год 49 хв 25 хв 45 с 2 доби 18 год

322

2. Розв'язування прикладів з коментуванням

Завдання 220 (1)

501 874 381 757

252 593 280 58

249 281 101 699


3. Самостійна робота

Діти самостійно розв’язують приклади з подальшою взаємоперевіркою в парах.

_ 480 _ 544 _ 831 _ 505

283 155 214 125

197 389 617 380

На дошці записані відповіді.

— Знайдіть «зайве» число: 380; 617; 489; 197; 389.

4. Робота над задачами

Завдання 221

Учні складають задачу за малюнком та розв’язують її.

Кіт повертався додому від озера до лісу та дорогою зустрів жабеня, яке по­верталося на озеро з лісу. До місця зустрічі кіт пройшов 409 м, а жабеня про- стрибало на 68 м менше. Яка відстань від лісу до озера?

1) 409 - 68 = 341 (ж) — прострибало жабеня;

2) 409 + 341 = 750 (м) — відстань від лісу до озера.

409 + (409 - 68) = 750 (ж)

-і"---------------- її — ?, на 120 кг > І 800 кг — решта -1

Завдання 222

I

II

III

Розв’язання задачі записується на дошці і в зошитах окремими діями.

1) 800 : 4 1 = 200 (кг) — першого дня;

2) 200 + 120 = 320 (кг) — другого дня;

3) 200 + 320 = 520 (кг) — першого і другого дня;

4) 800 - 520 = 280(кг)

5. Геометричний матеріал

Завдання 223

— Скільки трикутників зображено на малюнку?

— Які сторони трикутника ABC перетинає відрізок КМ?

— Виміряйте сторони трикутника ABC та знайдіть його периметр.

АВ = 32 мм; ВС = 32 мм; АС = ЗО мм Р^АВС = 32 + 32 + ЗО = 94 мм = 9 см 4 мм

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 224; 225 (с. 36).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Що було цікавого на уроці?

— Який вид роботи видався складним для вас?

— Якими будуть ваші побажання на наступний урок?


Урок 25. ЧИТАННЯ І ЗАПИС П'ЯТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. Да™

ДІЇ НАД КРУГЛИМИ ЧИСЛАМИ. Клас

ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМИХ ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ

Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати п'ятицифрові числа; вчити засто­совувати усні прийоми виконання дій над круглими п'ятицифровими числами; вдо­сконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі; розвивати мис­лення; виховувати уважність.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Математичний диктант

• Запишіть числа цифрами: двадцять чотири тисячі вісімсот двадцять; сорок тисяч вісім; дванадцять тисяч двадцять шість; вісімдесят тисяч вісімсот; шістдесят тисяч вісімдесят чотири.

• Запишіть будь-які три числа, які називають під час лічби між числами 5312 і 5317.

• Запишіть найбільше чотирицифрове число цифрами 0; 8; 3; 5, не повторю­ючи цифри. (8530)

• Розкладіть числа на розрядні доданки: 16 016; 72 836; 12 021.

— Запишіть вирази та знайдіть їх значення.

• Число 100 збільшити на частку чисел 240 і 3.

• Знайти різницю добутків чисел 19 і 10; ЗО і 5.

• До добутку чисел 12 і 6 додати суму чисел 14 і 14.

• Ділене — сума чисел 600 і 400, дільник — добуток чисел 10 і 5. Чому дорів­нює частка?

• Зменшуване — сума чисел 500 і 400, від’ємник — добуток чисел 9 і 100. Знайти різницю.

Відповіді: 100 + 240 : 3 = 180; 19 • 10 - ЗО 5 = 40; 12 6 + (14 + 14) = 100; (600 + 400): (10 5) = 20; (500 + 400) - (9 • 100) = 0.

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Робота за підручником

Завдання 226 (фронтально)

Колективна робота (завдання 227;228)

Завдання 229 (усно)

Завдання 230 (з коментуванням)

936І72 72 [ІЗ- 216 216 0

876 - 338 - 292 = 246

_ 876 _ 538

338 292

538 246

876 - (338 - 292) = 830

292

2. Фізкультхвилинка

3. Робота над задачею

Завдання 231

Задачу аналізують колективно, розв’язують самостійно. Учні з’ясовують, що це задача на знаходження невідомого третього доданка. (Відразу знайти ми його не можемо. Тому спочатку знаходимо другий доданок.)

Ляльковий театр — 74 квитка

і L

Цирк —?’ б" ВІД Решти І 200 квитків

Кінотеатр — ? J

1) 200 - 74 = 126 (ке.) — решта;

2) 126 : 6 = 21 (ке.) — цирк;

3) 74 + 21 = 95 (ке.) — ляльковий театр і цирк разом;

4) 200 - 95 = 105 (ке.) — кінотеатр.

4. Геометричний матеріал [завдання 232)

Учні розглядають малюнок, вивчають умову задачі, розв’язують її.

Зразок міркування. Відомо, що сторона О А = АЕ. ОЕ дорівнює 18 см. Ми знаємо периметр трикутника — 72 см. Отже, можемо знайти суму двох сторін ОАіАЕ:

72 - 18 = 54 (см).

Результат, який знайшли, розділимо на 2:

54 : 2 = 27 (см). Отже, ОА = 27 см.

5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 233

Учні додають найбільше і найменше трицифрові й чотирицифрові числа. 158;851;1058;8510.

Це цікаво! (У світі цікавих чисел)

— Існують числа, які не змінюються, якщо їх перевернути; це числа- паліндроми.

Візьми число — 95. Переверни його — 59. Додай обидва числа — 154. Переверни суму — 451. Додай останні два числа — 605. Переверни суму — 506. Додай останні два числа — 1111. Результат — число-паліндром.

Візьми число — 619.

Переверни його — 916.

Додай обидва числа — 1535.

Переверни суму — 5351.

Додай останні два числа — 6886.

Результат — число-паліндром.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 234; 235 (с. 37-38).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Метод «Мікрофон»

Учні висловлюються, що нового вони дізналися на уроці, що оуло для них найбільш цікавим.


Клас

Урок 26. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС П'ЯТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ПЕРЕВІРКОЮ МНОЖЕННЯМ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ДОБУТКІВ

Мета: ознайомити учнів з правилом порівняння багатоцифрових чисел у межах 100 000; вдосконалювати вміння читати і записувати п'ятицифрові числа; повторити письмове ділення; вчити розв'язувати задачі двома способами; розвивати мислен­ня; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

Гра «Ланцюжок»

Ділене 100, дільник 4, знайди частку; помнож на 3; відніми 8; додай 33; збільш в 10 разів; відніми 300; зменш у 70 разів; збільш на 69; знайди на­ступне число; збільш в 9 разів; зменш на 320; зменш в 400 разів. Що вийшло? (Відповідь: 1)

— Визначте закономірність; назвіть по 4 числа в кожному ряду.

10 005; 20 005; ЗО 005; ЗО 100; ЗО 200; ЗО 300; 10 500; 11 000; 11 500.

— Полічить десятками тисяч до 100 тисяч.

3. Математичний диктант

• Запишіть числа від 2798 до 2803.

• Запишіть число, що складається з 17 тисяч і ЗО одиниць.

• Зменшуване 6000, від’ємник 2000. Запишіть різницю.

• Перший доданок 6000, другий 32 000. Запишіть суму.

