удосконалювати графічну

техніку; виховувати акуратність, точність.

Тип уроку:комбінований

Матеріали:альбом, кольорові фломастери.

Техніка:графіка

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: На сьогоднішньому уроці ми розглянемо, які графічні методи і прийоми можна застосовувати при виконанні роботи.

(Застосовуються інтерактивні методи:“ Знайдіть помилку”, Доповніть речення).

Малюнок , виконаний засобами кольору називається графічним. Так чи ні?

(Відповіді дітей). Звичайно ні, це живописний малюнок.

Полем для графічного зображення може бути ... (Відповіді дітей). Так, це папір, картон. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо які графічні методи і прийоми можна застосовувати при виконанні роботи.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Графіка як вид образотворчого мистецтва.

Вчитель: Одним із найпоширеніших видів образотворчого мистецтва є графіка. Слово «графіка» - похідне від грецького «графо» - «креслю», «пишу», «малюю». Графіка включає малюнок, виконаний олівцем, пензлем, вуглиною на папері, картоні або друковані художні твори, що ґрунтуються на малюнку. Отже, основні графічні техніки – це простий та кольорові олівці, фломастери, ручки, крейда, пастель, сангіна.

2. Історія виникнення графічного мистецтва.

Графіка є одним із найстаріших видів образотворчого мистецтва – пригадайте наскельні малюнки первісної людини. (Показ графічних малюнків первісної людини).

Графіка розвивалась паралельно зі скульптурою, декоративно-прикладним мистецтвом. Як самостійний вид мистецтва вона сформувалася на межі 15-16 ст. Спочатку термін «графіка» використовувався тільки щодо письма та каліграфії. Нове значення він одержав у кінці 19 – на початку 20 ст. у зв’язку з бурхливим розвитком промислової поліграфії, яка дала можливість створювати малюнки у великій кількості за допомогою друкарських машин. Згодом, у процесі історичного розвитку, в графіку почав проникати колір, і ми вже до неї відносимо рисунок, виконаний кольоровою крейдою, пастеллю, кольорову графіку, кольорову гравюру.

3. Види графіки.

За призначенням розрізняють станкову, книжкову, прикладну, плакатну графіку та гравюру.

Станкова графіка включає твори, які виконуються автором самостійно вручну. Ці твори можна побачити на виставках, у музеях. Вони можуть бути призначені й для прикрашення інтер’єрів і громадських будинків.

(Показ зразків, аналіз картин відомих художників).

В.Ватагін «Мауглі» А.Головіна «Весна» Ван Гог «Кафе в Арле»

 

Книжкова графіка об’єднує твори, основне призначення яких – оформлення книжок.

(Показ зразків).

Твори прикладної графіки – це вітальні листівки, календарі, марки, етикетки на різних упаковках, дипломи, грамоти тощо. (Показ зразків).

Плакатна графіка об’єднує твори, виконані з агітаційною, рекламною та навчальною метою. (Показ зразків).

Поширеною в графіці є техніка гравюри-, тобто друкування відбитків з рисунка, вирізаного на якійсь друкарській формі (площині) з певного матеріалу (Показ зразків).

4. Засоби виразності графіки.

Графіка має свої засоби, тобто мову – це лінії, штрихи, крапки та плями. Мовою графіки розповідають нам про навколишній світ і первісний художник, і середньовічний каліграф, і дитина, яка малює на асфальті, і митці минулого й сучасного.

(Робота за підручником Е.Бєлкіна «Образотворче мистецтво» 5 клас, с.10-11)

Роздивіться, як лінія допомогла художникові Анрі Матіссу створити образ зосереджено-замріяної прекрасної жінки (1), а М.Мітурич використав різкі короткі світлі й темні штрихи, особливо виразно зобразивши очі портретованого, які пильно вдивляються в нас (2); як за допомогою різноманітних крапок художник Поль Синьяк передав сумний пейзаж з розхлябаними від дощу дорогами, якими важко і повільно пересуваються люди (3); як митець В.Сєров майже рваними нечіткими плямами зобразив пару запряжених коней, що зупинились, стомлені дорогою (4).

Подивіться на картину художника О.Лаврухіна.

Який образ, на вашу думку, створив художник?

Може, це диригент? Солістка? Скрипковий ключ?

Обґрунтуйте свої міркування, вказавши, яка

деталь була у вашому визначенні основною.

(Відповіді дітей).

Лініями, штрихами, контрастними плямами художник В.Конашевич створив тривожно- зловісний образ нічної вулиці. Поясніть, що викликає такі відчуття. Куди найперше спрямовується ваш погляд? (Відповіді дітей).