Узагальнення знань за 1 семестр (1 год)

Урок №16. ПЕРЕВІР СЕБЕ!

Мета:

навчальна: допомогти учням продемонструвати виконавські досягнення, самовиразитися;

розвивальна: поглибити розуміння учнями зв'язків музики (мистецтва) із навко­лишнім середовищем; допомогти усвідомити, що музика є необхідною складовою життя людини;

виховна: прищеплювати учням любов до музики, пісні, творчої співпраці; прище­плювати бажання навчатися.

Музичний матеріал:М. Сильванський полька «Комарики», білоруська народна пісня «Перепілонька», А. Мігай «Зимонька-зима», А. Житкевич «Семеро гномів», україн­ська народна пісня «Щедрик», колядка «Я маленький пастушок», Д. Кабалевський «Три подружки», М. Римський-Корсаков «Політ джмеля», М. Глінка «Попутна пісня», Е. Ґріґ «Ранок», В. Дяченко «Сердитий гном», В. Сильванський «Пташка і кицька».

Наочні посібники:картки із завданнями; ілюстрації до музичних творів; нотна хресто­матія.

Обладнання:ТЗН; дитячі музичні інструменти (бубон, брязкальця); фонохрестоматія.

Тип уроку:урок узагальнення знань.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (полька «Комарики»

М. Сильванського).

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. На уроках музичного мистецтва ви дізналися, що музика може зображувати різні рухи, картини природи, а також передавати настрій і почут­тя людини. Музика іноді буває навіть звукозображальною.

Бесіда

* Хто і як малює музичні картини?

* Чому їх не розглядають, а слухають?

♦ Хто і як слухає музику?

♦ Хто і як виконує музику?

Завдання

Допишіть пропущені літери у словах:

к _ М _ 03_________ ОР

с___________ х_ч

В__________ ОН _ ВЕ _ Ь

Гра «Телевізор»

Учитель. Що потрібно знати виконавцеві, щоб прочитати музику? Звіс­но, ноти й ритм — тривалості звуків. Чи пам’ятаєте ви, якими є тривалості звуків? Пропоную погратися у гру. Уявіть, що повернулися додому та ввімкну­ли телевізор, а на екрані — знаки. Уважно розгляньте їх і запам’ятайте!

ІППІ ППІІ

♦ Що це за знаки?

♦ Назвіть їх і проплескайте (групою, індивідуально).

Слово вчителя

Тепер, діти, будем грати,

Плескати, стукати

Віршики ритмізувати,

І ногою тупати.

Гра «Композитор»

Учитель. Виконайте два завдання:

♦ простукайте пульс віршика: сильна доля — плескати, слабка — тупати ногою

♦ складіть власну мелодію на поданий текст.

Любе сонце в небі сяє,

В хоровод усіх збирає.

Розучування кращого варіанту мелодіїзі словами

Гра «Оркестр»

♦ Як називають велику групу музикантів, які грають на різних музичних струментах?

Учитель. Ви як шанувальники музики також залюбки об’єднаєтеся в оркестр дитячих інструментів і виконаєте супровід до поспівки, яку щойно склали;

Розучування та виконання на бубоні та брязкальцях ритмічного супроводу до поспівки зі співом

Слово вчителя

Той, хто голос гарний має,

Нехай пісню заспіває!

Творча гра «Концерт»

Виконання раніше вивчених пісень (білоруської народної пісні «Перепілонька», А. Мігай «Зимонька-зима», А. Житкевича «Семеро гномів», украінської народної пісні «Щедрик», колядки «Я маленький пастушок»).

Творча гра «Упізнай музичний портрет»

Учитель. Мандруючи країною Музика, ми впізнали в ній різні настроі, почули невеличкі музичні історії, споглядали картини природи. Ми залюбки співали, крокували й танцювали. У цій країні ми навіть бачили різні портрети. Чи не так? Отже, рушаймо до галереї музичних портретів!

Відкрийте нам один секрет:

Якщо хтось зміг його впізнати

Так чий музичний цей портрет?

Попросимо нам показати.

На дошці — ілюстрації до музичних творів: Д. Кабалевський «Три по­дружки», М. Римський-Корсаков «Політ джмеля», М. Глінка «Попутна пісня», Е. Ґріґ «Ранок», В. Дяченко «Сердитий гном», В. Сильванський «Пташка і кицька».

Доберіть малюнок-ілюстрацію до твору, що звучить, і пригадайте його назву

Слухання музики («Три подружки» Д. Кабалевського, «Політ джмеля» М. Римського-Корсакова,«Попутна пісня» М. Глінки, «Ранок» Е. Ґріґа,«Сердитий гном» В. Дяченка,«Пташка і кицька» В. Сильванського)

3. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Сьогодні ви були і композиторами, і виконавцями, і слухачами. У цьому вас усіх об’єднала музика.

Бесіда

♦ Що вам сподобалося сьогодні на уроці?

♦ Що вам подобається найбільше: виконувати, слухати чи складати музику?

Ви добре працювали на уроці, були дуже активними. Ви — справжні шанувальники музичного мистецтва!

Учні виходять із класу під музичний супровід («Попутна пісня»

М. Глінки).