• Розташуйте числа в порядку зростання.

7025; 725; 56 080; 100; 13 700; 11 050; 15 005.

(100; 725; 7025; 11 050; 13 700; 15 005; 56 080)

• Яке число наступне? Запишіть його.

8706; 12 980; 10 000; 51 739 (8707; 12 981; 10 001; 51 740)

• Запишіть суму як одне число.

600 + 200 + 70 + 3; 7000 + 20; 2000 + 900 + 4; 70 000 + 3000 + 400 +10 + 2.

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Порівняння чисел

— Порівняйте числа: 530 і 513; 125 і 126; 10 001 і 10 002; 9999 і 10 000.

— З двох чисел менше те, яке під час лічби називають раніше.

613 <614.

При порівнянні чисел застосовуйте прийоми порозрядного порівняння від вищих розрядів до нижчих. Наприклад: 17 326 < 28 454, тому що 1 дес. тис. < < 2 дес. тис.

— Розгляньте записи і поясніть двома способами, чому записані нерівності правильні.

18 246 <18 412 25 803 >6957 43 127 <43 129

1 дес. тис. = 1 дес. тис. 25 тис. > 6 тис. 4312 дес. = 4312 дес.

8 тис. = 8 тис. 7 < 9 2 сот. < 4 сот.


Самостійна робота (завдання 236)

— Під час перевірки самостійної роботи обґрунтуйте відповіді.


25 100 >25 010 37 000 < 37 700 10 000 > 9000

40 009 < 40 090 59 000 < 95 000 7070 < 70 007

 


2. Фізкультхвилинка

3. Дії над іменованими числами (завдання 239, фронтально)

Зразок міркувань

480 см виразити в метрах і сантиметрах.

1 м = 100 см, отже, 400 см — це 4 м і ще 80 см, усього 4 м 80 см.

4. Повторення письмового ділення з перевіркою множенням

Алгоритм письмового ділення

1.Визначення неповного діленого.

2.Визначення кількості цифр частки.

3.Підбір цифр частки.

4.Перевірка правильно підібраної цифри частки.

— Назвіть перше неповне ділене.

— Визначте число цифр частки.

— Поясніть, як знайшли першу цифру частки.

— Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.

— Назвіть друге неповне ділене.

— Поясніть, як знайшли другу цифру частки.

— Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.

— Назвіть третє неповне ділене.

— Поясніть, як знайшли третю цифру частки.

— Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.

Завдання 237; 238 (колективно з поясненням)

Робота в парах (завдання 240)

5. Робота над задачами

Завдання 241

— Самостійно прочитайте задачу. Колективно складіть короткий запис.


 

Задачу учні розв’язують самостійно з наступною взаємоперевіркою.

1) 355 - 89 = 266 — друге число;

2) 355 + 266 = 621 — сума двох чисел;

3) 874 - 621 = 253 — третє число.

Завдання 242

Учні колективно складають план розв’язання задачі двома способами.

I спосіб

1) 200 - 80 = 120 (сл.) — більше читає учень за хвилину мовчки;

2) 120 • 5 = 600 (сл.) — більше читає учень мовчки за 5 хв;

(200 - 80) • 5 = 600 (сл.)

II спосіб

1) 80 • 5 = 400 (сл.) — читає учень уголос за 5 хв;

2) 200 • 5 = 1000 (сл.) — читає учень мовчки за 5 хв;

3) 1000 - 400 = 600 (сл.) — більше читає учень за 5 хв — мовчки, ніж уголос.


6. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 243 (колективно)

212;424;636;848

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 244; 245 (с. 39).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Які знання закріплювали?

— Що вийшло найкраще?

— Над чим ще потрібно попрацювати?

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 29

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

Гра «Ланцюжок»

Зменшуване 400, від’ємник 120, знайди різницю; додай до неї суму чи­сел 650 і 350; знайди попереднє число, відніми від нього 12 сотень, збільш у 100 разів, відніми від отриманого числа добуток чисел 450 і 2, збільш на част­ку чисел 540 і 60; знайди наступне число; відніми від нього 7000; збільш на добуток чисел 6 і 50; збільш у 3 рази; зменш у 31 раз; помнож на 0; збільш у 16 разів. Що вийшло? (Відповідь: 0.)

(280; 1280; 1279; 79; 7900; 7000; 7009; 7010; 10; 310; 930; 30,0,0)

• Полічіть від 73 998 до 74 005; від 35 169 до 35 179.

• Знайдіть зручний спосіб обчислень та розв’яжіть вирази усно.

56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 + 56 = (56 • 10 = 560)

398 + 7864 + 602 + 2136 = (398 + 602 + 7864 + 2136 = 11 000)

498 + 499 + 500 + 501 + 502 = (498 + 502 + 499 + 501 + 500) = 2500 2 • (3794 • 5) = (2 • 5 • 3794) = 37 940 (4 • 414) • 25 = (4 • 25 • 414) = 41 400 879 • 7 + 879 • 3 = (879 • 10) = 8790

3. Математичний диктант

• Запишіть числа, допишіть до кожного з них попереднє і наступне.

23 999 (23 998; 24 000) 700 000 (699 999; 700 001);

100 001 (100 000; 100 002).

• Запишіть числа, підкресліть у кожному з них кількість тисяч.

185 900; 736 004; 453 207; 90 005.

• Запишіть більше число.

Учитель читає пару чисел, учні записують більше з них.

73 200 і 72 020; 55 180 і 55 280; 72 150 і 62 150; 113 015 і 218 015; 9800 і 90 800 (73 200; 55 280; 72 150; 218 015; 90 800)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 31

2. Усні обчислення

Гра «Ланцюжок»

Добуток чисел 6 і 20 збільшити у 5 разів; збільшити на 80; зменшити на 200; зменшити у 80 разів; знайти добуток отриманого числа і 15; знайти частку отриманого числа і 2; дізнатися, на скільки ця частка менше, ніж 100; дізнатися, у скільки разів отримане число більше, ніж 11; у скільки ра­зів отримане число менше, ніж 100; на скільки отримане число менше, ніж 1000; зменшити його в 10 разів; зменшити на 1 десяток. Що вийшло? (88) (120; 600; 680; 480; 6; 90,45; 55; 5; 20; 980; 98; 88)

Робота в групах. Хто першим вгадає слово?

+ 5 -2 : 80 : 5 •70 : 1
: 8 : 29 •9 •60 : 10 + 62
•9 • 100 -8 -9 + 15 : 4
: 3 + 0 : 7 : 3 : 8 •0
• 10 : 4 • 50 + 8 •6 + 60
А С Г д У Р

 

           

 

Градус — ним вимірюють кути, температуру, щільність нафти, міцність спирту тощо.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 33

Математичний диктант

— Запишіть числа, в яких:

• 5 сотень тисяч, 3 десятки тисяч, 2 одиниці тисяч, 4 сотні, 7 одиниць; ЗО одиниць II класу, 40 одиниць І класу;

• 1 сотня тисяч, 1 десяток тисяч, 8 одиниць тисяч, 4 сотні, 7 десятків, 3 оди­ниці.

(532 407; ЗО 040; 118 473)

Самоперевірка — за записом на дошці.

— Прочитайте числа в такому порядку: чотирицифрові; п’ятицифрові; шестицифрові.

84 037; 60 704; 455; 4075; 1507; 250 743; 761 245.

