Визначення положення поза грою

ВСТУП

Активна рухова діяльність школярів у процесі занять фізичною культурою і спортом сприяє запобіганню переван­тажень і перевтоми. Доцільність і ефективність рухової дія­льності, як і будь-якої іншої, залежить від системи її реалі­зації, глибини наукового обґрунтування. Важливо, зокрема, знати характер і ступінь впливу на організм тих чи інших вправ, правильно варіювати навантаження. Усе сказа­не стосується й одного з найбільш популярних, масових і улюблених школярами видів спорту — футболу.

Футбол розвиває силу, швидкість, витривалість, сприт­ність, сміливість, рішучість, наполегливість, силу волі, по­чуття товариськості. Кожен футболіст має можливість ви­ховувати в собі ініціативність, самостійність і творчу акти­вність, але він не повинен забувати про інтереси колективу і про взаємодію з партнерами по команді. Опанувати техні­кою і тактикою гри у футболі школярі можуть на уроках і в секціях, фізичної культури, футбол розвивається швидкими темпами характер гри постійно змінюється у бік інтенсифі­кації діяльності усіх футболістів під час матчу.

Розділ І. Загальні положення гри у футбол

Розміри

Футбольне поле має форму прямокутника.

- Довжина: мінімум 90 м (100 ярдів), максимум 120 м (130 ярдів).

- Ширина: мінімум 45 м (50 ярдів), максимум 90 м (100 ярдів). Для міжнародних ігор встановлено більш строгі обмеження:

- Довжина: 100—110 метрів (110—120 ярдів).

- Ширина: 64-75 метрів (70-80 ярдів).

Рекомендовані значення: Довжина 105 метрів, Ширина 68 метрів.

Цікавий факт - по суті, футбольне поле може бути і квадратної форми (при максимальній ширині і мінімальній довжині - 90 метрів)

Штрафний майданчик

Із точок на відстані 16,5 м (18 ярдів) від внутрішньої сторони кожної стійки воріт, під прямим кутом до лінії воріт, в глибину поля проводяться дві лінії. На відстані 16,5 м (18 ярдів) ці лінії з'єднуються іншою лінією, паралельною лінії воріт. В межах штрафного майданчика, по центру лінії воріт і на відстані 11 м (12 ярдів) від неї, наноситься 11-метрова відмітка. За межами штрафного майданчика проводиться дуга радіусом 9,15 м (10 ярдів), центр котрої співпадає з 11-метровою відміткою. Ця лінія допомогає судді правильно розмістити гравців під час пробиття пенальті (всі гравці, крім того хто б'є, повинні знаходитися на відстані не ближче 9,15 м від 11-метрової відмітки, позаду м'яча і за межами штрафного майданчика).

Воротарський майданчик

З точок, на відстані 5,5 метрів (6 ярдів) від внутрішньої сторони кожної стійки воріт під прямим кутом проводять дві лінії до середини поля. На відстані 5,5 метрів (6 ярдів) ці лінії з'єднуються лінією, паралельною до лінії воріт. Зона, яку окреслюють ці лінії, називають воротарським майданчиком.

У кожному штрафному майданчику є 11-метрова (12 ярдів) позначка на відстані 11 метрів від точки, яка рівновідцалена від обох стійок воріт. Поза штрафним майданчиком намальовано дугу з радіусом 9,15 метрів (10 ярдів), центром якої є 11-метрова позначка.

Ворота

Ворота повинні бути рівновіддаленими від обох кінців лінії воріт. Вони складаються з двох вертикальних стійок, що зверху з'єднані горизонтальною поперечиною. Відстань між стійками — 7,32 метра (8 ярдів), а відстань від нижнього контура поперечки до поверхні землі —- 2,44 метра (8 футів).

Ширина та висота обох стійок і поперечини однакова й не може перевищувати 12 см. Товщина лінії воріт співпадає з товщиною стійок та поперечки. До воріт та ірунту за воротами часто можуть причіпляти сітки, які повинні бути закріплені надійно, але й не мають заважати воротареві.

