II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

 

– Үй тапсырмасын тексеру.

 

–Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемге байланысты түсініктерін сұрақ–жауап арқылы бекіту.

 

– Лепті сөйлем ережесін жатқа сұрау.

 

– Лепті сөйлемдерге мысалдар келтіріп, оның қалай айтылып тұрғанын анықтау.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

 

1.Сабақ тақырыбын таныстыру.

2.Кесте бойынша сөйлемдерді оқып, талдау.

 

3.Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу. – Сурет астында жазылған сөйлемдерді салыстырып оқу. Сөйлем түрлеріне қарай ажырату..

–Лепті сөйлемдердің қандай көңіл күйді білдіріп тұрғанын анықтау.(таңдау,ренжу,қуану,бұйыру)

 

2-жаттығу. – Сөйлемдерді оқып, не жайлы айтылып тұрғанын және қалай оқылын тұрғанын ажырату.

– Сөйлемдердің соңында тиісті тыныс белгілерін қойып жазу.

 

3-жаттығу.

 

– Өлеңді мәнерлеп оқу.

– Рөлге бөліп оқу.

– Өлеңнен сөйлемнің түрлерін табу.

– Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіру.

– Кім жомарт? Не жомарт? Сұрақтарына жауап беру.

IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.

 

– Бүгін біз сөйлемнің қай түрімен таныстық?–Лепті сөйлем қалай оқылады? – Лепті сөйлем қандай мақсатта айтылады екен?– Лепті сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылады? –Ережені хормен оқыта отырып, сабақты қорыту..

 

V.Үйге тапсырма беру: 4-жаттығу. 87бет.

VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай алып, бағалау

 

Тексерілді:

Күні: 3.12.14 пәні: қазақ тілі сынып: 2 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама: Қарлығаштың қасиеті.

Сабақтың мақсаты:

 

Білімділік: Берілген мәтінді жазбаша түрде баяндай білуге үйрету.

Дамытушылығы:Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Тиянақты жұмыс жасай білуге, сауатты жазуға тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: бақылау сабағы

Сабақты ұйымдастыру түрі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі: мазмұндамалар жиынтығы.

 

Сабақтың барысы:

¥йымдастыру кезеңі:

Психожаттығу жасату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Жаңа сабақты оқып білу кезеңі.

- Мазмұндама тақырыбымен таныстыру.

- Тақырып бойынша талдау жасау.

- Мәтінді оқу.

- Мазмұнын ашу.

- Жоспарын құру.

 

Жоспары:

1. Қарлығаштың ұясы

2. Баланың көмегі

3. Баланың таңғалуы

 

- Мазмұндаманы жазу.

 

Сұрақтар:

1.Бала қарлығашқа қалай көмектесті?

2.Бала неге аң– таң болды?

3.Қарлығаш не үшін бұлай істейді?

Бағалау:

-Жазба жұмыстарын тексеріп, бағалау.

Тексерілді:

Күні:4.12.14 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы. (1) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларға сөйлемдегі сөздердің байланысы жайлы ұғындыру. Сөйлемдегі әр сөзге сұрақ қойғызу арқылы олардың байланысын түсіндіру. Дамытушылығы: Ауызекі сөйлеу тілдерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз беттерінше жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. Тәрбиелік:Берілген тапсырманы тиянақты орындауға, таза жазуға дағдыландыру; туған жерге деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ.

Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі:кесте, жұмыс дәптер. суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

 

Психожаттығу жасату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

 

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

 

– Үй тапсырмасын тексеру.

– Сөйлем және оның түрлері туралы түсініктерін пысықтау.

– Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерге мысалдар келтіріп, талдау..

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі: 1.Сабақ тақырыбымен таныстыру. 2.Кесте бойынша сөйлемдерді оқып, талдау. Аулада балалар ойнайды. Сөйлемдегі ой балалардың ойнауы жайында айтылып тұрғанын, сөйлем үш сөзден құралып тұрғанын, яғнй осы үш сөз үш ойды білдіріп тұрғанын таныстыру. Үш сөз жеке– жеке сұрақтарға жауап беріп тұрғанын түсіндіру.

 

Сөйлемдегі ой иесі – балалар. Балалар сөзі «кімдер?»деген сұраққа жауап береді. Сөйлемде балалардын ойнайтыны жайлы айтылған. Ойнайды сөзі «не істейді?» деген сұраққа, ал үшінші сөз аулада «қайда?» деген сұраққа жауап беретінін талдап, сызба арқылы сызып көрсету.

 

3.Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

– Берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру.

– Сөйлем құрастыру үшін не істедің? сұрағына жауап алу.

– Сөэдерге сұрақ қоя отырып талдау.

 

2-жаттығу.

– Сөйлемдерді көшіріп жазу

–Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қою арқылы талдау.

4.Ережені оқытып, талдау.

 

3-жаттығу.

– Сөйлемдерді оқыту.

– Үлгі бойынша сұрақтар қойып, анықтау.

5-жаттығу.

– Сурет бойынша сөйлем құрастыру.

– Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызба арқылы көрсету.