— Назвіть, скільки всього одиниць позначає цифра в запису кожного з чисел: цифра 7 — 17 083; 70 345; 275;

цифра 2 — 248; 320 047; 123 621; цифра 9 — 190 780; 495; 39 031.


Клас

Урок 27. НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПОВТОРЕННЯ ПИСЬМОВОГО ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ

Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати шестицифрові числа в межах 200 000, розкладати їх на розрядні доданки; закріплювати обчислювальні навички та вміння розв'язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Математичний диктант

— Запишіть цифрами числа: п’ять тисяч сто двадцять три; шістдесят дві тисячі п’ятсот вісім; сімдесят дві тисячі чотири; сорок три тисячі три.

— Запишіть «сусідів» числа 50 000.

— Порівняйте числа:

48 370 48 307; 4040 400 040;

32 020 32 200; 70 080 170 008;

37 480 37 408; 23 010 23 100.

• Звільніте частку чисел 90 та 18 у 16 разів.

• Зменшіть добуток чисел 24 і 4 у 8 разів.

• Звільніте різницю чисел 87 і 48 у 2 рази.

• Різницю чисел 59 і 38 збільшіть на різницю чисел 48 і 32.

Відповіді: 90 : 18 • 16 = 80; 24 • 4 : 8 = 12; (87 - 48) • 2 = 78; (59 - 38) +

+ (48-32) = 37.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником

— Назвіть попереднє і наступне числа для чисел: 31 801 (31 800; 31 802); 19 820 (19 819; 19 821).

Завдання 246

— З’ясуйте, які розряди становлять окремі ґудзики (одиниці), смужки (де­сятки), зв’язки (сотні), пакети (тисячі), коробки (десятки тисяч).

Відповідь: 68 548 ґудзиків.

Колективна робота (завдання 247, за зразком)

— Назвіть найбільше п’ятицифрове число (99 999).

Пояснення вчителя

— Назвіть наступне число (100 000). Це найменше шестицифрове число. Якщо до 100 тисяч додати один, отримаємо число сто тисяч один. Наступне

число сто тисяч два, потім — сто тисяч три і т. д.

Завдання 250. Розкладання чисел на розрядні доданки

Перед виконанням вправи можна ознайомити учнів зі зразком:

183 248 = 100 000 + 80 000 + 3000 + 200 + 40 + 8.

Записи виконуються на дошці і в зошитах паралельно.

Робота з таблицею (завдання 249)

Діти розглядають таблицю, з’ясовують, що спільного у записаних у табли­ці числах. Аналізують їх розрядний склад.


Зразок міркувань: у числі 100 001 міститься одна сотня тисяч, відсутні оди­ниці розряду десятків тисяч, одиниці розряду одиниць тисяч, одиниці розряду сотень, одиниці розряду десятків, є 1 одиниця.

Завдання 25 7 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)

2. Фізкультхвилинка

IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення письмового ділення

Завдання 252 (1) (колективно)

Завдання 252 (2) (самостійно)

         
         
         
               
               

 

2. Робота над задачею

Завдання 253

Учні вивчають задачу за підручником, складають план її розв’язання. Розв’язання записують самостійно.

План розв’язання задачі

1) Скільки груш у саду?

2) Скільки яблунь у саду?

3) Скільки груш і яблунь у саду?

4) Скільки слив у саду?

1) 864 : 4 = 216 (груш) — у саду;

2) 864 : 3 = 288 (яблунь) — у саду;

3) 216 + 288 = 504 (5.) — груш і яблунь у саду;

4) 864 - 504 = 360 (слив) — у саду.

3. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 255 (колективно)

• Запиши всі трицифрові числа, в кожному з яких сума цифр дорівнює числу

3. (111; 102; 120; 210; 201; 300)

• 3 книги випала частина сторінок. Перша з них має номер 165, а номер остан­ньої сторінки записується тими ж цифрами, але в зворотному порядку. Скільки сторінок випало? (561 - 165 = 396 (епюр.); 396 - 1 = 395 (стор.))

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 254; 256 (с. 40).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вдавалося на сьогоднішньому уроці?

— Над чим ще слід попрацювати на наступному уроці?


Урок 28. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 200 000. МІЛЬЙОН. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ

Клас

Мета: вчити учнів лічити сотнями тисяч до 10 сотень тисяч; ознайомити їх з новою лі­чильної одиницею — мільйоном; повторити усні прийоми обчислень множення і ділення; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати мислення; вихову­вати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

Робота в групах. Хто швидше знайде число?

130 + = 300 • = 900 + = 1000 : = 500 : = 2 • = 150 (170; 3; 100; 2; 250; 75)

270 + О = 500 • = 1000 : = 10 • = 700 : = 2 • = 240 (230; 2; 100; 70; 350; 120)

Гра «Влучний стрілець»

— З’єднайте приклади з рівними значеннями.

500-2 350-2

150 4 + 300 900 2

4•100 + 300 540 : 60 50

7502 + 300 200•4 + 200

810:90-50 150-3 + 450

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Завдання 257 (1)

Учні пояснюють, як можна отримати число 200 000.

Завдання 257 (2) (фронтально)

200 000 — найбільше число; 56 605 — найменше число.

Завдання 257 (3)

Учні «ланцюжком» читають числа, називаючи, скільки в кожному із них усього тисяч.

Завдання 258 (усно)

IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Пояснення вчителя

— Мільйон означає тисячу тисяч.

Мільйонами рахують населення великих міст, країн.

Мільйон — це найменше семицифрове число, перше число третього класу чисел.

Слово «мільйон» з’явилося в Італії в 1500 р. За переказами, його вперше вимовив італійський купець Марко Поло, який після повернення з тривало­го перебування у Південно-Східній Азії, розповідаючи слухачам про незлічен­ні багатства Індії та Китаю, замість «милле» (тисяча) вжив нове слово «міль­йоні», що означає «велика тисяча», або «тисчища» (як іноді кажуть замість

слова «камінь» — «каменище», замість «стовп» — «стовпище»), 3 тих пір число тисячу тисяч почали називати мільйоном.

Завдання 259

184 532 = 100 000 + 80 000 + 4000 + 500 + 30 + 2

2. Фізкультхвилинка

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Перетворення одиниць вимірювання довжини (завдання260)

Повторення співвідношення між одиницями довжини

1000 , 10 , 10 , 10 ,

1км їм ----------------------- Ідм ------- 1 см ^1 мм

3 м 7 см = 307 см 80 мм = 8 см

4 дм 5 см = 45 см 540 см = 5 м 40 см

1 см 9 мм = 19 мм 540 см = 5 м 4 дм

2. Розв'язування рівнянь

х + 220 3 = 880 х - 400 = 620 : 2

х + 660 = 880 х — 400 = 310

х = 880 - 660 х = 310 +400

а: = 220 я =710

220 + 220 • 3 = 880 710 - 400 = 620 : 2

880 = 880 310=310

(я- 240): 2 = 410 х- 4 + 240 = 680

х - 240 = 410 2 х • 4 = 680 - 240

х - 240 = 820 х 4 = 440

х = 820 + 240 х = 440 : 4

а: =1060 х = 110

(1060-240): 2=410 110 -4 + 240 = 680

410 = 410 680 = 680

3. Самостійна робота (завдання 261)

500 : 10 = 50 720 : 9 • 2 = 160

280 : 4 • 10 = 700 972 : 36 = 27

500 : 2 = 250 60 • 3 + 7 = 187

620 + 80 : 8 = 630 288 : 36 = 8

— Прочитайте відповіді в порядку спадання. (700; 630; 250; 187; 160; 50; 27; 8)

4. Робота над задачами Завдання 262

Учні вивчають умову задачі за текстом. Аналізують задачу від даних до пи­тання. Знаючи, що всього в магазині було 354 кг крупи, а рис становить — g-

всієї крупи, можна дізнатися, скільки було рису. Знаючи, скільки було рису,

. 1

можна визначити решту крупи і решти.