Стійки й поперечки воріт повинні бути білого кольору.

Лінії

Окремі зони поля обмежують білими лініями нанесеними на трав'яне покриття. Товщина ліній входить у зону, котру вони обмежують. Дві довші лінії називають бічними, а дві коротші — лініями воріт. Ширина ліній — до 12 см. Поле на дві половини розділяє середня лінія. Посередині середньої нанесено позначку середини поля. Навколо неї проводять коло з радіусом 9,15 метрів (10 ярдів).

Прапорці

В кожному куті поля встановлено прапорці, які закріплено на флагштоках без загостреного верхнього кінця. Заввишки вони мають бути принаймні 1,5 метра. Флагштоки можуть встановлювати й на обох кінцях середньої лінії, на відстані принаймні 1 метра від бічної лінії

Параметри м'яча

- М'яч має сферичну форму

- м'яч виготовлений з шкіри або іншого придатного для цих цілей матеріалу

- має довжину кола не більше 70 см (28 дюймів) і не менше 68 см (27 дюймів). Стандартний розмір м'яча 5 (англ. Size 5).

- на момент початку матчу важить не більше 450 г (16 унцій) і не менше 410 г (14 унцій). Вага вказується для сухого м'яча.

- має тиск, рівний 0,6 —ІД атмосфери (600—1100 г/кв. см) на рівні моря (від 8,5 фунта/кв. дюйм до 15,6 фунта/кв. дюйм)

Розміри м'яча

- Розмір 1

М'ячі цього розміру використовуються в основному з метою реклами та часто містять на собі логотипи та надписи рекламного характеру. Зазвичай, вони зроблені з синтетичних матеріалів, складаються з 32 панелей (12 - п'ятикутники і 20 - шестикутники) та розмір окружності не перевищує 43 см. За своєю структурою м'ячі першого розміру нічим не відрізняються від стандартних м'ячів, лише поступаються їм розміром.

- Розмір 2

М'ячі цього розміру використовують в основному з метою реклами та для навчання дітей віком до чотирьох років. М'яч виготовляється з синтетичних матеріалів, пластика або матеріалу РУС (полівінілхлориду). Максимальний розмір окружності становить 56 см. а вага не перевищує 283,5 гр. Розмір м'яча найкраще підходить для тренувань та підвищення техніки володіння м'ячем. Конструкція м'яча складається з 32 або 26 панелей. Інколи на нього наносять логотипи, знаки, та різні надписи рекламного характеру.

- Розмір 3

М'ячі цього розміру призначаються для тренування дітей віком до 8 років. Вага м'яча не перевищує 340 гр. а розмір окружності становить менше 61 см. Зазвичай м'ячі цього розміру складаються з 32 зшитих або склеєних панелей, виготовлених з синтетичних матеріалів або РУС (полівінілхлорид). Іноді конструкція м'яча цього розміру складається з 18 або 26 панелей.

- Розмір 4

М'яч цього розміру є стандартним для міні-футболу і також призначається для тренувань дітей віком до 12 років. Згідно стандартів ФІФА м'яч даного розміру має бути виготовлений з шкіри або інших придатних матеріалів, вага м'яча може становити не менше 369 гр. та не більше 425 гр. а розмір окружності не може перевищувати 63,5 см.

- Розмір 5

М'яч п'ятого розміру використовується в усіх офіційних змаганнях, що проводяться під егідою ФІФА в усьому світі. Його також використовують юні футболісти віком від 12 років і старше. М'яч цього розміру використовується найбільш широко в футболі. Футбольних м'ячів п'ятого розміру виготовляється більше, ніж решта м'ячів від першого по четвертий розміри разом взятих'4'.

