Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 1. Қосу және азайту амалдарын баған түрінде көрсету.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

150-151- беттегі №3,7есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – қосу және азайту амалдарын баған түрінде көрсету.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 104 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Түсіндірме жұмыс ұйымдастыру.

ондық бірлік
2 7
3 6

27 Ең бірінші бірліктерді қосып аламыз,6+7=13 болады,бір-

36 ліктердің астына 3-ті жазамыз 1онд есімізге,сақтаймыз,

63 2онд+3онд=5онд бұған есіміздегі 1 онд қосамыз сонда

5онд +1онд=6онд Жауабы: 63

№2 Түсіндірме жұмыс ұйымдастыру

 

ондық бірлік
6 3
2 7

63 3<7. Сондықтан 7бірлікті 6 ондықтың бір ондығынан

27 азайтамыз 13-7=6 бірліктердің астына жазамыз.

36 6 онд 1 онд азайтқанда 5 онд қалды. 5 онд -2 онд = 3онд Ондықтың астына жазамыз. Жауабы 36 тең.

№3 Түсіндіріп отырып шығарады.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

Кесінділер сызады.

№5

Д. т-3 ? Б.-6 ?

Ә.с-7 Ә.с-7

Б.-6 Шешуі: 6+7=13

Шешуі: 3+7+6=16 Жауабы: барлығы 13 бала

Жауабы: барлығы 16

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 153 бет № 6

Бекітемін:

 

Күні: 3.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту 78+22, 100-22

Сабақтың мақсаты: 1.Санның құрамы, амалдардың қасиеттері сияқты білімге

сүйене отырып қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

153- беттегі № 6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Сабақ мақсаты-78+22;100-22; қосу және азайту тәсілдерін түсіну

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 105 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Қосындылардың мәндерін табады.

70+20=90 8+2=10 90+10=100

78+22=(78+20)+2=100 78+22=(78+2)+20=100 78+22=(70+20)+(8+2) =100

№2 Қосынды мен айырманың мәнін табады.

90-20=70 100-10=90 10-2=8 70+8=78

100-22=(90-20)-2=78 100-22=(90-20)+(10-2)=78

№3 Түсіндіріп отырып шығарады.

3.Сергіту сәті . Қане қанат жазайық,

Қарлығашқа ұқсайық.

Қарлығашқа ұқсап па,

Ұшып, ұшып алайық.

V. Сабақты бекіту:

№4

Қызғалдақ-35 Ұлдар-25

Раушан-?28 кем ? Қыздар -? 10 артық ?

Шешуі: 35+(35-28) =42 Шешуі: 25+(25+10) =60

Жауабы: барлығы 42 гүл Жауабы: барлығы 60 бала

№5 Сандарды кему ретімен жазады, салыстырады.

98, 89, 87, 78, 64, 52, 46, 25;

91, 84, 71, 48, 32, 23, 17.

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 155 бет № 6

Бекітемін:

Күні: 4.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 1. Санның құрамы, амалдардың қасиеттері сияқты білімге

сүйене отырып қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

155- беттегі №6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – өткенді тиянақтау

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 106 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

жүздік ондық бірлік
7 8
2 2

78 Ең бірінші бірліктерді қосып аламыз,8+2=10

22 болады,бірліктердің астына 0-ді жазамыз

100 1онд есімізге,сақтаймыз,

7онд+2онд=9онд бұған есіміздегі 1 онд қосамыз

сонда 9онд +1онд=10 онд Жауабы: 100

№2

жүздік ондық бірлік
7 8
2 2

100 0<2. Сондықтан 1 жүздіктің 1ондығынан

22 азайтамыз. 10-2=8 бірліктердің астына

78 жазамыз.1 жүзд. =10 онд, 10-1=9 онд

9 онд -2 онд = 7онд Ондықтың астына 7-ні

жазамыз. Жауабы 78 тең.

№3 Түсіндіріп отырып шығарады.

Сергіту сәті .

4.Тақтамен жұмыс.

№4 /а/ Есепті тақтада орындайды.

V. Сабақты бекіту:

№5

Үлкен-9(т) Үлкен-9(т)

Кіші-? 4 артық Кіші-? 4 артық ?

Шешуі: 9+4=13 Шешуі: (9+4)+9=22

Жауабы: кіші 13 (т) Жауабы: барлығы 22 (т)

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 157 бет № 4/ә/

 

Бекітемін:

Күні: 8.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Көпбұрышты кескіндеу

Сабақтың мақсаты: 1. Геометриялық фигураларды және олардың элементтерін

ажыратуды, сызуды үйрету.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

157- беттегі №4/ә/ есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Сабақ мақсаты-геометриялық фигураларды ажыратуды, сызуды үйрену.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 107 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Кез келген көпбұрыш сызып олардың неше бұрышы, неше төбесі, неше қабырғасы бар екенін атайды.

№2

Төртбұрыш және бесбұрыш сызады, олардың бұрыштары туралы айтады.

№3

Геометриялық фигураларды пайдаланып өрнек құрастырады.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

Салынғаны- 6(қ) 1 күні-?

