Відеоперегляд виверження вулкану Етна

ТЕМА: ВУЛКАНІЗМ. ГАРЯЧІ ДЖЕРЕЛА ТА ГЕЙЗЕРИ.

Мета: поглибити та систематизувати знання про внутрішні процеси Землі; формувати знання про вулкани та гейзери, їхню будову, дію та райони поширення; розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, кругозір, творчу уяву,пам՚ять; виховувати в групах, відповідальність, інтерес до пізнання навколишнього світу.

Обладнання: фізична карта світу, схема «Будова вулкана», макет вулкана, презентація, відео, підручники,практикуми, робочі зошити.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття: вулкан згаслий, вулкан діючий, сейсмічний пояс.

Очікувані результати: учні зможуть:наводити приклади і показувати на карті сейсмічні пояси (Тихоокеанський, Середземноморський), вулкани (Ключевська Сопка, Етна,Кракатау); порівнювати згаслі та діючі вулкани; пояснювати вплив внутрішніх і зовнішніх процесів на формування материків, океанів та їхнього рельєфу; аналізувати причини і наслідки руху літосферних плит.

ХІД УРОКУ

I Організаційний момент

Доброго дня, шановні учні та колеги! Сьогодні у нас незвичний урок, бо на ньому присутні гості - це вчителі інших шкіл. Так склалося, що всі перед гостями хочуть показати себе з кращого боку. Тому ми повинні докласти всіх зусиль, щоб на цьому уроці результативно попрацювати і досягти поставленої мети. Побажаємо один одному плідної роботи. Сподіваюсь на вашу підтримку та співпрацю.

II Актуалізація опорних знань та вмінь

Фронтальне опитування

1.Що таке літосфера?

2.З яких шарів складаються різні типи земної кори?

3. Що таке літосферні плити?

4. Які ви знаєте види рухів земної кори?

 

III Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.

Прийом «Дивуй»

Учитель. У Тірренському морі є невеличкий острів Вулькано. Більшу частину острова займає гора. Давні римляни вважали цей острів входом до підземного царства, а також володінням богу вогню і ковальського ремесла – Вулкана. Коли цей бог гнівався, Земля здригалася, а з гори вилітали вогонь і дим. За ім՚ям цього бога вогнедишні гори згодом почали називати вулканами. Вулкани, як і землетруси, є проявами внутрішніх сил Землі.

Що ж це за дивовижні гори? Чому і як вони «дихають»? Вам цікаво про це дізнатися?

Тож усе по порядку…

Тема сьогоднішнього уроку: «Вулканізм. Гарячі джерела, гейзери».

Мета сьогоднішнього уроку: поглибити свої знання про внутрішні процеси Землі та дізнатися про нові катастрофічні прояви внутрішніх сил Землі.

 

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

 

Вулканізм, його причини. Будова вулкана.

Пригадайте внутрішню будову Землі.

У верхній частині мантії є шар астеносфери, речовина якої знаходиться в тягучому стані i має високу температуру. Тут утворюється магма – розплавлена речовина мантії, насичена газами (з грецької «густа мазь», «тісто» або «паста»). Саме літосферні плити, які мають товщину від 60 до 100 км., ніби плавають на її поверхні. Місце, де найбільші плити стикаються одна з одною, називаються швами або розламами. Тут розміщені всі вулкани Землі, а землетруси тут – звичне явище. Під тиском магма може підніматися угору по тріщинах у земній корі.

Отже, вулканізм — процес утворення та руху магми від шару астеносфери до поверхні Землі.

Робота в зошиті. Учні схематично записують .

Розрізняють вулканізми


внутрішні (коли магма не досягає землі поверхні i застигає в тріщинах i порожнинах земної кори) утворюються невисокі гори;


зовнішні.


Магму, що виливається на поверхню, називають лавою (t 1000 °С, 50 км/год).

Її застиглі потоки утворюють конуси вулканів.

Канал, по якому піднімається магма, називається жерлом.

Жерло закінчується кратером.

Розглядають та підписуть схему «Будова вулкана» ( на кожній парті).

Демонстрація досліду

1. Зазделегідь налити в пробірку розчин соди, підфарбований червоним

харчовим барвником.

2.Пробірку з усіх боків обклеїти пластиліном, щоб її не було видно та нагадувала вулкан.

3. Зверху в пробірку лити оцет. Відбувається реакція між содою та оцтом, на поверхню виливається «потік лави».


2. Продукти виверження вулкана бувають рідкі, тверді й газоподібні:


Лава, поступово охолоджуючись, твердне, утворюючи вулканічні гірські породи – базальти, андезити.
Вулканічні бомби, брили бувають завбільшки в дачний будинок
Вулканічний попіл – це уламки вулканічного скла.

Відеоперегляд виверження вулкану Етна.


Є вулкани, про виверження яких не збереглось ніяких відомостей. Про їхнє активне життя в минулому свідчать конусоподібна форма гори та кратер на вершині. Це згаслі вулкани. Сьогодні нагадує про ті деякі часи Вулканічний хребет у Карпатах.

Легенда про гору Аюдаг в Криму.

 


Робота з картою

Користуючись атласами i картою «Літосферних плит», дайте відповідь на запитання:
На якому материку зовсім немає вулканів ні діючих, ні згаслих?
Де сконцентрована найбільша їх кількість?


Більш як половина діючих вулканів знаходиться на узбережжі Тихого океану. Ці райони дістали назву Тихоокеанського вулканічного поясу. Середземноморський i Атлантичний сейсмічні пояси


Випереджальне завдання


Цікаві повідомлення про найбільші вулкани Євразії:
Ключевська Сопка – на Камчатці 4750м;
про вулкани Етна;
про підступний сон Везувія;
про Фудзіяму – національний символ Японії (найкрасивіший вулкан);


3.Типи вулканів

Перегляд презентації.

1.Активні або діючі, про виверження яких збережені історичні відомості. За різними оцінками від 600 до 950, більша частина в океанах.

2. Згаслі. Не проявляли активності за пам՚яті людства. Свідченням є гірські породи, характерні зовнішні ознаки.