Сабақтың тақырыбы: Массаны өлшеу. Грамм. Центнер. Тонна

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

  1. Бірліктермен санау: 1, 2, 3, 4....
  2. Ондықтармен санау: 10, 20, 30, 40.....
  3. Жүздіктермен санау: 100, 200, 300, 400....

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – сандардың жаңа бірлігі мыңдықтармен танысу.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 805 806 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Мың саны былай жазылады: 1000

Мына сандарды ата.

5 бірліктен құралатын сан; 3 ондықтан құралатын сан;

№2 (ауызша)

№3

Сандарда неше жүздік барын табады. Кему ретімен дәптерге жазады.

900 800 700 600 500 400 300 200 100

3.Сергіту сәті . Қане былай, былай қарайық,

Құстай қанат қағайық,

Бір, екі, бір, екі,

Жаттығайық біркелкі.

V. Сабақты бекіту:

№4

Сандарды топтап, жіктеп жазады.

Бірліктер: 9, 0, 3, 6

Ондықтар: 83,45,90,77,22 83=80+3 45= 40+5 90=90+0 77=70+7 22=20+2

Жүздіктер : 500,700, 200, 300

№5

Қой-30

Сиыр-?20 кем Шешуі: (30-20)-5=5

Жылқы-?5 кем Жауабы: жылқы 5-еу

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 187 бет № 6. 7

Бекітемін:

Күні: 25.02.2016ж

Математика

Сабақтың тақырыбы: Жүздіктермен, ондықтармен, бірліктермен санау

 

Сабақтың мақсаты: 1. Сәйкес сандарды атау және санау.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

187- беттегі № 6.7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – сәйкес сандарды атау және санау.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 807 808 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Мына сандарды ата.

9 бірл; 9 онд ; 6 бірл; 6 онд ; 6 жүзд; 0 жүзд; 8 онд; 0 бірл; 0 жүзд; 0 онд; 8 бірл;

№2

Әр бағандағы сандардын атауын және жазылуын салыстырады.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

11 12 13 14 15 16 17 18 19

№3

Әр бағандағы сандардын атауын және жазылуын салыстырады.

100 200 300 400 500 600 700 800 900

10 20 30 40 50 60 70 80 90

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

Әр бағандағы сандардын атауын және жазылуын салыстырады.

100 200 300 400 500 600 700 800 900

10 20 30 40 50 60 70 80 90

1 2 3 4 5 6 7 8 9

№5

Кеше-42(д)

Бүгін-?8(д) артық ?

Шешуі: (42+8)+42=92 Жауабы: барлығы 92 дәптер

 

Кел, ойнайық! Жасырынған санды тап:

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 189 бет № 6,7

Бекітемін:

Күні: 29.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы сандарлы оқу,жазу және жіктеу

 

Сабақтың мақсаты: 1. Сандарды оқу, жазу және салыстыру

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

189- беттегі № 6.7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.

2) Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – сандарды оқу, жазу және салыстыру

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 809 810 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Бір таңбалы сандарды ата. Ең кіші және ең үлкен екі таңбалы сандарды ата, жаз.

Ең кіші және ең үлкен үш таңбалы сандарды ата, жаз.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

10, 99

100=1 жүзд, 10 онд 999=9 жүзд, 9 онд, 9 бірл

№2

Мына сандарды атайды және жазады.

2 жүзд. 3 онд. 4 бірл.(234) 4 жүзд. 9 онд. 5 бірл.(495) 8 жүзд. 0 онд. 0 бірл.(800)

5 жүзд. 0 онд. 1 бірл.(501) 7 жүзд. 6 онд. 0 бірл.(760) 9 жүзд. 9 онд. 9 бірл.(999)

№3

Кестедегі сандарды атайды, дәптерлеріне жазады.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

Салыстырады.

№5

Қымыз – 32л

Шұбат - ? 18л кем

Шешуі: 32-18=14

Жауабы: қымыз 14литр

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 191 бет № 6. 7

Бекітемін:

Күні: 1.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс

Сабақ мақсаты: 1. Үш таңбалы сандарды атау, жазу, салыстыруды тиянақтау 2. Логикалық ой-өрісін дамыту. 3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

1) Ауызша есептеулер.

2) Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – өткенді қайталау.

V. Сабақты бекіту:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 801 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1Сандарды атап жазып көрсетеді.

9 жүзд. 9 онд. 9 бірл.(999) 9жүзд. 9 онд. 2 бірл.(992)

9 жүзд. 9 онд. 1 бірл.(991) 9 жүзд. 9 онд. 3бірл.(993)

№2Кестедегі сандарды атайды, дәптерлеріне жазады.

№3

Кему ретімен бірінші жолға бір таңбалы екінші жолға екі таңбалы, үшінші жолға үш таңбалы сандарды жазады.

9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10 900, 800, 700, 600, 500, 400, 300, 200, 100

3.Сергіту сәті .

№4

Жүзден бастап жүз онға дейін бір-бірден,он-оннан, қосып жазады.

№7 Теңдеулерді шешеді.

х+24=76 28+х=71 83-х=34 х-36=49

х=76-24 х=71-28 х=83-34 х=49+36

х=52 х=43 х= 49 х=85

52+24=76 28+43=71 83-49=34 85-36=49

76=76 71=71 34=34 49=49

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: № 5.

Бекітемін:

Күні: 23.05.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс

Сабақтың мақсаты: 1. Үш таңбалы санды оқу, жазу,салыстыру үлгісін көрсету.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту. 3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

№ 5 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Ауызша есептеулер.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – есептер шығару

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 802 саны

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

2 жүзд.+ 1 онд.+ 5 бірл.= 215 5 жүзд. +2онд. +1 бірл.= 521

1 жүзд.+ 2 онд.+ 5 бірл.= 125 2 жүзд.+ 5 онд. +1бірл.=251

№2

Кестедегі сандарды атайды, дәптерлеріне жазады.

№3

Сандарды жазады, оқиды.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

Салыстырады.

№5

Құлын – 15

Бұзау – 25

Қозы – 60 ? (т)

Шешуі: (25+15)+60=100

Жауабы: барлығы 100 төл

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: № 6,7

 

Бекітемін:

Күні: 21.05.2016ж

Есептер шығару технологиясы

Сабақтың тақырыбы: Қайталау

 

Сабақтың мақсаты: 1.Үш таңбалы санды оқу, жазу,салыстыруды қылыптастыру

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

195- беттегі № 6,7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Ауызша есептеулер.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақ мақсаты – үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыруды қайталау

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 815 816 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Кестедегі сандарды атайды, дәптерлеріне жазады.

№2

Сандарды оқиды, жазады.

590=5жүзд.+ 9 онд. + 0 бірл. 590=500+90+0

650=6жүзд.+ 5 онд. + 0 бірл. 650=600+50+0

695=6жүзд.+ 9 онд. + 5 бірл. 695=600+90+5

№3

Салыстырады.

59<60 5дм 9см<6дм 0см 1м 5дм 9см>1м 6дм 0см 9<10 9см<10см

74>71 7дм 4см >7дм 1см 1м 7дм 4см>1м 7дм 1см 99<100 99дм<100дм

3.Сергіту сәті . Екі қолды жоғары,

Сәл көтерсек болады.

Енді оны бөгермей,

Түсірейік төменге.

V. Сабақты бекіту:

№4

201 190 314 555

№5

Сурет – 5

Жалауша – 25 ? сонша шар

Шешуі: 25+5=30

Жауабы: 30 шар

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 198 бет № 6.7

Бекітемін:

Күні: 2.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Километр

 

Сабақтың мақсаты: 1. Ұзындықтың өлшем бірліктері жайлы түсінік беру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту, қызығушылығын арттыру

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

198- беттегі № 6.7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

- Қандай ұзындық өлшем бірліктерді білесіңдер?

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – ұзындықтың өлшем бірліктері жайлы түсінік алу.

IV. Жаңа сабақ:

1. Мұғалімнің түсіндірмесі:

Ұзындықтардың өлшем бірліктері см, дм, м ал ең ірі өлшем бірлік

ол-километр км Есіңе сақта: 100см=1м 10дм= 1м

10см =1дм 1000м =1км

2. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 817 818 сандары

3. Оқулықпен жұмыс.

