V. Підсумок уроку. Проведення прихованої самодіагностики

Любов Кострова

Учитель основ здоров’я

Глухівська спеціалізована

школа-інтернат І-ІІІ ст..

ім..М.І.Жужоми Сумська обл..

контактні телефони: р.т. 0544422700

д.т. 0544431450 м.т.0997085839

Мета:Ознайомити з поняттям психологічного благополуччя; підвищити рівень самосприйняття, впевненості в собі; формувати уміння відкрито виражати позитивні почуття; навчати способам ефективної поведінки в різних життєвих ситуаціях, способам внутрішнього контролю, прийомам психоемоційної саморегуляції.

Обладнання: піднос, свічка, кулька з пап’є-маше.

Тип уроку: комбінований з елементами інноваційних технологій.

 

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент. Рефлексія:Пропоную всім учасникам оцінити як вони почувають себе сьогодні за шкалою від 1 (дуже погано) до 10 (дуже добре).

II. Актуалізація опорних знань.

Розвиток людини насамперед залежить від виконання нею завдань, особливо довготривалих. Виконання цих завдань може супроводжуватися успіхами або поразками. Поразок уникнути неможливо. Вони неминучі. Але щоб користь від них була якомога більшою і щоб траплялися вони якомога рідше, доцільно знати фактори від яких залежить успіх певної діяльності.

Давайте визначимось: які основні фактори сприяють успіху (Раціональна організація діяльності, вибір мети, здібності, воля, почуття внутрішнього контролю, заповзятливість, мотивація, концентрація зусиль на основній меті).

Психологи вже давно визначилися, що найбільше впливає на формування людини: сім'я, оточення, середовище ... Ще є теорії, що людина вже народжується злочинцем або генієм, або злочинним генієм, або ніким ... А можливо і справді існує доля? І яким би здібним ти не був ця доля визначає для тебе невдачу і ти не відбуваєшся. Або ж ти бездарна посередність, але потрапляєш у потрібний час у потрібне місце і вже - на коні?

III. Мотивація навчальної діяльності. Вправа "Зигзаг".

Попрацюємо в групах. "Моя доля. У чиїх вона руках?" Людей умовно можна поділити на 2 групи:

· тих, хто причину всіх негараздів бачить у зовнішньому середовищі, в інших людях, обставинах долі, розташуванні зірок;

· тих, хто шукає причини всіх подій у собі.

Група справа доводить перше твердження, група зліва - друге.

 

IV. Засвоєння нового матеріалу.

Учитель: Ви вже знаєте, що всі наші почуття є важливими. Та це не означає, що нам однаково, які з них ми переживаємо. Кожному хочеться як найдовше перебувати в хорошому настрої. Почуватися задоволеним і щасливим краще, ніж пригніченим і нещасним. Душевного комфорту можна досягти лише в гармонії емоційної, інтелектуальної та духовної сфер. Такий стан називають психологічним благополуччям.

Вправа "Самокритика" .

У кожної людини є своє власне уявлення про те, що робить її унікальною, неповторною, відмінною від інших. При цьому мимовільно виникає питання, чи розділяють оточуючі його думку про самого себе, чи бачать його інші таким, яким він сам бачить себе. Допоможе нам виявити це питання вправа "Самокритика"

1-ша графа - "Хто я" — 10 слів-епітетів.

2-га графа - "Як на це питання відповіли б ваші батьки, знайомі**.

3-тя графа - На це питання відповідає хтось з групи.

Кожен забирає свій листок, порівнює відповіді. Виділяє в чому подібність характеристик. Виділити домінуючу лінію поведінки - вона повторюється у всіх 3-х характеристиках. Підрахувати кількість повторів. За цією кількістю можна передбачити ступінь відкритості людини.

Експеримент

- Спробуйте кинути кульку в ціль так, щоб влучити в "десятку".

Аналізуємо хід гри. Відомо, що в процесі будь-якої діяльності, навіть при однакових умовах, завжди знаходяться ті, хто влучає в "десятку". Питання в іншому: чи завжди ми проявляємо активність, винахідливість, шукаємо способи досягнення мети?

Якщо опробований спосіб не приніс бажаного результату, то ми відразу ж відмовляємось від мети як нереальної, забуваємо про неї, наскільки це можливо, засмучуємося та розчаровуємося. А можливо, у випадку невдачі можна спробувати сприйняти ситуацію як можливість зрозуміти себе, проаналізувати причини помилок, відшукати нові шляхи, намагатися побачити, які кращі якості свого характеру ми проявили в цій ситуації, що нового ми про себе дізналися?.. Суть в тому, що особистість формується та проявляється в діяльності.

Повернемося до експерименту Спробуйте поставити перед собою наступні питання: чи було сказано, що кидати кульку можна лише, не встаючи з місця; що ні в якому разі не можна підходити до дошки, не можна повторювати кидок! А ж мета була реально досягаємою! Можна було просто підійти до цілі та прикласти кульку до "десятки".

