III. Формування нових знань

Урок 69 Математика 6 клас

Тема:Цілі числа. Раціональні числа.

Мета:сформувати в учнів знання про цілі й раціональні числа, вміння застосовувати знання до розв'язування вправ; розвивати пам'ять, активність; виховувати наполегливості, упевненість у своїх силах, прищеплювати любов до математики.

Обладнання:таблиці, картки, проектор.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Організація уваги учнів на подальшу роботу.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Тестові завдання

1. До числа 15 протилежним є число …

а) ; б) ;

в) -15; г) 15.

2. До числа -27 протилежним є число …

а) ; б) ;

в) -27; г) 27.

3. Розв’язком рівняння –х=25 є число …

а) ; б) ;

в) -25; г) 25.

Математичний диктант

1. Закінчити речення: «Протилежні числа відрізняються одне від одного лише…».

2. Записати числа: -8; 10; ; 8; -10. Підкреслити протилежні числа.

3. Знайти значення виразу k, якщо -k=7; -5.

4. Яке значення -k, якщо k — від'ємне число?

5. Розв'язати рівняння

-х=-8.

III. Формування нових знань

Учитель. Сьогодні ми будемо свідками дивовижних пригод Незнайка в країні Математика. Звичайно, рятувати його буде всім вам добре відомий Знайко, але, напевне, ваша допомога також знадобиться.

Так от, Незнайко якось зібрався в подорож до країни Натуральних чисел. Він міркував так: «Навідаю натуральні числа. Постійно їх використовую при лічбі. А ще жодного разу не бував у них у гостях». Ніби за помахом чарівної палички Незнайко опинився серед натуральних чисел. Правда, трішки важкувато було біля входу в країну. Вартові перепитали всю табличку множення. Незнайко був на висоті й тепло згадував свого друга Знайка, з яким її вивчив. У країні він зустрівся з усіма арифметичними діями. Він і множив, і додавав і віднімав. Та коли дійшла черга до ділення, а це найважча дія, Незнайко вирішив, що йому час додому. Коли виходив за браму, то помітив, що кругом неї в почесному караулі розмістилися нулики, ніби взяли країну в облогу. А за ними містилися ще якісь числа.

— Цікаво, — промовив Незнайко. — Хотілося б побачити, що це за числа. Підійшов до нуликів, попросив дозволу пройти.

— Назви два протилежні числа і тоді вхід вільний, — почув у відповідь. І тут Незнайко відчув як йому не вистачає Знайки.

Діти, я знаю, ви зможете йому допомогти. Скажіть Незнайкові, які числа називають протилежними. (Після відповідей дітей.) От бачите скільки протилежних чисел назвав Незнайко. Варта йому пояснила, що за межами країни Натуральних чисел знаходяться числа, протилежні до них, тобто від'ємні. А вони, нулики, відділяють додатні числа від від'ємних.

І натуральні числа, протилежні до них, і число нуль називають... І запропонували Незнайкові відгадати, як називаються ці числа. Слово з чотирьох букв — дві букви і, буква ц і буква л. Діти, давайте і ми спробуємо відгадати назву. Так, це цілі числа. Незнайко побував у країні Цілих чисел, вірніше в її продовженні, адже серед натуральних чисел він уже був, а вони є частиною країни Цілих чисел.

Незнайко був радий зустрітися з числами - 5; -10. Обчислив значення виразу -(-3) (тобто 3), розв'язав рівняння -х=11 (х=-11).

І вже збирався вертатися додому, коли до нього зателефонував Знайко та попросив зачекати на нього в країні Цілих чисел. Знайко не забарився.

— Ти звернув увагу, — промовив він, тільки-но прибувши, — що тут немає дробових чисел. Я тобі покажу, де вони перебувають — за межами країни цілих чисел. Незнайко зазирнув за межу й побачив такі знайомі дроби та від'ємні дроби . А Знайко продовжував:

— Знаєш, до якої країни вони належать? До країни Раціональних чисел.

Для того, щоб легше тобі запам’ятати, я підготував схему-пам’ятку:

Схема