Визначення творчих завдань

План-конспект уроку з розвитку звязного мовлення 4 клас

Студенток 32 ППР групи

Браголі Уляни

Луценко Катерини

Шевченко Марини

Хитряк Анастасії

Творчий переказ тексту

Правда буває гірша за неправду

Мета: вчити дітей будувати творчий переказ тексту; розвивати усне і писемне мовлення учнів, увагу, логічне і образне мислення; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати повагу до високих моральних якостей людини: скромності, чесності, правдивості; активне ставлення до навчальної роботи.

Обладнання: картки з прислів’ями,роздатковий матеріал(картки для «асоціативного куща»,картини для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

От і дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Стали, діти, підтягнулись,

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти,

Будемо сьогодні ми творчо працювати.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Дитина жити починає,

Іде в життя, у дивний світ.

В житті усякого буває…

Дитині ж зовсім мало літ.

А тут не гладко все кладеться,

І покарання, мабуть, ждуть.

Невже брехати доведеться?

Ну, що робити? Як же буть?

- Діти, пригадайте, чи доводилось вам вибирати між гіркою правдою і чимось придуманим, щоб не одержати покарання за свої вигадки, невдачі, погані вчинки?

- Чи ж допомогла комусь брехня, придумана замість правди?

- А кому подобається людина, котра весь час обманює, від якої ніколи правди не діждешся?

- Звичайно, ніхто не любить, коли йому говорять неправду, обманюють. Правда, чесність, справедливість – найсвятіші моральні істини для всіх людей. Правда… Що є вище цієї моральної категорії? До неї прагнуть, її шукають, за нею живуть – і тільки тоді почуваються щасливими. Споконвіку правда долає кривду. Її уславила народна мудрість.

· Правда наверх вийде, як олива.

· Правда очі коле.

· Правди люди не люблять, та все шукають її.

· Правдою світ обійдеш, то назад вернешся.

· Чесна людина завжди свого слова дотримає.

· Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

· Всяк про правду трубить, та не всяк ту правду любить.

· Час дорогий, та правда дорожча.

· Що правда, то не гріх.

· Брехня тільки доти стоїть, поки правда не прийде.

· Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся.

- Яку людину ми називаємо правдивою? (Людину, яка живе правдиво, яка дослухається до голосу власного сумління).

- Обманювати дуже негарно. Поміркуйте, чому. (Тому, хто обманює, не вірять люди. Той, хто обманює, не може вимагати від інших правдивості).

- Правдивість – це висока моральна якість чесної людини. Але вона може бути різною. Буває, що люди говорять правду, намагаючись діяти на благо інших. Деякі люди говорять правду, якщо це їм особисто вигідно і приносить славу, багатство, успіх. Дехто говорить правду з метою нашкодити іншому або полегшити за рахунок цього власні страждання.

Справжня правдивість передбачає здатність відчути того, хто поруч, бажання не спричиняти йому болю. Але інколи з цією ж метою нам доводиться говорити і неправду, виявляючи цим самим скромність, чемність, поміркованість, стриманість.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні ми будемо вчитися переказувати текст, але не просто переказувати, а творчо. А ще поговоримо про людську гідність. З’ясуємо, чи завжди треба говорити правду, і коли неправда не вважається злом.

ІV. Робота над переказом тексту

4.1. Вступна бесіда

- Який переказ називаємо творчим? (Творчим називається такий переказ, у якому зміст тексту передається по-іншому шляхом зміни особи, від якої ведеться розповідь. Творчим називається ще й такий переказ, в якому слід дописати своє бачення розгортання подій, міркування про те, до чого може призвести певний вчинок персонажа тексту).

Словникова робота

- Доберіть синоніми.(дібрані синоніми учні записують на дошці)

Правдивий – відвертий, щирий, чесний, щиросердний, правильний, справедливий, праведний, доброчесний, порядний, достойний, нелукавий.

Брехливий – неправдивий, лицемірний, нещирий, слизький, облудний, лукавий, дволикий, фальшивий, криводушний.

Читання тексту вчителем.

- Послухайте твір В.Сухомлинського «Правда буває гірша за неправду» і подумайте, чому він має таку назву.

Правда буває гірша за неправду

Мама попросила Сергійка піти до сусідів позичити солі. Сергійко довго не повертався. Уже й борщ закипів, а його немає. Нарешті прийшов, приніс у баночці солі. Мама й питає:

- Чого це ти так довго ходив?

- А я снідав, - каже Сергійко.

- Як снідав? - дивується мама.

- А вони попросили мене снідати…

- І що ж ти їм відповів?

- Нічого… Сів і поснідав.

