Практично-лабораторне заняття 10

Урок як основна форма організації навчання

Мета: ознайомити студентів із загальними, дидактичними, виховними та розвивальними вимогами, що ставляться до уроку; сформувати уміння аналізувати урок.

Хід заняття

Розгляд теоретичних питань:

а) розкрити загальні, дидактичні, виховні та розвивальні вимоги до сучасного уроку;

б) повторити основні типи і структуру уроків.

Виконання практичних завдань:

а) ознайомити студентів із схемою аналізу уроку:

1. Загальні відомості: дата, школа, клас, прізвище, ім'я, по бать­кові учителя, учні. Підготовленість приміщення, учителя та учнів до заняття. Тема і мета уроку.

2. Тип і структура уроку: відповідність типу і структури уроку його меті; організаційна і структурна чіткість уроку; розподіл часу.

3. Оцінка змісту навчального матеріалу: його відповідність на­вчальній програмі, основним дидактичним вимогам, співвідношен­ня теоретичного і фактичного матеріалу.

4. Оцінка методів, прийомів і засобів навчання: доцільність їх ви­бору; активізація пізнавальної діяльності учнів; використання про­блемних методів навчання; самостійна робота учнів на уроці.

5. Оцінка ефективності окремих етапів уроку: початок уроку, пе­ревірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань, вивчен­ня нового навчального матеріалу, закріплення вивченого, підведен­ня підсумків уроку.

6. Розвиток учнів на році: їх самостійності, творчих сил, пізнава­льних інтересів, образного та логічного мислення, пам'яті, уваги, емоційно-вольової сфери тощо.

7. Виховна робота на уроці: формування елементів наукового сві­тогляду, моральне, трудове, естетичне, фізичне та ін. напрями вихо­вання; здійснення індивідуального підходу у вихованні.

8. Педагогічна майстерність учителя: керівництво пізнавальною ді­яльністю учнів; культура педагогічного спілкування, педагогічна тех­ніка (зовнішній вигляд, володіння собою, культура і техніка мовлен­ня, постава, міміка, жестикуляція тощо), авторитет учителя в учнів.

9. Морально-психологічний клімат на уроці: поведінка учнів, стиль роботи вчителя, взаємини вчителя та учнів, педагогічний такт, настрій учителя та учнів на уроці, емоційність уроку.

10. Загальна оцінка уроку: позитивні моменти уроку, досягнення його мети і завдань, недоліки, помилки, аналіз їх причин; поради і рекомендації на майбутнє.

б) перегляд і аналіз відеозапису уроку.

 

Література

1. Махмутов М.И. Современный урок. – М., 1985.

2. Педагогіка: Навч. посібник /В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – 2-е вид., випр. і доп. – Вінниця, 2003. – С. 220-230.

3. Подласый И.П. Педагогика: Новый курс: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений: В 2 кн. – М., 2002. – Кн.. 1. – С. 525-535.

4. Хуторской А.В. Современная дидактика: Учебник для вузов. – СПб., 2001.

 

Практичне заняття 11.

Контроль навчання. Тести успішності

1. Поняття про контроль навчання, його функції.

2. Види контролю: попередній, поточний, тематичний, підсумковий.

3. Методи контролю навчання.

4. Тести успішності. Форми тестових завдань.

5. Критерії та вимоги до оцінювання успішності учнів.

 

Виконання практичних завдань

а) користуючись будь-якими шкільними підручниками, знайдіть та випишіть приклади тестових завдань відкритої та закритої форми;

б) сформулюйте тести для визначення професійної придатності педагога (психолога), які могли б бути використані під час вступних випробувань.

Завдання для роботи в мікрогрупах

а) розкрийте сутність і критерії 12-бальної системи оцінювання навчальної праці школярів;

б) обґрунтуйте специфіку модульно-рейтингової системи оцінювання знань, умінь і навичок учнів;

в) сформулюйте для молодих колег основні педагогічні правила діяльності вчителя щодо аналізу й оцінювання знань, умінь і навичок учнів.

 

Література

1. Дидактика современной школы / Под ред. В.А.Онищука. – К., 1987. – С. 210-334.

2. Дидактика средней школы / Под ред. М.Н.Скаткина. – М., 1982. – С. 216-251.

3. Загальні критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти // Освіта України. – 2001. - №6. – 7 лютого.

4.Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С.192-205.

5. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С.245-265.

6. Хуторской А.В. Современная дидактика: учебник для вузов. – СПб: Питер, 2001. – С. 142-162.

 

Змістовий модуль 2. Теорія виховання. Школознавство (24 годин)

Практичне заняття 1.

Сутність і принципи процесу виховання

1. Поняття про виховання як складову педагогічного процесу, його закономірності та специфічні особливості.

2. Концепції виховання.

3. Психологічні механізми виховання.

4. Структура виховного процесу. Етапи виховання.

5. Принципи виховання.

6. Показники і методи діагностики вихованості учнів.

 

Література.

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 205-224.

2. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С.269-288.

3. Шилова М.И. Учителю о воспитанности школьников. – М., 1990. – С. 15-17.

4. Щуркова Н. Что же такое воспитание // Воспитание школьников. – 1989. – №6. – С. 33-45.

Практичне заняття 2.

Методи виховання

1. Поняття про метод, прийом і засіб виховання.

2. Методи формування свідомості й переконань.

3. Методи стимулювання і корекції поведінки.

4. Методи організації діяльності та формування досвіду суспільної поведінки.

5. Методи самовиховання.

6. Поняття про форму виховання. Методика проведення КТС.

 

Література.

1. Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – 2-е вид. перероб. і доп. – К., 2004. – С. 226-248.

2. Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 1997. – С. 47-68.

3. Макаренко А.С. Соч. в 7-и т-х. – Т. 5. – М., 1958. – С. 109-133.

4. Натанзон Э.Ш. Приемы педагогического воздйствия. – М., 1972. – 215 с.

5. Сухомлинський В.О. Вибрані твори в 5-ти томах. – Т. 3. – К., 1977. – С. 283-582.

6. Педагогіка: Навчальний посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. 2-е вид., доп. – Вінниця, 2003. – С. 289-235.