Потім аналізують задачу від питання до даних. Щоб дізнатися, скільки бу­ло пшона, потрібно знати, скільки кілограмів зерна становить решта крупи, а для цього необхідно визначити, скільки рису було в магазині: про це можна дізнатися за даними задачі.

Учні самостійно записують розв’язання задачі. Самоперевірка — з дошки. Один учень працює біля дошки.

1) 354 :3 = 118(кг) — рис;

2) 354 - 118 = 236 (кг) — решта;

3) 236 : 4 = 59 (кг) — пшоно.


Творча робота над задачею

Учні дізнаються, на скільки кілограмів було більше рису, ніж пшона. Завдання 263

Учні ознайомлюються із задачею за текстом підручника. Повторення зміс­ту задачі об’єднують зі складанням її короткого запису.

245 пакетів по 2 кг 1 ,

„ г 1000 кг

? пакетів по 3 кг J

Розв’язання задачі записують у зошити. Один учень коментує кожну дію.

1) 2 245 = 490 (кг) — у пакетах по 2 кг;

2) 1000 - 490 = 510 (кг) — у пакетах по 3 кг;

3) 510 : 3 = 170 (пак.) — по 3 кг.

5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 264 (колективно)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 265; 266 (с. 41-42).

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Чого навчилися?

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 35

1. Аналіз контрольної роботи

2. Усні обчислення

• Збільшити число 350 в 3 рази. (1050)

• Збільшити число 350 на 3. (353)

• Збільшити число 520 в 2 рази. (1040)

• Зменшити число 520 на 20. (500)

• Перший доданок 630, другий 290. Знайти суму. (920)

• Зменшуване 840, від’ємник 360. Знайти різницю. (480)

• Ділене 5300, дільник 100. Знайти частку. (53)

• Перший множник 17, другий 4. Знайти добуток. (6S)

• Назвіть число, яке містить усього 17 836 десятків і 5 одиниць. (178 365)


ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 37

1. Перевірка домашнього завдання

2. Бліцопитування

• Скільки сантиметрів у дециметрі? у метрі?

• Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 м?

• Скільки разів потрібно взяти по 50 г, щоб отримати 200 г?

• Скільки разів потрібно взяти по 2 см, щоб отримати 2 м?

— Доберіть потрібні одиниці вимірювання маси.

слон — 5... (т) яблуко—150... (г)

портфель — 3... (кг) мішок картоплі — 2... (і|)

3. Математичний диктант

• Запишіть цифрами числа, в яких:

346 од. класу тисяч і 283 од. класу одиниць; 527 одиниць класу тисяч; 40 одиниць класу тисяч і 120 одиниць класу одиниць.

• Записати число, що складається з одинадцяти тисяч, одинадцяти сотень, одинадцяти одиниць.

• Запишіть числа, які почуєте.

Діаметр екватора Землі 12 756 км; найбільша висота над рівнем моря — гора Еверест — 8 848 м, найбільша глибина — Маріанська западина — нижче рівня моря на 11 033 м.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 38

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення

— Хто швидше розплутає «ланцюжок»?

1- иіа група 2 га група З-тл група

25-5 50-5 70-5

• 8 +250 +150

- 70 : 10 : 20

: ЗО - 24 -2

+ 90 : 13 14

121 2 700

— Доберіть потрібні числа.

З • зс - 1 = 14 # • 9 + 3 = 21 я: 4-5 = 0

3. Математичний диктант

• Різницю чисел 85 і 27 поділити на 29.

• Додати четверту частину числа 600 і п’яту частину числа 350.

• Скільки разів число 7 вміщується у десятій частині числа 560?

• На скільки добуток чисел 33 і 3 більше за їх частки?

• Знайти половину суми чисел 35 і 23.

• Знайти половину від 1m;-j від 1 км; ^ від 2 ц.

• Чому дорівнює периметр квадрата, якщо довжина його сторони дорівнює 11см?

Відповіді: (85 - 27) : 29 = 2; 600 : 4 + 350 : 5 = 220; 560 : 10 : 7 = 8; 33 • 3 - 33 : 3 = 88; (35 + 23) : 2 = 29; 1 м : 2 = 100 см : 2 = 50 см; 1 км : 4 = = 1000 м : 4 = 250 м; 2 ц : 10 = 200 кг : 10 = 20 кг; 11 см • 4 = 44 см.


Клас

Урок 29. НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС, ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА ТИСЯЧ У ЧИСЛІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ТРИ ДІЇ

Мета: удосконалювати вміння учнів лічити сотнями тисяч, читати, записувати і розкла­дати на розрядні доданки шестицифрові числа, визначати число тисяч у числі, по­рівнювати багатоцифрові числа; вчити розв'язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 67]

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення правила читання багатоцифрових чисел

• Відділю один клас від іншого, для цього відраховую справа наліво по З цифри.

• Читаю, скільки одиниць другого класу в даному числі, додаю назву класу (тисяч). Потім читаю, скільки одиниць першого класу в даному числі. Сло­во одиниць не називаю.

2. Фізкультхвилинка

3. Робота за підручником

Завдання 267 (1)

Учні читають числа «ланцюжком».

Завдання 267 (2)

Одиниці пишуть на першому місці праворуч, десятки — на другому, сотні — на третьому, одиниці тисяч — на четвертому, десятки тисяч — на п’ятому, сотні тисяч — на шостому місці праворуч.

Завдання 267 (3)

Учні читають числа в парах і називають, скільки в кожному із них усього тисяч.

210 175 — 210 тис.; 5253 — 5 тис.; 945 000 — 945 тис.; 735 428 — 735 тис.

Завдання 214 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)

5746; 80 120; 310 090; 103 811.

Завдання 269

Слід звернути увагу учнів на два способи порівняння чисел — нумерацій­ний і порозрядний (порозрядне порівняння чисел застосовують до вищих кла­сів і розрядів).

Завдання 270 (фронтально)

234 725 = 200 000 + ЗО 000 + 4000 + 700 + 20 + 5 777 777 = 700 000 + 70 000 + 7000 + 700 + 70 + 7 540 000 - 500 000 + 40 000

225 225 = 200 000 + 200 000 + 5000 + 200 + 20 + 5

4. Робота над задачами

Завдання 271

— Прочитайте умову задачі за підручником.


— Порівняйте текст задачі з її коротким записом (з’ясуйте, чи всі дані при­сутні в короткому записі, чи правильно показані зв’язки між ними). Проана­лізуйте задачу від даних до питання і навпаки. Складіть план розв’язання за­дачі. Самостійно запишіть розв’язання задачі.

