ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Конспект уроку

На тему:

М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита"

 

 

Підготував:

студент IV курсу

факультету філології

та журналістики

групи Ін-46

Бучкієв Іван

 

 

Полтава – 2011

ТЕМА: Переосмислення євангельських сюжетів і образів у творі М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита", прийом «роману в романі»

МЕТА: дослідити(проаналізувати) на уроці роман Майстра( хронологічні рамки, об'єм, персонажі, зв'язок з романом Булгакова та з біблійними сюжетами; проблематика); сформувати в учнів своє особисте ставлення до морально-етичних проблем, порушених у творі; розвивати логічне мислення, порівняння, аналіз, вміння робити висновки; показати зв'язок літератури як науки з історією, етикою, географією; виховувати у старшокласників прагнення до самостійності та відповідальності за свої вчинки та переконання.

освітні завдання:вичленити із роману Булгакова 4 розділи, присвячених роману Майстра(2,16,25, 26); проаналізувати їх текстуально;визначити їх місце в цілісному сприйнятті твору;детально зупинитися на характеристиці образу Ієшуа Га-Ноцрі;засвоїти прийом "роману в романі";

розвиваючі завдання:скласти порівняльну таблицю євангельських образів та образів із роману Майстра; знайти відмінності/подібності між ними;з'ясувати, де присутня історична реальність(біблійні герої) , а де прослідковується авторське переосмислення;

виховні завдання:1) проблема морального вибору(образ Понтія Пілата,Іуди із Кіріафи);2)проблема співвідношення добра і зла(Ієшуа - Понтій Пілат,Ієшуа -Марк Крисобій);3)проблема справедливості і відповідальності(Пілат, Каіфа,Афраній);4) проблема людських пороків та спокус(Понтій, Іуда,Ніза)

Обладнання:текст роману М.Булгакова "Майстер і Маргарита", Біблія, ілюстрації до роману;

Тип уроку:вивчення нового матеріалу із використанням інтерактивних

методів навчання.

Он, будучи богат, обнищал ради вас,

Дабы вы обогатились его нищетою

(2-е послание Коринфянам,гл.8)

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Учитель зачитує епіграф до уроку і просить учнів , щоб вони наприкінці уроку відповіли на запитання: про що(про кого) ці слова?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя

На минулому уроці ми розглядали з вами галерею радянських функціонерів і обивателів, яких так майстерно і тонко змалював М.Булгаков у своєму романі. Пригадуєте: Лиходєєв, Римський, Варенуха, Семплеяров, Босий, Берліоз, Соков, Рюхін, Бенгальський, Поплавський, Прохор Петрович та ін. Зараз ми спробуємо за допомогою прийому пошуку відповідностей чітко, швидко і вірно знайти головну ваду, яку висміяв (викрив)М.Булгаков,створюючи образ того чи іншого функціонера/обивателя.

Гра " Пошук відповідностей" (вчитель називає прізвище персонажа, а учнівідповідно намагаються озвучити ту рису характеру, яку хотів затаврувати М.Булгаков).Наприклад, Варенуха - брехливість, Босий - хабарництво, Рюхін - літературна бездарність і т. д

Сьогодні ж у центрі нашої уваги - зовсім інші люди, з зовсім іншого світу. Наші сьогоднішні герої-це персонажі роману, який написав Майстер,роману про Понтія Пілата та Ієшуа Га-Ноцрі. Тому і персонажі особливі - біблійні, духовні,вічні.

Перевірка домашнього завдання( учні були розподілені на групи, кожна з яких мала своє завдання).

1-а група виписувала у зошит біблійних персонажів із Євангеліє від Матфія; 2-а група виписувала у зошит прізвища усіх персонажів, котрі зустрічаються в 2,16,25,26 розділах роману "Майстер і Маргарита";3-я група отримала завдання виписати з розділу 2 роману портретну характеристику Ієшуа та істини, які він проповідував; 4-а група мала прослідкувати події, які відбувалися у романі Майстра, і занотувати їх послідовність та місце дії.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

. Слово вчителя

М.О.Булгаков написав не просто геніальний роман. Цей твір має дуже чітко вивірену та продуману структуру,побудову, архітектоніку. І сьогодні ми спробуємо у цьому впевнитись.

Роман М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита" складається з двох частин та епілогу. Перша частина має 18 розділів(1-18), друга-14 розділів(19-32).

Перша частина Друга частина
Розділ 1 Розділ 19
Розділ 2 Розділ 20
Розділ 3 Розділ 21
Розділ 4 Понтій Пілат Розділ 22
Розділ 5 Розділ 23
Розділ 6 Розділ 24
Розділ 7 Розділ 25 Як прокуратор намагався врятувати Іуду із Кіріафи
Розділ 8 Розділ 26 Поховання
Розділ 9 Розділ 27
Розділ 10 Розділ 28
Розділ 11 Розділ 29
Розділ 12 Розділ 30
Розділ 13 Розділ 31
Розділ 14 Розділ 32
Розділ 15 епілог
Розділ 16 Страта  
Розділ 17  
Розділ 18  

 

У першій частині два розділи( 2 і 16) та у другій частині- два (25 і 26) є самостійними( у просторі та часі), тобто вони самі становлять логічно завершений твір, який написав Майстер-герой булгаківського роману. І ось тут ми підходимо до розкриття суті літературного прийому, який має назву "роман в романі".Є роман М.Булгакова -"Майстер і Маргарита", але всередині нього народжується ще один роман – оповідь Майстра про Єршалаїм І ст.н.е. Таким чином ми отримуємо два романи, роман в романі, які органічно поєднані і взаємопов'язані між собою.

 

Робота в групах.

Клас розподілений на 4 групи(той самий склад груп, що і на підготовку домашнього завдання).Кожна група отримує письмове завдання, відповідь на яке має бути представлено через 15 хвилин .

Картка №1

Завдання. Презентувати образ Ієшуа Га-Ноцрі.

Картка №2

Завдання. Презентувати образ Понтія Пілата

Картка №3

Завдання. Презентувати образ Іуди із Кіріафи

Картка №4

Завдання Презентувати образ Левія Матвія

Після того, як група буде готова до презентації, починається демонстрація виконання поставленого завдання.

Робота біля дошки(заповнюється таблиця:ліву колонку заповнюють члени групи №1, які готували домашнє завдання; а праву - заповнюють члени групи №2, які готували домашнє завдання).

Запис у зошиті(для всіх учнів)