Обговорення майбутнього макета

3. Самостійна робота дітей (індивідуальна допомога вчителя).

V. Підбиття підсумку уроку

1. Захист творчих робіт.

2. Враження учнів від уроку.

3. Підготовка учнівських робіт для виставки в класній кімнаті.

Клас -- Урок — Дата ________________________

Тема: Композиція у скульптурі. Казкове місто майстрів.

Мета: узагальнити знання учнів про житло; вчити створювати композицію міста з вулицями; розвивати уяву, фантазію; виховувати вміння працювати в групі.

Обладнання та матеріали: пластилін, солоне тісто, простий олівець, папір, стеки, серветки, гуашеві фарби, клей ПВА, пензлі, бісер, блискітки, стеклярус, намистинки, ґудзики.

Хід уроку

І. Організація класу, робочого місця

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів

Бесіда вчителя

Згадайте, як у початкових класах ми зображували житло. Це були будиночки казкових героїв. Спираючись на власний досвід, ви створювали прості одно- чи двоповерхові будівлі. Чи пам’ятаєте свої роботи?

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

1. Об’єднання учнів у мистецькі групи.

2. Розподіл обов’язків у кожній групі, підбір матеріалу до роботи, організація робочого місця.

3. Усні повідомлення учнів про середньовічне місто, в якому проживають майстри (гончарі, бондарі, пекарі, ковалі, шевці), що виконують свою справу, забезпечуючи місто своїми виробами, творами, продуктами харчування та всім необхідним для проживання. Кожен із майстрів оселявся на вулиці , де жили люди певного ремесла. Ці вулиці носили назви за видом діяльності майстрів і розмішувались за системою сонячних променів, що відходили від центральної площі середньовічного міста, де відбулись найважливіші події життя городян.

4. Дослідження учнів складових частин будинків однієї вулиці відносно відношення майстра до певного ремесла. Обговорення в групах.

Фізкультхвилинка.

ІV. Підготовка до практичної діяльності учнів

1. Вибір вулиці, на якій живуть майстри певної категорії.

2. Обговорення в групах щодо вибору матеріалів, розподіл практичних обов’язків.

3. Узагальнення вчителя практичної діяльності учнів, методичні вказівки до роботи.

V. Самостійна робота учнів

1 група – вулиця гончарів

2 група – вулиця пекарів

3 група – «креативне житло»

(Індивідуальні консультації вчителя)

VІ. Підбиття підсумку уроку

- На макеті «середньовічного міста - сонечка» розташувати творчі роботи груп за тематикою вулиць.

- Захист учнівських робіт.

- Бесіда - підсумок:

· Що сподобалось на уроці?

· Що нового дізнались, що для вас стало відкриттям?

· Які вулиці ви могли б запропонувати учням інших класів?

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання

Клас -- Урок — Дата _______________________

Тема: Слово-образ.

Мета: удосконалювати вміння дітей зіставляти слова, числа, цифри та образи, застосовуючи набуті знання з ейдетики; вчити створювати композиції де кожна буква-образ; розвивати уяву та фантазію; вміння працювати в групі; виховувати любов і повагу до казки – дорогоцінного скарбу українського народу.

Обладнання та матеріал: аркуші паперу, графічні матеріали (кольорові та прості олівці, фломастери, гелеві ручки, маркери, воскові олівці; «скриньки» зі скарбами – назвами казок, оформлення лісових доріжок, каменя; зразки слів-образів, зображення звірів зі школи ейдетики, «Чарівна торбина», різнокольорові фішки.

Хід уроку

І. Оргмомент

Перевірте свої робочі місця.

Чи все готово до уроку?

Девізом нашого уроку будуть слова :

На уроці попрацюю,

Розповім і намалюю.

Буду добре працювати,

Мріяти, фантазувати.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів

А чи любите ви фантазувати ?

Малювати?

Читати ?

Що найбільше подобається читати? (Казки)

Гра «Казковий герой»

Молодці! Сьогодні ми помандруємо в казкову країну, де зустрінемося з казковими героями.

Щоб потрапити в цю країну і дістатися до скарбів, потрібно подолати безліч перешкод.

Ось і перша перешкода! Це величезний камінь на роздоріжжі. Прочитаємо напис:

«Казка маленька, а розуму ….» (навчає)

Але, біля каменя дороги розходяться!

Шлях веде до лісу. В лісі краще пересуватися групами й триматися один одного, тому і працювати ми з вами будемо, об’єднавшись в групи.