50 ящ. по 10 кг 1 8 ц = 800 Кг ? ящ. по 15 кг J

1) 10 • 50 = 500 (кг) — персиків було в ящиках по 10 кг;

2) 800 - 500 = 300 (кг) — персиків було в ящиках по 15 кг;

3) 300 : 15 = 20 (ящ.) — по 15 кг.

Завдання 272 (1) (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)

Учні ознайомлюються з умовою задачі, складають короткий запис. Розв’язують задачу самостійно.

5. Розв'язування рівнянь

Завдання 272 (2) (фронтально)

ЗО 000 + * + 10 + 5 = 33 015 ЗО 015 + ас = 33 015 я = 33 015 - ЗО 015 х = 3000

* - 324 = 6 * = 324 + 6 * = 330

324 : х = 6 324 - х = 6

х = 324 : 6 х = 324 - 6

я = 54 * = 318

Колективна робота (72+16):* = 8 — знаходимо ділене 88 : * = 8 — записуємо рівняння в одну дію * = 88 : 8 * = 11

*+120-7 = 940 * + 840 = 940 * = 940 - 840 *=100

(25 + 35): *=12 60: *=12 * = 60 : 12 * = 5

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 273; 274 (с. 43).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що сподобалося на уроці?

— При виконанні яких завдань виникли труднощі?

— Над чим потрібно попрацювати?


Клас

Урок ЗО. НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПОНЯТТЯ КЛАСУ. ТАБЛИЦІ РОЗРЯДІВ І КЛАСІВ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ І ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛА. ОБЕРНЕНІ ЗАДАЧІ

Мета: ознайомити учнів з класами одиниць і тисяч, їх структурою, правилом читання багатоцифрових чисел, із застосуванням поняття «клас»; закріплювати вміння ді­лити і множити на одноцифрове і двоцифрове число; розвивати спостережливість; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Учні читають розв’язання задачі 273.

1) 300 - 28 = 272 (гр.) — нанизала Білосніжна на нитки;

2) 272 : 8 = 34 (гр.) — було на кожній нитці.

(300 - 28): 8 = 34 (гр.)

2. Математичний диктант

• Записати числа цифрами: триста п’ять тисяч сто; сорок тисяч вісімсот п’ятдесят; двісті тисяч сім.

• Записати число 50 820 у вигляді суми його розрядних доданків.

— Запишіть тільки відповіді.

• Обчислити суму шести доданків, кожне з яких дорівнює 12.

• Чому дорівнює добуток, якщо один з множників 154, а другий 1.

• Різницю чисел 700 і 650 збільшити у 8 разів.

• Добуток чисел 120 і 5 зменшити в 2 рази.

• Ділене 12 000, дільник 12 000. Знайти частку.

• Зменшуване 12 000, від’ємник 12 000. Знайти різницю.

• Доданки 12 000 і 12 000. Знайти суму.

• Знайти добуток чисел 1000 і 0.

• До частки чисел 400 і 8 додати 50.

Відповіді: 72; 154; 400; 300; 1; 0; 24 000; 0; 100.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя на основі таблиці розрядів і класів

— В усній нумерації розряди багатоцифрових чисел групують у класи. У кожному класі є три розряди. У межах шестицифрових чисел маємо два класи: перший і другий. Одиниці, десятки і сотні — назви першого, другого і третього розрядів першого класу — класу одиниць. Одиниці тисяч, десятки тисяч, сотні тисяч — назви першого, другого і третього розрядів другого кла­су — класу тисяч.

Назви лічильних (розрядних) одиниць перших двох класів: для класу оди­ниць — одиниця, десяток, сотня; для класу тисяч — тисяча, десять тисяч, сто тисяч. Одиницею першого класу є одиниця, одиницею другого класу — тися­ча. Щоб прочитати чотири-, п’яти- або шестицифрове число, називають спо­чатку, скільки в ньому одиниць класу тисяч, а потім — скільки одиниць класу одиниць (слово «одиниць» не називають).


2. Первинне закріплення нового матеріалу Завдання 275 Учні самостійно читають текст завдання. Після цього вчитель ставить пи­тання, а учні знаходять відповіді на них у тексті підручника. — Як називається перший (другий) клас? — Скільки розрядів у кожному класі? — Які розряди входять у перший (другий) клас? — Як прочитати числа, які записуються більше, ніж трьома цифрами? Завдання 276 (фронтально) Завдання 277 (читання чисел «ланцюжком») Завдання 278 (самостійно зі взаємоперевіркою в парах) 3. Фізкультхвилинка IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Повторення письмового множення і ділення Завдання 279 (з коментуванням)

2. Робота над задачею [завдання 280) Учні вивчають задачу, аналізують її. — Що потрібно знати для того, щоб відповісти на питання задачі? (Скільки квартир побудували торік.) Учні записують задачу в зошитах і на дошці. 1) 126 • 6 = 756 (ке.) — побудували торік; х126 6 2) 756 + 240 = 996 (ке.) Творча робота над задачею Учні складають обернену задачу. V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання 281; 282 (с. 44-45). VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Чого вчилися сьогодні на уроці? — Як називається перший (другий) клас? — Скільки розрядів у кожному класі? — Які розряди в першому класі? у другому?

684 ,144 92 0

228 48 З 23

 
 
 


 


Урок 31. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ НА 10; 100; 1000

Клас

Мета: вдосконалювати вміння учнів читати, записувати і порівнювати багатоцифрові числа, розв'язувати задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків; ознайомити з правилом множення на 10; 100; 1000; розвивати мислення; виховува­ти інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення (див. додатковий матеріал до уроку на с. 68)

3. Математичний диктант

• Запишіть числа, що містять: 572 од. II класу і 863 од. І класу; 50 од. II кла­су та 5 од. І класу; 6 од. II класу і 172 од. І класу.

• Напишіть два числа; одне, яке слідує за числом 10 000; інше, яке передує йому.

• Запишіть цифрами числа: сім тисяч двісті; тридцять три тисячі вісім; сто п’ять тисяч вісім.

• Запишіть найменше п’ятицифрове число, найбільше шестицифрове. Відповіді: 572 863; 50 005; 6172; 10 001; 9999; 7200; 33 008; 105 008;

10 000; 999 999.

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Ознайомлення з правилами читання й запису багатоцифрових чисел

Завдання 283

Учні аналізують правило читання і запису багатоцифрових чисел.

Завдання 284 (усно)

Завдання 285,286

Учні записують числа цифрами.

Діти працюють у зошитах, один учень біля дошки коментує запис чисел.

Завдання 287 (робота в парах)

Перевірка — методом «Мікрофон».

2. Ознайомлення з прийомами множення і ділення на 10; 100; 1000

Завдання 288

Учні розглядають записи на дошці й роблять висновок.

Пояснення:

2 • 10 = 10 • 2 = 20; 3 100 = 100 • 3 = 300; 3 • 1000 = 1000 • 3 = 3000


 


Завдання 289

 

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Обчислення виразів

Завдання 290 (робота в парах, метод «Мікрофон»)

Завдання 297 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою)

На дошці записані відповіді: 60 000; 4; 3600; 80; 1800; 8100.

2. Робота над задачами

• За день у саду зібрали 740 кг яблук. Частину яблук розклеїли у 26 ящиків, по 10 кг у кожний, а решту розклали в більші ящики, по 12 кг у кожний. Скільки всього використали ящиків?

