Завдання 2. На синтаксичному роздоріжжі

Речення, ускладнені звертаннями, вставними та вставленими

Конструкціями

Урок –гра „ Синтаксичне ралі ”

 

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання, вставні і вставлені слова, сполучення слів, речення, закріпити вміння восьмикласників використовувати звертання у власному мовленні, відрізняти вставні і вставлені конструкції, правильно ставити розділові знаки та обґрунтовувати їх; удосконалювати вміння аналізувати,порівнювати; розвивати критичне мислення, пам’ять, увагу;сприяти реалізації інтелектуальних можливостей учнів; виховувати мовленнєву культуру школярів.

Тип уроку. Узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

Обладнання: мультимедійна дошка, картки із завданнями.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Учитель об’єднує учнів у групи з чотирьох осіб.

II.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Дорогі діти. Упродовж останніх уроків ми з вами вивчали речення, ускладнені звертаннями,вставними і вставленими конструкціями. Настав час узагальнити отримані вами теоретичні відомості та перевірити їх на практиці.

Переконана, всі вирозумієте, що на сьогодні фактично немає професії, яка б не вимагала усного чи писемного спілкування, тобто застосування знань, отриманих на уроках рідної мови. Пам’ятайте: володіння культурою мови – ознака освіченої людини, що робить її конкурентоздатною на ринку праці. Сподіваюся, цей урок буде цікавим і динамічним, адже називається він

„Синтаксичне ралі”, на переможця якого чекає приз- Кубок пунктуації.

Класичне ралі- автоперегони, уяких головне завдання екіпажу- прибути у визначений час у певне місце за визначеним маршрутом. У змагання х беруть участь як окремі екіпажі (два учасники ), так і ралійні команди, які складаються з двох екіпажів. Для участі в змаганнях члени екіпажу повинні отримати ліцензії.  
Отже, увага на мультимедійну дошку.

 

Слово вчителя. Як ви розумієте, мета команд ,тобто четвірок, у які вас об’єднано, - протягом уроку дістатися фінішу „ Синтаксичних перегонів” .

  завдання №1 - 1 бал завдання №2, 3, 4, 5- 2 бали завдання №6- 3 бали  
Слово вчителя. Завдання „Синтаксичних перегонів ” різні за своєю складністю й оцінюванням, тому за правильно виконане

 

 

Правильність виконання завдань №1, 5 проводиться шляхом взаємоперевірки.

Етапи перегонів 1. Тест на компетентність. 2. На синтаксичному роздоріжжі. 3. Допоможи коментатору. 4. Відправ sms- повідомлення. 5. Творче конструювання. 6. Змагання шифрувальників.  

 


III. Виконання вправ .

Слово вчителя.З умовами гри ви ознайомилися, залишилося отримати ліцензії. Для цього потрібно пройти тест на компетентність.

Завдання 1. Тест на компетентність (складіть лінгвістичне лото).

Синтаксис вивчає вжитий у реченні розділовий знак (або

його відсутність ), конкретний випадок

застосування правила

 

Звертання- це у кличному відмінку

Пунктограма- це розділ мовознавства, який вивчає-

будову словосполучень і речень

Звертання зажди вживається у виражають ставлення мовця до висловлю-

ваної ним думки

Вставні слова ( сполучення слів ) передають додаткові повідомлення, по-

бічні зауваження або уточнення

Вставлені речення слово чи група слів, які називають того,

до кого звертаються з мовленням

Слово вчителя. Ліцезії ви отримали, і тепер стаєте повноправними учасниками „Синтаксичних перегонів”. Ми стартуємо!

Завдання 2. На синтаксичному роздоріжжі.

З поданих речень випишіть ті, у яких виділені курсивом слова є вставними. Поставте пропущені розділові знаки. Свій вибір обґрунтуйте.

1. На диво коло цього питання він найбільше морочився.

2. Ця перемога була на диво схожа.

3. Може зламатись тіло, але ніколи- дух.

4. День минув чи може два?

5. Кажуть нічого не коштує нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.

6. Недарма кажуть, що птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.