№1 Суреттегі келтірілген өлшем бірліктерін қолдануға мысал келтіру.

№2 Нүктелердің орнына сәйкес ұзындық бірліктерін қойып, сөйлемді оқиды.

Жиектеменің ұзындығы-5м Дәптердің ұзындығы-21см

Тақтаның ұзындығы-3дм Екі қаланың арасы-1000км

№3 Сәйкес сандарды қойып жазады.

4.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

691=600+90+1 605=600+5 650=600+50+0

690=600+90+0 659=600+50+9 609=600+9

№5

Табан балық – 38см

Аққайран - ? 32см ұзын

Ақмарқа – ? 10см ұзын

Шешуі: (38+32)+10=80

Жауабы: ақмарқа 80см

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 200 бет № 6. 7

Сабақтың тақырыбы: Массаны өлшеу. Грамм. Центнер. Тонна

 

Сабақтың мақсаты: 1. Массаның өлшем бірліктері жайлы түсінік беру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту, қызығушылығын арттыру

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

200- беттегі № 6. 7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

- Қандай массаның өлшем бірліктерді білесіңдер?

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – массаның өлшем бірліктері жайлы түсінік алу

IV. Жаңа сабақ:

1. Мұғалімнің түсіндірмесі:

Есіңе сақта: 1000г=1кг 10ц=1т

10кг=1ц 1000кг=1т

2. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:819 820 сандары

3. Оқулықпен жұмыс.

№1 Кестедегі масса бірліктерін қолдануға мысал келтіреді.

№2

Нүктелердің орнына сәйкес масса бірліктерін қойып, сөйлемді оқиды.

Қияр тұқымының массасы – 10г Жеңіл машинаның массасы – 23ц

Дәрілік шөптің массасы – 150г Жүк машинасының массасы – 5 т

Бір қап сәбіздің массасы – 50кг

№3

1т=10ц 1кг=1000г 1000г=1кг 10ц=1т 695кг=60ц 95кг

1ц=100кг 1т=1000кг 100кг=1ц 1000кг=1т 95кг=9ц 5кг

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4 Әр жолдағы сандарды салыстырады, жазуды жалғастырады.

125 225 325 425 525 625 725 825 925

126 226 326 426 526 626 726 826 926

№5 Есепті шығару.

Ақмарқа– 50см

Сазан – ? 30см ұзын Шешуі: (50+30)-45=35

Қаракөз - ? 45см қысқа Жауабы: қаракөз 35см

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 202 бет № 6. 7

Бекітемін:

Күні: 17.05.2016ж

Математика негіздері

Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен бөлу

Сабақтың мақсаты: 1. Қалдықпен бөлудің ерекшелігімен таныстыру .

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

239- беттегі № 6. есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

- Қалдықпен бөлу дегенді білесіңдер?

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – қалдықпен бөлу жайлы түсінік алу

IV. Жаңа сабақ:

1. Мұғалімнің түсіндірмесі:

 

Қалдық әрқашан бөлгіштен кем болады
2. Егер 13 елек, 14 шелек, 15 шелек, 16 шелек болса, 3 араның әрбіреуі неше шелектен әкетеді? Неше шелек қалады?

1. 3 – ке бөлінетін 13 – ке дейінгі санды табамыз. Бұл – 12
2. 12 – ні 3 – ке бөлеміз де, бөліндінің мәні 4 – ті аламыз.
3. 13 – тен 12 – ні азайтып, 1 қалдығын аламыз.
13: 3=4 (қалд. 1)

 

2 – ге қалдықсыз бөлінетін сандар жұп сандар деп аталады
2 – ге бөлінгенде нәтижеде қалдық шығатын сандар тақ сандар деп аталады.

2. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 821 822 сандары

3. Оқулықпен жұмыс.

№1 Кестені пайдаланып,есептер құрастыру .

№2.№3 Амалдарды орындау.

