V. Визначення практичних завдань уроку

Конспект

Залікового уроку з образотворчого мистецтва

Тема уроку: «Засоби виразності графіки: лінія, штрих, крапка, пляма. Виконання композиції «Лісова галявина» (туш, паличка, кулькова ручка, фломастер) »

 

Школа, клас Загально-освітня школа I - III № 13, 2– А клас

Дата____17.09. 2015 _____________

Студент – практикант __Мельник Марія Володимирівна____________

Оцінка________________

Підпис вчителя______________________

Клас: 2 А

Тема уроку: «Засоби виразності графіки: лінія, штрих, крапка,пляма. Виконання композиції «Лісова галявина» (туш, паличка, кулькова ручка, фломастер) »

Мета:

Навчальна: надати учням початкові уявлення про графіку як вид образотворчого мистецтва, про основні графічні матеріали та інструменти.

Розвивальна: розвивати зацікавленість творами графічного мистецтва, уяву та фантазію, формувати естетичні почуття, смак, активізувати ініціативу учнів; розвивати вміння бачити багатство кольорів у навколишньому світі, розвивати моторику рук, образне мислення.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до творів образотворчого мистецтва, охайність під час роботи з графічними матеріалами.

Різновид уроку: : комбінований урок.

Вид художньо-практичної діяльності:

Тип уроку:за уявою.

Техніка виконання:Тематичне малювання.

Оснащення уроку:

Матеріали та інструменти: альбоми, фломастери або гелеві ручки, олівець, туш.

Зоровий ряд: репродукції картин (і. Шишкін «Ліс взимку», А. Сочилов «Лісовий струмок», Р. Гюбер «Руїни з селянами», Ю. Шабликін «Лісова галявина»).

Літературний ряд: загадка про олівець.

Словниковий мінімум термінів і понять: графіка, лінія, штрих, крапка, пляма.

Методи і прийоми, для застосування вчителем на уроці:розповідь, бесіда, коментар, демонстрування наочності та прийомів роботи, організація сприймання, пізнавальної, ігрової, практичної діяльності учнів, педагогічне спостереження.

Види мистецтв, що інтегруються на уроці:графіка.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

- Діти, перевіримо чи добре ви підготувалися до уроку. Сьогодні нам будуть необхідні альбоми, фломастери або гелеві ручки, олівець, туш і ваша уява.

Речі які беруться правою рукою, з якого боку повинні лежати?(Справа).

- А ті, що беруться лівою рукою?(зліва).

- А де повинен знаходитися картон? (Перед нами)

- Розмістіть усе так як треба, а я перевірю (Вчитель перевіряє).

II. Мотивація практичної діяльності.

- Сьогодні ми докладніше познайомимося з творами художників- графіків і матеріалами та інструментами, які допомагають їм створювати прекрасні графічні роботи.

Але спочатку відгадаймо загадку:

Всяк школяр Зого шанує,

Бо він пише, ще й малює.

Хто ж цей славний молодець?

Це, звичайно... (олівець).

Як ви гадаєте, чому ми спочатку згадали саме про олівці?( Правильно, адже це — найголовніший інструмент художника-графіка. І ви з ним давно вже знайомі.)

ІII. Актуалізація опорних знань.

Ще ви знаєте такі інструменти, як гелеві ручки, якими теж можна створити цікаві роботи. Але є матеріали та інструменти, багатьом з вас зовсім не відомі. Одним з таких матеріалів є вугілля — художнє вугілля. Воно залишає на поверхні паперу чорні сліди. Але залежно від сили натискання ці сліди можуть бути або дуже темними, або світлими. Усе залежить від того, що хоче зобразити художник. Подивіться, як видатний художник Іван Іванович Шишкін зображує ліс вугіллям. А ось матеріали, які вам раніше не зустрічалися,— пастель і сангіна. Пастель дуже нагадує палички кольорової крейди. Але, на відміну від звичайної крейди, вона залишає на папері оксамитову матову поверхню. Пастель має ніжні кольори, які надають пастельним малюнкам особливого вигляду.

Подивіться, як використовує можливості пастелі для зображення лісу Анатолій Сочилов.

Сангіна — це також різновид крейди. На відміну від пастелі, вона буває тільки червоно-коричневого кольору.

Художники, які працюють із цим графічним матеріалом, використовують прийом розтирання. Завдяки цьому створюються цікаві роботи.

Ось перед вами роботи французького художника Робера Гюбера та російського майстра Юрія Михайловича Шабликіна, виконані сангіною (демонстрування наочності).

- Чи відрізняються вони від роботи Анатолія Сочилова? Чим?

Сьогодні ми передивилися дуже багато робіт художників-графіків, виконаних різними графічними матеріалами.

- Що було зображено на цих роботах?

Правильно, ліс та лісові галявини.

IV. Засвоєння нових знань.

- Сьогодні ми перетворимося на художників-графіків і зобразимо лісову галявину.

Для того щоб нам легше було працювати, виконаймо маленьку вправу.

V. Визначення практичних завдань уроку.

1. Демонструю учням готові зразки, за якими вони будуть працювати на уроці.

- Діти, яка основа цієї графіки? (М′ягенька)

- Якого кольору вона? (Сірого)

- Якого кольору дерево? (Чорно - сірого).

- Якого кольору травичка і листочки? (Чорно-сірого).

2. Планування наступних трудових дій, вибір матеріалів та інструментів.

Інструктаж.(Проводжу вступний інструктаж).

- Діти, що нам потрібно, щоб виготовити силует дерева? ( Папір, олівець).

- Що нам потрібно зробити, щоб у нас вийшли різні відтінки сірого кольору?(Нам потрібно в тих місцях, де потрібно підкреслити контур сильніше натиснути на олівець).

- Як потрібно наводити штриховку? (В одну сторону, де потрібно накладати штрих один на одний).

- Після того, як навели штриховку, що потрібно зробити?(В тих місцях, де потрібно підкреслити контур сильніше натиснути на олівець, і де є прогалини між штрихами за необхідності їх затонувати).

- Щоб переконатися, що ви правильно зрозуміли план роботи ще раз повторимо послідовність її етапів.

1. Вибираємо аркуш паперу білого кольору, простий олівець або фломастер.

2. Наводимо штриховку.

3. В тих місцях, де потрібно підкреслити контур сильніше натиснути на олівець, і де є прогалини між штрихами за необхідності їх затонувати.

VI. Самостійна художньо – практична діяльність учнів.

- Ви вже зрозуміли послідовність виконання графіки нашої галявини? Приступайте до самостійної роботи. Хто не запам`ятав послідовність її виконання, користуйтеся планом, який у вас лежить на партах.

VII. Завершення уроку.

- Що ми виготовляли на уроці? (Графіку галявини простим олівцем).

- Давайте, проведемо виставку ваших робіт і побачимо хто з вас якнайкраще старався.

VIIІ. Домашнє завдання.

- Візьміть на наступний урок зубочистку, гуаш, свічку і мило.