Цільові обходи робочих місць студентів

Заняття №5

Тема:різання металу.

Мета заняття:вивчити загальні прийоми різання металу.

Тип уроку:традиційний.

Дидактичне забезпечення: інструкційні карти.

Матеріально-технічне забезпечення:ножниці для різання металу, ручна слюсарна ножовка, труторіз,болгарка металеві полоси, листовий метал.

Хід уроку.

1. Організаційна частина (20 хвилин):

- перевірка наявності учнів;

- перевірка готовності студентів до уроку;

- правила ОП при виконанні різання металу.

2. Вступний інструктаж (60 хвилин):

2.1. Актуалізація знань:

- повідомлення теми заняття;

- цільова установка проведення уроку;

- перевірка опорних знань, умінь, навичок;

- аналіз і доповнення відповідей студентів, підведення підсумків.

Викладання нового матеріалу:

Різання металу.

Різанням або розрізанням, називають відокремлення частин від сортового або листового металу. Різання виконується як із зняттям стружки так і без зняття. Способи різання зі зняттям стружки: ручною ножовкою, на ножовочних, круглопильних, товарно-відрізних станках, а также газовою, дуговою різкою і іншими способами.

Ручні ножниці приміняються для розрізання стальних листів товщиною 0,5 – 1,0 мм і кольорових металів до 1,5 мм. Ручні ножниці виготовляють з прямими і кривими ріжучими лезами.

По розташуванню ріжучої кромки лез ручні ножниці діляться на праві і ліві.

Правили ножницями ріжуть по лівій кромці виробу і по направленню годин-никової стрілки.

Лівими ножницями ріжуть по правій кромці і проти годинникової стрілки.

Ручна ножівка інструмент, який призначений для різання товстих листів полосового, круглого і профільного металу а также для прорізання шліців, пахів, обрізування і вирізання заготівок по контуру і інших робіт. Ручна слюсарна ножівка складається з станка (рами) 2 і ножовочного полотна4. на одному кінці рамки знаходиться нерухома головка 5 з хвостовиком і ручкою 6, а на другому кінці рухома головка 3 з натягуючим гвинтом і гайкою 1 для натягування полотна. В головках 5 і 3 знаходяться прорізі 8, в яких вставляють ножовочне полотно і закріплюють штифтами 7.

Рамки для ножовок виготовляють цілими або розсувними, що дає можливість закріплювати ножовочне полотно різної довжини.

Станок з пересувним держаком складається з кутника з ручкою, по якому можна переміщати і закріпляти в потрібному положенню держак.

При різці труб ножовкою трубу затискають в паралельних лещатах в горизонтальному положенні і ріжуть по розмітці. Тонкостінні і труби зчисто обробленою поверхністю зажимають в лещатах між спеціальними дерев’яними накладками.

Різання труби труборізом значно краще і більше можна розрізати за одиницю часу.

В встановленого на требі труборіза повертають рукоятку на ¼ обороту, прижимаючи рухомий ролик до поверхні труби так, щоб лінія розмітки співпала з гострими гранями роликів. Змащують місце розрізу маслом для охолодження ріжучих кромок роліків. Повертають труборіз кругом труби, переміщуючи рухомий ролік до тих пір, поки стінки труби не будуть повністю розрізані. Довжину відрізаних труб провіряють лінійкою, а площину зрізу по відношенню до зовнішньої стінки – трикутником.

Механізоване різання відбувається з приміненням різних механічних, електричних і пневматичних ножівок і ножниць, дискових пил.

Безпека праці при різанні металів:

- оберігати руки від поранення від ріжучої кромки і заусениць на металі;

- слідити за положенням пальців лівої (правої) руки, яка підтримує лист знизу;

- не здувати опилки і не видаляти їх руками, щоб не прийшло забруднення очей або поранення рук;

- не загромождати робоче місце непотрібними інструментами і деталями;

- не знімати, не змащувати рухаючі і повертаючі частини, не переводити ремінь зі ступені на ступінь при роботі ножовочного станка;

- при роботі з дисковими ножівками, працювати в захисних окулярах.

Порядок виконання і послідовність роботи студентів на занятті:

- показати призначення сформрваних умінь;

- показати трудовий процес в нормальному ритмі;

- виділити операції, прийоми та основні дії в трудовому процесі;

- показати окремі операції, прийоми та пояснити способи їх виконання за інструкційною картою;

- розповісти про передовий досвід;

- сформувати питання для аналізу інструкційної карти;

- опитування студентів і пробне виконання нових прийомів, показаних викладачем;

- підведення підсумків вступного інструктажу.

3. Поточний інструктаж (210 хвилин)

- видання практичного завдання для самостійної роботи;

- пояснення порядку його виконання;

- розподіл студентів по робочим місцям;

- повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт;

Цільові обходи робочих місць студентів.

- перевірка організації робочого місця;

- дотримання правил охорони праці;

-попередження типових помилок, якщо вони виникли;

-прийом виконаних робіт, прибирання робочого місця.