50+20 83-45 38+62

71-50 60-39 100-22

12+30 15-7 75-29

№4

-31 санында 4 неше рет бар

-Неше оқушы асық алды

-Неше асық қалды

Шешуі: 31:4=7 (қалдық 3 )

-7*4=28

- Тексеру 7*4+3=31

№5

№6.Теңдеу құр және шеш

4.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

Кел, ойнайық! «Сөз құрастыр»

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: 205 бет № 6. 7

Бекітемін:

Күні: 16.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс

Сабақтың мақсаты: 1. Осы уақытқа дейін оқыған негізгі материалдарды қандай

деңгейде игергендерін анықтау.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) Психологиялық дайындық Амансың ба алтын күн?

Амансың ба көк аспан?

Амансың ба достарым?

Сендерді көрсем қуанамын !

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Мақсат қою

Мақсатымыз- білім алу

Міндетіміз – еңбектену

Еңбектену арқылы бестікке қол жеткізу.

V. Сабақты бекіту:

 

1 – нұсқа 2 – нұсқа

1. Мысалдарды орында:

17+7 54+25 29+5 38+4 67-54 46-7

56-23 66+23 43+27 41+34 61+35 55-33

35-9 67-23 77-24 38+92 8+32 67-32

2. Салыстыр:

 
 


9+14* 14+9 17+4*4+17

6дм* 5дм 6дм*7дм

9дм 8см*8дм 9см 3дм 4см*4дм 3см

3. Мәселе есеп:

Паркте 67 автобус бар еді. Олардың Тау шыңғысының жарысына 56 оқушы

35-і рейіске шықты да, қалғаны паркте Олардың 32 ер балалар, ал қалғандары

қалды. Паркте неше автобус қалды? қыз балалар. Жарысқа неше қыз бала

қасты?

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

VIII. Үйге тапсырма беру: Қайталау.

Бекітемін:

Күні: 7.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: х+45=90+7

 

Сабақтың мақсаты: 1. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді және

құрастыру тәсілін көрсетіп беру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

 

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) психологиялық дайындық

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі: nn

Сұрақтарға жауап алу.

- Теңдеу шешу дегеніміз не?

Мақсат қою

Сабақ мақсаты-құрылымы күрделі теңдеулерді шешу және құрастыру

IV. Жаңа сабақ:

1. Мұғалімнің түсіндірмесі:

Теңдеуді шешу дегеніміз – теңдеуді дұрыс сандық теңдеуге айналдыратын белгісіз санның мәнін табу.

2. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 823 824 сандары

3. Оқулықпен жұмыс.

№1

Суретті пайдаланып теңдеу құрастырады және жазады.

х+2=5+1

х+2=6

х=6-2

х=4

4+2=5+1

6=6

№2

х+45=90+7 56+х=50+20 х+26=60+4

х+45=97 56+х=70 х+26=64

х =97-45 х=70-56 х=64-26

х= 52 х=14 х= 38

52+45=90+7 56+14=50+20 38+26=60+4

97=97 70=70 64=64

4.Сергіту сәті . Қане қанат жазайық,

Қарлығашқа ұқсайық.

Қарлығашқа ұқсап па,

Ұшып, ұшып алайық.

V. Сабақты бекіту:

№3

(56+38)-28=66

(56-38)+69=87

№4

490 491 498 392 394 399

492 493 494 495 496 497 393 395 396 397 398

№5

Түске дейін – 28(а)

Түстен кейін - ? 16 (а)артық

Шешуі: 28+16=44

Жауабы: түстен кейін 44 (а)

№6

Сәбіз -12

Қоян -3

Сәбізді қояндарға 3-тен тең бөлсек онда әр қоянға 4 сәбізден айналады.

Тапсырма:

25 ұпай жинайтындай етіп тор көздермен жүріп өт.

1 7
1 7 1
3 0
4 5

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

- Сабақта не жасадық?

- Жай теңдеу мен күрделі теңдеуді салыстырады.


VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 207 бет № 7

 

Бекітемін:

Күні: 9.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: х- 45= 60- 87 түріндегі теңдеу

Сабақтың мақсаты: 1. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді және

құрастыру тәсілін тиянақтау

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

207- беттегі №7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Ауызша есептеулер.

Мақсат қою

Сабақ мақсаты-құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді, құрастыруды тиянақтау

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:825 826 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Теңдеу шешудің тәсілдерін түсіндіру.

