IV. Виділення першого голосного звука в складі. Аналіз і синтез складів типу зд, уа.
Шиплячі звуки. Заняття 1-3
Заняття 1-2
Зміст: Обстеження всіх сторін мови дітей, стійкості уваги, працездатності, спостережливості,ставлення до свого дефекту, знань програмного матеріалу.
Обладнання: Схема перевірки всіх сторін мови, дидактичний матеріал для перевірки мови.
Заняття З
Зміст: Знайомство з назвами частин артикуляційного апарату, розвиток слухової уваги нанемовних звуках, виділення першого голосного звука в слові. Аналіз і синтез складівтипу ау, уа.
Мета: Дати дітям поняття про утворення звуків, розвивати диференційовані рухиартикуляційного апарату, слухову увагу і фонематичне сприймання, навички звуко-буквеного аналізу складів, спостережливість.
Обладнання: Профілі артикуляції або муляжі, дзеркало, спирт, зонди, брязкальця, розрізнаазбука.
Хід заняття
I. Знайомство з частинами артикуляційного апарату.
Логопед розповідає дітям, що мова складається з речень.(Діти сидять, слухають). Речення складається із слів (Діти - перше слово, сидять - друге, слухають – третє). Слова поділяються на звуки.
Логопед пропонує подивитись, як змінюється положення губ, зубів, язика при вимові звуків; називає звуки: з, л, с, р, м, ш. Робить висновок, що звуки утворюються шляхом зміни положення губ, зубів, язика та інших частин артикуляційного апарату. Показує профіль артикуляції і називає його частини: губи - верхня, нижня; зуби - верхні, нижні; кінчик язика, спинка язика, корінь язика, боки язика; тверде й м’яке піднебіння.
Показує, як відчути вібрацію голосових зв’язок: ф...в, повідомляє, що голос утворюється від вібрації (дрижання) голосових зв’язок. Говоримо ми видихаючи. Пропонує подмухати на олівець, показати кінчик, спинку язика і т.д. Логопед торкається зондом до кінчика язика дитини, а вона відповідає, до чого доторкнулися. Правильні відповіді заохочуються.
II. Підготовчі вправи для сприймання шиплячих звуків.
- Щоб правильно вимовляти звуки, треба, щоб нас добре слухався язик. Зараз будемо робити вправи і подивимось, у кого язик слухняніший.
Показати широкий язик (тя, пя). Закласти широкий язик під верхню губу, а потім під нижню. Накласти широкий язик на верхню губу і подмухати собі на волосся. Зробити язик "чашечкою" (стежити за виконанням, допомогти тому, у кого не виходить). Облизати язиком піднебіння. Показати язик "чашечкою" і сховати "чашечку" в рот. У кого далі полетить ватка, яка лежить на носі, якою подмухати (язик закласти на верхню губу).
III. Розвиток слухової уваги на немовних звуках.
- А тепер перевіримо, хто уважніше слухає (взяти 4-6 близьких за звучанням брязкалець).
- Послухайте, діти, і запам´ятайте звучання кожного з них.
Діти повертаються спиною і згадують, яке брязкальце звучало. Переможець - найуважніший.
IV. Виділення першого голосного звука в складі. Аналіз і синтез складів типу зд, уа.
1. Запропонувати уважно подивитись на рот логопеда, запам’ятати, як змінюється положення губ при вимові голосних звуків: а, о, у, і, и: "а" - широко відкрити рот; "о" - положення губ схоже на букву у (вони округлені); "у" - губи трубочкою; "и" - губи в noсмішку, язик відтягнутий назад; "і" - ще більше розтягуються губи в посмішку, язик витягнутий вперед, зуби напіввідкривасться.
2. Гра "Що я хочу вимовити?" Логопед артикулює без голосу звуки, а діти відгадують: а, о, у, і, й, ау, уа, уо, оу, ао і т.п.
Правильні відповіді заохочуються.
3. Логопед вимовляє ряд слів, а діти визначають, який перший звук в словах: алея, апельсин, аптека, абетка; очі, окуляри, острів, антилопа, ім’я, іволга, іній, ірис, Іван, Улита, урна, урок.
4. Придумати слова, які починаються з а, о, у, і. (оцінити правильні відповіді).
5. Знайти букви а, о, у, і, у розрізній азбуці (якщо діти не знають букв, робимо звуковий аналіз). Діти знаходять букви, беруть, називають.
6. Аналіз і синтез складів ау. уа.
- Як ми гукаємо у лісі, коли заблукаємо? - Ау!
- Який перший звук чуємо на початку слова? - Звук "а".
- Візьміть і покладіть букву а..
- Який другий звук у цьому слові? - "у".
- Візьміть і покладіть букву у. Прочитайте склад. (Діти читають).
- Скільки букв? - Дві.
- Яка буква на першому місці?
- Яка буква на другому місці?
Аналогічно аналізують, складають, а далі читають склади уо, оі, іа. Нагадати дітям, що читати - означає називати букви в тому порядку, як вони написані або розкладені.