Тема уроку: Музика народів Закавказзя

Конспект уроку з музичного мистецтва

Дата: 21.02

Школа, клас: №40, 4-А

Методист: Давиденко А.К.

Вчитель: Ачкасова Г.М.

Практикант: Мандрикіна А.В.

Зміст роботи Дата Оцінка Підпис методиста Підпис вчителя
Тему отримала 29.01.2013      
Перша консультація 05.02.2013      
Друга консультація 12.02.2013      
Оцінка за конспект 12.02.2013      
Оцінка за урок 21.02.2013      

Тема семестру: Музика не знає кордонів.

Тема уроку: Музика народів Закавказзя.

Мета: Ознайомити дітей з музикою народів Закавказзя,познайомити з поняттям «балет»,продовжувати виробляти навички м’якої атаки. Розвивати слухацькі і виконавські навички, мову із застосуванням музичних термінів. Виховувати любов до музики, повагу до людей мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

 

№п/ п Зміст уроку Завдання уроку
Вступна бесіда з теми: «Музика народів Закавказзя». ü Ознайомити з музичною культурою народів Закавказзя ü Визначити особливості музичної мови народів Закавказзя. ü Виховувати інтернаціоналізм
Слухання і аналіз грузинського народного танцю „Лезгинка"   ü Визначити характерні особливості цього танцю. ü Розвивати навички аналізу. ü Виховувати інтерес до музичного мистецтва .
Слухання і аналіз гопаку із балету „Гаяне” А. Хачатуряна   ü Познайомити з життям і творчістю Арама Хачатуряна ü Виділити спільні риси у звучанні музики народів Закавказзя з музикою інших народів
Виконання поспівки ü Підготувати голосовий апарат до співу. ü Виробляти навички співацького дихання. ü Розширити співацький діапазон
Розучування азербайджанської народної пісні «Курчатка» ü Ознайомити зі зразками азербайджанської музики. ü Знайти відмінності між азербайджанською та українською музикою ü Розучити пісню «Курчатка» ü Виробляти навички співацького дихання,правильної постави
     

Наочно-дидактичні засоби: комп’ютер, презентація до теми, акустичні системи, діапроектор, екран, підручники, фішки для заохочення.

Література: ППЗ, «Музичне мистецтво», Печерська Е. Уроки музики в початковій школі,Ростовський О. Методика викладання музики в початковій школі.

Структурні компоненти Хід уроку Хрономе траж Наочно-дидактичні засоби
І.Організаційна частина 1.Вхід до класу під музику 2. Музичне вітання. Звучить музика, діти входять до класу   - Добрий день, добрий день, добрий день Вам діти! Добрий день, добрий день, добрий день, учитель.   Мене звати Аліна Вадимівна, сьогодні я проведу у вас урок музики. 2 хв. Звукозапис
ІІ.Основна частина 1.Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності     2.Слухання і аналіз грузинського народного танцю „Лезгінка"   А)Вступне слово     Б)Цільова настанова     В)Слухання     Г) Аналіз   Д)Заключне слово     3.Слухання і аналіз гопаку з балету „Гаяне” А. Хачатуряна. А)Вступне слово     Б)Словникова робота   В)Цільова настанова   Г)Слухання   Д)Аналіз прослуханого     Ж)Заключне слово     Розспівування Мета: вироблення навичок співацького дихання 4.Розучування азербайджанської народної пісні «Курчатка» А)Вступне слово     Б)Показ пісні Цільова настанова     В)Аналіз прослуханого Г)Заключне слово     Д)Розучування пісні фразами   Е)Караоке. Пісня „Курчатка”   Фізхвилинка     ІІІ)Заключна частина 1)Підсумок уроку. 2)Мотивація і оцінювання           Сьогодні на уроці ми з вами вирушимо у подорож до країн Закавказзя – Грузії, Азербайджану та Арменії.     Щоб зрозуміти музику народів Закавказзя, необхідно, перш за все, ознайомитися з їхньою природою. Ланцюжки гір Великого Кавказу зі сніжними вершинами, глибокі ущелини, на дні яких стрімко біжать гірські річки, ліси на схилах гір, зелені долини з садами та виноградниками, морський прибій, який то набігає на берег з тихим шелестом, то розбивається об прибережні скелі з ревінням та гуркотінням, – така природа Закавказзя. Своєрідні, надзвичайно цікаві народи цього регіону – грузини, вірмени та азербайджанці. Яскравим є і національний колорит музики кавказьких народів, адже на характері музики відбивається вдача народу, особливості народного говору. Музика кавказьких народів, здебільшого стрімка й запальна, буває дуже співучою і ліричною. Грузинський народний танець „Лезгинка” допоможе нам відчути колорит національної музики цього народу, його темперамент. Уважно прослухайте грузинський народний танець «Лезгінка» і скажіть які характерні особливості цього танцю ви помітили. Послухайте „Лезгинку”     -Які характерні особливості цього танцю? Тож прослухавши музику Грузії, прослухавши їхній народний танець «Лезгінка» ми помітили, що грузинській музиці властиві: „гострий” ритм, яскраві акценти, а також велика роль ударних інструментів.   Видатним та знаменитим у Вірменії є Арам Хачатурян. Арам Хачатурян-видатний радянський вірменський композитор,дирежер,педагог,музично-суспільний діяч.Народний артист СРСР,герой соціалістичної праці. Балет – це музично-хореографічна вистава, в якій органічно поєднані музика, танець, драматична дія та образотворче мистецтво. Послухайте гопак і скажіть музику якого народу нагадує вам звучання оркестру? Зверніть увагу на те, що для вас буде незвичним.   Прослухаймо уривок із балету «Гаяне» видатного вірменського композитора Арама Хачатуряна. Музику якого народу нагадує звучання оркестру? Чи прочули ви щось незвичне у звучанні твору? У виконанні оркестру ми почули своєрідне звучання знайомого нам українського танцю. Це схоже на український гопак із вірменським колоритом. Якою б незвичною не була музика, якому б народу вона не належала, ми завжди зможемо відчути її танцювальний характер. Але перше ,що нам потрібно зробити-це підготувати свій голос для співу. Перед тим як почати співати для вироблення навичок співацького дихання наберіть повні легені повітря,наче ви далеко в горах і жадібно вдихаєте чисте повітря Зошит 4 клас – ст.34, 38   На початку уроку ми з вами прослухали грузинський народний танець «Лезгінка»,а сусідом Грузії є Азербайджан. Азербайджанські діти із великим задоволенням співають пісню «Курчатка». Послухайте її і поміркуйте, що відрізняє азербайджанську музику від української.   -Яка мелодія пісні «Курчатка»? -Що відрізняє азербайджанську музику від української? Мелодія азербайджанської пісні „Курчатка” рухається плавно, водночас примхливо і вигадливо, наче змійка. Це надає твору особливого національного колориту. Як і в українських піснях, у ній є розспіви. Однак в українській музиці вони поглиблюють почуття пісенності, а в азербайджанській – підкреслюють танцювальну основу, прикрашають мелодію своєрідним орнаментом.   Зверніть увагу! Для передачі азербайджанського характеру перші слова «ціп, ціп…» слід співати коротко, легко і точно. У наспівних фразах розспіви виконуйте м’яко, прикрашаючи мелодію.     -В якій країні лезгінка є народним танцем? - з яким композитором ми сьогодні познайомились? - який твір слухали на уроці? - а чи сподобався вам твір? - які почуття вас охоплювали? - що таке балет? - що вам найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці?   На пам’ять про сьогоднішній урок я хочу роздати вам картки з зображенням Країн Закавказзя. До побачення!!!     4 хв.