Кількість гравців

У футбольному матчі участь беруть дві команди, кожна з яких складається не більше ніж з 11 гравців, один з яких воротар. Мінімальна кількість гравців встановлюється регламентом змагань, звичайно це 7 гравців.

Процедура заміни

- Судця повинен бути попереджений про заміну.

- Заміна дозволена лише біля середньої лінії поля і тільки під час зупинки гри.

- Замінюваний футболіст виходить з поля. Запасний гравець по сигналу судді входить на поле. З цієї миті він вважається гравцем, а замінюваний перестає бути ним.

Заміненому гравцеві забороняється знову виходити на поле. Всі гравці, зокрема запасні, зобов'язані підкорятися судці.

Заміна воротаря

Будь-який гравець може помінятися місцями з воротарем. Для цього треба тільки попередити судцю. Зміна воротаря допускається тільки під час зупинки гри.

Порушення

Якщо запасний гравець входить на поле без дозволу, гра зупиняється, запасний штрафується жовтою карткою і видаляється з поля. Гра продовжується розіграшем «спірного м'яча» з того місця, де м'яч знаходився під час заміни.

При несанкціонованій зміні воротаря гра продовжується. Коли м'яч наступного разу вийде з гри, обидва гравці штрафуються жовтою карткою.

За будь-яке порушення цього правила відповідний гравець отримує попередження з показом йому жовтої картки.

Продовження гри

Якщо матч зупинений суддею за порушення, гра продовжується вільним ударом команди, що не порушила, з того місця, де знаходився м'яч під час порушення.

Видалені гравці основного складу і запасні

Якщо гравець був видалений до початкового удару, його можна замінити тільки одним із заявлених запасних.

Заміна в протоколі матчу запасних заборонена — ні до початкового удару, ні після нього.

Накази тренера

Згідно рішенню 2 ІФАБ, тренер у будь-який момент може віддавати гравцям тактичні накази (зрозуміло, не виходячи на поле). Після цього він повинен повернутися на своє місце. Якщо на стадіоні розмічена технічна зона, тренер зобов'язаний не покидати її. Тренер повинен поводитися тактовно.

Обов'язкові елементи екіпіровки

- Футболка, обов'язково з рукавами.

- Шорти. Якщо використовуються плавки, вони повинні бути того ж кольору, що і шорти.

- Гетри.

- Щитки.

- Бутси.

Щитки повинні бути повністю закриті гетрами. Вони повинні бути виготовлені з відповідного матеріалу (пластмаса, гума) і повинні забезпечувати достатню ступінь захисту.

Екіпіровка воротаря повинна відрізнятися від форми польових гравців та суддів.

Додаткова екіпіровка

Дозволяється додаткова екіпіровка за умови, що вона безпечна для самого гравця і для решти: пов'язки, налокітники, наколінники. Воротарі майже завжди носять рукавички(хоча немає правил, які забороняють робити це польовим гравцям). Дозволено носити окуляри для коректування зору і захисту від сонця або прожекторів (за умови, що вони не впадуть і нікого не ранять).

Заборонена екіпіровка

Гравці не можуть надягати ніякої екіпіровки, яка може бути небезпечною для них, або для інших гравців (включаючи ювелірні вироби).

Ювелірні вироби і годинник безумовно заборонені. Заклеювання ювелірних виробів липкою стрічкою вважається недостатнім заходом безпеки. Також заборонені шкіряні і гумові ремені і стрічки.

Заборонено показувати заховані під футболкою гасла або рекламу. За це на гравця накладається штраф організатором змагання.

Покарання за порушення

Гру зупиняти не обов'язково. Як тільки м'яч опиняється поза грою, гравець виходить з поля і поправляє екіпіровку. Як тільки м'яч знову опиняється поза грою, суддя перевіряє екіпіровку і дозволяє (або не дозволяє) вийти на поле. Якщо гравець виходить на полі без дозволу судді, йому показується жовта картка.

Після винесення попередження гра поновлюється вільним ударом на користь протилежної команди.

