Захід до декади пропаганди правових знань )

Тема: Конвенція про права дитини

( урок до декади пропаганди правових знань )

 

 

Підготувала: Саранча В.П. учитель історії та правознавства

спеціаліст вищої категорії, старший учитель

 

 

Богодухів


Тема: Конвенція про права дитини

захід до декади пропаганди правових знань ).

„Счастье всего мира не стоит одной слезы на щеке невинного ребенка”

(Ф.Достоевский)

Мета:

- ознайомити учнів із Конвенцією про права дитини;

- з’ясувати які права мають діти;

- розвивати вміння працювати із різними джерелами знань (документами);

- розвивати вміння шукати необхідну інформацію, уміння розкривати символіку зі Світової книги прав дитини;

- формувати навички працювати в групах;

- формувати вміння учнів висловлювати свою думку;

- виховувати вміння захищати свої права цивілізованим шляхом.

Методика :

Наведена розробка уроку може бути використана на уроках правознавства та годинах спілкування. Весь матеріал може не використовуватися одночасно, а як окремі елементи, тобто творчо.

Для проведення даного уроку необхідно:

- збільшити кількість часу – 90 хв;

- потрібна підготовка протягом кількох тижнів.

Рекомендується використовувати метод „старші учні” – „меншим” (особливо, коли вивчається теоретичний матеріал).

Література:

1. Пометун О.І., Ремех Т.О. Практичне право, Київ 2005, с.29-37

2. Булгакова М., Права дитини, Харків 1998

3. Танцюра А.І., Інтерактивні технології на уроках правознавства,

Харків 2005, с. 24-27

4. Моральне та громадянське виховання. Сценарій заходів.

Харків 2006, с. 45-80

5. Ти- людина, отже маєш права. Історія та правознавство. 2007р. №10

6. Всесвітній День захисту прав людини. Історія та правознавство.

2007р.№28

7. Урок- гра з теми „Конвенція про права дитини ” Історія та правознавство. 2007р. №31

8. 45 річчя Декларації прав людини та 15 річчя Конвенції ООН про права дитини. Історія України 2004р. №4

9. Конвенція про права дитини. Історія України 2004р. №40

10. Изучаем права ребенка. Севастополь 2002 г.

11. Предотвращение торговли людьми и эксплуатации детей. Киев 2006г.

12. Права дитини (Посібник для журналістів) Київ 2002 р.

13. Права людини. Підручник для 10-11 класів. Київ 1997р.

14. Конвенція про права дитини.

15. Декларація прав людини.

16. Конституція України

Юридичний словник:

 

Конвенція про права дитини – міжнародний документ, в якому викладені основні права дитини. Він є обов’язковим для держав, які підписали цей документ.

Організація Об’єднаних Націй – міжнародна організація головною метою якої є підтримання і зміцнення миру та безпеки, розвиток співпраці між державами.

Генеральна Асамблея ООН – керівний орган ООН, який складається з представників держав – членів цієї організації.

Права людини – це певні можливості особи, що необхідні для її існування та розвитку в певних конкретно-історичних умовах.

Права дитини – це певні спеціальні можливості необхідні людині віком до 18 років для існування та досягнення зрілості.

Обов’язки людини – це необхідність дотримуватись певної поведінки, об’єктивно зумовленої конкретно- історичними потребами суспільства, держави.

Декларація – заява про наміри, оголошення.

Омбудсмен – уповноважений з прав людини.

Дитина – кожна людина до вісімнадцятирічного віку.

Служби допомоги молоді:

- це спец. заклади, які надають спец. послуги та соціальну допомогу молоді віком від 15 до 28 р..

Підготовчий етап:

1. Анкетування.

Анкета заповнюється анонімно. Відповіді треба вкинути в спеціальні скриньки з написами „Анкета”, розташовані у шкільних коридорах. Спеціальна група статистів аналізує у вигляді графічної схеми.