26 ящиків по 10 кг 1

* л о і • 4U кг ящиків по 12 кг J

Розв’язання

1) 26 • 10 = 260 (кг) — розклали в менші ящики;

2) 740 - 260 = 480 (кг) — розклали в менші ящики;

3) 480 : 12 = 40 (ящиків) — розклали в більші ящики;

4) 40 + 26 = 66 (ящиків)

Відповідь: усього використали 66 ящиків.

• У ящики по 10 кг і 5 кг розклали 400 кг огірків. Ящиків, які вміщують по 5 кг, було 24. Скільки знадобиться ящиків, які вміщують 10 кг?

24 ящики по 5 кг L 400 кг ? ящиків по 10 кг J

Розв’язання

1) 5 • 24 = 120 (кг) — в ящиках по 5 кг;

2) 400 - 120 = 280 (кг) — в ящиках по 10 кг;

3) 280 : 10 = 28 (ящ.)

Відповідь: знадобиться 28 ящиків, які вміщують 10 кг.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 293 (с. 46).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якими правилами ознайомилися сьогодні на уроці?

— Наведіть приклади їх застосування.


Урок 32. ЗБІЛЬШЕННЯ {зменшення) ЧИСЛА В 10; 100; 1000 РАЗІВ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. САМОСТІЙНА РОБОТА

Клас

Мета: узагальнити правила знаходження числа повних десятків, сотень, тисяч, десят­ків тисяч в багатоцифрових числах; учити збільшувати (зменшувати) числа у 10; 100; 1000 разів, читати і записувати багатоцифрові числа; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; підготувати учнів до контрольної роботи.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Математичний диктант

— Запишіть числа.

• Двісті сорок одиниць другого класу.

• Сімсот сімнадцять одиниць другого класу і п’ятсот сімдесят чотири одини­ці першого класу.

• Шістнадцять одиниць другого класу і шістдесят одиниць першого класу.

• Триста двадцять одиниць другого класу і вісімдесят три одиниці першого класу.

• 2 тисячі 820 одиниць, 16 тисяч 5 одиниць, 48 тисяч 12 одиниць, 574 тисячі. Завдання 294 (фронтально, з аналізом розрядного складу одного-двох чисел)

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальна робота

На основі запису порівняйте сусідні розрядні одиниці: одиницю — з одини­цею тисяч, десяток — з десятком тисяч, сотню — із сотнею тисяч.

— Зі скількох десятків складається кожне число: 100,1000,10 000,100 000? На дошці — запис.

<

200 000 од. + 40 000 од. + 6000 од. + 800 од. + 50 од. + 3 од. 20 000 дес. + 4000 дес. + 600 дес. + 80 дес. + 5 дес. + 3 од. 2000 сот. + 400 сот. + 60 сот. + 8 сот. + 5 дес. + 3 од.

— Поясніть, як отримали кожну форму запису числа 246 853. Скільки цифр потрібно відкинути, щоб визначити число повних десятків, сотень, ти­сяч, десятків тисяч?

— Яку дію потрібно виконати, щоби: збільшити число в 100, 1000 разів? зменшити в 100,1000 разів?

— Визначте число десятків, сотень, тисяч, десятків тисяч, сотень тисяч в числах (метод «Мікрофон»),

578 445; 336 628; 759 187.

2. Фізкультхвилинка


IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Самостійне виконання завдання

Завдання 298 (з подальшою взаємоперевіркою)

2. Робота над задачами

Завдання 299 (колективно)

I спосіб

1) 240 : 10 = 24 (гар.) — мав розв’язувати Буратіно щоденно;

2) 24 - 2 = 22 (гар.) — розв’язував Буратіно щоденно;

3) 22 • 10 = 220 (гар.) — розв’язав Буратіно за 10 днів.

(240 : 10 - 2) • 10 = 220 (гар.)

II спосіб

1) 2 • 10 = 20 (гар.) — менше розв’язав Буратіно за 10 днів;

2) 240 - 20 = 220 (гар.) — розв’язав Буратіно за 10 днів;

240 - (2 • 10) = 220 (гар.)

Завдання 300

Після детального аналізу учні розв’язують задачу самостійно. Один учень працює за дошкою. Самоперевірка з дошки.

1) 120 : 4 = ЗО (раз.)

2) 3 • ЗО = 90 (кг)

Завдання 302

1) 15 000: 5 = 3000 (раз.);

2) 7 • 3000 = 21 000 (кг) соломи.

V. САМОСТІЙНА РОБОТА

1 варіант

1. Розв’яжи задачу.

200 л виноградного соку розлили у 50 великих і 25 маленьких банок. У ве­лику банку вміщується 3 л. Яка місткість менших банок?

2. Обчисли вирази.

924 : 3 520-20 -3

511:73 (630+ 90): З

816:48 1т: 5

29-23 1 ц - 5 кг

2 варіант

1. Розв’яжи задачу.

Дві художниці розписали 320 сувенірів. Перша розписувала 4 дні по ЗО су­венірів щодня. Скільки сувенірів за день розписувала друга художниця, якщо вона працювала 5 днів?

2. Обчисли вирази.

820: 4 140 + 60-5

588 : 84 (240 - 40): 4

713: 31 1ц : 5

27-23 1т-5кг

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 303; 304 (с. 47-48).

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Над чим міркували сьогодні на уроці?

— Що вдалося зробити найкраще?

— Над чим ще потрібно попрацювати?


Урок 33. ДЕСЯТКОВА СИСТЕМА ЧИСЛЕННЯ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НАТРИ ДІЇ

Клас

Мета: узагальнити уявлення учнів про десяткову систему числення, правила читання і за­пису багатоцифрових чисел; ознайомити із записом чисел римськими цифрами; по­вторити способи розв'язування рівнянь; провести підготовку до контрольної роботи.

ХІД УРОКА

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Аналіз самостійної роботи

Аналіз допущених помилок та розв’язування аналогічних виразів і задач.

2. Усні обчислення. Гра «Хто швидше?»

50-2 70: 5 40-28 35 + 25
-16 -2 5 : 15
: 42 •7 : 4 •12
+ 68 + 16 + 45 -24
: 14 : 5 : 20 •3

 

3. Математичний диктант (див. додатковий матеріал до уроку на с. 68)

III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за підручником

Завдання 305 (фронтально)

Завдання 306

— Прочитайте текст завдання. (Можна розподілити текст на окремі час­тини — абзаци.)

Перевірка рівня засвоєння учнями прочитаного тексту — за допомогою контрольних питань.

— Які числа називають натуральними?

— Яке натуральне число найменше?

— Чи існує найбільше натуральне число?

— Чому система числення, якою ми користуємося, називається десят­ковою?

— Назвіть розряди, які утворюють клас тисяч.

— Назвіть лічильну одиницю першого (другого) класу.

— Як прочитати багатоцифрове число?

— Наведіть приклади зміни значення цифри в записі числа залежно від місця, що вона займає.

— Знайдіть у тексті підручника, як читають багатоцифрові числа.

— Прочитайте, що говориться в тексті про класи одиниць (тисяч).

— Продовжіть речення:

• Лічба починається з...

• Натуральний ряд чисел...

• Десять одиниць становлять...

• Десять десятків складають...

• При читанні чисел називають...

• Щоб отримати число, яке йде за даними, потрібно...

