Правила роботи з контурною картою

Урок № 3

Тема: Історична карта

Мета:

§ пояснити зміст поняття «історична карта»,

§ навчити розрізняти умовні позначки на історичній карті, знаходити на карті відповідь на запитання вчителя;

§ Формувати уміння читати легенду карти

§ переконати учнів у важливості вивчення предмета «історія».

Тип уроку: комбінований. 

Обладнання: підручник, настінна карта, атлас, роздавальний матеріал. 

Основні поняття: історична карта, легенда карти. 

Очікувані результати: учні зможуть застосовувати поняття «історична карта»; отримають навички роботи з історичною картою, знаходитимуть на карті територію України та її столицю.

 

I. Організаційний етап

II. Перевірка домашнього завдання

Хронологічні задачі

1. Хронологія — це наука, що вивчає способи обчислення часу.

2. Розташуйте терміни на позначення відрізків часу від меншого до більшого:

1 — тисячоліття, 2 — рік, 3 — ера, 4 — століття.

3. Розташуйте терміни на позначення найдавніших одиниць виміру часу від більшого до меншого: 1 — тиждень, 2 — рік, 3 — доба, 4 — місяць.

4. Визначте початок і кінець ХІІ століття.

А 201-300 рр.

Б 1201-1300 рр.

В 1101-1200 рр.

5. Визначте початок і кінець VІІІ століття.

А 1401-1500 рр.

Б 701-800 рр.

В 801-900 рр.

6. Рік проголошення незалежності України. Скільки років виповнилося нашій державі у 2013 р.?

А 18 років

Б 20 років

В 22 роки

7. Існують римські й арабські цифри. Якими позначають століття, а якими — роки.

Римськими позначають століття, а арабськими — роки.

8. Загадки

§ У книжці шість листків простих, сьомий золотий. (Тиждень, дні тижня)

§ Дванадцять братів один за одним ходять, один одного не обходять. (Місяці року)

§ Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесят два соколи та триста шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні року)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Чи знайоме вам поняття «карта»? Медична, банківська, гральна, фотокартка, географічна, історична карта.

2. Для чого потрібні карти? Несуть інформацію

IV. Мотивація навчальної діяльності

Загадка

Країни без людей,
Міста без будинків,
Ліси без дерев,
Моря без води. (Карта історична)

Під час вивчення цієї теми ми навчимося читати легенду історичної карти, тобто розрізняти на ній умовні позначки, та знаходити на карті територію України та її столицю.

V. Вивчення нового матеріалу

Історична карта

Вивчати історію допомагає, окрім хронології, також карта. Що таке «карти» та коли вони виникли?

Карта — зменшене зображення на папері поверхні Землі або її частини. Виникли карти тоді, коли люди почали пізнавати навколишній світ і подорожувати.

Мандрівники відтворювали простір, який бачили у вигляді малюнка.

Вивчення історії без карт є неповноцінним.

Карти бувають різноманітні: географічні, історичні, синоптичні тощо.

На уроках історії необхідно працювати з історичною картою.

Знання карти допомагає встановити часовий зв’язок між давнім світом і сьогоденням.

Образно кажучи, дії світової історії відбуваються на одній і тій самій сцені — на земній кулі.

Цікаво знати

Найдавнішою картою, на якій зображено територію України, є фрагмент шкіряної обшивки щита (ІІІ ст.), знайдений при розкопках одного з римських поселень на річці Євфрат. Учені вважають, що цей щит міг належати колишньому морському піхотинцю. На фрагменті схематично зображено міста Західного і Північного Причорномор’я.

Історична карта, на відміну від географічної, містить передусім історичну інформацію. Так, на історичній карті позначено кордони держав та населені пункти, а також найважливіші події, наприклад битви, війни, революції, що відбувалися у різні часи.

Історичні карти можуть бути настінними, а також розташовуватися у підручнику або складатися в окремий атлас.

Легенда карти

Кожна карта має свою легенду. Легенда — це умовні позначки, які використовуються на карті. За допомогою умовних позначок ми можемо прочитати інформацію, зашифровану на карті.

Як читати легенду карти.

Правила роботи з картою

1. Прочитайте назву історичної карти.

2. Відшукайте на карті умовні позначки, необхідні для розгляду поставленого завдання.

3. Прочитайте інформацію, вміщену на карті.

4. Співвіднесіть інформацію, прочитану на карті, з матеріалом підручника.

Робота з картою

Знайдіть і покажіть на карті:

1) Україну;

2) столицю України;

3) річку Дніпро;

4) Черкаси;

5) міста України, які ви відвідували.

 

Контурна карта

Правила роботи з контурною картою

1. Працюйте добре загостреним олівцем, не використовуйте фарби, фломастери та маркери

2. Зафарбовуючи певну ділянку карти, слідкуйте, щоб олівець не виходив за її контури.

3. Пам’ятайте, що контурна карта зафарбовується не заради краси. Кольором на карті виділяються території, які чимось відрізняються одна від одної.

4. Підписи мають бути грамотними.

5. Робіть підписи друкованими літерами.

6. Створіть легенду карти. На спеціально відведеному на контурній карті місці виписуйте умовні позначки та їхнє значення.

Робота з контурною картою

Позначте на контурній карті:

1. кордони України;

2. місто Київ;

3. Черкаси

4. Черкаську область

VII. Підсумки уроку

Висновки:

  • історична карта — це карта, на якій позначаються кордони держав та населені пункти, а також найважливіші історичні події;
  • легенда карти — це умовні позначки, які використовуються на карті.

VІII. Домашнє завдання

1. § 3

2. Творче завдання. Позначте на контурній карті

населені пункти, які ви відвідали,

замалюйте різними кольорами області

Позначте річки Дніпро і Південний Буг

 

 

 



74.php">2
  • 34