Запасні гравці

Перевірка правильності екіпіровки гравців, що виходять на заміну, входить в обов'язки резервного арбітра. Запасні гравці, що не беруть участь в матчі, повинні знаходитися в тренувальній формі, що відрізняється від футболістів в полі.

Суддівський склад

Головний суддя, його помічники і резервний суддя надягають екіпіровку, що відрізняє їх за кольором від гравців обох команд. Зазвичай використовуються чорний або жовтий кольори. Футболка головного судді має кишеню, для блокнота і карток.

Повноваження арбітра

Обов'язки

- контролювати дотримання правил гри;

- контролювати хід матчу, стежити за часом гри;

- забезпечити відповідність використовуваних м'ячів вимогам Правила 2;

- забезпечити відповідність екіпіровки гравців вимогам Правила 4;

- у разі кровотечі у гравця повинен забезпечити, щоб той покинув поле. Гравець може повернутися на поле тільки по сигналу судді, що переконався в тому, що кровотеча зупинена;

- забезпечити відсутність на полі сторонніх осіб;

- надати відповідним органам рапорт про матч, що включає інформацію по всіх прийнятих дисциплінарних заходах відносно гравців і/або офіційних осіб команд, а також по всіх інших інцидентах, що відбулися до матчу, під час або після нього.

Права

Арбітр має право:

- радитися по ходу матчу з помічниками і, там де необхідно, з резервним арбітром;

- зупинити, тимчасово перервати або припинити зовсім матч при порушенні правил;

- зупинити, тимчасово перервати або припинити зовсім матч при сторонніх втручаннях;

- зупинити матч, якщо, на його думку, гравець отримав серйозну травму, і забезпечити його відхід/винесення за межі поля;

- продовжити гру, коли команда, проти якої було здійснено порушення, отримує вигоду від такої переваги (наприклад залишається з м'ячем), і карає первинне порушення, якщо перевагою, що передбачалася, в той момент не скористалися;

- приймати заходи дисциплінарної дії по відношенню до гравців, винних в порушеннях, караних попередженням або видаленням. Він не зобов'язаний зробити такі заходи негайно, але повинен зробити це, як тільки м'яч вийде з гри;

- приймати заходи відносно офіційних осіб команд, ведучих себе екорректно, і може на свій розсуд видалити їх з поля і прилеглих до поля зон.

Рішення арбітра

Рішення судді є остаточними і під час гри не переглядаються. Він сам може змінити рішення, якщо ще не відновив гру.

Для подачі скарг на дії судців існує регламент змагання і спеціальні комітети, що розглядають дані питання.

Помічники арбітра

Помічники судді (судді на лініях) допомагають основному судді (арбітрові) судити матч. їх повноваження описані в правилі 6 футбольних правил.

Форма та екіпіровка

Форма суддів на лініях схожа на форму арбітра. У руці суддя на лінії тримає прапор, яким він віддає сигнали.

Обов'язки

На кожен матч призначаються два помічники судді, які зазвичай розташовуються на бічних лініях поля. Типові обов'язки судді на лінії:

- Фіксувати вихід м'яча за межі поля. Призначати вкидання, удар від воріт, кутовий удар.

- Фіксувати положення поза грою.

- Фіксувати порушення правил за межами поля зору основного судді.

- При пробитті пенальті визначати, чи почав воротар рухатися вперед раніше удару.

- Допомагати судді в проведенні замін (див. Футбол:Правило 3:Число гравців).

Повний список обов'язків кожного з суддів на лінії визначає головний суддя.

Зазвичай судді на лініях не виходять на поле. Проте у виняткових ситуаціях (наприклад, при пробитті пенальті) вони це можуть робити.

Тривалість гри

Ігровий час

Футбольний матч складається з двох рівних таймів по 45 хвилин із 15- хвилинною перервою між ними. Після перерви команди міняються воротами.