Завдання 307; 308 (фронтально)


2. Фізкультхвилинка

3. Ознайомлення з римськими цифрами

Завдання 309 (фронтально)

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Розв'язування рівнянь

Завдання 310(1) (усно)

Завдання 320 (2) (самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах) х - 340 = 260 850 - х • 60 = 430 (730 - 190): х = 60

а: = 260 + 340 х 60 = 850 - 430 540 : а: = 60

х = 600 х 60 = 420 * = 540 : 60

х = 420 : 60 х = 9

х = 7

2. Робота над задачею

Завдання 311

— Ознайомтеся зі змістом задачі. Повторіть її за короткою умовою.

20 ящ. по 16 кг 1 428кг 12 ящ. по ? кг J

Міркування. Щоб відповісти на питання задачі, потрібно дізнатися, скіль­ки всього кілограмів розклали в менші ящики. Для цього потрібно від за­гальної кількості слив відняти кількість слив, розкладених у великі ящики. Скільки слив розклали у великі ящики, дізнаємося, помноживши 16 на 20.

1) 16 • 20 = 320 (кг) — слив розклали у великі ящики;

2) 428 - 320 = 108 (кг) — слив розклали в менші ящики;

3) 108 : 12 = 9 (кг) — слив клали в менший ящик.

3. Робота в парах (завдання 312)

Відповіді: 1001; 1010; 1100; 2000.

4. Гра «Поміркуй!»

• Падаючи з п’ятого 5 поверху, Аліса нарахувала 100 сходинок. Скільки сходинок вона б нарахувала, падаючи з другого поверху? (25 сходинок)

• Порівняйте, не обчислюючи.

615 -172 172-615 306 • 825 827-320

817 • 614 Пб14 + 817 368 : 8 368 : 23

516 • 724 724 • 540 504 : 56 672 : 56

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 313; 314 (с. 50-51).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Давайте пригадаємо, чого ми вчилися сьогодні на уроці.

— Зроблено дуже багато! Ви молодці! Впевнена, що успішно впораєтеся із контрольною роботою.


Урок 34. КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 Дата

Клас

Мета: перевірити знання нумерації чисел у межах мільйона, вміння учнів розвязувати приклади, задачі на застосування письмового множення і ділення на двоцифрове число; виховувати культуру оформлення письмових робіт.

ХІД УРОКА

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ

1. Математичний диктант

а) Запиши числа цифрами: сімсот сорок п’ять тисяч двісті двадцять; двісті три тисячі шістдесят; сорок тисяч вісім; чотириста тисяч триста.

б) Запиши число, яке складається з 40 одиниць другого класу і 6 одиниць пер­шого класу.

в) Число 47 602 запиши у вигляді суми його розрядних доданків.

2. Контрольна робота

1 варіант

1. Задача.

Двоє операторів набрали на комп’ютері 696 сторінок. Перший оператор на­бирав 16 днів по 21 сторінці на день. По скільки сторінок на день набирав дру­гий оператор, якщо він працював 15 днів?

2. Розв’яжи приклади.

615:3 768:12 560-40-2 1 км: 4

576 : 64 32 • 24 (380 - 80): 6 1 м - 5 см

3. Додаткове завдання.

Олегові залишилося прочитати 24 сторінки книги. Це в 4 рази менше, ніж він уже прочитав. Скільки сторінок у книзі?

2 варіант

1. Задача.

Два майстри виготовили 633 деталі. Один працював 11 днів і виготовляв щодня по 28 деталей. Другий виготовляв щодня по 25 деталей. Скільки днів працював другий майстер?

2. Розв’яжи приклади.

728:7 792:36 360 + 40-4 1м:4

656:82 26 -31 (540 + 80): 4 1км-20 м

3. Додаткове завдання.

До бази туристам залишилося пройти 36 км. Це в 4 рази більше, ніж вони вже пройшли. Скільки кілометрів складає туристичний маршрут?

III. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи вдалося успішно впоратися з усіма завданнями контрольної роботи?

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

Відповіді та розв'язання

1. Математичний диктант

а) 745 220, 203 060, 40 008, 400 300.

б) 40 006.

в) 47 602 = 40 000 + 7000 + 600 + 2.

2. Контрольна робота

7 варіант

1. Задача.

1) 21 • 16 = 336 (стор.) — набрав перший оператор;

2) 696 - 336 - 360 (стор.) — набрав другий оператор;

3) 360 : 15 = 24 (стор.)

Відповідь: 24 сторінки на день набирав другий оператор.

2. Приклади.

615:3 = 205 768:12 = 64 560-40-2 = 480

576 : 64 = 9 32 24 = 768 (380 - 80): 6 = 50

1 км : 4 = 1000 м : 4 = 250 м

1 м - 5 см = 100 см - 5 см = 95 см = 9 дм 5

3. Додаткове завдання.

1) 24 • 4 = 96 (стор.) — прочитав Олег;

2) 24 + 96 = 120 (стор.)

Відповідь: 120 сторінок у книзі.

2 варіант

1. Задача.

1) 28 • 11 = 308 (дет.) — виготовив перший майстер;

2) 633 - 308 = 325 (дет.) — виготовив другий майстер;

3) 325 : 25 = 13 (дн.)

Відповідь: 13 днів працював другий майстер.

2. Приклади.

728 : 7 = 104 792 : 36 = 22 360 + 40 • 4 = 520

656 : 82 = 8 26 • 31 = 806 (540 + 80): 4 = 155

1 м : 4 = 100 см : 4 = 25 см 1 км - 20 м = 1000 м - 20 м = 980 м

3. Додаткове завдання.

1) 36 : 4 = 9 (км) — пройшли туристи;

2) 36 + 9 = 45 (/сл*)

Відповідь: 45 км складає туристичний маршрут.


Клас

Урок 35. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. УТВОРЕННЯ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО

Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, виявити типові помилки, орга­нізувати роботу над помилками; систематизувати знання учнів про основні оди­ниці вимірювання довжини; формувати обчислювальні й графічні навички, вміння розв'язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного; розвивати мислен­ня; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 73)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЦІЛЕЙ УРОКУ

— Сьогодні ми повторимо одиниці вимірювання довжини, їх утворення.

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Які одиниці довжини вам відомі? Назвіть їх.

Завдання 315(1; 2)

— Прочитайте і запам’ятайте.

— Одиниці вимірювання довжини з’явилися в процесі трудової діяльнос­ті людини. У давнину люди могли вимірювати і порівнювати довжини, не ко­ристуючись жодними предметами. Мірками довжини були частини тіла люди­ни (пряма сажень — відстань між кінцями середніх пальців витягнутих гори­зонтально рук людини, лікоть — відстань від кінця середнього пальця до згину руки, чверть — найбільша відстань між кінцями розчепірених указівного і ве­ликого пальців і т. ін.). Різні народи мали свої одиниці вимірювання довжини. Але у зв’язку з розвитком торгівлі різні одиниці гальмували торговельні відно­сини між країнами, і природно виникла необхідність у якійсь спільній одиниці.

У 1792 році комісія Паризької академії наук запропонувала взяти за основу

розміри Земної кулі. Нову одиницю довжини вона визначила як ю qqq qqq — частина меридіана від полюса до екватора — та назвала її метр (від грецького слова metro — «міра»). На основі вимірювання довжини меридіана фран­цузькими вченими Т. Мешеном і Ж. Д’Аламбером була виготовлена лінійка з платини — архівний метр. Число 10 було взято за основу підрозділу метра. Ось чому метрична система заходів пов’язана з десятковою системою числення.