х -9=20-6 1-қадам - 20-6 айырмасының мәнін табамыз

х-9=14 2-қадам - теңдеуді жай теңдеуге айналдырып алдық

х=14+9 3-қадам - 14+9 қосындысының мәнін табамыз

х=23 4-қадам - теңдеудің шешімін жазамыз

23-9=20-6 5-қадам - теңдеудің шешімін тексереміз

14=14

№2

х-45=60-8 х-56=30-6 х-26=60-2

х-45=52 х-56=24 х-26=58

х =52+45 х=56+24 х=58+26

х=97 х=80 х= 84

97-45=60-8 80-56=30-6 84-26=60-2

52=52 24=24 58=58

№3

(60-26)+56=90 (60+26)-46 =40

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4 Әр жолдағы сандарды оқып оларды салыстырады.

№5

I күні - 14(а) Шешуі: 14-4=10

II күні - ? 4 кем Жауабы: 2-ші күні 10 адам

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 209 бет № 6. 7

Бекітемін:

Күні: 10.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: 97-х = 40+5 түріндегі теңдеу

Сабақтың мақсаты: 1. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді тиянақтау.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

209 - беттегі № 6. 7 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Сабақ мақсаты-құрылымы күрделі теңдеулерді шешуді, құрастыруды тиянақтау.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:827 828 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1 Теңдеу шешудің тәсілдерін түсіндіру.

16-х =47-40 1-қадам - 47-40 айырмасының мәнін табамыз

16-х=7 2-қадам - күрделі теңдеуден жай теңдеуге көшеміз

х=16-7 3-қадам - 16-7 айырмасының мәнін табамыз

х=9 4-қадам - теңдеудің шешімін жазамыз

16-9=47-40 5-қадам - теңдеудің шешімін тексереміз

7=7

№2

97-х=40+5 70-х=50+6 64-х=26

97-х=45 70-х=56 х=64-26

х =97-45 х=70-56 х=38

х=52 х=14 64-38 =26

97-52=40+5 70-14=50+6 26=26

45=45 56=56

№3 Төртбұрыш сызады.

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4 Әр жолдың сандарын сылыстырады. Жазуды жалғастырады.

№5

Жеңіл машинаға -40л Жеңіл машинаға -40л

Жүк машинаға -? 20артық Жүк машинаға -? 20артық ?

Шешуі: 40+20=60 Шешуі: (40+20)+40=100

Жауабы: жүк машинаға 60л Жауабы:барлығы: 100л

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 211 бет № 6

Бекітемін:

Күні: 15.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Сандарды қосу және азайту

 

Сабақтың мақсаты: 1. Сандарды,шамаларды қосу мен азайтудың үлгісін көрсету

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

211- беттегі № 6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Ауызша есептеулер.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – сандарды және шамаларды қосу мен азайту

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 829 830 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

Қосындының мәнін табады сәйкес азайтумен байланысты теңдіктер құрады.

2+3=5 5-3=2 5-2=3

2см+3см=5см 5см-3см=2см 5см-2см=3см

№2

5 60=60 200=200 265=200+60+5

№3

2ц 10кг=110кг 1мин 10с =70с 1м 9дм 7см =197см 5м 6дм 0см=560см

7м 8см= 708см 1сағ 10мин =70мин 4м 0дм 8см = 408см 3м 0дм 0см= 300см

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

(500+200)-300=400

(а+200)-300 мұндағы а=500; 800

(500+200)-300=400 (800+200)-300=700

№5

1см (тік төртбұрыш)

 

2см

№6

Сәбіз -21

Қоян -3

Сәбізді қояндарға 3-тен тең бөлсек, онда әр қоянға 7 сәбізден айналады.

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 213 бет № 6

Сабақтың тақырыбы: Ауызша қосу және азайту

 

Сабақтың мақсаты: 1. Ауызша қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

213- беттегі №6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты –ауызша қосу және азайту тәсілдерімен танысу

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:831 832 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

27=2ондық 7 бірлік 290 =2жүздік 9ондық 0бірлік

№2

70+20=90 90-20=70 90-70=20

70см+20см=90см 90см-70см=20см 90см-20см=70см

№3

80+90=8онд + 9онд=17онд

170-80=17онд-8онд=9онд

3.Сергіту сәті . Саусақпен мұрынды қысайық,

Әншіге біраз ұқсайық,

Әрбір сөздің дыбысы,

Қандай екенін ұғайық.