За домовленістю тривалість тайму може бути змінена. Проте домовленості потрібно досягти до початку матчу, і ця домовленість не повинна суперечити правилам змагання.

Перерва між таймами не перевищує 15 хвилин і указується у регламенті змагань.

Доданий час

У кінці кожного тайму головний суддя додає до основного часу тайму час, що пішов на заміни, втручання лікарів, зумисне затягування гри тощо. Заявлена тривалість доданого часу повідомляється резервним арбітром і складає ціле число хвилин. Не існує строгих правил про розрахунок тривалості: арбітр призначає її «на око» і може на свій розсуд продовжити гру — наприклад, у випадку затримок протягом доданого часу.

На проведення пенальті, призначеного у кінці тайму, виділяється додатковий час.

Матчі, що не були дограні до кінця, переграються заново або дограються — це вирішується згідно регламенту змагань.

Додатковий час (Овертайм)

Регламент змагань може потребувати додаткового часу для вирішення нічиїх. Див. Визначення взяття воріт (футбол).

Основний час

Цей неофіційний термін не має чіткого визначення і звичайно означає весь час гри, що пройшов до останнього на даний момент відрізку «доданого» часу — будь то доданий час тайму чи час, доданий для вирішення нічиєї.

Початок та поновлення гри

Жеребкування

Перед початком матчу відбувається жеребкування (наприклад, підкидання монети). Команда, що виграла жеребкування, визначає, у які ворота вона буде грати у першому таймі, друга — проводить початковий удар.

У наступному таймі команди міняються воротами, і команда, що вибирала ворота, виконує початковий удар.

Початковий удар

Початковий удар виконується:

- на початку будь-якого тайму, основного чи додаткового;

- після забитого голу тією командою, у чиї ворота було забито гол.

Команди займають місця на своїй половині кожна, при цьому команда, що не виконує удар — поза центральним колом.

М'яч нерухомо лежить у центрі поля. За сигналом арбітра гравець б'є по м'ячу вперед, і гра починається. При цьому той гравець, що вдарив, не може торкатися м'яча, поки його не торкнеться інший гравець.

Штрафи

За повторне торкання супернику надається вільний удар. За інші порушення початковий удар переграється.

Спірний м'яч

При зупинці, яка не передбачена правилами, (м'яч, що лопнув, уболівальник, що вийшов на поле тощо) розігрується спірний м'яч. Для цього суддя вкидає м'яч у тому місці, де він знаходився у момент зупинки. Гра поновлюється, коли м'яч падає на землю.

Якщо хтось ударяє по м'ячу до того, як м'яч впав, спірний м'яч переграється. Переграється вш і у тому випадку, коли м'яч виходить за межі поля, але ні один гравець його не торкнувся.

Якщо зупинка відбулася у воротарському майданчику, спірний м'яч розігрується на передній лінії майданчику, у точці, найближчій до місця зупинки.

М'яч у воротарському майданчику

Також правило 8 описує дві ситуації, не пов'язані з початковим ударом и «спірним м'ячем».

Штрафний чи вільний удар, що розігрується із свого воротарського майданчика, може розігруватися з будь-якої його точки. Вільний удар, що розігрується з воротарського майданчика суперника, розігрується з його передньої линії, з точки, найближчої до місця порушення.

М'яч у грі та поза грою

За правилом 9 футбольних правил, м'яч вважається таким, що «вийшов з гри», якщо він цілком виходить за межі поля, або гра зупинена суддею.

Якщо м'яч відлетів від воріт, кутового прапорця, судді або помічника судді і залишився на полі, вважається, що він в грі.

М'яч вводиться в гру:

■ Початковим ударом;

■ Ударом від воріт;

■ Вкиданням;

■ Кутовим ударом;

■ Штрафним або вільним ударом (у всіх цих випадках м'яч входить в гру відразу після удару).

■ А також розшрашем спірного м'яча (м'яч входить в гру, як тільки падає на землю).

