V1 Удосконалення знань вмінь і навичок.
Урок № 65 Алгебра 6 клас
Тема уроку. Додатні та від`ємні числа. Число 0
Мета.Cформувати поняття додатного числа, від’ємного числа; сформувати вміння читати та записувати додатні та від’ємні числа, наводити приклади додатних та від’ємних чисел; розвивати мислення; формувати вміння міркувати за аналогією; виховувати старанність, працьовитість, самостійність.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
I. Організаційний етап
Організація уваги учнів, налаштування на подальшу роботу.
II. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаного домашнього завдання ст. 158
III. Формулювання мети і завдань уроку
Сьогодні на уроці розглянемо з вами додатні та від`ємні числа, побачимо де й за яких обставин їх використовують.
З чого починається вивчення математики? З натуральних чисел. Ними ви займаєтесь з 1-го класу, а детально почали вивчати в 5-му класі. Але натуральних чисел для математики недостатньо. Ви давно знаєте, що є ще дробові числа. Ви їх теж почали як слід вивчати в 5-6-х класах. Але й дробових чисел недостатньо, щоб розв’язувати різноманітні задачі в математиці.
Під час вивчення цієї теми ви познайомитесь з новим видом чисел, а саме: до відомих вам натуральних і дробових чисел (ми будемо називати їх разом додатними числами) добавляться числа від’ємні.
Додатні і від’ємні числа і ще нуль - всі разом називаються раціональнимичислами.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
Що таке число?
Які числа називають натуральними?
Які числа називають дробовими?
Які дії можна виконувати з числами?
V Вивчення нового матеріалу
Бесіда з учнями.
Наочний приклад використання знаків є погода. Холодна зима міняє жарке літо. Температуру на вулиці допомагають показувати ці два знака, літом температура зі знаком «+», а взимку зі знаком «-»
+30°.Очень тепло
–30°. Очень холодно
Температура танення льоду 0˚. При нагріванні температура вище нуля, виражається додатним числом, при охолодження – нижче нуля, виражається від’ємним числом.
Час також можна відмірювати різними знаками. Якщо було два дні тому, то -2, а якщо буде через три дні, то +3. Минуле – це від’ємні числа, а майбутнє – це додатні числа.
Прибуток і збитки також можна виражати додатними та від’ємними числами.
Знаєте, діти, яка сама висока гора в Україні? Гора Говерла у Закарпатті, її вершина знаходиться на висоті 2061 метрів над рівнем моря.
А глибина Чорного моря достигає 2211 метрів нижче рівня моря.
Щоб записати ці дані необхідно розрізняти їх відносно рівня моря. Тому величини, які вище рівня моря відзначають додатними числами, а нижче рівня моря – від’ємними числами. Записується +2061 м і -2211м.
Якщо не пам’ятаєте, за рівень моря прийнято брати рівень Балтійського моря, це є точка підрахунку.
Таким чином, положення будь-якого місця вище рівня моря є число додатне, а нижче рівня моря – від’ємне.
В запису додатних чисел використовують знак «+», а від’ємних чисел знак «-».
Число 0 розділяє додатні та від’ємні числа.
Особливості запису додатних та від’ємних чисел:
Ситуація 1. | Якщо у виразу стоїть на першому місті додатне число, то в запису виразу перед числом знак «+» не пишеться. | 1,5 – 35 + х + 24 |
Ситуація 2. | В запису послідовності додатних чисел знак «+» перед ними не ставиться. | 14 + 3,5 + 62 + а |
Ситуація 3. | Якщо перед від’ємним числом у виразі стоять знаки арифметичних дій (+, -, *, : ), то від’ємне число записується у дужках. | 4,9 + (-2,7) : (-8) |
Ситуація 4. | Якщо від’ємне число стоїть першим у виразі, то число записується без дужок. | - 4,9 + 36 +7,1 |
Ситуація 5. | Якщо у запису є одно додатне число, то перед ним знак «+» не ставиться. | 5,3 або 7х |
V1 Удосконалення знань вмінь і навичок.