V. Сабақты бекіту:

№4

1см

 

1см (Шаршы)

№5

Сәбіз -24

Қоян -3

Сәбізді қояндарға 3-тен тең бөлсек, онда әр қоянға 8 сәбізден айналады.

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 215 бет № 6

Бекітемін:

Күні: 17.03.2016ж

математика

Сабақтың тақырыбы: Қайталау

Сабақтың мақсаты:1. Сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін тиянақтау

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

215- беттегі № 6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – өткенді тиянақтау.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:833 834 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

530=5жүзд 3онд 0бірл 930=9жүзд 3онд 0бірл 40=4онд 0бірл

№2

30+40=70 70-30=40 70-40=30

30см+40см=70см 70см-30см=40см 70см-40см=30см

№3

630+50=63онд+5онд=68онд 680-50=68онд-5онд=63онд

670+300=67онд+30онд=97онд 970-350=97онд-35онд=62онд

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

(900-400)+500=1000

(а-400)+500 мүндағы а = 900, 700

(900-400)+500 =1000 (700-400)+500=800

№5

Поездбен-1тәулік Ұшақпен-3

Автобуспен-5сағ 32сағ Автобуспен-5сағ ?

Ұшақпен-? Поездбен-1тәулік

Шешуі: 32-(24+5)=3 Шешуі:3+5+24=32

Жауабы: ұшақпен 3сағ Жауабы: барлығы 32 сағ

№7

3см Р=3см+4см+3см+4см=14см

 

4см

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 217 бет № 6

№1

453=400+50+3 543 =500+40+3 354 =300+50+4 345 =300+40+5

№2

450=400+50+0 540 =500+40+0

№3

(370-320)+(150-90)=110 (620+30)-(670-50) =30

(320+50)-(60+70) =240 (780-720)+(960-560) =460

№4

х+30=580 580-х=550 х-550=30

х=580-30 х=580-550 х=550+30

х=550 х=30 х= 580

550+30=580 580-30=550 580-550=30

580=580 550=550 30=30

№5

Кекілік-550г

Шүрегей-? 350г кем

Қасқалдақ-400г артық

Шешуі: (550-350)+400=600

Жауабы: қасқалдақ 600г

№3

(650+а)-20 мүндағы а=300,30 (650+300)-20=930 (650+30)-20=660

(а-240)+400 мүндағы а=640,780 (640-240)+400=800 (780-240)+400=940

№2

х-45=60-8 х-56=30-6 х-26=60-2

х-45=52 х-56=24 х-26=58

х =52+45 х=56+24 х=58+26

х=97 х=80 х= 84

97-45=60-8 80-56=30-6 84-26=60-2

52=52 24=24 58=58

Сабақтың тақырыбы: Қайталау

 

Сабақтың мақсаты: 1. Сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін тиянақтау

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу ә)дайындығын қадағалау б)психологиялық дайындықII. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

217- беттегі № 6 есепті тексеру.

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:

Сұрақтарға жауап алу.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – өткенді тиянақтау.

IV. Жаңа сабақ:

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу:835 836 сандары

2. Оқулықпен жұмыс.

№1

453=400+50+3 543 =500+40+3 354 =300+50+4 345 =300+40+5

№2

450=400+50+0 540 =500+40+0

№3

(370-320)+(150-90)=110 (620+30)-(670-50) =30

(320+50)-(60+70) =240 (780-720)+(960-560) =460

3.Сергіту сәті .

V. Сабақты бекіту:

№4

х+30=580 580-х=550 х-550=30

х=580-30 х=580-550 х=550+30

х=550 х=30 х= 580

550+30=580 580-30=550 580-550=30

580=580 550=550 30=30

№5

Кекілік-550г

Шүрегей-? 350г кем

Қасқалдақ-400г артық

Шешуі: (550-350)+400=600

Жауабы: қасқалдақ 600г

Кел,ойнайық! Мәндері бердей ме?

 

VI. Сабақты қорыту: Сұрақ – жауап арқылы.

VII.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үйге тапсырма беру: 219 бет № 6

Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту

Саба