Визначення взяття воріт

Визначення голу

Голом називається ситуація, коли м'яч цілком перетнув лінію воріт, розташовану між стійками і під перекладиною, і при цьому команда, що забила гол, не порушила правил. Про таку ситуацію ще кажуть: «М'яч забито у ворота».

Взяття воріт не зараховується, якщо:

1. До того, як м'яч перетнув лінію воріт, пролунав свисток рефері про зупинку матчу.

2. М'яч було спрямовано у ворота атакуючою стороною першим торканням при пробитті початкового удару чи вільного удару.

3. М'яч було спрямовано у ворота безпосередньо «вкиданням ауту» (введенням м'яча руками після його виходу за бокову лінію). У випадках 2 і 3 призначається вільний удар від воріт, в які влетів м'яч.

4. Якщо м'яч було спрямовано у власні ворота першим торканням при пробитті початкового удару, штрафного удару, вільного штрафного удару, кутового удару, пенальті, чи безпосередньо вкиданням ауту (у цьому випадку призначається кутовий удар у ворота команди, у ворота якої влетів м'яч).

При визначенні торкання м'яча не враховуються торкання арбітрів, воріт і кутових прапорців.

Підрахунок очок

Виграє команда, яка забила більше голів. Якщо кількість голів рівна, матч вважається зіграним у нічию.

Рівний рахунок

У змаганнях, які проводяться за круговою системою, фіксується нічия, і матч закінчується. Але у змаганнях, що проводяться за олімпійською системою, нічиї неприпустимі, так як одна із команд повинна вибути. Для вирішення нічиїх по черзі використовуються такі правила:

- Якщо проводяться два матча — спочатку на стадіоні однієї команди, потім на стадіоні її суперниці,— то гол, що був забитий на чужому полі, має більшу вартість. Наприклад, якщо команда виграла вдома з рахунком 1:0 і програла на виїзді з рахунком 1:2, то вона вважається такою, що перемогла, так як забила на чужому полі один гол (в той час як її суперник — жодного).

- Додатковий тайм. За поточними футбольними правилами проводяться два 15-хвилинних тайми. Перерва між основним і додатковим часом — 5 хвилин, між таймами перерви нема. Якщо рахунок у кінці додаткового часу опиняється рівним, то пробиваються післяматчеві пенальті. Про старі правила можна дізнатись у статтях Золотий гол, Срібний гол.

- Післяматчеві пенальті. Команди пробивають серію з п'яти пенальті. Перемагає та команда, котра забиває більше голів у всій серії. Якщо переможець визначається до закінчення серії (наприклад, після чотирьох пенальті рахунок 3:1), то серія закінчується. Якщо все ще залишається нічия, то команди б'ють по одному пенальті, поки не визначиться переможець.

Положення поза грою у футболі

Положення поза грою (англ. offside) описується в правилі 11 футбольних правил.

Положення поза грою — спортсмен, що знаходиться на половині поля суперника, має право приймати м'яч від партнера за умови, що між ними і лінією воріт знаходиться не менше двох гравців суперника, включаючи воротаря.

Згідно з правилами ФІФА 2003 року, суддя вирішує, було положення поза грою чи ні. Для цього є три «критерії активної гри»:

- Футболіст втручається в гру (отримує м'яч);

- Футболіст заважає грати суперникові (загороджує поле зору, заважає перехопити м'яч);

- Футболіст отримує перевагу завдяки своїй позиції (коли м'яч відлітає від воріт або супротивника);

Положення поза грою немає в таких випадках:

- Гравець перебуває на своїй половині поля;

- Футболіст знаходиться врівні з передостаннім гравцем

- Під час удару від воріт, вкидання, кутового удару.

Коли виникає положення поза грою, команді, що обороняється, призначається вільний удар з того місця, де відбулося порушення. Згідно з останніми директивами ФІФА, спірні моменти суддя наказує трактувати завжди на користь сторони, що обороняється.