 

1. Що ви знаєте про конвенцію про права дитини?

2. Як дотримуються права дітей?

( - порушуються

- не порушуються)

3. Ким були порушені права дітей?

(- незнайомі дорослі

- незнайомі ровесники

- учителі

- члени сім’ї

- батьки

- представники правоохоронних органів)

4. В яких сферах життя найбільше порушуються права дітей?

(- у сім’ї

- у школі

- у колі ровесників

- не має відповіді

- інше)

5. Чому порушуються права?

(- низький рівень дітей своїх прав

- не знання батьками прав дитини

- нестача контролю з боку держави та дотримання прав дитини)

6. Чи доводилося тобі протягом останнього року обговорювати з ким-небудь проблеми захисту дітей?

( - не пам’ятаю

- на класних зборах

- на виховних годинах

- з батьками

- з ровесниками

- ні не доводилося)

7. Які права насправді потрібні в школі?

 

2. Акція „Чи порушуються в школі права дитини?”

На стіні шкільного коридору (на дошці в шкільній кімнаті) вивішуються три ватмани, які пофарбовані відповідно у червоний, жовтий та зелений кольори.

Червоний Жовтий Зелений

Часто Інколи Ніколи

Біля них постійно знаходяться члени гуртка (старші учні), які пропонують всім бажаючим взяти участь у дослідженні. За допомогою 28 піктограм (див. плакат Світова книга дитини) про права дитини, які виготовлені на маленьких аркушах паперу, учні визначають стан реалізації цих вправ шляхом закріплення піктограм відповідно до кольору. На уроці робляться висновки щодо дослідження.

3. Обладнання кабінету:

1) - столи розставлені для групової роботи

- столи розставленні для ділової гри (для статистів, істориків, соціологів і т.д.)

 

2) Написи за допомогою повітряних кульок „Конвенція про права дитини”

3) Вернісаж плакатів з висловлюваннями видатних людей про права дитини.

4) „Дерево бажань” (підготувати папірці у вигляді листочка, на якому дитина напише свою мрію. Елемент уроку для закріплення)

5) Фото-колаж „Дитячі усмішки”.

6) Галерея портретів борців за права людини.

7) Виставка малюнків до Конвенції про права дитини.

8) Робота обдарованих дітей (скласти вірші до Конвенції про права дитини).

9) Папка для групової роботи:

- Конституція України,

- Конвенція про права дитини (скорочений варіант),

- Тест-лист з піктограмами.

10) Музичне оформлення:

- Пісня М.Таніча „Когда мои друзья со мной”, з к/ф „По секрету всему свету”.

11) - Кольорові аркуші паперу

- магніти, магнітна дошка

- бейджики „експерт”, „історик”, „член ООН”, „статист” і т.д.

12) Пам’ятка:

Якщо вам потрібна допомога або серйозна порада, якщо порушено ваші права ви можете звернутися:

- до дорослих осіб яким довіряєте,

- до міліції за телефоном 02,

- до психолога у школі,

- у відділ опіки і піклування вашого міста,

- у відділ сім’ї та молоді при РДА,

- телефон довіри

4. Структура уроку:

1) Вступ.

2) Теоретична частина.

3) Практична частина.

4) Закріплення.

5) Висновок.

6) Д/з.

ХІД УРОКУ:

1. Організаційний момент – 2 хв.

2. Вивчення нового матеріалу.

Вступ.

- оголошується тема

- мета

- особливості уроку

- актуальність

- знайомство з групою експертів – „знавців Конвенції”

Теоретична частина.

План.

1. Що таке права дитини? Як змінювалося ставлення до дитини?

2. Проблеми дитини в світі та в Україні.

3. Прийняття Конвенції про права дитини – важливий крок для захисту прав дитини.

4. Структура та зміст Конвенції про права дитини.

5. Права та відповідальність дитини в Україні.

6. Значення Конвенції про права дитини.