- Який же ти нечема, Сергійку! – розгнівалась мама. – Треба було сказати: дякую, я не голодний.

- Але ж мені їсти дуже хотілося. Сказати – не голодний… Це ж неправда. Хіба ж неправду можна говорити?

- Правда буває гірша за неправду, - каже мама.

А Сергійкові тепер думай: як же це так?

В. Сухомлинський

4.4 Бесіда за змістом твору

- Куди мама попросила піти Сергійка?

- Чому Сергійко затримався?

- Чому мама назвала сина нечемою?

- Як мама радила синові вчинити?

- Чому Сергійкову правду мама вважала гіршою за неправду?

- Чи згодні ви з мамою Сергійка?

- Наведіть приклади з життя, коли краще промовчати або сказати неправду, ніж правду.

 

Чи завжди все буває по правді?

Пролунав дзвінок. Всі діти побігли на шкільне подвір’я. Олег повернувся в клас, щоб взяти м’яча. Коли він зайшов, побачив Петрика, який щось виймав із портфеля Марійки. Це був гаманець.

Петрик з переляку відразу поклав гаманець на місце і, почервонівши, сказав: «Олеже, не говори нікому, я більше цього не робитиму». Але Олег відповів: «Ні, хай буде по правді, хай всі знають, що ти злодій!»

На другий день Петрика не було у школі, наступного дня – теж.

Всі подумали, що він захворів. Але Олег відчув щось недобре і після уроків пішов відвідати однокласника.

Петрик зустрів друга, опустивши очі донизу. Він розповів Олегу, що не ходив до школи, бо йому дуже соромно за свій вчинок. Як він зрадів, дізнавшись, що Олег про це нікому не розповів.

Петрик пообіцяв ніколи в житті більше не красти і завжди дотримував свого слова.

- Що трапилося на перерві?

- Чому Петрик перестав відвідувати школу?

- Чи дотримав Олег свого слова?

- Як неправда допомогла перевиховати Петрика?

- Отже, діти, і в цьому тексті ви побачили, неправда не завжди вважається злом. Таких випадків у житті буває чимало.

 

Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька. (Присідають.)

Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)

Вітер дерева колише-гойдає. (Обертаються.)

То направо, то наліво нахиляє.

{Нахиляються праворуч, ліворуч.)

То вгору, то назад. (Потягуються вгору, назад.)

То вниз нагинає. (Нахиляються вперед.)

Птахи летять-відлітають.

(Махають руками-«крильми».)

А учні тихенько за парти сідають.

(Сідають за парти.)

Гра «Асоціативний кущ»

Діти,ось ми прочитали два тексти і дуже цікаво,а що ж для вас означає правда та неправда.У кожного на парті лежать дві карточки, на яких слова правда ,неправда. До кожного напишіть як можна більше слів з якими вони у вас асоціюються.

Визначення творчих завдань

- Наше завдання - передати зміст цього тексту по-іншому, змінивши особу від якої ведеться розповідь. Про події буде розповідати не автор, а сам Сергійко. Отже, розповідь ведеться від першої особи.Після вашого переказу,напишіть нвеличкий роздум про ваше ставлення до правди та неправди,в цьому вам допоможуть «асоціативні кущі»,які ми тільки що складали.

Повторне читання

- Послухайте текст ще раз, приготуйтеся його переказувати.

4.7.Складання плану творчого переказу

На минулому уроці розвитку звязного мовлення,ми з вами вчилися складати план,то ж сьогодні ви самостійно напишете план,а потім виберемо декілька найкращих та запишимо на дошці.

План

1. По сіль до сусідів.

2. Мамин осуд.

3. Правда буває гірша за неправду.

 

4.8. Орфографічна підготовка(робота біля дошки)

- Зверніть увагу, як пишуться такі слова:

нечема, не голодний, неправда, немає.

 

 

Переказ за складеним планом

- Старайтесь уникати в переказі діалогічного мовлення, оскільки його складно оформити на письмі.

Розпочніть свій переказ так:

Одного разу мама послала мене до сусідів позичити солі…

Правда буває гірша за неправду

Одного разу мама послала мене до сусідів позичити солі. Я довго не повертався. Вдома вже й борщ закипів. А коли я нарешті прийшов і приніс у баночці сіль, то мама запитала, чому це я так довго ходив.

Я пояснив, що сусіди запропонували поснідати разом із ними, і я не міг їм відмовити. За це мама назвала мене нечемою. Вона додала, що слід було подякувати і сказати, що я неголодний. Але ж мені дуже хотілося їсти. А сказати, що я не голодний, – це неправда. Неправду ж говорити не можна.

Та мама відповіла, що правда буває гірша за неправду. Я й досі не можу зрозуміти: як же це так?

 

V.