Салынбағаны-5(қ) ? 2 күні-14(о) 59(о)

Шешуі: 6+5=11 3 күні-20 (о)

Жауабы: барлығ 11 (қ) Шешуі: 59-/14+20=25 Жауабы: 1күні 16(о)

№6

21+19=40 40-19=21 40-21=19

32+18=50 50-32=18 50-18=32

№7

а+46 мұндағы а=0; 0+46=46

а+46 мұндағы а=53; 53+46=99

46-а мұндағы а=24; 46-24=22

46-а мұндағы а=46; 46-46=0

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 158 бет № 5

Бекітемін:

Күні: 9.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Ұшбұрыш және тік төртбұрышты бейнелеп көрсету

Сабақтың мақсаты: 1. Геометриялық фигураларды және олардың элементтерін

ажыратуды, ұшбұрыш және тік төртбұрышсызуды үйрету

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты –ұшбұрыш және тік төртбұрышсызуды үйрену

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 108 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Кез келген ұшбұрыш,тік төртбұрыш сызып оның неше бұрышы, неше төбесі, неше қабырғасы бар екенін атайды,ұшбұрыш,тік төртбұрыш екенін дәлелдейді.

№2

Геометриялық фигураларды пайдаланып машинаның моделін құрастырады.

№3

Күртеше -25

Плащтар- ? 19 кем

Қолшатыр-сонша

Шешуі: 25-19=6 25+6=31

Жауабы: барлығы 31 қолшатыр

3.Сергіту сәті . Тұрып алып демалайық

Алға қарай бір қадам,

Арта қарай бір қадам.

Жоғары – төмен қарайық.

V. Сабақты бекіту:

№4

18+13=31 31-13=18 31-18=13

28+23=51 51-23=28 51-28=23

38+33=71 71-33=38 71-38=33

№6

27+а мұндағы а=43; 27+43=70

27+а мұндағы а=0; 27+0=27

а-27 мұндағы а=70; 70-27=43

а-27 мұндағы а=27; 27-27=0

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 161 бет № 5

Бекітемін:

Күні: 10.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыш салу

Сабақтың мақсаты: 1. Тік төртбұрыш салудың алгоритмін көрсетіп беру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

161- беттегі №5 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – тік төртбұрыш салуды үйрену.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 109 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Жаттығудағы берілген тапсырмаларды орындайды.

2см Р=2см+2см+3см+3см=10см

3см

№2 «Тік төртбұрыш салу» алгоритмі бойынша орындайды.

1-қадам. 1см кесінді сызады.

2-қадам. Төбелері кесінді ұштары болатын екі тік бұрыш салады.

3-қадам. Әр сәуленің басынан бастап бір-бірден 4см кесінді өлшеп сызады.

4-қадам. Белгіленген екі нүктені кесіндімен қосады.

5- қадам. Салынған фигураны тік төртбұрыш екеніне көз жеткізеді.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№3

Ақ сыр-63кг

Көгілдір-? 32кг кем ?

Шешуі: (63-32)+63=94

Жауабы: барлығы 94кг

№4

а+58 мұндағы а=27; 0 27+58=85 0+58=58

58-а мұндағы а=29;58 58-29=29 58-58=0

№6

19+13=32 32-13=19 32-19=13

29+23=52 52-23=29 52-29=23

39+33=72 72-33=39 72-39=33

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 163 бет № 5

 

Бекітемін:

Күні: 11.02.2017ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Шаршы салу

Сабақтың мақсаты: 1. Шаршы салу салудың алгоритмін көрсетіп беру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

163 - беттегі № 5 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.2)Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – шаршы салуды үйрену

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 110 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Жаттығудағы берілген тапсырмаларды орындайды.

2см Р=2см+2см+2см+2см=8см

2см

№2 «шаршы салу» алгоритмі бойынша орындайды.

1-қадам. 3см кесінді сызады.

2-қадам. Төбелері кесінді ұштары болатын екі тік бұрыш салады.

3-қадам. Әр сәуленің ұшынан бастап бір-бірден 3см кесінді өлшеп сызады.

4-қадам. Белгіленген екі нүктені кесіндімен қосады.

5- қадам. Салынған фигураны қабырғасы 3см екеніне көз жеткізеді.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№3

Кітап дүкені-25

Азық-түлік дүкені-?45 артық

Шешуі: 25+45=70

Жауабы: азық-түлік дүкені 70

№4

39+а мұндағы а=61; 0 39+61=100 39+0=39

а-39 мұндағы а=100;39 100-39=61 39-39=0

№6

16+17=33 33-16=17 33-17=16

26+27=53 53-26=27 53-27=26

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 164 бет № 5

 

Бекітемін:

Күні: 15.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Қайталау

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылармен өткенді тиянақтай түсу.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

164- беттегі №5 есепті тексеру.

III. Сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.

2) Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – өткенді тиянақтай түсу.

V. Сабақты бекіту:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 111 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Май-15кг Май-15кг

Ет- ? 7кг артық ? Ет- ? 7кг артық

Шешуі: (15+7)+15=37 Шешуі: 15+7=22

Жауабы: барлығы 37кг Жауабы: ет 22кг

№2

Әкелінді -50л

түске дейін-20л

Жұмсалды-?

түстен кейін-5л Шешуі: 50-(20+5)=25

Қалды-? Жауабы: жұмсалды25, қалды 25л

3.Сергіту сәті .

№4

2м 3дм+3м 5дм=3м 5дм+2м 3дм 8м 9дм-2м 3дм=9м 8дм+3м 2дм

5дм 9см- 2дм 3см<8дм 3см-2дм 3см 6дм 7см- 2дм 4см>5дм 9см-3дм 2см

№5

Р=3дм+5дм +3дм+5дм=16дм Р =3дм+5дм +3дм+5дм=16дм

№7 2см Р=2см+3см+2см+3см=10см

См

№7

17+17=34 34-17=17

27+27=54 54-27=27

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 167 бет № 3,6

Бекітемін:

Күні: 23.02.2016ж

Математика