Зрозуміло, можна заперечити, наприклад, так: мета була поставлена "зверху", тобто це не моя особиста мета. Та приводів для заперечень і виправдань можна придумати безліч. Але, очевидно, що мало переконувати себе та інших в тому, що мету потрібно ставити та досягати. Необхідно розуміти, для чого ми ставимо мету, наскільки особисто для кожного з нас вона важлива.

Висновок: Якщо щось із задуманого не вдалося, треба вчитися знаходити плюси в тому, що відбулося. Недостатньо мріяти, слід конкретизувати свої цілі та шукати шляхи їх досягнення.

Притча

Як кульки в ящику, які трясуть.

Якщо в ящик насипати дерев'яні та металеві кульки одного розміру і почати їх трясти, то скоро дерев'яні кульки опиняться зверху, а металеві - внизу, незалежно від того, як саме трясти.

Кульки знають свій шлях. Кожна кулька. Чи ж ми дурніші за них? Якщо життя трясе нас, ми можемо просунутися в ньому. Якщо знаємо, де вихід.

Чи інша аналогія. Ви їдете в переповненому автобусі і намагаєтесь протиснутися до виходу. Якщо автобус гойдне, чи він загальмує, або навпаки різко прискорить рух, ваші зусилля виявляються більш ефективними: людину цілеспрямовану будь-які як успіх так і невдачі просувають вперед, до мети.

Не буває нещастя без добра. Успіх чи поразка мали місце, знає лише той, з ким це відбулося.

 

Інсценування «Маленькі добрі справи»

Учні об’єднуються в пари і пантомімою показують одну маленьку добру справу, яка здатна швидко підвищити самоповагу (позичити дисконтну карту тому, хто стоїть з тобою в черзі, притримати за собою двері в супермаркеті, принести цукерку братику…)

 

V. Підсумок уроку. Проведення прихованої самодіагностики.

Любити себе - це означає поважати себе, приймати і усвідомлювати своє "я". Повагу до себе не треба плутати з егоїзмом. Будь то кар'єра чи особисте життя, вміння цінити себе визначає яким стане шлях до успіху. Крім цього навчаючись любити себе ми пізнаємо як любити інших, що безумовно теж сприяє успіху в житті. Давайте повчимося любити себе. (Звучить легка повільна музика.)

Учитель:

· Сьогодні ви будете працювати кожен з собою.

· Ви знаходитесь самі з собою.

· Все, що ви писатиме на листочках ніхто не побачить, ніхто не буде вас розпитувати. Все, що ви знаєте - ваше. Все, з чим будете працювати - це тільки ваша робота з собою.

Зручно сядьте. Візьміть чистий листок паперу і ручку. ( Посилюю музику.)

· Сконцентруйте свою увагу на полум'ї свічки. На вашому аркуші запишіть всі негативні слова, які ви чули в свою адресу від батьків, вчителів, ровесників. їх ніхто не побачить окрім вас.

· Пригадайте образливі слова про вашу зовнішність. Ви чули їх давно, вчора. Можливо ви чули їх сьогодні. Пригадуємо ...

· Пригадуємо образливі слова при взаємовідносинах. Пригадайте свої відчуття, яким тоном вони говорилися. Пригадуємо ...

· Пригадайте ваші переживання. Пригадуємо ... Відпустіть від себе негативні переживання. Повторіть собі: Я прощаю всіх, хто мені це говорив. Я зовсім вільний від усіх поганих слів. Я почуваю себе легко, вільно. Я подобаюсь собі, я подобаюся людям, що мене оточують. Я пробачаю всім, від кого зазнав поганого, негативного впливу. (Кожній дитині підноситься піднос із свічкою, на якому вона сама спалює свій листок).

· Вогонь знищує всі негативні образливі слова, вони, як попіл, розвіюються вітром. Я звільняюся від минулого і пробачаю всі образи від навколишнього. Я вартий всього найкращого в цьому житті. Я дозволяю всім радощам життя увійти в мене.

· Ще раз придивіться до себе ... Зверніться до себе ... Скажіть собі кілька слів схвалення, підтримки, які б ви захотіли почути від оточуючих.

· Напишіть усі хороші слова, які б ви хотіли почути від батьків. Можливо це слова подяки і підтримки.

· Запишіть всі хороші слова, які б ви хотіли почути від вчителів, ровесників ...

· Тепер прочитайте ці слова ...

· По думки повторюйте за мною: "Я гідний всього самого доброго. Я люблю себе, я люблю своїх батьків ... Я гідний всього найкращого в житті."

· Згорніть цей папірець - він ваш і залишиться у вас. Коли ви будете наодинці, то зможете знову прочитати їх. Вони підтримають вас.

Рефлексія. А тепер запишіть свої почуття в кінці заняття. Ми прощаємося до наступної зустрічі. Всього найкращого.