Всі стежинки – різних кольорів. Кожна група сама обирає стежинку. А допоможе нам в цьому «Чарівна торбина». Представник від кожної команди витягує іграшку, колір якої і буде відповідати стежці.

Я чула, що у вас є вірні друзі зі школи Ейдетики. Думаю що вони допоможуть швидко здолати шлях і стануть талісманами команд. Допоможіть мені з ними познайомитись (Вчитель демонструє образи зі школи Ейдетики, діти вгадують їх).

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Ось і наступна перешкода – блискавка. Тільки здолавши її, ми зможемо дійти до лісових скарбів. Що це !

(На стежках закріплені слова – образи: …..)

Завдання

Кожна група обговорює, яка перешкода на її шляху, що вона нагадує, що підсилює слово, на що схожі букви? (1хв.)

Обговорення закінчено ! Ваші міркування

(Бесіда з кожною групою учнів).

Ви добре здолали і цю перешкоду й за короткий час підійшли до своїх скарбів (Вчитель роздає скриньки).

У кожної команди свій скарб – назва казки. А щоб дізнатися її, треба скласти склади в ціле слово.

Вгадали, що це за казка?

ІV. Підготовка до практичної діяльності

Щоб назва казки була привабливою, а команда гідно її представила, необхідно до кожної букви створити образ, який би найкраще її відображав.

Слово-образ – це і буде темою нашої практичної діяльності. Вам допоможуть в цьому букви-образи, які є на дошці, та в знайомій вам газеті «Казковий вечір» (1 буква – 1 образ, 1 слово – 1 слово-образ).

Ваша уява, фантазія, творчість, вміння працювати в команді допоможуть створити неперевершений шедевр.

Для роботи використовуються фломастери, олівці,гелеві ручки. Спочатку малюєте простими олівцями букву-образ, а потім склад. Склавши частини в ціле, кожна група дізнається, який скарб дістався саме їм.

V. Самостійна робота учнів

VІ. Підсумок уроку

Захист творчих робіт, оцінювання (Кожна команда захищає свою назву казки).

А тепер зі скарбами нам треба вийти з лісу.

Діти, а ви згодні, що казки – це скарби народу? Чому ?

Вам сподобався урок?

Чим?

Що нового дізнались?

А що було найважливіше?

В 5 класі ця тема розглядається ширше, глибше. При плануванні уроку необхідно продумати складові мети, матеріал для практичної діяльності, форми і методи роботи.

Клас -- Урок — Дата ________________________

Тема: Композиція у графіці. Буква – образ, слово – образ.

Мета: розширити уявлення учнів про букву-образ, слово-образ; дати поняття про буквицю, розвивати вміння порівнювати літери, буквиці, створювати асоціативні слова-образи; виховувати почуття композиції, колориту, активізувати творчі здібності учнів.

Обладнання та матеріали: букви-образи, слова-образи, папір, графічні матеріали, буквиці.

Хід уроку

І. Організація класу, робочого місця

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів

Бесіда вчителя

Пригадайте, як у початкових класах ми проводили урок, де ви ознайомлювались із буквами-образами та складали з них казки.

· Що вам найбільше запам’яталося з того уроку?

· Чи пам’ятаєте казки, які складали?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Пишучи листа, малюючи образ, ви, мабуть, помічали, що всі знаки та малюнки складаються з ліній: ламаних, коротких, заокруглених та інших. За допомогою них можна створити безліч неповторних форм та образів, масу текстів. З окремих букв можна побудувати букви-образи, а з них і слова-образи.

Давно, коли людина не знала писемності, вона створювала зображення-образ, що означало поняття, дію, слово, речення. Малюнок ока – означав слово «бачу», ноги – «ходжу», зернини – «сівбу», перевернутої зернини – «дощ», точки над горизонтом – «сонце». Лінія взагалі мала декілька значень: лінію горизонту, річку, дорогу.

Наше сучасне життя наповнене знаками – образами (їх ще називають піктограмами). Це дорожні знаки, умовні позначення в книжці, підручнику, значки на панелі комп’ютера та інше.

Коли з’являється писемність, піктограми замінюють шрифти – намальовані, написані чи надруковані літери, які мають певну форму, розмір, нахил. В рукописних книгах початкова літера прикрашалась буквицею – першою буквою в тексті, що виділяється порівняно з іншими, часто мальована або декорована.

2. Асоціативний кущ «Абетка»

· Що виникає у вашій уяві, коли ми говоримо «Абетка»?