У 1889 році було виготовлено кілька зразків, які затвердили як еталон — найточнішу міру метра. Один із них став міжнародним еталоном і зберігається в Міжнародному бюро мір і ваги у містечку Севрі поблизу Парижа. Решта пе­рейшли у власність інших країн. Один з еталонів зберігається в Петербурзі (Ро­сія), у спеціально обладнаному приміщенні.

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Перетворення одиниць вимірювання довжини

Завдання 315(3)

1 м : 1 см = 100 см : 1 см (у 100разів);

1 м : 1 дм = 10 дм : 1 дм (у 10 разів);

1 м : 1 мм = 1000 мм : 1 мм (у 1000 разів).


Завдання 316 (колективна робота)

67 250 м = 67 км 250 м 3008 м = Зкм 8 м

5080 м = 5 км 80 м 15 788 м = 15 км 788 м

Завдання 317 (з коментуванням)

Завдання 318 (самостійна робота з наступною взаємоперевіркою)

Троє учнів працюють біля дошки.

20 м 8 дм = 2080 см 20 м 8 дм = 208 дм 20 м 8 дм = 20 800 мм

2. Фізкультхвилинка

3. Робота над задачею [завдання 319)

Учні вивчають задачу за підручником, складають короткий запис умови.

З кг — 2 кг 12 кг — ?

Колективно складають план розв’язання задачі.

1) У скільки разів 12 кг більше, ніж 3 кг?

2) Скільки кілограмів смажених кавових зерен вийде з 12 кг сирих?

1) 12:3 = 4 (рази);

2) 2 • 4 = 8 (кг);

2- (12:3) = 8 (кг)

4. Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою

— Знайдіть значення виразів (завдання 320).

5. Колективна робота над задачами

Завдання 321

— Розв’яжіть задачу усно.

100 • 13 = 1300 км — протяжність території України із Заходу на Схід;

100 • 9 = 900 км — з Півночі на Південь.

Завдання 322

Умову задачі доцільно зобразити у вигляді креслення (графічно).

50 + 65 = 115 (км) — більше пролетів другий літак.

6. Гра «Ланцюжок»

Завдання 323

Учні «ланцюжком» читають пропущені числа.

7. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок»

Завдання 324 1 м = 100 см 1000 : 8 = 125 (см)

700:5 = 140 (см)

Відповідь: частини семиметрової колоди довші.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 325; 326 (с. 52-53).

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися сьогодні на уроці?

— Що позначають цими літерами: м, дм, см, мм, км1

— Назвіть загальне поняття для цих величин. (Міри довжини)


Урок 36. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ ІНШИМИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО

Клас

Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси; формувати вміння розв'язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного; розвивати обчис­лювальні навички, мислення; виховувати інтерес до предмета.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Усні обчислення. Гра «Ланцюжок»

• Знайди добуток чисел 200 і 7; знайди різницю даного добутку і 500; зна­йди суму отриманої різниці і 700; зменш її в 4 рази; зменш на 400; збільш у 12 разів; зменш у 4 рази; збільш на 10 000; збільш на 2000; зменш у 1000 разів; зменш на 5; збільш у 14 разів. Що вийшло?

(1400; 900; 1600; 400, 0,0,0,10 000; 12 000; 12; 7; 98)

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Згадайте і назвіть одиниці вимірювання довжини, починаючи з найбіль­шої. (км, м, дм, см, мм)

— Яку одиницю довжини вважають основною? (Метр)

— Інші одиниці довжини отримали назви за допомогою латинських і грець­ких числівників. Латинські числівники — деци, санти, милі вживають для позначення одиниць, менших від основної, а грецькі дека, гекта, кіло — біль­ших від основних.

— Навіщо потрібні одиниці довжини?

— Чи можемо ми за допомогою одиниць довжини дізнатися масу цього яблука?

— Які одиниці вимірювання нам у цьому допоможуть?

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми повторимо одиниці вимірювання маси, співвідно­шення між ними.

V. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Бесіда. Пояснення вчителя

— Які одиниці маси вам відомі?

— Як визначити масу предметів?

— Які ваги ви можете назвати?

— Які гирі використовують для визначення маси предметів?

— Скільки грамів в 1 кг?

— Для вимірювання маси великих вантажів (зібраного в полі врожаю, видо­бутого вугілля і нафти) використовують одиниці вимірювання маси — цент­нер і тонну.

1 центнер позначається скорочено 1 ц і дорівнює 100 кг;

1 тонна позначається скорочено 1 т і дорівнює 1000 кг, або 10 ц.

1ц — це приблизно 2 мішки картоплі або 1 мішок цукру. 1т — це маса ма­лометражного автомобіля.

— Розгляньте таблицю завдання 327 (с. 53) та запишіть її у зошити.

2. Фізкультхвилинка

3. Первинне закріплення нового матеріалу

Завдання 328 (з коментуванням)

Щоб дізнатися масу меду, потрібно від загальної маси відняти масу банки. 1 кг = 1000 г, отже:

1000 - 300 = 700 (г) маса меду.

Завдання 329 (колективно)

1 ц = 100 кг

1) 100 : 2 = 50 (кг) — маса одного мішка;

З т 500 кг = 3500 кг

2) 3500 : 50 = 70 (мішків)

Отже, автомобілем можна перевезти 70 мішків цукру-піску.

Завдання 330; 331 (фронтально)

4. Робота над задачами

Завдання 332

— Складіть короткий запис задачі, з’ясувавши, що 60 т = 600 ц.

2 ц — 3 ц ? —600ц

Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою перевіркою з коментуван­ням. Один учень працює за дошкою.

1) 600: 3 = 200 (раз.)

2) 2 200 = 400 (ц) = 40 (т)

Завдання 333 (робота в парах)

1) 5000 - 1000 = 4000 (л) — води залишилося в двох цистернах;

2) 4000 : 2 = 2000 (л) — води стало в одній цистерні;

3) 2000 + 1000 = 3000 (л) — води було в другій цистерні.

Відповідь: в одній цистерні було 2000 л води, а в другій — 3000 л води.

5. Самостійна робота

Завдання 334

Самоперевірка з дошки.

— Звірте свої відповіді із записами на дошці, розмістіть їх у порядку спа­дання. (3200; 541; 540; 94; 552; 19)

Завдання 335

12 300 : 15 • 60 = 49 200 (г) = 49 кг 200 г

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Завдання 336; 337 (с. 54).

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Про що ми говорили на уроці?

— Що нового дізналися?

— Яке завдання сподобалося найбільше?


Мета: формувати в учнів уміння замінювати одні одиниці вимірювання довжини і ма­си іншими; закріплювати уявлення про обернені задачі; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

Клас

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 74)

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення таблиць вимірювання довжини і маси (фронтально)

— Назвіть одиниці вимірювання маси від більшої до меншої.

10 , 100 . 1000 ,

1 Т ------- 1 Ц ------ 1 КГ ------- 1 Г

— Назвіть одиниці вимірювання довжини від більшої до меншої.

1000 . 10 , 10 . 10 ,

1км їм --------------------- ^1 дм ------- 1 см --------- ^1--- мм