· Для якого віку створюють «Абетку»?

· Якими кольорами зображені ілюстрації в ній?

Великий внесок у розвиток книжкової графіки зробив геніальний графік, гордість українського образотворчого мистецтва Георгій Нарбут. Створена ним «Українська абетка» в чорно-білих малюнках допомагає зрозуміти значення кожної букви. Особливу увагу слід звернути на буквицю, яка є головним елементом композиції, з неї починалося перше слово тексту. Включаючи які-небудь образи живих істот (звірів, комах, риб, птахів) або рослинність у написання букв, можна одержати букву-образ, а з’єднуючи букви невизначеної форми в єдину композицію – слово-образ. Якщо перші букви імені та прізвища скласти у певну композицію – виходить монограма. Монограмою багато художників підписують свої картини.

ІV. Підготовка до практичної діяльності

1. На заготовлених аркушах кольоровими олівцями зобразити власну монограму.

2. Творче завдання: створити композицію, складену з букв-образів на тему, вибрану жеребкуванням.

3. Вказівки до роботи:

· формат;

· графічний ескіз з компонуванням;

· колористичне вирішення;

· естетичність творчої роботи.

V. Практична діяльність учнів

Індивідуальна допомога вчителя.

VІ. Підбиття підсумків уроку

Продовжити речення.

Піктограма – це ….

В рукописних книгах початкова буква називається ….

Яке нове ім’я ви сьогодні почули?

2. Захист творчих робіт. Виставка кращих робіт.

3. Оцінювання .

VІІ. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про Георгія Нарбута (за бажанням).


Клас -- Урок — Дата ________________________

Тема: Композиція у декоративному мистецтві.

Тематичне завдання – «Свято осені».

Мета:

- Дати уявлення про композицію в декорі.

- Вчити створювати орнаментальні та декоративні композиції.

- Розвивати відчуття гармонії та рівноваги у творах мистецтва.

- Сприяти художньо-образному відображенню краси навколишнього світу у власному доробку дитини.

- Виховувати художню культуру учнів.

Обладнання та матеріали: флористичний матеріал, скляний посуд, ножиці, прозорий скотч, клей, кольорові маркери, білий папір, простий олівець, підручник «Образотворче мистецтво» (Е. Белкіна, А. Поліщук, Л. Фесенко). – Київ: «Промінь», 2005.

Хід уроку

І. Організація класу, робочого місця

(Об’єднання учнів у творчі групи)

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

Діти, ви вже знайомі з поняттями «декоративне мистецтво», «орнамент», «декор».

З давніх-давен люди створювали потрібні й корисні речі та обов’язково їх прикрашали. Як звісно, там де виникає краса, починається мистецтво.

Найпростішим декором спочатку були лінії, спіралі, завитки, крапки.

Повторюючись, вони утворювали орнамент (від французького ornamentym – прикрашати).

Упродовж століть, тисячоліть орнамент залишається основою народної творчості.

- Які ви знаєте види орнаменту? (Геометричний, рослинний, зооморфний). Демонстрація орнаментів.

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Вступна бесіда вчителя

- Згадайте, як виконується витинанка? (складається листочок «гармонія», зображується малюнок і вирізується)

- Чи будуть повторюватись елементи?

- Давайте перевіримо!

Створення симетричної композиції в стрічці, бо розташування елементів йде в одному напрямку, а повторенням їх у висоту й довжину отримаємо сітчастий орнамент.

Знайдіть у кабінеті образотворчого мистецтва зразок сітчастого орнаменту (шпалери).

Крім того, використовується симетричне розташування елементів, де ліва та права частини однакові (за допомогою осі симетрії), та асиметричне (де немає повторення елементів відносно осі).

IV. Закріплення вивченого Робота з підручником. (с.44-47)

1. Поміркуймо разом

С.45, зображення №1, №2, №3, які з них є симетричними, а які –асиметричними?

Робота з опорними схемами

як засіб виразності декоративної композиції
- контраст

- нюанс

Демонстрація (підручник с.46, мал. 1, 2, 3).

V. Підготовка до практичної діяльності учнів

1. Спільне обговорення в творчих групах, розподіл обов’язків.

2. Послідовність виконання роботи.

3. Естетична завершеність твору.

4. Акуратність у роботі.

VI. Творче завдання

Використовуючи дані матеріали (флористичні матеріали, скотч, маркерові фломастери, гуаш та клей ПВА), створити декоративну композицію на скляних предметах побуту.